Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Atrybut 2. Autor
Autor Wiadomość
Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-06-02, 22:25   Atrybut 2. Autor

Proponuję poddać dyskusji sprawę przerzucania kolejnych autorów publikacji do atrybutu Współtwórca. Myślę, że schemat Dublin Core nie powinien mieć tak ścisłych odniesień do bibliotekarskich zasad opisu, w miejscach, w których daje możliwość dodawania kolejnych wartości dla atrybutu. Skoro słów kluczowych może być dużo...autorów przecież tez w odpowiednim atrybucie może być np. trzech. Będzie to przejrzyste i logiczne. Uważam, że przerzucanie kolejnych autorów jest niezrozumiałe i nieczytelne na przeciętnego użytkownika. Tym bardziej, że pole Współtwórca (znajdujące się dużo niżej) nie sugeruje jasno, ze są to kolejni autorzy. Skoro dana książka czy artykuł mają więcej niż jednego autora...dlaczego "dyskryminować" kolejnych :mrgreen: ?
Pozdrawiam

Zobacz w ePoradniku »
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Kalota 2007-06-02, 23:08, w całości zmieniany 1 raz  

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-06-03, 00:06   Re: Atrybut 2. Autor

Ja też uważam, że nie powinno się przenosić autorów do atrybutu Współtwórca nawet jeśli jest ich kilkudziesięciu. Oto kilka prostych argumentów:
1. Atrybut Autor jednoznacznie sugeruje użytkownikowi jakie informacje są w nim zawarte i mam wrażenie, że nie wielu użytkowników wpadnie na pomysł aby autora szukać w atrybucie Współtwórca.
2. Wstawienie autora do atrybutu Współtwórca powoduje, że autor nie jest uwzględniany w indeksie autorów.
3. Jeśli zajdzie potrzeba wymiany metadanych pomiędzy jakimiś zewnętrznymi systemami to pojawi się straszne zamieszanie i część autorów może zniknąć w docelowym systemie prezentującym metadane.
4. Jednym z powodów dla których autorzy publikacji mogą zgodzić się na udostępnianie swoich prac w bibliotekach cyfrowych jest promocja ich nazwiska jako autorów. Umieszczenie nazwiska autora w atrybucie Współtwórca może spowodować, że nie będzie on zainteresowany przekazaniem swoich praw bibliotece cyfrowej i poszuka sobie takiej BC, która będzie zainteresowana promocją jego nazwiska.
5. Nie potrafię znaleźć racjonalnego i logicznego uzasadnienia dla wykorzystania atrybutu Współtwórca do przechowywania informacji o autorze skoro jest atrybut Autor.

Zobacz w ePoradniku »

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

anetadr 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 19/25
 76%
Wysłany: 2007-06-03, 12:27   

Zgadzam się z przedmówcami co do wpisywania wszystkich autorów w atrybucie "Autor". Swego czasu miałam jeszcze taką propozycję, żeby użytkownik przy wybraniu wyszukiwania tylko za pomoca tego atrybutu dostawał również odpowiedzi z atrybutu "Współtwórca". Czytelnicy często mylą redaktorów z autorami i nie rozróżniają rodzajów odpowiedzialności. Dlatego warto moim zdaniem przeszukiwać oba te indeksy wspólnie. Zresztą taka jest też praktyka w katalogach elektronicznych.

Aneta

BarbaraM 

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 13/19
 68%
Wysłany: 2007-06-03, 21:55   

Tak, tak, tak! Wszystkie argumenty jak najbardziej słuszne.
Od początku to rozwiązanie nam nie pasowało i szczerze mówiąc w ŚBC czasami świadomie go nie stosowaliśmy ;-)

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-06-03, 22:09   

Ciekawe, bo w naszej instrukcji dla ŚBC był jednak zapis o umieszczaniu współautorów w polu "Współtwórca". Zasadniczo jako "laikat" nie wtrącałem się do kwestii opisu, lecz ciekawi mnie geneza rozwiązania ze współautorami we "Współtwórcy". Czy to jakieś uświęcone tradycje tak kazały?
Faktycznie propozycja umieszczona w tym wątku jest zdroworozsądkowa.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

BarbaraM 

0%
 100%
EXP: 13/19
 68%
Wysłany: 2007-06-03, 22:17   

relis napisał/a:
Czy to jakieś uświęcone tradycje tak kazały?

Raczej jakoś tak bezkrytycznie przejęliśmy chyba z instrukcji BUWru zdaje mi się :oops:

Monika J. 

0%
 100%
 51%
Wysłany: 2007-06-03, 22:28   

A instrukcja ta powołuje się na MARC i NUKAT :mrgreen: i znowu zaryzykuję i napiszę moje podejrzenia, że te MARC-owskie obostrzenia (które widać w paru innych atrybutach) mają swoje korzenie w tym, iż na tradycyjnych kartach katalogowych było mało miejsca :mrgreen: Pewnie mi się wirtualne ciosy dostaną, ale z chęcią odeprę atak :mrgreen:

Zobacz w ePoradniku »

jkp 
jkp

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 8/14
 57%
Wysłany: 2007-06-08, 07:54   

a ja myślalam, ze to normy PNN.. ISBD... i tym podobne "dyrdymaly", a tu prosze - kartkowy pragnatyzm... ciekawa teoria ;-)

jkp 
jkp

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 8/14
 57%
Wysłany: 2007-06-08, 07:55   

przepraszam literówka: pragMatyzm mialo byc

Monika J. 

0%
 100%
 51%
Wysłany: 2007-06-08, 13:05   

jkp napisał/a:
a ja myślalam, ze to normy PNN.. ISBD... i tym podobne "dyrdymaly", a tu prosze - kartkowy pragnatyzm... ciekawa teoria ;-)

Normy te pojawiły się (przynajmniej w Polsce) dopiero w latach 70-tych XX wieku i kto wie...bazowały pewnie na utartej już od dawna praktyce (pierwsze standardy tworzenia kartkowych katalogów pojawiły się w w XVIII wieku w bibliotekach naukowych, a być może jeszcze wcześniej - XVI-XVII - w bibliotekach klasztornych, w XIX wieku standardy te były coraz bardziej powszechne). Także stąd moja oryginalna teoria :mrgreen:
Pozdrawiam :-D

Joanna Madej 
Joanna Madej

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2007-06-08, 13:38   

BarbaraM napisał/a:
Raczej jakoś tak bezkrytycznie przejęliśmy chyba z instrukcji BUWru zdaje mi się :oops:

Hmm... jesli juz stosujemy DC do zb. specjalnych i rzeczywiscie w rekopisie da sie wyroznic 'autora', to tak samo czasem mozna i 'wspoltworce' (a moze to byc skryba czy iluminator). Akurat w przypadku rekopisow to jest zasadnicza roznica miedzy autorem a skryba, zatem tych 2 atrybutow raczej pomylic sie nie da! :-P

Edyta Kotyńska

0%
 100%
EXP: 4/19
 21%
Wysłany: 2007-06-08, 16:43   

Witam,
Asia ma rację: autorzy i współautorzy, to jedna, a współtwórcy to druga grupa i dla zbiorów specjalnych rozróżnienie jest raczej czytelne. W załączniku nr 3 jest odpowiedni wykaz, nie ma tam współautora. Dopiero teraz zauważyłam, że w tytule tego załącznik napisano: „dla atrybutu Współautor” - to jest do poprawki, bo powinno być "dla atrybutu Współtwórca".
Kolejna sprawa to autorzy: ich ilość oraz forma zapisu nazwy. Są bibliotekarskie normy oraz zasady i albo je stosujemy, albo pomijamy, bo uznajemy, że są niepraktyczne dla nowoczesnego narzędzia i :mrgreen: tworzymy nowe zasady, bo rolą bibliotekarzy jest porządkowanie informacji i ułatwienie czytelnikom poszukiwań. I dlatego proponuje (zgodnie z argumentami np. Tomka) wpisywać do odpowiednich atrybutów WSZYSTKICH autorów i współtwórców z karty tytułowej itp. oraz wg innych zasad określonych dla zbiorów specjalnych (ewentualnie można te zasady wypisać w ePoradniku). Jestem za tym, aby zapis był sformalizowany wg zasad określonych w ePoradniku, ale może ktoś ma inny pomysł.
Pozdrawiam
Edyta

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-06-10, 17:36   

Edyta Kotyńska napisał/a:
(...)Asia ma rację: autorzy i współautorzy, to jedna, a współtwórcy to druga grupa i dla zbiorów specjalnych rozróżnienie jest raczej czytelne. W załączniku nr 3 jest odpowiedni wykaz, nie ma tam współautora. Dopiero teraz zauważyłam, że w tytule tego załącznik napisano: „dla atrybutu Współautor” - to jest do poprawki, bo powinno być "dla atrybutu Współtwórca".(...)

Faktycznie, już to poprawiłem :-) .

(...)Kolejna sprawa to autorzy: ich ilość oraz forma zapisu nazwy. Są bibliotekarskie normy oraz zasady i albo je stosujemy, albo pomijamy, bo uznajemy, że są niepraktyczne dla nowoczesnego narzędzia i :mrgreen: tworzymy nowe zasady, bo rolą bibliotekarzy jest porządkowanie informacji i ułatwienie czytelnikom poszukiwań.(...)

Wydaje mi się, że powinniśmy podchodzić do tych zasad z rezerwą i niektóre z nich weryfikować, ponieważ zmieniły się warunki do ich stosowania. Autorzy tych zasad pewnie podchodzili do swojej pracy bardzo sumiennie i starannie i jestem przekonany, że mieli bardzo poważne powody aby stworzyć takie a nie inne zasady w okolicznościach, w których się znajdowali. Jestem również przekonany, że autorzy tych zasad zupełnie inaczej podeszliby do tematu gdyby działali w innych okolicznościach i mieliby inne powody. Ponadto mam wrażenie, że Ci staranni i sumienni twórcy woleliby, aby równie staranni i sumienni ich następcy dokładnie rozpoznali nowe okoliczności i kierując się powodami dopasowanymi do tych okoliczności zaadoptowali te zasady w taki sposób, aby miało to sens. W przeciwnym razie będziemy podobni do kolejnego pokolenia córek, które obrzynały kapustę przed jej ugotowaniem ponieważ tak zawsze robiły ich matki, babcie i prababcie. Dopiero roztropna prawnuczka zadała pytanie swojej mamie dlaczego obrzyna się kapustę przed gotowaniem. To pytanie zostało przekazane do babci a następnie do prababci. Prababcia odpowiedziała, że obrzynała kapustę przed gotowaniem ponieważ miała mały garnek. Ten mały garnek to chyba odpowiednik naszej małej karty katalogowej, która nie mogła pomieścić wszystkich autorów ;-) .

(...)I dlatego proponuje (zgodnie z argumentami np. Tomka) wpisywać do odpowiednich atrybutów WSZYSTKICH autorów i współtwórców z karty tytułowej itp. oraz wg innych zasad określonych dla zbiorów specjalnych (ewentualnie można te zasady wypisać w ePoradniku). Jestem za tym, aby zapis był sformalizowany wg zasad określonych w ePoradniku, ale może ktoś ma inny pomysł.(...)

Ja również jestem za tym aby sformalizować to w ePoradniku i dla omawianych tu atrybutów przyjąć zasady, które są stosowane w WBC:
mazurek_j napisał/a:
W WBC przyjelismy nastepujace zasady:
(...)
AUTOR: to pole zarezerwowane dla wszystkich autorow
WSPÓŁTWÓRCA: wszystkie inne osoby majace zwiazek z publikacja: tlumacz, ilustrator, redaktor.... itd.(...)

Zobacz w ePoradniku »

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

Edyta Kotyńska

0%
 100%
EXP: 4/19
 21%
Wysłany: 2007-06-11, 15:00   

Mówimy o tym samym :mrgreen: , ja konkretnie: "zmieniamy zasady i tworzymy nowe", a Tomasz obrazowo, ale cel jest jeden - wprowadzić w życie np. zapis, taki jak w WBC.
Pozdrawiam
Edyta

Joanna Madej 
Joanna Madej

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2007-06-11, 20:15   

Tomasz Kalota napisał/a:
Wydaje mi się, że powinniśmy podchodzić do tych zasad z rezerwą i niektóre z nich weryfikować, ponieważ zmieniły się warunki do ich stosowania. (...) W przeciwnym razie będziemy podobni do kolejnego pokolenia córek, które obrzynały kapustę przed jej ugotowaniem ponieważ tak zawsze robiły ich matki, babcie i prababcie. Dopiero roztropna prawnuczka zadała pytanie swojej mamie dlaczego obrzyna się kapustę przed gotowaniem. To pytanie zostało przekazane do babci a następnie do prababci. Prababcia odpowiedziała, że obrzynała kapustę przed gotowaniem ponieważ miała mały garnek. Ten mały garnek to chyba odpowiednik naszej małej karty katalogowej, która nie mogła pomieścić wszystkich autorów ;-) .

W zupelnosci sie z Toba zgadzam, Tomku :-D A ta metafora z kapusta, prababcia etc. jest kapitalna hahaha! :lol:

(...)I dlatego proponuje (zgodnie z argumentami np. Tomka) wpisywać do odpowiednich atrybutów WSZYSTKICH autorów i współtwórców z karty tytułowej itp. oraz wg innych zasad określonych dla zbiorów specjalnych (ewentualnie można te zasady wypisać w ePoradniku).

I o to chodzi, aby trzymac sie zasad, m.in. tych okreslonych dla zbiorow specjalnych :-)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi