Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nazwy i opisy podforów
Autor Wiadomość
relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-02-14, 22:30   Re: nowa propozycja

Tomasz Kalota napisał/a:
Warto jeszcze chyba utworzyć podforum dotyczące kwestii prawnych.

Propozycje nazwy:
"Zagwostki prawne"
"Kancelaria prawna"
"Prawo autorskie w bibliotekach cyfrowych"

Opis:
"Co wolno a czego nie wolno w bibliotekach cyfrowych, czyli dyskusje na temat budowania bibliotek cyfrowych zgodnie z prawem autorskim."

Tomasz - to chyba będzie zależeć od stylu tworzenia BC. Bo jeśli niektórzy będą uprawiać tzw. agresywne bibliotekarstwo cyfrowe (na forum ŚBC wymyśliliśmy nową specjalność bibliotekarzy cyfrowych - terminatorów), to może dla nich zrobić od razu forum - "Porady prawne" z listą adwokatów. :lol:

Ale poważnie, tu masz rację - jest zawsze dużo pytań o te sprawy i najgorsze, że często trudno o odpowiedź. Ale pytania tez warto stawiać.
Robimy więc te Zagwozdki.

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-02-14, 23:03   

Zagwozdki koniecznie.

Może jakiś trendy podtytuł damy, hm? Np. "Terminator 4, czyli Jak obejść ustawę" :mrgreen:

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-02-15, 10:49   

Miałam na myśli zgodne z prawem "obejście", żeby nie było wątpliwości :mrgreen:

Jest jeszcze propozycja relisa, moim zdaniem świetna, by forum dla użytkowników nazwać "A my to widzimy tak...". Co Wy na to?

relis 

2%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-02-15, 15:51   

No więc mam coś takiego - ale i tak wersje Beta:

Linki cyfrowe i analogowe
Gdzie warto kliknąć i co przeczytać

Zrób sobie BC
„Praktyczne porady”, czyli ... jak z procesorów, skanerów, binariów i zasad opracowania złożyć BC.

A my to widzimy tak ...
Biblioteka cyfrowa według Czytelników – co publikować oraz jak opisywać, przeszukiwać i udostępniać cyfrowe publikacje.

Zagwozdki prawne
Co wolno, a czego nie wolno w bibliotekach cyfrowych, czyli dyskusje na temat budowania bibliotek cyfrowych zgodnie z prawem autorskim.

Scalak
Co i gdzie jest digitalizowane, plany digitalizacji, dyskusje na temat koordynowania digitalizacji i kompletowania rozproszonych zbiorów.

FreeSpace
Jak wykorzystać technologię aby bibliotekarze wspólnie z użytkownikami mogli tworzyć polski system rozproszonych bibliotek cyfrowych?

Narzekalnia im. brata Jorge
Zasadniczo jedyne miejsce, gdzie można sobie tradycyjnie ponarzekać.

Admin juz działa!

Malin 
Bibliotekarz 2.0

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2007-02-15, 15:54   

relis napisał/a:
Zrób sobie BC
„Praktyczne porady”, czyli ... jak z procesorów, skanerów, binariów i zasad opracowania złożyć BC.

Ja bym jednak rozwinął skrót. My wszyscy wiemy o co chodzi, ale w zamierzeniu mają tu trafiać laicy w tematach digitalizacji i bibliotek cyfrowych, którzy mogą nie wiedzieć, co znaczy to tajemnicze "BC".

relis 

2%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-02-15, 16:07   

A czy nie uwazacie ze powinno byc forum do romow o wszystkim?
Nasza Królicza Nora sprawdza sie dobrze - więc może Królicza Nora 2.0? :mrgreen:

Malin 
Bibliotekarz 2.0

0%
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2007-02-15, 16:12   

Jestem za :-)

Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-02-15, 17:44   

Hahah :mrgreen: kto by pomyślał, że w ciągu niecałego miesiąca Królicza Nora tak się rozprzestrzeni, że doczeka się nawet swojej drugiej wersji :-D Oby tak dalej :mrgreen:

Radagast 
Radagast

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 7/9
 77%
Wysłany: 2007-02-15, 20:45   

Witam na nowym forum.
Cieszę się, że wreszcie takie powstało.

Czytając posty szanownych przedmówców, stwierdziłem ze zdziwieniem, iż w ogóle nie bierzecie państwo pod uwagę potencjalnych CZYTELNIKÓW !!! Wszak to dla nich są biblioteki, nie dla bibliotekarzy, choćby i nawet cyfrowych.
Postuluję więc stworzenie podforów zgodnych z tematyką księgozbioru zamieszczanego w bibliotekach, gdzie możnaby podyskutować o książkach oraz dodatkowo forów regionalnych.
Najważniejszą jednak rzeczą jest stworzenie czegoś na kształt ankiety (?) czy też miejsca w którym możnaby zgłaszać własne propozycje wzbogacania cyfrowego księgozbioru, czyli propozycje dygitalizacji określonych tytułów. Tytuły które otrzymają największa liczbę głosów powinny po akceptacji przez bibliotekarzy (oczywiście gdy spełniają odpowiednie warunki tzn nie są objęte prawami autorskimi) zostać skierowane do dygitalizacji. Wtedy również czytelnicy decydowaliby o tym co chcą czytać. A o to przecież chodzi, żeby czytać.
To moje 5 groszy :)
Pozdrawiam serdecznie Radek Kotecki

Radagast 
Radagast

0%
 100%
 77%
Wysłany: 2007-02-15, 20:48   

O pardon.

Właśnie zauważyłem, że moja druga propozycja (choć obmyśliłem ją samodzielnie) jest już dyskutowana na innym forum.

Pozdr
Radek Kotecki

Joanna Madej 
Joanna Madej

0%
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2007-02-15, 21:13   

Radagast napisał/a:
Czytając posty szanownych przedmówców, stwierdziłem ze zdziwieniem, iż w ogóle nie bierzecie państwo pod uwagę potencjalnych CZYTELNIKÓW !!!

:shock: No oczywiscie, ze bierzemy :-) Wiecej optymizmu! ;-) Czytelnicy 'nie gesi i swoj jezyk maja' i na pewno zabiora glos w sprawie BC :-)

Radagast napisał/a:
Wszak to dla nich są biblioteki, nie dla bibliotekarzy, choćby i nawet cyfrowych.

No cos podobnego??!! No tak, najlepiej w ogole zeby bibliotekarze nie pracowali w bibliotece, a rekopisy same sie skataloguja i same przyjda do czytelnika :lol:
Hmmm... jesli mowimy o BUWr (Oddziale Rekopisow), to my jesli chodzi o pokazywanie/udostepnianie rekopisow, to mozna powiedziec przodujemy (z tego co mowia nasi kwerenci, czytelnicy z Polski i np. Niemiec czy USA) ;-)
W niemieckich bibliotekach nie tak latwo mozna obejrzec oryginaly (nawet doktoranci z pismami polecajacymi od swoich promotorow maja z tym klopot); poza tym wiekszosc wcale nie jest pokazywana online :-( I nikogo to nie obchodzi, bo nikt nawet nie pyta, czy czytelnik chcialby cos obejrzec... :-/
Zatem, reasumujac: prosze tak nie narzekac na kolegow-rodakow ;-)

Zapraszam do ogladania i 'czytania' naszych rekopisow (np. moze Pan zerknac na Werhnera: wkrotce beda wszystkie tomy, Tomek nawet podal link do naszej BC :-) )

HABENT SUA FATA LIBELLI (HIC MANUSCRIPTA)... :-D Nikt Panu przeciez nie broni dostepu do nich...

relis 

2%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-02-15, 22:59   

Radagast napisał/a:
Witam na nowym forum.

Czytając posty szanownych przedmówców, stwierdziłem ze zdziwieniem, iż w ogóle nie bierzecie państwo pod uwagę potencjalnych CZYTELNIKÓW !!! Wszak to dla nich są biblioteki, nie dla bibliotekarzy, choćby i nawet cyfrowych.
Postuluję więc stworzenie podforów zgodnych z tematyką księgozbioru zamieszczanego w bibliotekach, gdzie możnaby podyskutować o książkach oraz dodatkowo forów regionalnych.
Najważniejszą jednak rzeczą jest stworzenie czegoś na kształt ankiety (?) czy też miejsca w którym możnaby zgłaszać własne propozycje wzbogacania cyfrowego księgozbioru, czyli propozycje dygitalizacji określonych tytułów. Tytuły które otrzymają największa liczbę głosów powinny po akceptacji przez bibliotekarzy (oczywiście gdy spełniają odpowiednie warunki tzn nie są objęte prawami autorskimi) zostać skierowane do dygitalizacji. Wtedy również czytelnicy decydowaliby o tym co chcą czytać. A o to przecież chodzi, żeby czytać.
To moje 5 groszy :)
Pozdrawiam serdecznie Radek Kotecki

Witaj
Traktuję Twój post jako historyczny - właściwe z tą chwilą dopiero staliśmy się jeśli nie Biblioteką 2.0, to przynajmniej forum Biblioteka 2.0 :-D
To forum (jak i sama biblioteka) - bez czytelników miałoby - oględnie rzecz ujmując - ograniczoną funkcjonalność. :lol:
Co do kształtu forum - jest to cały czas otwarta sprawa. My zrobiliśmy to co jest potrzebne do robienia bibliotek od strony bibliotek, licząc że czytelnicy niebawem się tu pojawią i jakoś się sensownie zorganizują.
Także kwestia pomocy w wyborze publikacji to prawa otwarta i do swobodnej dyskusji. Myślimy o czymś takim, co dawałoby wskazówki co digitalizować, bez opierania się jednakże na pojedynczych życzeniach, które nieraz otrzymujemy (a i często spełniamy).
Dużym naszym problemem jest kwestia tzw. koordynacji digitalizacji, by biblioteki posiadające identyczne zbiory, nie powielały digitalizacji - może dałoby się skonstruować taką ankietowaną przez czytelników listę dzieł do digitalizacji, która jednocześnie byłaby wykazem dzieł planowanych do digitalizacji przez kilkanaście istniejących bibliotek cyfrowych.
Byłaby to zatem lista koordynacyjna zrankingowana przez czytelników. Ponieważ biblioteki cyfrowe liczą na oglądalność, ranking czytelniczy skłaniałby je do publikacji dzieł najwyżej przez czytelników punktowanych.

relis 

2%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-02-15, 23:12   

Joanna Madej napisał/a:
Radagast napisał/a:
Czytając posty szanownych przedmówców, stwierdziłem ze zdziwieniem, iż w ogóle nie bierzecie państwo pod uwagę potencjalnych CZYTELNIKÓW !!!

:shock: No oczywiscie, ze bierzemy :-) Wiecej optymizmu! ;-) Czytelnicy 'nie gesi i swoj jezyk maja' i na pewno zabiora glos w sprawie BC :-)

Joanno :oops: - to właśnie jest Czytelnik :!:

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-02-15, 23:22   

Radagast napisał/a:
Witam na nowym forum.

Witamy i też lubimy Tolkiena :mrgreen:

Nasze forum na razie się rozkręca, ale zamysł jest taki, byśmy wspólnie tworzyli biblioteki cyfrowe - my bibliotekarze (bo znamy się na opracowaniu, klasyfikacji i innych sprawach szerszej społeczności nieznanych) i Wy - czytelnicy (bo jesteście ich odbiorcami i z pewnością macie wiele ciekawych pomysłów na to, jak biblioteki cyfrowe powinny funkcjonować, w jakim kierunku się rozwijać i jakie zbiory prezentować). Liczymy na wymianę myśli i na to, że uda nam się wspólnie przełamać parę stereotypów (np. że bibliotekarze są tacy konserwatywni :-D ) i tworzyć naprawdę ciekawe rzeczy. Pomysły z ankietami na pewno warto wprowadzić, choć myślałam o czymś bardziej kompleksowym - np. by kilka bibliotek cyfrowych wspólnie opracowało program badań jakości, efektywności działania i poziomu zadowolenia odbiorców, byśmy te wyniki jakoś opracowali, wydali i przedstawiali gdzie się da :-D I że to mogłoby spowodować różne pozytywne zmiany w zakresie stosowania prawa autorskiego (np. rozpowszechnienie się licencji Creative Commons itp.).
Póki co, każdy Czytelnik może kontaktować się z twórcami bibliotek cyfrowych za pomocą poczty elektronicznej i formularzy kontaktowych, co można także wykorzystać do dialogu z nami i proponowania nam różnych zbiorów do digitalizacji i innych ciekawych pomysłów.
Pozdrawiam :-D
Aga

Radagast 
Radagast

0%
 100%
 77%
Wysłany: 2007-02-15, 23:53   

Witam ponownie

Joanna Madej napisał/a:
No cos podobnego??!! No tak, najlepiej w ogole zeby bibliotekarze nie pracowali w bibliotece, a rekopisy same sie skataloguja i same przyjda do czytelnika

Oj nie o to mi chodziło :) Jestem czytelnikiem, czasem chyba aż nadto, dla bibliotekarzy wyrozumiałym. Potrafię także przejechać pół Polski, zeby zajrzeć do jakiejś rozpadającej się książki, której nie ruszał nikt od 40 albo i więcej lat.

Zresztą to co robicie jest naprawdę cudowne. Korzystanie z bibliotek cyfrowych jest jak serwowanie śniadania do łóżka. Każdy z nas to przecież lubi.

Chodzi mi tylko o to, zeby czytelnicy mieli wpływ na tworzenie się księgozbiorów cyfrowych. Zdaję sobie sprawę, że może to nieść ze sobą pewne zagrożenia. Obawiam się np tego, że ludzie będą domagać się książek o niskiej wartości merytorycznej. Obawiam się również tego, że czytelnicy nie będą głosować na te książki, o których marzy mi się widzieć je zdygitalizowane. Jestem historykiem i czytam książki z bardzo wąskiej grupy, a wątpię, żeby wiele osób zagłosowało za np XIX-wiecznym wydawnictwem źródłowym zawierającym formularze czynności prawnych z XIV i w dodatku pisanym po łacinie. Dlatego trzeba nam rozwagi. Oddanie całej władzy decydowania w ręce czytelników byłoby dla wielu rzywdzącym rozwiązaniem.

Pozdrawiam i przepraszam tych którzy mogli mnie źle zrozumieć.
Radek Kotecki

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi