Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór skanerów - broszura
Autor Wiadomość
relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2014-02-18, 10:51   Dobór skanerów - broszura

NIMOZ udostępnił publiakcję "Kryteria doboru skanerów i weryfikacja wyników skanowania", aut. Wacława Pyzika: http://digitalizacja.nimo...doboru-skanerow .
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

adrianos 

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2014-09-22, 11:33   dobór skanera

Wymieniona broszura porusza dużo ważnych elementów i na pewno poszerza ona horyzonty, a co ważne porządkuje całe rodziny rozwiązań omawiając ich zalety i wady.

Jednak w życiu podobne broszury z reguły czyta się z tuż przed zakupem sprzętu, wybierając konkretne rozwiązania. I tu właśnie objawia się jej największa słabość .... bo bardzo zabrakło mi w niej kilka wg. mnie bardzo ważnych ( a może czasem nawet najważniejszych ) kryteriów i parametrów a mianowicie:

- choćby szczątkowego porównania poziomów cen zakupu ( to tak oczywiste że aż ciężko zrozumieć tego barku ) rozumiem że raczej omawiana była ogólna technologia, a nie konkretni producenci, jednak wg warto by było o tym wspomnieć ... bo jak podawane były przykłady konkretnych skanerów to czemu nie wspomnieć przy okazji o cenie.

- praktycznie brak też porównania było kosztów eksploatacji i omówienie ewentualnej awaryjności ( wskazanie słabych punktów konstrukcji) i przewidywany czas pracy, to wg mnie bardzo ważna sprawa, bo sprzęt kupuje się na lata, a utrata jakości w choćby części matrycy skanera planetarnego ( co jest normą po kilku latach ) dyskwalifikuje taki sprzęt z profesjonalnej pracy. A zakup lub naprawa jest baaaardzo kosztowna. Co gorsze dotyczy to także wszystkich "mechanicznych" skanerów gdzie głowica się przesuwa, z czasem wyrabiają się zębatki ... i gęstość skanowania w takich skanerach przypomina sinusoidę. Rysują szyby dociskowe, wyrabiają się rolki transportowe, wysiadają migawki aparatów ... jest tego naprawdę dużo a przy wyborze technologi warto by było mocno się temu przyjrzeć. Bo może wart kupić np. aparaty fotograficzne umocowane na stałe w skanerze, niż ruchomą głowicę ... nawet wiedząc że przez pierwszy rok pracy to ona będzie robić lepsze skany ( jednak po jakim czasie role mogą się odwrócić )

- wg mnie bardzo słabo jest omówiony aspekt bezpieczeństwa skanowanego materiału, np. oczywiste jest że skanując książkę w kołysce V, po skanowaniu jest ona w dużo lepszym stanie niż "rozpłaszczając" ją płaską szybą nawet mając szalki, nie mówiąc o skanerach typu plustek .... które po prostu niszczą najczęściej skanowany obiekt, i wg mnie to największa słabość w/w broszury. Co by nie mówić ...to właśnie skanowany materiał jest treścią naszej pracy i zniszczenia go nie można niczym wytłumaczyć.

- warto by było zwrócić większąuwagę też na obróbkę "preskanu" poprzez hardwarowy software" (np. prostowanie zakrzywień, interpolacje, czy inne modyfikacje ), całkowicie brak jest omówienia ile "skanu w skanie" ... a ile dorabia oprogramowanie. Rozumiem że to trudne i trzeba by było zejść do porównań konkretnych producentów ( byćmoże narażając się nawet na procesy w sądzie :-) ) ... ale ultra ciekawe jest także pytanie dlaczego większość z "markowych" producentów nie podają takich parametrów jak dpi źródłowe urządzenia ( RAW ) , a tylko wyjściowy skan ( po obróbce softwarowej ) a ze świecą już szukać próbek skanów tych "markowych" producentów ...
jako ciekawostkę mogę powiedzieć że bardzo dobry rodzaj testu praktycznego do porównania rozwiązań to np. rozpoznawanie drobnego druczku przez ocr.. W skanerach opartych o matrycę plastra miodu ( aparaty cyfrowe Canon ) wychodziły u nas naprawdę duuuuużo lepiej niż porównywalne wg dpi skanery działowe .... I NIKT NIE POTRAFIŁ TEGO WYJAŚNIĆ ;) ( my podejrzewamy o to właśnie oprogramowanie prostujące preskany interpolujące do wyższej rozdzielczości niż podaje producent )

- co nie bardzo dla mnie też zrozumiałe, wymieniona broszura praktycznie pomija urządzenia oparte o aparaty na kołysce V, a chyba to właśnie te urządzenia ( ATIZ ) są zdecydowania najpopularniejsze w świecie i mają ilościowo największy udział w rynku "średnich skanerów"

uwzględniając powyższe, uważam że broszura jest bardzo interesująca i pouczająca, z pewnością nie jednej osobie zaczynającej pracę z digitalizacją może rozświetlić różne aspekty technologii. Aby też sprawa była jasno, związany jestem z jednym z producentów czego nie ukrywam i mój komentarz do broszury jest trochę pod tym kątem sprofilowany choć starałem się pisać dość "uniwersalnie".

Z ciekawostek może kogoś zainteresować bardzo ciekawa ( anglojęzyczna ) analiza sprzętu na rynku Rosyjskim ( który zdaje się ze względów finansowych jest bardzo podobny do Polskiego )

http://sysmagazine.com/posts/188728/

a także nasz skromny firmowy i nie ma co ukrywać dość subiektywny głos w dyskusji:

http://elaboro.pl/atiz%20porownanie

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2014-09-25, 08:24   Re: dobór skanera

adrianos napisał/a:
Wymieniona broszura porusza dużo ważnych elementów i na pewno poszerza ona horyzonty, a co ważne porządkuje całe rodziny rozwiązań omawiając ich zalety i wady.

To zalety rozwiązań ATIZ juz znamy. A jakie są ich wady (które nie są zaletami)?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

adrianos 

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2014-11-29, 11:47   

o zaletach rozwiązania do digitalizacji firmy ATIZ mógłbym jeszcze dłuuuugo :-) , ale nie chcę przeginać ;-)

Potraktuję to pytanie jako pytanie otwarte ( nie skierowane do mnie ) a odpowiedź jest przygnębiająca NIGDZIE nie znalazłem porównania rozwiązań dostępnych na rynku z ich zaletami i wadami. przykładowymi skanami, porównaniem szybkości działania, czy użyteczności oprogramowania.

U nas w ATIZ jest stosunkowo prosto, żadnych wad ukrytych, ani pułapek nie ma ... aparaty są znane, szybkości też, skany przykładowe udostępnione, oprogramowanie demo dostępne w necie, w zasadzie pełna transparentność można powiedzieć "zero ściemy".

I nie ukrywam że szlag mnie trafia, jak widzę przetarg gdzie wymogiem jest minimum 300dpi w zakresie A2, i wygrywa skaner (na literkę E) który fizycznie nie jest w stanie osiągnąć więcej niż 120dpi który na dodatek jeszcze robi "skany trapezowe" podczas skanowania na kołysce V

Albo wygrywają przetarg inne skanery z głowicą ruchomą (na literkę Z) gdzie zagęszczenie dpi przypomina sinusoidę ( i nie ma co się dziwić bo zębatka nigdy nie da ruchu liniowego ), a firmy sprzedające ten skaner ukrywają przykładowe skany prawie jak największą tajemnicę. A jak już się taki uzyskany skan zbada na fizyczną rozdzielczość to okazuje się że z deklarowanych 600dpi maksymalnie jest się w stanie uzyskać około 180dpi, a w wynikowym pliku te "marketingowe" 600dpi jest interpolowane. Tak to można napisać że skaner nawet na 10000 dpi .... tylko jaki to ma sens ???

Dodatkową patologią jest to że 90% przetargów jest tak napisana, że ma wygrać konkretny model skanera ...

wracając do wątku głównego, bardzo dobrze że pojawiają się takie pozycje, ja doskonale zdaję sobie sprawę że są niedoskonałe, ale i tak doceniam ich duży wkład w temacie digitalizacji. A na takich dyskusjach ja ta na forum gdzie "sprzedawcy sobie nawrzucają" nawet bardzo ostro, to przyszli nabywcy mogą tylko zyskać.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi