Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Archiwizacja zeskanowanych źródeł
Autor Wiadomość
Krzysztof 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2013-02-18, 11:09   Archiwizacja zeskanowanych źródeł

Mam pytanie dotyczące przechowywania źródeł digitalizowanych zbiorów. Wydaje się sensowne, aby po przekonwertowaniu skanów (w naszym przypadku są to pliki *.tif) do postaci djvu zachować źródła w postaci tif. Minusem takiej archiwizacji jest to, że surowe pliki *.tif mają bardzo dużą wielkość. Archiwizowanie tak dużej ilości danych wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.
Moje pytanie jest następujące: jak i czy przechowujecie surowe skany dokumentów? Czy archiwizujecie jedynie pliki djvu czy również surowe skany (obrobione bądź nie)?

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2013-02-20, 14:00   

Pliki Tiff (archiwalne) przechowuje się długoterminowo. Winny być uporządkowane i są źródłem kolejnych generacji plików prezentacyjnych w przyszłości. Środki są klasyczne: od płyt DVD (od których się odchodzi, bo kłopotliwe kopiowanie), poprzez zewnętrzne dyski twarde, odświeżane co parę lat, tasiemki, po macierze dyskowe i biblioteki taśmowe.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Jerzy Witczak

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 9/13
 69%
Wysłany: 2013-02-21, 12:01   

Jak się domyślam, intencją pytania był problem, w jaki sposób przechowywać pliki .tiff, a nie - czy przechowywać w ogóle. W związku z tym byłoby i dla mnie bardzo interesujące, jakie są Wasze doświadczenia i rady co do ewentualnego pakowania plików .tiff przed ich zarchiwizowaniem. Także wtedy, gdy - jak w moim przypadku - jest dostęp do usługi długoterminowej archiwizacji. Wtedy liczy się też liczba plików, zwykle niebłaha. Czy zatem format .zip (mało efektywny), czy archiwa linuksowe? Zawsze jest pytanie, czy da się to po latach rozpakować. A zatem - wielka prośba o dokładniejsze rady.

Pozdrawiam!

Krzysztof 

0%
 100%
 44%
Wysłany: 2013-02-21, 20:46   

Zacząłem archiwizację od pakowania tifów w archiwa rara. Kompresja jest bardzo przyzwoita, pliki zajmujące około 20 GB po spakowaniu zajmują 10 GB. Czy archiwizowanie na płytach blue ray będzie dobrym początkiem tego procesu? Dyski zewnętrzne nie za bardzo do mnie przemawiają, ponieważ w każdej chwili mogą ulec awarii. Trzeba by zbudować macierz, aby uchronić się przed ewentualną awarią dysku. Macierz przynajmniej na poziomie raid 1 - tyle tylko, że to już są dodatkowe koszty.

travelerownik 

0%
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2013-06-25, 16:39   

Tak jak wspomniał przedmówca, pliki TIFF świetnie się pakują, co do przechowywania to przy obecnych kosztach dysków twardych i zewnętrznych nie powinno być problemów z dostępnością miejsca. Dodatkowo wystarczy zainstalować program do synchronizacji katalogów np FreeFileSync i mamy również podniesione bezpieczeństwo. Program po drobnych ustawieniach sam dba o kopiowanie nowych plików na dysk zewnętrzny (np przenośny dysk podpinany na USB)

Krzysztof 

0%
 100%
 44%
Wysłany: 2013-10-10, 12:29   

Wracam ponownie do tematu. Proces archiwizacji trwa nadal i powoli zaczyna brakować miejsca w macierzy. Po tych kilku miesiącach upychania danych w archiwa rara można powiedzieć, że jest to bardzo czasochłonny, a przede wszystkim kosztowny proces. Zastanawiamy się nad sensem przechowywania tak dużej ilości danych. Kolejny problem to skatalogowanie tych danych tak aby w przyszłości można było je w łatwy sposób lokalizować na określonych nośnikach. Czy mogę skorzystać z Waszego doświadczenia i zaczerpnąć kilku wskazówek w w/w materii?

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi