Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
pilnie potzrebowane dokumenty o Irenie Illakowicz;
Autor Wiadomość
Rob Hyde
Rob Hyde

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2011-05-27, 20:06   pilnie potzrebowane dokumenty o Irenie Illakowicz;

Dzień dobry!

Jestem niezależnym brytyjskim dziennikarzem i obecnie przeprowadzam badania na temat działalności Ireny Iłłakowicz - polskiej bohaterki z czasów drugiej wojny światowej.

Do mojej pracy poszukuje informacji lub dokumentów dotyczących Ireny Iłłakowicz.

Z tego powodu chciał bym się zapytać:
Czy ktoś posiada egzemplarze publikacji „Szaniec” wydany przez polską konspiracyjną organizację NSZ od marca do pażdziernika 1943 roku? Jeśli tak, to uprzejmie proszę o ich udostepnienie.

W tym czasie Irena Iłłakowicz została wyzwolona z niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek przez oddział NSZ. Najpradwopodobniej pomogła jej również grupa z Szarych Szeregów i dlatego mam nadzieje że został napisany artykuł o tej akcji lub że jest jakiekolwiek pośrednie odnosienie w podobnej publikacji.

Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek materiały bezpośrednio lub pośrednio odnoszace sie do następujących zagadnien bedących częscią mojej pracy, również bardzo proszę o ich udostepnienie:

1. ZWZ-AK Zachód w Berlinie / komórki ZJ, dla której Irena Iłłakowicz szpiegowała, zanim została zatrzymana przez SS Sonderkommando ZJ w grudniu 1941 roku.

2. Przesłuchania Ireny Iłłakowicz w Pawiaku przez Gestapo w 1942 roku.

3. Wyzwolenie Ireny Iłłakowicz przez członków NSZ (przebranych za Gestapowców, z podrobionymi dokumentami) z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Majdanku, które miało miejsce w marcu lub na początku kwietnia 1943 roku. Wiązało się to z przekupieniem strażnika, który później został stracony przez Niemców.

Bardzo byłbym wdzięczny za kazdą pomoc oraz wszelkie informacje. Można się ze mną skontaktować w języku polskim, niemieckim, jeżeli to jest możliwe bardzo prosze o kontakt po angielsku.

Z poważaniem,
Rob Hyde

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi