Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak unikać powielania digitalizacji?
Autor Wiadomość
relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-05-28, 22:04   

Napisałem z pytaniem/sugestią do PBI w sprawie indeksowalności zasobu przez wyszukiwarki, lecz jak dotąd głucha cisza. Adres jest ministerialny więc może mail przechodzi przez kolejne szczeble. Ciekawe czy i co odpowiedzą.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2007-07-04, 16:46   Federacja Bibliotek Cyfrowych

Pod koniec czerwca uruchomiliśmy serwis Federacja Bibliotek Cyfrowych. Serwis umożliwia przeszukiwanie metadanych we wszystkich dLibrowych bibliotekach cyfrowych oraz (nowość ;-) ) wyszukiwanie w planach digitalizacji bibliotek (dla bibliotek z dLibrą 3.0 i wyżej).

FBC pozyskuje wszystkie dane przy pomocy protokołu OAI-PMH, tak więc nie ma problemu, żeby dodać do tego serwisu BC działające na innym oprogramowaniu. Szczegółowe informacje wkrótce w części informacyjnej serwisu FBC.

Zachęcam do korzystania i liczę na krytyczne uwagi :-)

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-07-08, 10:48   Re: Federacja Bibliotek Cyfrowych

mwerla napisał/a:
Pod koniec czerwca uruchomiliśmy serwis Federacja Bibliotek Cyfrowych. Serwis umożliwia przeszukiwanie metadanych we wszystkich dLibrowych bibliotekach cyfrowych oraz (nowość ;-) ) wyszukiwanie w planach digitalizacji bibliotek (dla bibliotek z dLibrą 3.0 i wyżej).(...)

To bardzo dobra nowina :-) . Ten mechanizm w znacznym stopniu może ułatwić pracę redaktorów na etapie typowania obiektów do digitalizacji. Polecam wszystkim zainstalowanie sobie wtyczki we własnej przeglądarce, dzięki której wyszukanie publikacji (opublikowanych i planowanych) we wszystkich BC można sprowadzić do jednego kliknięcia - mega wypas ;-) .

mwerla napisał/a:
(...)Zachęcam do korzystania i liczę na krytyczne uwagi :-)

Na swojej stronie zainstalowałem mini-wyszukiwarkę, kolejny mega wypasik ;-) . Pojawia się jednak jakiś problem z kodowaniem znaków. Nie mogę przy pomocy tej wyszukiwarki (z mojej strony) wyszukiwać słów z polskimi znakami. Pewnie ma to związek z tym, że wersja Joomli, której używam nie wspiera jeszcze kodowania UTF-8, ale może da się to jakoś rozwiązać po stronie FBC?

Może mini-wyszukiwarkę warto zainstalować w nagłówku forum oraz w bocznym menu bloga?

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-07-08, 22:09   Re: Federacja Bibliotek Cyfrowych

mwerla napisał/a:
Pod koniec czerwca uruchomiliśmy serwis Federacja Bibliotek Cyfrowych. Serwis umożliwia przeszukiwanie metadanych we wszystkich dLibrowych bibliotekach cyfrowych oraz (nowość ;-) ) wyszukiwanie w planach digitalizacji bibliotek (dla bibliotek z dLibrą 3.0 i wyżej).

FBC pozyskuje wszystkie dane przy pomocy protokołu OAI-PMH, tak więc nie ma problemu, żeby dodać do tego serwisu BC działające na innym oprogramowaniu. Szczegółowe informacje wkrótce w części informacyjnej serwisu FBC.

Kilka uwag niekoniecznie krytycznych:

1. Z OWOCa mogą chcieć korzystać czytelnicy, zatem może sensowne byłaby możliwość prezentacji pełnej listy alfabetycznej planowanych publikacji (z zaznaczeniem BC planującej) - obok możliwości wyszukiwania. Może dałoby się to przerobić na ankietę za jakiś czas :-D , a dalej na możliwość swobodnego dopisywania pozycji przez samych czytelników za pomocą jakiegoś formularza.
2. Świetnie byłoby, gdyby OWOC został uzupełniony o zbiorcze statystyki całego systemu BC - na zasadzie agregacji istniejących statystyk poszczególnych. Istnieje liczba wszystkich publikacji w systemie- ale jakoś tak schowania w stopce drobnym drukiem - a to jest jedna z najważniejszych liczba pokazujących "power" systemu BC.
3. Do badania sprawności systemu BC i opracowania wskaźników porównawczych ciekawe byłyby statystyki:
- ilości otwarć publikacji w całym systemie BC od początku,
- ilości otwarć publikacji w poszczególnych BC od ich początku,
- czasu zliczania statystyk w poszczególnych BC.

PS. Wpadła mi jedna trochę krytyczna. Nazwa "Federacja". Jak dla mnie ma to trochę konotacje formalne, prawne, związane z jakąś akceptacją "aktu federacyjnego".
Rozumiem, że miało być inne niż "Porozumienie", którego też nie ma (szczególnie "Porozumienie PBC", które zeszło, zanim się narodziło).

No i ten OWOC.
Może byście zrobili ankietę na ten temat?
Edward Deming

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2007-07-12, 18:39   

Tomasz Kalota napisał/a:
Na swojej stronie zainstalowałem mini-wyszukiwarkę, kolejny mega wypasik ;-) . Pojawia się jednak jakiś problem z kodowaniem znaków. Nie mogę przy pomocy tej wyszukiwarki (z mojej strony) wyszukiwać słów z polskimi znakami. Pewnie ma to związek z tym, że wersja Joomli, której używam nie wspiera jeszcze kodowania UTF-8, ale może da się to jakoś rozwiązać po stronie FBC?

Faktycznie polskie znaczki w tej chwili działają tylko wtedy, jeżeli strona na której jest wyszukiwarka jest w kodowaniu UTF-8. Ale w poniedziałek powinno już działać niezależnie od kodowania. Zmiany na stronach, które mają już osadzone wyszukiwarki nie będą konieczne. Dzięki za zwrócenie uwagi na ten problem :-)

relis napisał/a:

1. Z OWOCa mogą chcieć korzystać czytelnicy, zatem może sensowne byłaby możliwość prezentacji pełnej listy alfabetycznej planowanych publikacji (z zaznaczeniem BC planującej) - obok możliwości wyszukiwania.

Taka lista powinna być dostępna od poniedziałku. Odświeżana raz na dobę.

relis napisał/a:

Może dałoby się to przerobić na ankietę za jakiś czas :-D , a dalej na możliwość swobodnego dopisywania pozycji przez samych czytelników za pomocą jakiegoś formularza.

Tak - już kiedyś mi o tym wspominałeś. Niedawno dostałem też podobny sygnał z innej BC. Niewątpliwie pomyślimy o czymś takim. Chętnie podyskutuję na temat funkcjonalności związanej z obsługą zapotrzebowania czytelników i ogólnie rozumianą koordynacją digitalizacji. Oczywiście jak zwykle my nie chcemy "wyręczać" bibliotekarzy (w tym wypadku w koordynacji digitalizacji) tylko dać dobre narzędzie.

relis napisał/a:

2. Świetnie byłoby, gdyby OWOC został uzupełniony o zbiorcze statystyki całego systemu BC - na zasadzie agregacji istniejących statystyk poszczególnych. Istnieje liczba wszystkich publikacji w systemie- ale jakoś tak schowania w stopce drobnym drukiem - a to jest jedna z najważniejszych liczba pokazujących "power" systemu BC.

Mamy to też na liście zadań. Tutaj problemem w niektórych przypadkach jest zróżnicowanie słowników wartości atrybutów w poszczególnych BC, ale zrobimy co się da.

relis napisał/a:

3. Do badania sprawności systemu BC i opracowania wskaźników porównawczych ciekawe byłyby statystyki:

Tutaj mam wątpliwości. Zobacz np. ten wykres (z WBC):

Kluczowe są tutaj dwa punkty:
- 12.2005 - od tego momentu odwiedzający = sesja, a nie wszystkie sesje z unikalnego adresu IP.
- 03.2007 - od tego momentu mamy wdrożoną sporą listę robotów, które są ignorowane przy generowaniu statystyk.

Nie wiem jak z innymi systemami, ale w przypadku statystyk zbieranych przez dLibrę mamy dwa aspekty, których nie można pominąć, ale trudno chyba sensownie oszacować ich wpływ:
- zmiana wraz z rozwojem projektu interpretacji rzeczy takich jak pojednycza wizyta czytelnika,
- różna konfiguracja systemu w różnych BC - chodzi mi o listę ignorowanych robotów i listę ignorowanych adresów IP (wg nas powinny to być komputery redaktorów sprawdzających poprawność publikacji).

relis napisał/a:

PS. Wpadła mi jedna trochę krytyczna. Nazwa "Federacja". Jak dla mnie ma to trochę konotacje formalne, prawne, związane z jakąś akceptacją "aktu federacyjnego".
Rozumiem, że miało być inne niż "Porozumienie", którego też nie ma (szczególnie "Porozumienie PBC", które zeszło, zanim się narodziło).

No i ten OWOC.
Może byście zrobili ankietę na ten temat?

Hmm... Nazwy zmieniali nie będziemy - ta nam się podoba ;) OWOC to "nazwa kodowa" prototypu systemu, prezentowanego zresztą na naszych ostatnich warsztatach. Ze względów
sentymentalno-historycznych została jako wewnętrzny element adresów URL FBC (np. http://fbc.pionier.net.pl/owoc/planned-search). Coś musiało tam być i zostawiliśmy OWOCa.

Co do nazwy "federacja", to nie chodzi nam o budowanie żadnej nowej formalnej organizacji. FBC nie ma też żadnego związku z porozumieniem czy konsorcjum PBC. Po prostu chodzi nam o stworzenie serwisu, który będzie "federował" biblioteki cyfrowe i
udostępniał zaawansowane usługi oparte na ich treści. Szczegóły tutaj: http://fbc.pionier.net.pl...bc?id=about-fbc

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-07-12, 20:51   

mwerla napisał/a:
relis napisał/a:

Tutaj mam wątpliwości. Zobacz np. ten wykres (z WBC):

Obrazek

Kluczowe są tutaj dwa punkty:
- 12.2005 - od tego momentu odwiedzający = sesja, a nie wszystkie sesje z unikalnego adresu IP.
- 03.2007 - od tego momentu mamy wdrożoną sporą listę robotów, które są ignorowane przy generowaniu statystyk.

Nie wiem jak z innymi systemami, ale w przypadku statystyk zbieranych przez dLibrę mamy dwa aspekty, których nie można pominąć, ale trudno chyba sensownie oszacować ich wpływ:
- zmiana wraz z rozwojem projektu interpretacji rzeczy takich jak pojednycza wizyta czytelnika,
- różna konfiguracja systemu w różnych BC - chodzi mi o listę ignorowanych robotów i listę ignorowanych adresów IP (wg nas powinny to być komputery redaktorów sprawdzających poprawność publikacji).

Mi nie chodzi o liczbę wizyt użytkowników - to wg mnie jest kompletnie niemiarodajne, tym bardziej że jedne biblioteki filtrują roboty, a inne nie.
Mówiłem o statystykach liczby otwarć publikacji - teraz nie ma zbiorczej statystyki otwarć publikacji nawet dla konkretnej BC, trzeba ją zliczać ręcznie sumując np. otwarcia wg jakiejś logicznie rozłącznej wartości atrybutu.
Edward Deming

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2007-07-13, 07:44   

relis napisał/a:
Mi nie chodzi o liczbę wizyt użytkowników - to wg mnie jest kompletnie niemiarodajne, tym bardziej że jedne biblioteki filtrują roboty, a inne nie.
Mówiłem o statystykach liczby otwarć publikacji - teraz nie ma zbiorczej statystyki otwarć publikacji nawet dla konkretnej BC, trzeba ją zliczać ręcznie sumując np. otwarcia wg jakiejś logicznie rozłącznej wartości atrybutu.

Ale przy liczbie otwarć roboty nadal mogą fałszować wyniki jeżeli nie są filtrowane. Jeżeli mamy z jednej strony np. bibliotekę, która umieszcza dane w PDF czy HTML (formaty interesujące dla robotów) i nie filtruje robotów ze statystyk a z drugiej strony bibliotekę, która filtruje roboty i w dodatku większość publikacji ma w DjVu, które i tak przez roboty jest pomijane (z tego co wiem) to trudno tutaj liczbę otwarć porównywać. A roboty jak widać na wykresie, który załączyłem powyżej generują jednak spory ruch (wg tego wykresu ponad 50%).

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-07-14, 09:36   

mwerla napisał/a:
relis napisał/a:

Ale przy liczbie otwarć roboty nadal mogą fałszować wyniki jeżeli nie są filtrowane. Jeżeli mamy z jednej strony np. bibliotekę, która umieszcza dane w PDF czy HTML (formaty interesujące dla robotów) i nie filtruje robotów ze statystyk a z drugiej strony bibliotekę, która filtruje roboty i w dodatku większość publikacji ma w DjVu, które i tak przez roboty jest pomijane (z tego co wiem) to trudno tutaj liczbę otwarć porównywać. A roboty jak widać na wykresie, który załączyłem powyżej generują jednak spory ruch (wg tego wykresu ponad 50%).

To zagwozdka, jednakże sądzę (nie patrzyłem w logi) że robotów które potrafią indeksować pdf i doc jest niewiele - wiem o Google, z HTML to fakt - nieodfiltrowanie generuje automatyczne otwrcia.
Widać w statystykach otwarć nieraz "wystrzały" i można sądzić, że to właśnie robot otwiera setki publikacji w ciągu godziny.
Niemniej jednak - to statystyki otwarć moim skromnym zdaniem są bardziej warte uwagi niż liczba odwiedzin BC. I to otwarcia publikacji (nawet te generowane przez roboty) są zdecydowanie bardziej miarodajne, niż bliżej nieokreślone "wizyty", co do których statystyki są.

To nie jest chyba jakiś wielki problem, żeby takie statystyki zrobić?
Edward Deming

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2007-07-14, 19:36   

mwerla napisał/a:
...z drugiej strony bibliotekę, która filtruje roboty i w dodatku większość publikacji ma w DjVu, które i tak przez roboty jest pomijane (z tego co wiem)...

Sprawa wygląda trochę inaczej. To, że boty nie indeksują plików DjVu, nie oznacza, że pomijają linki do nich. Sprawdziłem w logach z maja i czerwca: Googlebot w tym czasie 51726 razy zażądał przesłania plików DjVu, Yahoo! slurp aż 97810 razy.

Podaję te przykłady tylko dla ścisłości, kwestię przydatności statystyki otwarć pomijam.

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2007-07-16, 11:22   

relis napisał/a:
Niemniej jednak - to statystyki otwarć moim skromnym zdaniem są bardziej warte uwagi niż liczba odwiedzin BC. I to otwarcia publikacji (nawet te generowane przez roboty) są zdecydowanie bardziej miarodajne, niż bliżej nieokreślone "wizyty", co do których statystyki są.

Na pewno otwarcia są bardziej miarodajne niż wizyty. Ale nie wiem, czy są wystarczająco miarodajne przy porównywaniu różnych BC z różną konfiguracją.

Cytat:
1. ilości otwarć publikacji w całym systemie BC od początku,
2. ilości otwarć publikacji w poszczególnych BC od ich początku,
3. czasu zliczania statystyk w poszczególnych BC.

To nie jest chyba jakiś wielki problem, żeby takie statystyki zrobić?

2 i 3 to niewielki problem. Co do 1, to trzeba by te dane zbierać i gdzieś centralnie udostępniać, więc pracy z tym więcej, ale oczywiście też da się to zrobić.

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2007-07-27, 08:16   

Nawiązując jeszcze do liczby otwarć publikacji - jeden z użytkowników bibliotek cyfrowych w Polsce zwrócił mi uwagę, że np. w POLONIE nie ma możliwości pobrania całej publikacji w postaci pliku ZIP. To naturalnie zwiększa liczbę otwarć w statystykach w stosunku do bibliotek, które taką funkcję udostępniają.

Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-08-16, 19:05   Re: Federacja Bibliotek Cyfrowych

A propos postów o Federacji Bibliotek Cyfrowych i tej zachęty:
mwerla napisał/a:

Przyuważyłam ostatnio bardzo sympatyczną funkcję ;-) , a mianowicie możliwość ograniczenia wyszukiwania tylko do wybranych przez siebie bibliotek cyfrowych (po kliknięciu zakładki "Pokaż biblioteki cyfrowe"). Można zaznaczyć ulubione/najlepsze/najciekawsze* i wyszukiwać :mrgreen:

*niepotrzebne skreślić ;-)

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-08-16, 20:57   

W ogóle koledzy z dLibry szykują nam "cudów moc" dla kolejnej wersji oprogramowania, nawet mieli coś napisać tu ...
Edward Deming

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-08-17, 09:12   

mwerla napisał/a:
Nawiązując jeszcze do liczby otwarć publikacji - jeden z użytkowników bibliotek cyfrowych w Polsce zwrócił mi uwagę, że np. w POLONIE nie ma możliwości pobrania całej publikacji w postaci pliku ZIP. To naturalnie zwiększa liczbę otwarć w statystykach w stosunku do bibliotek, które taką funkcję udostępniają.

A czy dLibra mogłaby udostępniać statystykę pobrań plików ZIP? - to dawałoby prawdopodobnie wiele informacji o tym jak czytelnicy korzystają z zasobu BC.
Edward Deming

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi