Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biblioteki cyfrowe i książka elektroniczna - raport MKiDN
Autor Wiadomość
relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2010-03-30, 16:31   Biblioteki cyfrowe i książka elektroniczna - raport MKiDN

Jak w tytule - plik ze stron Nowoczesna Polska.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2010-03-30, 22:27   Re: Biblioteki cyfrowe i książka elektroniczna - raport MKiD

relis napisał/a:
Jak w tytule - plik ze stron Nowoczesna Polska.

Dokument nie jest podpisany, ale stawiam dolary przeciwko orzeszkom, że powstał w BN albo przynajmniej na podstawie ściągawki tam zrobionej.

Najciekawszą rzeczą, jaką znalazłem w raporcie, była wskazówka, gdzie szukać legendarnego repozytorium dla wydawców e-booków. Indeks tytułów, wśród zasługujących na uwagę pozycji (mój numer 1: Sportowe modyfikacje Fiata 126p - Tuning Malucha ;-) ) zawiera m.in. utwory Prusa, Sienkiewicza, Kochanowskiego. Dostęp do treści zamknięty. Wspominam o tym, bo ta symptomatyczna, moim zdaniem, okoliczność nie jest w żaden sposób komentowana w części raportu podsumowującej problemy związane z rozwojem rynku publikacji elektronicznych.

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2010-03-31, 09:09   

Ten raport zawiera błędy – m.in. na stronach 3, 7, 8, 9. To tak z pobieżnej lektury, szczegółowy komentarz mogę przygotować jak będzie taka potrzeba. Są to zresztą błędy notorycznie powtarzane i mam wrażenie, że mają jedno swoje źródło…

Dyskutowaliśmy kiedyś o tym zdaje się tutaj:

http://forum.biblioteka20...er=asc&start=15

A raport jako całość wygląda, jakby był przygotowywany przez BN z dużym naciskiem na prezentację dokonań BN, a nie na przedstawienie sytuacji w Polsce. Moim prywatnym zdaniem zupełna porażka, że takie podejście jest stosowane do tworzenia ministerialnych dokumentów. No i szkoda, że nikt się pod tym dziełkiem nie podpisał....

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2010-03-31, 09:14   

No i ile razy można pisać, że WBC powstała w 2004 roku, a PBI jest pierwszą polską BC. RAŻĄCA NIEKOMPETENCJA!

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2010-03-31, 10:27   

mwerla napisał/a:
No i ile razy można pisać, że WBC powstała w 2004 roku, a PBI jest pierwszą polską BC. RAŻĄCA NIEKOMPETENCJA!

Zastanawiam się czy nie byłoby pożyteczne, by konsorcjum Polskie Biblioteki Cyfrowe, na okoliczność dorocznej konferencji, przygotowywało doroczny raport o stanie digitalizacji w Polsce (tj. w systemie polskich BC) i ogłaszany w trakcie niej. Taki dokument mógłby mieć dość oficjalny status i być wysłany do wszystkich świętych z MKiDN włącznie, stanowiąc alternatywę dla opracowań oficjalnych.

W końcu bardzo dużo informacji zbiera się automatem w FBC, reszta byłaby opisana kategoriami adekwatnymi do rzeczywistości. Byłoby to bardzo cenne z punktu widzenia dokumentacji rozwoju, obserwacji trendów i miało wielkie znaczenie PR-owe.
Oczywiście do rozstrzygnięcia jest kwestia "głębokości" badań.
Inaczej jesteśmy skazani na ciągłe odkręcanie kalkowanych z przeszłości danych i kopanie się z koniem.
Edward Deming

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2010-03-31, 12:34   

mwerla napisał/a:
Ten raport zawiera błędy – m.in. na stronach 3, 7, 8, 9. To tak z pobieżnej lektury, szczegółowy komentarz mogę przygotować jak będzie taka potrzeba. Są to zresztą błędy notorycznie powtarzane i mam wrażenie, że mają jedno swoje źródło…

Są błędy co do faktów, są przeinaczenia zmieniające właściwe proporcje zjawisk, są też przypadki omawiania banalnych błahostek kosztem spraw ważniejszych (np. w przypadku perspektyw rynku książki elektronicznej). Eksponowanie roli i osiągnięć BN, a zwłaszcza dęte, jak zwykle, statystyki potraktowałem jako swego rodzaju "odcisk linii papilarnych" pozwalający na wniosek co do pochodzenia zawartości raportu ;-)

mwerla napisał/a:

To jest już historia. Ważna, ale historia. Natomiast najbardziej krzywdzące wydaje mi się to, że raport zniekształca obraz obecnego stanu, np. podając dane wskazujące, że Polona cieszy się wśród czytelników zainteresowaniem dwukrotnie większym niż WBC (400-500 tys. odwiedzin na miesiąc!). Kiedy takie statystyki podaje ktoś w rozmowie z dziennikarzem, zakładam, że to po prostu PR, ale w raporcie ministerialnym nie powinno to mieć miejsca.

Jako komentarz wyjaśniający niewtajemniczonym, o co chodzi, dołączam poniższy obrazek. Wzięty jest z KPBC, ale powinien pozwolić uchwycić isotę sprawy.

W skrócie - zielone górki i dolinki oznaczają liczbę sesji, którą nowe wersje dlibry, z aktualizowanym filtrem botów, uznają za "liczbę odwiedzających". Stara wersja dlibry (wykorzystywana przez Polonę) za liczbę odwiedzin uważa te niebieskie Himalaje. Jak widać, gdybyśmy liczyli podobnie, też mielibyśmy 400-500 tys.

relis napisał/a:
Zastanawiam się czy nie byłoby pożyteczne, by konsorcjum Polskie Biblioteki Cyfrowe, na okoliczność dorocznej konferencji, przygotowywało doroczny raport o stanie digitalizacji w Polsce (tj. w systemie polskich BC) i ogłaszany w trakcie niej. Taki dokument mógłby mieć dość oficjalny status i być wysłany do wszystkich świętych z MKiDN włącznie, stanowiąc alternatywę dla opracowań oficjalnych.

Niezły pomysł. Dobrą praktyką mogłoby też być publikowanie rzetelnych statystyk z Google Analytics i opieranie na nich zestawień dotyczących wykorzystania bibliotek cyfrowych przez czytelników.

relis napisał/a:
Byłoby to bardzo cenne z punktu widzenia dokumentacji rozwoju, obserwacji trendów i miało wielkie znaczenie PR-owe.

Co do tego ostatniego, to nie jestem pewny... Rzeczywistość nie wygląda na ogół bardzo PR-owo ;-)

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2010-03-31, 12:58   

Relis napisał/a:

Mi również bardzo podoba się pomysł corocznego raportu. Myślę, że da się zrobić pierwszy na http://www.man.poznan.pl/PBC/2010/

Relis napisał/a:
Inaczej jesteśmy skazani na ciągłe odkręcanie kalkowanych z przeszłości danych i kopanie się z koniem.

Albo krową :P (przepraszam, nie mogłem się powstrzymać)

Sk napisał/a:
mwerla napisał/a:

To jest już historia. Ważna, ale historia. Natomiast najbardziej krzywdzące wydaje mi się to, że raport zniekształca obraz obecnego stanu, np. podając dane wskazujące, że Polona cieszy się wśród czytelników zainteresowaniem dwukrotnie większym niż WBC (400-500 tys. odwiedzin na miesiąc!). Kiedy takie statystyki podaje ktoś w rozmowie z dziennikarzem, zakładam, że to po prostu PR, ale w raporcie ministerialnym nie powinno to mieć miejsca.

Zgadzam się. Nie wiem, czy zauważyliście, ze autorzy raportu znaleźli też sposób na uczynienie CBN największą biblioteką cyfrową w Polsce... Oczywiście w odpowiedniej kategorii i zupełnie przypadkiem, ale pewnie mało kto sięgnie do danych źródłowych:

Tajemniczy autor raportu MKiDN napisał/a:
Największymi bibliotekami prowadzącymi samodzielne biblioteki
cyfrowe są Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona, Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu
Wrocławskiego oraz e-BUW.

Gdyby ułożyć te nazwy wg faktycznego rozmiaru, pierwszy byłby UWr, a BNka druga... Alfabetycznie te nazwy też nie są ułożone... A więc grunt to skromność...

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2010-03-31, 18:42   

mwerla napisał/a:
Relis napisał/a:

Mi również bardzo podoba się pomysł corocznego raportu. Myślę, że da się zrobić pierwszy na http://www.man.poznan.pl/PBC/2010/

No to fajnie - to będzie lepsze i bardziej konstruktywne. Inaczej przyjdzie nam zostać jawnymi albo nieformalnymi fanami takiej jak ta grupy na Facebook.
Edward Deming

Wojtek 
Wojciech Kowalewski

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2010-03-31, 19:44   

Prezentowane te dane nie są precyzyjne, szczególnie na ten czas, tj. marzec 2010.

Marek T. Słaby 

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
  Wysłany: 2010-03-31, 20:00   

Największą *Biblioteką Cyfrową w Polsce jest Morska Biblioteka Cyfrowa

* z morskich

Marek T. Słaby

Marek T. Słaby 

0%
 100%
 38%
Wysłany: 2010-03-31, 20:02   

Mój znajomy, komendant zabytkowego Fortu Artyleryjskiego z 19w. nazywa to "hAmerykanskim marketyngiem".

Niestety jak widać w przypadku przedmiotowego raportu - skutecznego.

- Morska Biblioteka Cyfrowa jest najdynamiczniej rozwijającą się biblioteką cyfrową w Polsce.
- Co dwa miesiące liczba ją odwiedzających wzrasta o 1000% a liczba publikacji o 600%!!
- koszt digitalizacji wszystkich jej publikacji to zaledwie 0,001% kosztów innej, dowolnie wybranej BC
- a EFEKTYWNOŚĆ PRACOWNIKÓW? 1000% NORMY - tu chyba przesadziłem w klimacie hasła.

Itd itd. Kwestia operowania słowem i mamy piękny raport :-D :-D bez żadnego kłamstwa (chyba że źle przeliczyłem)
[/list]

Marek T. Słaby

Marek T. Słaby 

0%
 100%
 38%
Wysłany: 2010-03-31, 22:37   

A na poważnie, czy coś stoi na przeszkodzie aby zaprezentować raport FBC na spotkaniu z Komisją ds Kultury i Środków Masowego Przekazu w kwietniu na które to Raport był przygotowywany? Z informacji wynika, że zostały tam zaproszone z różnych środowisk związanych..

relis napisał/a:

Moim zdaniem należy również opisać wszystkich Uczestników BC w kraju aby pokazać skalę i masowość zjawiska. Obecnie w raporcie - FBC pokazana jest jako grupa raz 50 czy w dalszej części 40 BC. Nie widać wszystkich zaangażowanych w projekty.

Marek T. Słaby

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2010-04-08, 17:51   

Nagranie z posiedzenia sejmowej Komisji Kultury na temat bibliotek cyfrowych: http://blip.tv/file/3457922

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2010-04-08, 18:11   Sejmowa Komisja kultury nt. BC i książki

sk napisał/a:
Nagranie z posiedzenia sejmowej Komisji Kultury na temat bibliotek cyfrowych: http://blip.tv/file/3457922
oraz wystąpienie Jarka Lipszyca.
Edward Deming

master7

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2010-04-09, 07:31   

Dwa linki jakie znalazłem po tym posiedzeniu:

http://di.com.pl/news/310...j_e-bookow.html
http://prawo.gazetaprawna...j_e_bookow.html

Cytat:
Obecnie w kraju działa ponad 50 bibliotek cyfrowych, które liczą od kilku do kilkudziesięciu pozycji.
;-) ;-)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi