Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Autor Wiadomość
krumel 
krumel

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2010-03-26, 17:00   Prawa i zabezpieczenia

Sugestia co do zamiany atrybutu Prawa, została potraktowana poważnie i jak można zauważyć, atrybut został przemianowany na "miejsce przechowywania oryginału". Co do zabezpieczeń, to są one usuwane i do momentu inauguracji JBC wszystkie zostaną usunięte.

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2010-03-26, 19:48   Re: JBC

krumel napisał/a:

Przy dużych rękopisach powyżej 500 stron lub ważących bardzo dużo - powyżej 250 MB jeden tiff - wywala nam się profil foto (stąd niektóre zrobione zostały w profilu normal).
Czy ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje?
Maszyna na której posadowiony jest Document Enterprise ma 2 GB RAM i procesor dwurdzeniowy.

Jakbyście chcieli, moglibyście nam wystawić spakowany (TIFF) przypadek wielostronicowego dziełka oraz wielkiego pliku do pobrania, które Wam sprawiają problem. Moglibyśmy spróbować to skompresować testowo u nas w foto. Mamy trochę silniejszą maszynę pod kompresorem. Może to po prostu kwestia RAM?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Jerzy Witczak

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 9/13
 69%
Wysłany: 2010-03-26, 21:49   Re: JBC

krumel napisał/a:
Przy dużych rękopisach powyżej 500 stron lub ważących bardzo dużo - powyżej 250 MB jeden tiff - wywala nam się profil foto (stąd niektóre zrobione zostały w profilu normal).
Czy ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje?

To ja jeszcze odważę się dorzucić trzy grosze do tematu, który sam wywołałem. Abstrahując od "wywalania się" maszyny, wydaje się, że jeśli pliki master zrobione są w bardzo dużej rozdzielczości (600 dpi?), to trzeba je najpierw odchudzić, czyli przerobić na 300 dpi i przeskalować odpowiednio. Wtedy wynikowe pliki DjVu w trybie foto będą dużo mniejsze, a jakość nadal będzie bardzo dobra. Zrobiłem tak dla naszej Księgi henrykowskiej.

Pozdrawiam
JW

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2010-03-26, 23:12   Re: JBC

Jerzy Witczak napisał/a:
(...)wydaje się, że jeśli pliki master zrobione są w bardzo dużej rozdzielczości (600 dpi?), to trzeba je najpierw odchudzić, czyli przerobić na 300 dpi i przeskalować odpowiednio. Wtedy wynikowe pliki DjVu w trybie foto będą dużo mniejsze, a jakość nadal będzie bardzo dobra. Zrobiłem tak dla naszej Księgi henrykowskiej.

Ja przyklasnę tej praktyce. W niektórych przypadkach ma nawet sens przerobienie TIFów na 150 dpi.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2010-03-29, 11:15   Re: Prawa i zabezpieczenia

krumel napisał/a:
Sugestia co do zamiany atrybutu Prawa, została potraktowana poważnie i jak można zauważyć, atrybut został przemianowany na "miejsce przechowywania oryginału". Co do zabezpieczeń, to są one usuwane i do momentu inauguracji JBC wszystkie zostaną usunięte.

Bardzo się cieszę z "odbezpieczenia" dokumentów cyfrowych! Co do przemianowania atrybutu, to sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ skutek takiej zmiany jest tylko lokalny. W metadanych udostępnianych przez OAI-PMH atrybuty zachowują swoje pierwotne znaczenie zgodne z Dublin Core. Co za tym idzie, serwisy takie jak FBC, Europeana, OAIster, BASE itd. nadal będą interpretować atrybut nazwany "miejsce przechowywania oryginału" jako "rights".

krumel 
krumel

0%
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2010-03-30, 12:20   Re: JBC

relis napisał/a:

Jakbyście chcieli, moglibyście nam wystawić spakowany (TIFF) przypadek wielostronicowego dziełka oraz wielkiego pliku do pobrania, które Wam sprawiają problem. Moglibyśmy spróbować to skompresować testowo u nas w foto. Mamy trochę silniejszą maszynę pod kompresorem. Może to po prostu kwestia RAM?

Ok. tylko gdzie i jak mam to wstawić?

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2010-03-30, 12:27   Re: JBC

krumel napisał/a:
relis napisał/a:

Ok. tylko gdzie i jak mam to wstawić?

Zaraz wystawimy FTP.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Bartłomiej Siedlarz 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2010-04-03, 09:25   Re: JBC

krumel napisał/a:
Można także spróbować skorzystać z innego oprogramowania (w zasadzie jeżeli to ma być i tak Photo, to nie trzeba segmentera — po co więc używać Document Express?). Do Photo polecam fi_c44 (do pobrania stąd): testowałem na plikach o romiarze powyżej 6000x9000 — działa raczej bez problemów (dość szybkie jest, obsługuje wejście bezpośrednio z tiff i można downsamplować). Trzeba to tylko zaskryptować, by działało automatycznie (ostatnio właśnie pracuję na automatyzacją DjVuLibre na potrzeby własne, jeśli uda mi się to dokończyć i będę zadowolony z efektów, to może się podzielę).

szafran

0%
 100%
EXP: 0/9
 0%
Wysłany: 2010-04-07, 08:51   

Mam pytanie. Ściągnąłem sobie program fi_c44, ale jak go zaskryptować, żeby działał automatycznie.

Bartłomiej Siedlarz 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 3/8
 37%
Wysłany: 2010-04-07, 12:10   

Najłatwiej jest zrobić plik .bat lub .cmd o takim kodzie:
Kod:
for %%i in (*.tif) do fi_c44 -dpi 600 %%i %%~ni.djvu

Kompresuje wszystkie pliki w bieżącym folderze, które mają ciąg tif w rozszerzeniu przy uzyciu kompresji IW44 i pakuje w kontener DjVu.
Należy zadbać o dostęp do fi_c44 — ścieżka do tego programu musi być ustawiona w zmiennej systemowej Path lub fi_c44 musi znajdować w folderze z plikami do konwersji.

Należy dobrać parametr -dpi do plików wejściowych, w przypadku niewymuszenia go, program ustawia 100 dpi i jeżeli źródło ma inny współczynnik dpi, to wymiar nie zostanie zachowany. Można także dokonać podpróbkowania obrazu przez ustawienie parametru -bsf. Wartościami dla tego parametru są dzielniki rozdzielczości wejściowej. -bsf 2 da na wyjściu 300 dpi przy wejściu 600 dpi. Przydaje się to właściwie jedynie przy wykonywaniu ręcznej separacji i indywidualnej kompresji poszczególnych warstw.

Za pomocą tej metody można używać dowolnego programu.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi