Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: relis
2010-04-26, 11:09
Biblioteka 2.0 w praktyce
Autor Wiadomość
AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-05-06, 23:29   

zajac napisał/a:
A na szybko -dla AgiK -- bede miał z tym kłopot, aby użyc Twoje powyższe argumenty -wykład jest z przedmiotu marketing i PR w bibliotece i to wszystko - poza pkt. 2- ( może nie tak ładnie :-) ) juz im mówiłem, kiedy zachwalałem podejście proklienckie typowe dla marketingu właśnie :-(

Piszę o tym niezłośliwie - to tylko kamyczek do ogródka dyskusji o innowacyjności L 2.0

Spoko. Dobrze chociaż że było ładnie, hi hi :-D Fakt, nic nowego w sumie nie napisałam, choć warto podkreślić, że podejście hakerskie trochę się różni od marketingowego :mrgreen:

Jeśli zaś chodzi o marketingowe, to Library 2.0 można potraktować jak markę i próbować zbudować jej obraz, choćby po to, by mieć co napisać na sztandarach. I nie tylko. Bo targetów jest kilka: inaczej powinno się o L2.0 mówić do bibliotekarzy (by ich zmotywować do działań ekstra i w czasie wolnym), inaczej do użytkowników (by ich przekonać, że współtworzenie i partycypacja im także przyniesie korzyści) a inaczej do władz i urzędników, którzy decydują o tym, czy przyznać bibliotece dodatkowe środki na rozwój serwisu www lub pozytywnie ocenić wniosek o dotację.

Poza tym zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby przenieść posty związane z dydaktyką i motywowaniem do nowego wątku, bo nam się chaos wkradł.

Pozdrawiam!

zajac

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2007-05-07, 20:21   

Uwielbiam Amerykanów!
Wiecie jaka jest jedna z przyczyn dla której oni mają L 2.0 ( lub mają mieć :-) ) a my nie ?

Dam przykład:
zamieściłem na Ningu deklarację, że interesuję sie dziecięcym wymiarem L 2.0 . I jakis facet mi odpisał. Amerykan, bibliotekarz. No gupek ! Czekałem , że jak człowiek napisze mi : struktury umysłowe netgeneracji są ukształtowane przez wszechobecną konwergencje mediów i gutenbergowska linearność kontaktu z rzeczywistościa kultury symbolicznej w tej grupie została zrujnowana przez digitalne media (a głównie - oczywiście - hipertekst) i w efekcie należy mniemać, że koncept L 2.0 może byc bardzo interesujący i skuteczny. W bibliotekarstwie. Dla dzieci. Oraz warty poważnego rozważenia.
Od razu bym wiedział co mam w mojej bibliotece publicznej zrobić.

Nie, facet mi napisał tak :

„Właśnie przygotowuje się do zmiany struktury strony internetowej dla dzieci w naszej bibliotece publicznej. Mam nadzieje wstawić tam jak najwięcej elementów o charakterze 2.0. Jedna z podstawowych rzeczy jest najprostsza: serwisy, do których bedzie mozna dołączyć kanały RSSO i które dadzą możliwość komentowania. Nie wiem co prawda czy dzieci (nasza strony kierowana jest do sześcio – jedenastolatków) coś są w stanie zrobić z RSS, ale wiele z treści naszych serwisów może zostać zaabonowana przez szkoły, centra opieki i inne biblioteki. I myślę, że dzieciaki na pewno będą chciały komentować teksty ze strony internetowej, będą chciały za jej pomocą wdawać się w dyskusje z innymi, co uważam w takich komentarzach jest najważniejsze. Inny ważny koncept to zebranie i opublikowanie na naszej stronie rzeczy napisanych przez dzieci i pozwolenie innym na komentowanie na ich komentowanie. Do tej pory pozwalaliśmy dzieciakom na [starej] stronie tylko pisać recenzję. Nową stronę do poziomu 2.0 doprowadzi możliwość komentowania recenzji innych
Na razie nie jest tego wiele co możemy na tej planowanej stronie zamieścić, ale zobaczymy jak się rozwinie. “

Zupełnie sie gość nie zna na prawdziwym bibliotekarstwie.

zając

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-05-07, 22:52   

No to proponuję jeszcze prościej - bez RSS-ów, komentarzy, etc.:
B 2.0 to miejsce, które spotyka ludzi. ;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

zajac

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2007-05-07, 23:28   

Bardziej mi mówiąc szczerze o pragmatyzm chodziło i skuteczność niż o prostotę.
Żałuje bardzo, że nasze bibliotekarki nie prowadza jeszcze blogów, nie wymieniają się , jak nie przymierzając przepisami kulinarnymi, poradami na zamontowanie RSS i podcastów.
Gdzie tu na tym miłym forum jakaś co jęknie o radę: jak mam posadowić na moim blogu kawałek przeczytanej głośno ksiązki ???
:oops:
Z nocnym pozdrowieniem
zajac

Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-05-07, 23:58   

Ja dwie doby temu jedynie marudzilam na ich brak :oops: Tak się już "uRSS-owiłam" :mrgreen:

A nawiązująć do posta o uwielbieniu Amerykanów...jak widać na pierwszym miejscu pragmatyzm, a potem konwergencyjno-linearna-hipertekstowa-netgeneracyjność ;-) I jak widać skutkuje :-D

Próby praktyki czas podejmować, kto może i ma gdzie ;-)

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-05-08, 09:27   

zajac napisał/a:
Bardziej mi mówiąc szczerze o pragmatyzm chodziło i skuteczność niż o prostotę.
Żałuje bardzo, że nasze bibliotekarki nie prowadza jeszcze blogów, nie wymieniają się , jak nie przymierzając przepisami kulinarnymi, poradami na zamontowanie RSS i podcastów.
Gdzie tu na tym miłym forum jakaś co jęknie o radę: jak mam posadowić na moim blogu kawałek przeczytanej głośno ksiązki ???
:oops:
Z nocnym pozdrowieniem
zajac

No tu jest ta mała różnica.
Gość z Ameryki napisał o czymś co traktuje jako pewna oczywistość. Dostał narzędzia i cieszy się, że z ich pomocą może robić coś, czego nie mógł bez tych klocków. To dlaczego on tak chce robić, przyjmuje w domyśle.
Natomiast zdaje się że u nas problemem jest: "A po co to w ogóle robić te jakieś podcasty, RSS-y, komentarze, biblioteki cyfrowe ... Przecież biblioteka nie jest od tego ..."
Stąd pewnie żadnych jęków, choć pisanie postów z pytaniami o praktyczne rozwiązania nie jest na forum zabronione. :lol:
Edward Deming

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-05-08, 09:27   

zajac napisał/a:
Bardziej mi mówiąc szczerze o pragmatyzm chodziło i skuteczność niż o prostotę.(...)

Ja również podzielam ten pogląd i właśnie o to mi chodziło w dyskusji tutaj.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-05-13, 20:13   

Ciekawe informacje na temat wykorzystania narzędzi Web 2.0 w bibliotecznych katalogach można znaleźć w blogu Johna Blyberga - administratora sieci w Ann Arbor District Library. Warto też obejrzeć katalog AADL, bo częściowo narzędzia te już tam funkcjonują.

W blogu Blyberga jest fajny screencast prezentujący testową wersję społecznego katalogu OPAC, nazwanego przez Blyberga SOPAC.
Zarejestrowani czytelnicy Biblioteki (tzn. posiadający swoje konto) mogą:
- nadawać poszczególnym pozycjom w katalogu etykiety (tagi),
- oceniać za pomocą gwiazdek (w skali od jednej gwiazdki do pięciu),
- pisać recenzje,
- komentować recenzje napisane przez innych.

Ponadto SOPAC wykorzystuje opcje stosowane przez różne księgarnie internetowe (np. Amazon.com):
- Czy ta recenzja okazała sie przydatna?
- Czytelnicy, którzy pożyczyli ..., pożyczyli również ...

Strona główna katalogu (zgodnie z tym, co pisze Blyberg, tworzona z wykorzystaniem systemu zarządzania treścią Drupal) zawiera m. in. listę 10 najpopularniejszych etykiet (tagów), 10 ostatnio użytych etykiet i 10 ostatnio napisanych recenzji.

Konto użytkownika Biblioteki, oprócz typowych informacji i funkcji (pozycje wypożyczone, możliwość przedłużenia itp.), zawiera kilka dodatkowych, np.
- wszystkie etykiety nadane przez użytkownika, z możliwością ich edytowania,
- recenzje napisane przez użytkownika,
- komentarze autorstwa użytkownika,
- recenzje, które użytkownik uznał za przydatne,
- etykiety najczęściej używane przez użytkownika,
- etykiety ostatnio użyte,
- recenzje ostatnio napisane.

Oczywiście nasi bibliotekarze sami takich cudów do katalogów nie wprowadzą. Ale może producenci programów bibliotecznych też się zainteresują tym tematem :-D .

zajac

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2007-05-13, 20:44   

Bardzo ładny ten screencast ( właśnie pierwszy raz usłyszałem to pojęcie :oops: )!!! Właściwie używając SOPAC z Ann Arbor PL jako przykład można zaprezentować ideę biblioteki 2.0. Dzięki za podrzucenie !

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-05-14, 22:49   

A nie pochwaliłeś się jak Ci poszło na wykładzie. ;-)
Edward Deming

zajac

0%
 100%
 88%
Wysłany: 2007-05-15, 19:29   

W sobotę wieczór zachęcałem GORĄCO do odwiedzeinia Forum i Bloga Biblioteka 2.0 . Jeżeli później był w statach widoczny jakiś większy ruch - to cos dokonałem, jak nie - straciłem czas (swój i studentów).
Ostatnio zmieniony przez relis 2007-05-15, 22:23, w całości zmieniany 2 razy  

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-05-15, 22:26   

zajac napisał/a:
W sobotę wieczór zachęcałem GORĄCO do odwiedzeinia Forum i Bloga Biblioteka 2.0 . Jeżeli później był w statach widoczny jakiś większy ruch - to cos dokonałem, jak nie - straciłem czas (swój i studentów).

Ruch na forum B20 masz tu:
http://forum.biblioteka20...c.php?pic_id=24

Ruch w Blogu B20 tu:
http://forum.biblioteka20...c.php?pic_id=25

Wrócili więc do swoich bibliotek w poniedziałek i niezwłocznie odpalili forum i blog B20 :mrgreen: .

PS. O kurcze - przepraszam. Wybacz zajac - zamiast zacytować Twój post - wyedytowałem go :-( - i zostało tylko to co chciałem zacytować.
Edward Deming

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2008-02-17, 20:52   

Fajne przykłady wykorzystania narzędzi 2.0 w działalności bibliotek dziecięcych, promocji czytelnictwa, książek i samej biblioteki:

Jeden to konkurs "Picture Your Library", o którym pisałam niedawno na blogu B2.0 - czytelnicy robią zdjęcia w swojej bibliotece i publikują je w serwisie Flickr.
Drugi to TeenTakes Video Contest - konkurs organizowany przez the Springfield-Greene County Library District pod hasłem You, Too, Can Be a Star at the Library. Uczestnicy konkursu (młodzież w wieku 13-18 lat, zarejestrowani czytelnicy biblioteki) kręcą krótkie filmy wideo, które promują książki, czytanie lub bibliotekę (nazwa biblioteki musi się znaleźć w treści filmu). Filmy te są następnie publikowane w YouTube i opisywane tagami - jeden z nich musi zawierać nazwę biblioteki. Na każdy film można zagłosować - przy przyznawaniu nagród kryteriami będą zarówno głosy oddane przez użytkowników, jak i ocena jury.
Osoby, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat posługiwania sie kamerą czy technik filmowania, mogą skorzystać z literatury fachowej posiadanej przez bibliotekę (namiary na konkretne tytuły można zobaczyć obok informacji o konkursie). Osoby nie posiadające sprzętu lub oprogramowania, mogą je wypożyczyć w bibliotece.

Idea wydaje się fajna, bo zawiera elementy edukacji medialnej, promocji czytelnictwa i marketingu bibliotecznego w jednym.

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2008-02-17, 22:12   Kete - Open Source dla bibliotek cyfrowych

Nowozelandczycy wymyślili nowy soft dla bibliotek cyfrowych o nazwie Kete . Zainicjowany m. in. przez firmę komercyjną, jest Open Source na licencji GPL. Firma zarabia na instalowaniu, hostowaniu i szkoleniu adminów, ale też można pozyskać na zasadzie DIY (Do It Yourself).

Jak piszą z ulgą: "Finally Web 2.0 is put into something useful!"
Edward Deming

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2008-02-21, 08:39   

FAQ bibliotek z Ohio University - biblioteczne "pytania i odpowiedzi" w wersji 2.0: komentarze, ocena, RSS, "najczęściej oglądane", "ostatnio dodane", "inne z tej samej kategorii", no i układ wydaje się bardziej dynamiczny i zachęcający niż tradycyjne FAQ'i

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi