Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: relis
2010-04-26, 11:09
Biblioteka 2.0 w praktyce
Autor Wiadomość
AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-03-01, 15:49   Biblioteka 2.0 w praktyce

Zamieszczam link do serwisu Kankakee Public Library wymienianej w wielu tekstach jako dobry przykład biblioteki stosującej narzędzia Web 2.0

http://www.lions-online.org/index.html

Biblioteka w ciekawy sposób wykorzystuje:

- blogi bibliotekarzy (dyrektorów i pracowników biblioteki), zawierające dyskusje na tematy związane z działalnością biblioteki, informacje dla czytelników, dyskusje o nowych książkach, informacje o organizowanych imprezach, itp.

- podcasting (pliki multimedialne – audio lub wideo „na żądanie”) w postaci mediów strumieniowych lub do ściągnięcia jako pliki mp3 z nagraniami z bibliotecznych imprez, spotkań autorskich, dyskusji i innych wydarzeń.

- serwis Flickr ze zdjęciami z bibliotecznych imprez i wydarzeń z możliwością wpisywania komentarzy przez czytelników.

Jeszcze dwa przykłady z naszego podwórka:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie http://www.biblioteka.jaw.pl/ już od (chyba) dwóch lat prowadzi w swoim serwisie forum, na którym bibliotekarze wraz z czytelnikami dyskutują na tematy związane z działalnością biblioteki, przeczytanymi książkami, obejrzanymi filmami, wydarzeniami kulturalnymi, itp.

Podobne forum uruchomiła niedawno Biblioteka Miejska w Imielinie http://www.biblioteka.imielin.pl/. Można tam zadawać pytania bibliotekarzom, dyskutować o przeczytanych książkach itp. Godny podkreślenia jest fakt, że biblioteka w Imielinie należy do mniejszych bibliotek publicznych w województwie śląskim (jedna placówka, dwoje stałych pracowników), wydaje się więc, że wdrażanie nowoczesnych usług i narzędzi poprawiających komunikację z użytkownikami niekoniecznie musi być zarezerwowane tylko dla dużych bibliotek z ogromnym budżetem i nadmiarową kadrą :-D

Myślę, że takich przykładów moglibyśmy znaleźć dużo więcej. Na początek wybrałam dwie biblioteki znane mi osobiście, ale dobrze byłoby, gdybyśmy od czasu do czasu napisali o innych tego rodzaju inicjatywach, czy różnych nowatorskich rozwiązaniach.

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-03-13, 15:29   

Ciekawa "dwuzerowa" strona Ann Arbor District Library - biblioteki miejskiej w Ann Arbor (Michigan, USA). Większość informacji dotyczących biblioteki - jej działalności, wydarzeń, zbiorów i usług zaprojektowana jest w postaci blogów z możliwością komentowania.

Jest także baza komentarzy użytkowników, którą można przeszukiwać według przedmiotu komentarza i jego rodzaju (skarga lub pochwała).

Co ciekawe, biblioteka w Ann Arbor właśnie dziś uruchomiła swoją "filię biblioteczną" w serwisie MySpace.

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-04-16, 20:58   

Żeby nie było, że wynajduję tylko amerykańskie dwuzerowe biblioteki :-D , chciałam polecić bardzo fajną stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie zrobioną w postaci bloga. Są tam najważniejsze informacje o Bibliotece i jej działalności, opis imprez organizowanych przez Bibliotekę i inne instytucje w mieście, możliwość komentowania, RSS, galeria zdjęć w googlowym Picasa Web Albums i mnóstwo informacji regionalnych. Brawo!

zajac

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2007-04-24, 19:54   

Witam i kłaniam sie;
Przedstawiam się: Zając z Warszawy. z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW, wierny czytelnik ... użytkownik forum i blogu Biblioteka 2.0.
Interesuje sie BARDZO mozliwościami L 2.0 w odniesieniu do bibliotek dziecięcych, z AgąK na ten temat wymieniłem mail.
Grzech potem popełniłem:
Okropna to zdrada i zachowanie mało patriotyczne :oops:
Założyłem 2.0wy temat na obcym forum zamiast w ojczystym i miłym Biblioteka 2.0 .
http://library20.ning.com/profile/madhare
(zresztą serwis ciekawy)
Mało jest rozważan na temat dzieciologicznych zastosowań L 2.0
Jedynie o nastolatkach sie całkiem pamięta.
A przecież najmłodsi użytkownicy zdecydują czy biblioteka (2.0 , 3.0 i *.0 ) będzie w ogóle istniała :-)
Mało sie robi dla net.generacji...
Uprzejmie proszę wyslijcie jakieś fajne linki i exempla działań L 2.0 dotyczące bibliotek dzieciecych (tylko dzieciecych , a nie YA!)
Z góry dziekuję! i Pozdrawiam!

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-04-24, 23:28   

Witamy, witamy i mamy nadzieję na rozpoczęcie nowego ważnego wątku - bo jak zauważyłeś - przyszłość bibliotek (mniejsza już o numery) jest w rękach najmłodszych. To oni kliknięciami myszy "wybiorą" swoje przyszłe otoczenie informacyjne, kulturowe itp. A i pewnie są potencjalnie świetnymi przyszłymi użytkownikami bibliotek, pod warunkiem, że rozpoznają w nich przyjazne społeczności.

To niesamowite, ale jest pełno obszarów wartych obgadania w stylu - co nas tu czeka. :-D :mrgreen:
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Grzegorz 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 10/14
 71%
Wysłany: 2007-04-25, 08:06   

Może na początek kids'catalog jednej z amerykańskiej bibliotek Tulsa City County Library (w Polsce ma być dostępny Dziecioopac w systemie Prolib M21)
i jeszcze jedno bardzo ciekawe miejsce Macaulay Library
Może się przyda

Pozdrawiam

zajac

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2007-04-25, 22:15   

Dzieki za linki! W miedzyczasie znalazłem też na ning serwis społecznościowy dedykowany wyłącznie "dzieciologii": http://libraryyouth.ning.com/
Pozdrawiam
Ps. Łeb 2.0 - naprawde ładne ;-)

dan.ka 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2007-04-26, 11:14   

Ta biblioteka też jest super, można uzyskać pomoc w odrabianiu lekcji i posłuchać autora czytającego swoją książkę.

http://www.aclibrary.org/...c=kids&cat=Kids

Pozdrawiam pana Zająca, cóż za wspaniała integracja z Królikami, jestem pełna uznania :-D

Danka

dan.ka 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2007-04-26, 16:28   

Na marginesie wątku: dzieci. No, ja nie wiem, jak to w przyszłości z tymi dziećmi będzie :-D . Cytowałam na blogu, w komentarzu do posta Tomka Kaloty, pracę prof. Piotra Płoszajskiego, z której w innym miejscu wynika, że może dojść nawet do rewolucji starych przeciw młodym w związku z prognozowaną „inwazją siwego wigoru” ;-) .

Z pracy nie wynika jasno, czy chodzi tutaj o „zglobalizowanych” starych - z cybernetyczną mentalnością - ale prawdopodobnie tak, bo już gdzieś czytałam o „dzieciach – kwiatach” z lat sześćdziesiątych, które chwalą się, że zastały świat analogowy, a zostawią cyfrowy :-D .

Jak na razie w wielu rodzinach bardzo modne jest wychowywanie małego dziecka bez komputera (internetu) i telewizji. Dopiero przy okazji święta komunijnego dorośli nieco luzują kontrolę, a i tak jest mnóstwo wówczas krzyku na temat wszystkich możliwych zagrożeń. Wobec tej ogromnej dawki negatywnego przekazu w okresie dzieciństwa niekoniecznie w przyszłości musi się pojawić niczym nieskrępowana swoboda przemierzania cyfrowych przestrzeni. Starzy są w lepszej sytuacji, im nikt kontaktu z internetem nie zabraniał.

Ale oczywiście, to tylko takie tam rozważania na marginesie. Wiadomo, industrializm broni się, jak może :-D .

Jeszcze raz link do profesora, bardzo ciekawa praca.
http://www.sgh.waw.pl/kat...przyszlosci.pdf

Pozdrawiam

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-04-26, 21:14   

dan.ka napisał/a:
Pozdrawiam pana Zająca, cóż za wspaniała integracja z Królikami, jestem pełna uznania :-D

:mrgreen: No właśnie. Szkoda, ze kolega z daleka, bo my tu na Śląsku królicze zloty uskuteczniamy i obalamy (hurtowo) bibliotekarskie stereotypy. Zając byłby jak znalazł. Zresztą mamy nadzieję, ze bibliotekarsko-dwuzerowo-antystereotypowe Królikarnie się rozprzestrzenią dalej, albo może jakąś wyjazdową kiedyś zrobimy. Albo w końcu Królikarnię VR w Second Life. Pomysłów jest sporo...

Ja również pozdrawiam i cieszę sie z nawrotu patriotyzmu. Wszak to dziś towar deficytowy, warto chwalić i pielęgnować, i najlepiej w ramach tejże pielęgnacji nasze forum na jakimś zagranicznym zareklamować :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

AgaK 

0%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-04-26, 22:27   

dan.ka napisał/a:

Jak na razie w wielu rodzinach bardzo modne jest wychowywanie małego dziecka bez komputera (internetu) i telewizji. Dopiero przy okazji święta komunijnego dorośli nieco luzują kontrolę, a i tak jest mnóstwo wówczas krzyku na temat wszystkich możliwych zagrożeń. Wobec tej ogromnej dawki negatywnego przekazu w okresie dzieciństwa niekoniecznie w przyszłości musi się pojawić niczym nieskrępowana swoboda przemierzania cyfrowych przestrzeni. Starzy są w lepszej sytuacji, im nikt kontaktu z internetem nie zabraniał.

Hm, też takie trendy zauważyłam. Mam niejasne wrażenie, że to trochę tak, jakby się dziecku zabroniło czytać książki, bo a nuż na jakąś nieodpowiednią trafi... Niestety wśród wielu osób w niektórych kręgach wciąż panuje przekonanie, że Internet to krynica zła wszelkiego, bo - najczęściej - nie potrafią się nim posługiwać. A propos kręgów: dziś w czasie konferencji Kultura 2.0 we Wrocławiu (o której pewnie jeszcze co nieco napiszemy) padło takie mniej więcej zdanie (prelegenta ze Szwecji), że Polska jako kraj o powszechnie obowiązującym światopoglądzie i tradycji katolickiej nie może być innowacyjna kulturowo. Można się oburzać i spierać, ale coś w tym jednak jest.

I tutaj wydaje się ważne (jedno z najważniejszych) zadanie bibliotekarzy - edukowanie o kulturze i Internecie, nie tylko dzieci, ale i rodziców, i dziadków też.

Myślę też, że ogromna dawka negatywnego przekazu (anty-nowomedialnego) w dzieciństwie może wywołać efekt zakazanego owocu - zwłaszcza jeśli się okaże, że koledzy takich przekazów nie dostali i są jakby lepiej przygotowani do realizacji codziennych zadań.

Pamiętam też, że bodaj w książce M. Filiciaka "Wirtualny plac zabaw" była taka informacja, że sieciowe gry RPG (a więc te niekonieczne stricte edukacyjne) bywają w Stanach uważane za zjawisko o walorach integracyjnych. Zdarza się bowiem, że członkowie rodzin (np. dzieci i ich dziadkowie) mieszkający na co dzień tysiące kilometrów od siebie, spotykają się często właśnie w sieci - grają, bawią się i podtrzymują kontakt. A u nas: samo zło i destrukcja...

Poza tym uważam, ze Dzieciologia 2.0 w kontekście bibliotekarskim (węższym) i sieciowym (szerszym) to naprawdę b. ciekawy temat i zasługuje na osobny wątek. Co Wy na to?

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-04-26, 23:08   Wszyscy jesteśmy Królikami

AgaK napisał/a:
dan.ka napisał/a:

:mrgreen: No właśnie. Szkoda, ze kolega z daleka, bo my tu na Śląsku królicze zloty uskuteczniamy i obalamy (hurtowo) bibliotekarskie stereotypy. Zając byłby jak znalazł. Zresztą mamy nadzieję, ze bibliotekarsko-dwuzerowo-antystereotypowe Królikarnie się rozprzestrzenią dalej, albo może jakąś wyjazdową kiedyś zrobimy. Albo w końcu Królikarnię VR w Second Life. Pomysłów jest sporo...

Wyjazdowa Królikarnia stała sie faktem. Dziś na rynku obaliliśmy z wrocławskimi Królikami parę stereotypów. Spodobało im się. MonikaJ dostała nawet zamówienie na Uszy. Mamy też posłać materiały do wydrukowania w celu oklejenia stereotypów przed obalaniem.

O mały też włos, gdyby kolega Marcin miał notebooka, założylibyśmy w ramach wsparcia Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego w osobie bjasko - nową bibliotekę cyfrową.

Padł nawet pomysł Królikarni zdalnych ale synchronicznych - co jest do zrobienia.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-04-26, 23:40   Re: Wszyscy jesteśmy Królikami

relis napisał/a:

Wyjazdowa Królikarnia stała sie faktem. Dziś na rynku obaliliśmy z wrocławskimi Królikami parę stereotypów. Spodobało im się. MonikaJ dostała nawet zamówienie na Uszy. Mamy też posłać materiały do wydrukowania w celu oklejenia stereotypów przed obalaniem.

Jeśli wrocławskie Króliki chciałyby podejrzeć Uszy, to ich najnowszy model został uwieczniony tutaj :mrgreen: Choć symbolika w imponującym tempie wybiegła już ładnie poza wspomnianą tam ŚBC :-D Obalanie stereotypów było bardzo sympatyczne i w jak ładnej scenerii wrocławskiego Rynku! ;-)

mart 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2007-04-27, 13:06   

Uszy są bombowe. I dobrze że to nie rogi. Mam nadzieję że się w nie kiedyś nie przeistoczą. To by było zaskoczenie :-) A może wcale nie... Ja w każdym razie zamawiam i następnym razem na wrocławskim rynku będę miał już swoje królicze uszy :-D

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-04-27, 21:06   Re: Wszyscy jesteśmy Królikami

relis napisał/a:
(...)Wyjazdowa Królikarnia stała sie faktem. Dziś na rynku obaliliśmy z wrocławskimi Królikami parę stereotypów. Spodobało im się. MonikaJ dostała nawet zamówienie na Uszy. Mamy też posłać materiały do wydrukowania w celu oklejenia stereotypów przed obalaniem.(...)

Spodobało się, bo to fajne zajęcie jest :-) i wiele ciekawych pomysłów powstaje przy tej okazji. Naklejka już dotarła, dzięki. Musimy ją teraz przetestować, czy dobrze działa :-) .

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi