Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Masowa digitalizacja XVI-wiecznych dzieł
Autor Wiadomość
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2009-10-28, 14:14   Masowa digitalizacja XVI-wiecznych dzieł

W ostatnim Biuletynie EBIB ukazał się artykuł opisujący digitalizację XVI-wiecznych dzieł w Bawarskiej Bibliotece Państwowej - http://www.ebib.info/2009/107/a.php?janczewski
Monachijskie Centrum Digitalizacji zdecydowało się na wybór urządzenia, które automatycznie przewraca karki w starych drukach. Znalazłem na YouTube film reklamowy - http://www.youtube.com/watch?v=y16rNqnxj0U a tutaj - http://www.youtube.com/re...arch_type=&aq=f jest wynik zapytania YouTube o ScanRobota. Miałem okazję w czerwcu uczestniczyć w prezentacji ScanRobota, która się odbyła w BN. Przyznam szczerze, że jechałem na tę prezentację z pewną rezerwą bo zawsze byłem przeciwnikiem wkładania zbiorów specjalnych do wszelkiego rodzaju automatów. Zaczynam jednak weryfikować ten pogląd obserwując poczynania jednego z największych centrów digitalizacji. Czy ktoś w Polsce miał może okazję testować tego typu skaner na zbiorach specjalnych? W artykule możemy przeczytać:
Grzegorz Janczewski napisał/a:
(...)Monachijskie Centrum Digitalizacji jest obecnie wyposażone w trzy takie skanery automatyczne. Dzięki ich zastosowaniu wydajność wzrosła do dziesięciu dzieł na skaner w ciągu jednej zmiany. Średnia tygodniowa wydajność procesu digitalizacji wynosi obecnie 300 ksiąg (tj. około 75 000 stron) i pozwala optymistycznie patrzeć na realizację założeń projektowych.(...)
Są to dosyć imponujące liczby i chyba warto zacząć się przyglądać poważnie tego typu rozwiązaniom jeśli chcemy konkurować z digitalizacją w Europie.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

GrzeNos 
PROLAB

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 3/9
 33%
Wysłany: 2009-11-02, 22:29   

Widziałem tylko na fotkach i filmiki (brak rękawiczek u operatora to ciekawostka),działa chyba na podciśnienie,więc czysty druk O.K. ale obrazek i to ze złoceniem-bałbym się.

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2009-11-03, 09:19   

GrzeNos napisał/a:
Widziałem tylko na fotkach i filmiki (brak rękawiczek u operatora to ciekawostka),działa chyba na podciśnienie,więc czysty druk O.K. ale obrazek i to ze złoceniem-bałbym się.

Jasne, ja też nie zaryzykowałbym skanowania w taki sposób zdobionych rękopisów czy inkunabułów . Właściwie to nawet nie byłoby chyba szans na digitalizację tego typu obiektów bo pergamin nie podda się podciśnieniu tak jak zwykła kartka. Nie da się też skanować okładek więc nie jest to sprzęt który sam wszystko zrobi. Myślę jednak, że fajnie byłoby wkomponować taki skaner w ciąg technologiczny, w którym na poszczególnych etapach skanuje się odpowiednie obiekty. Podejrzewam, że jakieś 60% może 70% skanów może powstać przy pomocy takich maszyn, a reszta przy pomocy innych urządzeń. Trzeba tylko porównać koszty procesu digitalizacji oraz amortyzacji sprzętu.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

GrzeNos 
PROLAB

0%
 100%
 33%
Wysłany: 2009-11-03, 19:53   Dalej o masowej ...

Uf... może tym razem się uda.Podciśnienie i pergamin to chyba nie problem (przynajmniej taki pergamin jaki miałem zaszczyt dotykać moimi łapkami), ale problemem może być ostrość, bo chyba to urządzenie nie posiada obiektywu, więc głębia ostrości prawie zero-przy powyginanym
pergaminie to może być kłopot. Mój "ciąg do lenistwa" jest za posiadaniem takowego w "ciagu",nawet gdyby to było 30-40 %, plus czas potrzebny na weryfikację czy dany obiekt można
tym digitalizować - br... nie lubię tego słowa - czy nie, to i tak dawałoby to niesamowite przyśpieszenie. Parę dni temu "cyfrzyłem" atlas z XVI wieku-pomijając stan zniszczenia stron z drukiem, to rozkładane mapy wykończyłyby operatora przy ScanRobocie.Problemem też może być fakt (poza maksymalnym formatem ), że napewno kilka ładnych milimetrów-tych przy grzbiecie-jest straconych.Obawiam się też o szumy w tak szybko uzyskiwanych skanach, zwykle im szybciej tym gorzej, choć tu chyba zastosowano jako źródło światła lamp błyskowych dzięki czemu mogli zejść z czułością elementu CCD do natywnej (odpowiednik około 50 ISO ) plus dobry soft i całość może być cacy.To rozwiązanie ma niezaprzeczalną zaletę-nie prostuje stron softem, bo nie musi, a dla mnie zarchiwizowana strona w której grzebano jakimś "deskew" czy innym filtrem to już nie to.Polecam też stronę http://www.roboticbookscan.com/index

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-11-05, 23:15   

Jakiś czas temu była w BN prezentacja Scanrobota, lecz mimo szczerych chęci nie było mi dane go obejrzeć. Trudno tak jednoznacznie powiedzieć, jak to wygląda kosztowo. Urządzenie z pewnością nie jest tanie. Tani z pewnością nie jest maintenance. Słyszałem też, że czasy skanowania netto owszem są imponujące, lecz książka musi być jakoś ku temu przygotowana i wówczas już tak różowo nie jest.
Ciekawe byłoby porównanie np. 3 letniej pracy takiego urządzenia z wszelkimi potrzebnymi kosztami, w porównaniu z kosztami utrzymania grupy skanerzystów z tanimi skanerami płaskimi, o wydajności odpowiadającej Scanrobotowi.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

GrzeNos 
PROLAB

0%
 100%
 33%
Wysłany: 2009-11-09, 19:08   

Polecam ten link - http://www.researchinform...feature_id=184, artykuł dość stary, ale jak ktoś zinteresowany szybką cyfryzacją, to warto przeczytać.

szabicki 

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 7/9
 77%
Wysłany: 2009-11-10, 08:20   

Witam.Miałem okazję w BN obejrzeć prezentację Scanrobota. Polski przedstawiciel (DPP) firmy TRE V ENTUS Mechatronics GmbH, sugerował cenę ok. 1 mln PLN za urządzenie. Trochę dużo, jak na takie urządzenie (maksymalna szerokość robocza to 30 cm, a rozdzielczość 300 dpi). Podpytałem inne firmy, o cenę tego typu urządzenia, sugerowali poniżej 700 tys. PLN

gj 

0%
 100%
EXP: 6/9
 66%
Wysłany: 2009-11-20, 14:48   

GrzeNos napisał/a:

Witam,
Wezwany do tablicy chętnie wyjaśnię wszystkie "chyba..."

ScanRobot nadaje się do skanowania dzieł oprawionych, bez luźnych kart - odpadają wszelkie wklejki, luźne karty itp. To (i okładki) można później uzupełnić i dodać w programie.

Skaner ma unikalny sposób przekładania kart - odbywa się to tylko i wyłącznie przez nadmuch delikatnego strumienia powietrza, bez jakiegokolwiek fizycznego kontaktu urządzenia z dziełem.

Podczas samego skanowania karty są utrzymywane przy pryzmacie dzięki efektowi Bernoulliego. Producent (wspólnie z BSB) robił szczegółowe badania - farba z kart się nie oddziela.

Złoceń nie skanuje się na skanerach automatycznych tak, czy inaczej.

Skaner skanuje do samego grzbietu - kąt rozłożenia dzieła i siłę/głębokość wsuwania się pryzmatu można regulować.

Grzegorz

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi