Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nieuprawnione zawłaszczenie zasobów MBC
Autor Wiadomość
AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2009-01-15, 13:14   

Drogi Czytelniku, zasugerował Pan, że w omawianej sytuacji prawo nie zostało złamane lub prawie nie zostało. Inaczej nie pisałabym rzeczy oczywistych.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia, też jestem przeciwna ich wprowadzaniu. Z drugiej strony należy zrozumieć MBC, że musi się wywiązać z umów, bo inaczej nie będzie mieć okazji do następnych. A jak źródło zasobu wyschnie, to już nawet nie będzie czego poprawiać ;-)

Zastanawiam się nad rozwiązaniem, które wprowadziła KPBC, a mianowicie widoczne na stronie Zasady udostępniania, gromadzenia i zabezpieczania kolekcji. Czytamy w nich m.in.:

Cytat:
Kopia dokumentu może być zgodnie z prawem:

* wykonywana na własny użytek;
* wykonywana dla celów naukowych i edukacyjnych bez zgody właściciela kopii cyfrowej, z powołaniem się na źródło, zacytowaniem opisu bibliograficznego i podaniem identyfikatora zasobu, np. oai:kpbc.umk.pl:23293.

Można by to jakoś sformułować, by zasady dotyczyły dokumentów objętych prawem autorskim, które są zamieszczane w BC w efekcie zawartych umów. Wówczas strona umowy byłaby "kryta", bo zaznacza, że nie zezwala na to, by robić z zasobem, co się komuś podoba. Oczywiście to nie zniechęci osób czy instytucji, które nie grają fair, ale DRM'y też by raczej nie dały 100% pewności, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z zaawansowanymi technologicznie graczami :-P

Znużony 
tym wszystkim

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2009-01-15, 14:02   

Szanowni Państwo!

Cytat:
MBC zawarła niemal 200 umów z autorami i wydawcami, zapewniając ich niejednokrotnie o technologicznym bezpieczeństwie obiektów.

Ciekawe na jakiej podstawie czyniono te zapewniania...

Moim zdaniem nie jesteście Państwo w stanie zupełnie i na 100% zabezpieczyć swoich zasobów przed kopiowaniem. Nawet najbardziej wyrafinowanie zabezpieczenia, ze specjalnymi autoryzowanymi czytnikami obiektów zgodnymi z daną technologią DRM są z czasem łamane. A i zastosowanie tego typu wyrafinowanych technologii w BC które mają z założenia być szeroko dostępne jest raczej nie możliwe.

Myślę, że rozwiązanie w tego typu przypadkach powinno być dobrane optymalnie z jednej strony pod kątem kosztów/szerokich konsekwencji wprowadzenia go, a z drugiej pod kątem uciążliwości i trudności obejścia dla tych, którzy mają zostać odcięci od zasobu.

Najprostsza moim zdaniem propozycja, która ma szansę być chociaż na początek skuteczne - sprawdzić z jakich adresów IP pobierane są publikacje do dalszego nieuprawnionego wykorzystania i dla tych adresów odciąć dostęp do całej biblioteki cyfrowej.

Na początek proponuję: 217.144.203.*

Albo wyciąć wszystko z domeny *.is.net.pl, zostawiając tabliczkę informacyjną o tym, komu klienci kablówki w Tarnowie te kłopoty zawdzięczają ;-)

Swoją drogą ciekawe czy firma http://www.sl.pl/ jest prowadzona przez księży Filipinów :-)

Wojtek 
Wojciech Kowalewski

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2009-01-15, 14:24   

Czytelnik napisał/a:

Szanowny Panie!
I znów bezpodstawnie poddaje Pan w wątpliwość prawdziwość moje wypowiedzi, choć już się Pan przekonał także na własnym przykładzie, że nie wypowiadam się w sposób gołosłowny. Chciał Pan wcześniej - wątpiąc w ich istnienie - przykładów "niemoty" Pańskiej biblioteki to podałem (nad czym nawiasem mówiąc przeszedł Pan do porządku dziennego i nie ustosunkował się w żaden sposób, choć wcześniej wołał Pan "Czytelniku, proszę o konkrety.").

Drogi Panie Czytelniku,

rzecz tyczy się zawłaszczenia skanów MBC, które to zostały udostępnione przez BC ADT. Powtarzam po raz kolejny, bo kieruje Pan dyskusje w inną stronę. Pan, jako użytkownik BC pragnie szybkiego dostępu do zbiorów i to rozumiem, ale - proszę się nie gniewać - nie mogę zgodzić się na kontrowersje, które Pan głosi, mimo dużej woli zrozumienia problemu z mojej strony. BC ADT pracuje w dużej mierze na naszych obiektach, które nie zostały poddane żadnej obróbce, a zatem jeśli występują różnice w ich przeszukiwaniu, to nie jest to wina samych zbiorów, ale oprogramowania, które je "obsługuje". Ponadto w mniejszym stopniu rzecz tyczy się ich okaleczenia (przykład Regionalisty itd.), bo obiekt w BC, to nie tylko OCR, ale też warstwa graficzna, której nie można lekceważyć nawet w przypadku Biblioteki Krakowskiej (w 98% bitonalnej).

Nie mam zamiaru ustosunkowywać się do tej dyskusji pod kątem technologii rozpoznawania tekstów i metod przeszukiwania zbiorów w dLibrze, bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Poprosiłem owszem o konkrety, którymi Pan "zawalił" forum i co to dało. Nic!
Weźmy np. taki przykład jak ten http://fbc.pionier.net.pl...tedSearchAction Co Pan powie na to, że będę musiał go usunąć, bowiem autor poczuje się oszukany przeze mnie, gdyż w umowie nie było mowy o zamieszczeniu publikacji w innym repozytorium niż MBC. Czy lepiej zdjąć to wydawnictwo, czy zastosować zabezpieczenia przed ściąganiem, choć daleki jestem o tego typu działań i zgadzam się z Panem Skarbimirem. Ale czy Pan znajdzie usprawiedliwienie tego typu czynu? Proszę o komentarz... Poza tym Pan też nie ustosunkował się do pewnych moich argumentów z poprzednich postów.

Czytelnik napisał/a:

A więc nie "uważam", że w MBC są moje publikacje do których nie mają Państwo mojej zgody/umowy, ale to wiem, bo taki jest fakt - są moje publikacje w MBC, a ja ani niczego nie podpisywałem, ani też nie umarłem ponad 70 lat temu. Ale nie zwracałem na to uwagi po to by oczekiwać zawarcia ze mną umowy albo wręcz żądać usunięcia tych pozycji z MBC, a tylko po to, by pokazać, że i Państwu zdarza się popełniać błędy.

Próbuje Pan zdyskredytować naszą działalność, ale skoro sprawa nabrała biegu medialnego, proszę o ujawnienie tych publikacji (tutaj lub na priva). Dziś jeszcze nastąpiło wnikliwe sprawdzenie umów licencyjnych, umów o współpracę oraz zgód na publkację cyfrową czasopism w MBC. Jeśli istotnie jest to uchybienie z naszej strony, to walnę się w pierś. Jeśli nie, to sam sobie Pan odpowie. Proszę o jawność lub o kontakt niekoniecznie ze mną, a najlepiej z Paniami, które dbają o te sprawy i boli je serce, gdy czytają tę dyskusję. Numery: (0 12) 632-59-07, 634-29-77, 634-36-45, 632-20-98, wew, 277 lub wmbibl@wbp.krakow.pl

Co do:
Czytelnik napisał/a:

Chciał Pan wcześniej - wątpiąc w ich istnienie - przykładów "niemoty" Pańskiej biblioteki to podałem...

Drogi Panie, rozmawiajmy na poziomie, bez złośliwości.. To nie jest MOJA biblioteka. Zapewne popełniamy błędy, wszak errare humanum est jednak nie zawłaszczamy cudzego zasobu, bo tak mamusia i tatuś nie nauczyli. Ja tutaj walczę tylko o dobre imię kilkuosobowego Zespołu pracowników WBP w Krakowie, którzy organizują MBC.

Na szczęście...

Czytelnik napisał/a:
To jedyna optymistyczna informacja w całej dyskusji... [...] Wypada podziękować.

Przyjmuję, zrobiło mi się ciepło w okolicach serca. Dziękuję :) To wszystko dla czytelników.

Wojtek 
Wojciech Kowalewski

0%
 100%
 42%
Wysłany: 2009-01-15, 14:50   

Znużony napisał/a:
Szanowni Państwo!

Cytat:
MBC zawarła niemal 200 umów z autorami i wydawcami, zapewniając ich niejednokrotnie o technologicznym bezpieczeństwie obiektów.

Moim zdaniem nie jesteście Państwo w stanie zupełnie i na 100% zabezpieczyć swoich zasobów przed kopiowaniem...

Nie jesteśmy w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa, ale dobre zabezpieczenie jest lepsze niż gorsze zabezpieczenie. Dlatego część naszych "partnerów" z myślą o tego typu występkach, wprowadziła znak wodny, jak np. Biblioteka Książąt Czartoryskich http://mbc.malopolska.pl/publication/6981 czy Archiwum Państwowe w Krakowie http://mbc.malopolska.pl/publication/15364

Znużony napisał/a:
Najprostsza moim zdaniem propozycja, która ma szansę być chociaż na początek skuteczne - sprawdzić z jakich adresów IP pobierane są publikacje do dalszego nieuprawnionego wykorzystania i dla tych adresów odciąć dostęp do całej biblioteki cyfrowej.

Tak, można też w ten sposób, ale wpierw należy powiedzieć, że tak się nie robi.

Generalnie można stwierdzić, iż na gruncie tej sytuacji wyrosła nam ważna kwestia "zabezpieczeń" obiektów w BC, ale nie tych w rozumieniu DRM. Czy oznaczenia w postaci znaków wodnych sprzyjają bezpieczeństwu obiektów w BC?

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2009-01-16, 11:04   Re: Pierwszy skandal w Sieci

Bozena Michalska napisał/a:
Jezeli nasza siec ma byc pokazywana w swiecie, to bez takich zlych zasobow, bo to nam wstyd przynosi. My potem jezdziemy po swiecie opowiadamy o tym, jak swietna mamy siec a tu taki skandal.

Moim zdaniem ze światowego punktu widzenia nie wygląda to wcale aż tak tragicznie. W kontekście Europeany jesteśmy uznawani za jeden z najlepiej przygotowanych krajów w Europie obok Francji, Włoch, Norwegii i Hiszpanii. Liczba obiektów, którą mamy on-lilne nie jest niestety w skali europejskiej powalająca, ale sama liczba bibliotek cyfrowych, ilość współpracujących instytucji oraz mechanizmy techniczne (powszechność protokołu OAI-PMH, FBC jako takie, FBC w Firefoxie itd.) robią już wyraźne wrażenie. Przykra sytuacja z BC ADT być może była nie do uniknięcia - jeżeli nie ADT to ktoś inny by wpadł na taki czy podobny pomysł. Ważne jest to, że sytuacja została wykryta (m.in. przez narzędzie do wykrywania duplikatów działające w FBC) i że szybko podjęto działania, żeby zrobić ze sprawą porządek. Czyli - "Co nas nie zabija, czyni nas silniejszymi" :-)

Bozena Michalska napisał/a:
Proponuje te boiblioteke zdjac z sieci FBC. Wiemy, ze tu decyzja nalezy tylko do PCSS z Poznania, bo Poznan nam te siec zalozyl i Poznan pilnuje jej jakosci.

Skontaktowałem się w tej sprawie z ks. Postawą. Wczoraj ks. Postawa napisał mi:

PP napisał/a:
> Sprawa będzie załatwiona tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Jest to
> kwestia dni, ale nie jestem w tej chwili w stanie się określić czy 3 czy 5,
> na pewno nie będzie to trwało tygodnie. Kasowanie trwa od wczoraj. Trwa też
> weryfikacja pozwoleń na publikację.

Tak więc na razie nie będziemy usuwać BC ADT z FBC tylko poczekamy kilka dni i zobaczymy, czy faktycznie są postępy w dobrym kierunku.

W najbliższych dniach będziemy musieli również umieścić na stronach FBC zastrzeżenia, które dotychczas wydawały się oczywiste - np. serwisy łamiące prawo (autorskie) nie mogą być przyłączone do FBC...

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2009-01-20, 10:46   Jak pobrać publikację DjVu z BC ADT?

Nie wiem właściwie dlaczego BC ADT blokuje pobieranie publikacji DjVu. Być może komuś z Państwa przyda się opis jak tę blokadę obejść (np. do dokładniejszego porównania plików DjVu z BC ADT i jego własnej BC).

Opis jest dość techniczny, ale myślę, że dla osób z zacięciem technicznym ;-) wystarczająco zrozumiały:

1) Mamy otwartą w przeglądarce publikację w BC ADT np. z takim adresem WWW:

http://adt.sl.pl/zasob/ar...&bid=4200&pid=1

Niestety domyślnie nie mamy możliwości zapisania publikacji DjVu na dysk.

2) Otwieramy w tej samej przeglądarce następującą stronę:

http://adt.sl.pl/zasob/ar...ok&act=ajaxpath

i w odpowiedzi dostajemy fragment adresu prowadzący bezpośrednio do plików DjVu ostatnio otwieranej przez nas w BC ADT publikacji. W przypadku publikacji z punktu 1 jest to:

../data/cr/20090109150638/index.djvu?djvuopts&Toolbar=top,-print,save&MENU=no&page=1

Tak więc ostateczny adres prowadzący bezpośrednio do publikacji DjVu to:

http://adt.sl.pl/zasob/ar...0638/index.djvu

I już można zapisać pliki na dysk z poziomu standardowego pluginu DjVu.

Co ciekawe w wielu przypadkach w ścieżce bezpośrednio do plików DjVu zawarta jest dokładna data i godzina i widać, że kolejne numery czasopisma są często dodawane w odstępie kilku-kilkunastu sekund. Pozazdrościć wydajności ;-)

Aktualizacja informacji na dzień 28.01.2009 - wg informacji od księdza Postawy, wykonanie powyższego scenariusza, poza uzyskaniem adresu do pliku DjVu skutkuje również... zablokowaniem dostępu do stron BC ADT z adresu IP/konta użytkownika, z którego wykonane były opisane powyżej działania. Jak napisał ks. Postawa, podstawą samego zabezpieczenia przed zapisem są prośby "autorów najnowszych publikacji".
Ostatnio zmieniony przez mwerla 2009-01-28, 19:49, w całości zmieniany 2 razy  

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-01-20, 12:58   

Czy dobrze rozumiem, że w ten sposób możemy skopiować te dzieła z BC ADT, których jeszcze nie ma w innych BC przeglądanych przez FBC, po to by były dostępne w systemie po odłączeniu ADT z FBC? ;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2009-01-20, 13:57   

tak :-) chociaż nie w tym celu to pisałem ;-) No ale mechanizm wykrywania duplikatow też nowe zastosowania znalazł dzięki bc adt. Bardzo przewrotny pomysł...

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2009-01-21, 00:23   

mwerla napisał/a:
(...) I już można zapisać pliki na dysk z poziomu standardowego pluginu DjVu.

Ano, taki właśnie jest smętny los "blokad"...

Skądinąd przydałoby się też małe howto, jak skopiować do innych bibliotek cyfrowych mechanizm przechodzenia bezpośrednio do strony zawierającej wyszukiwany termin. ;-)

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-01-21, 08:58   

sk napisał/a:

Skądinąd przydałoby się też małe howto, jak skopiować do innych bibliotek cyfrowych mechanizm przechodzenia bezpośrednio do strony zawierającej wyszukiwany termin. ;-)

Nie mówiąc o samym OCRze oraz prezentacji fragmentu frazy z szukanym terminem ...
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2009-01-28, 19:49   

Zwracam uwagę, że zaktualizowałem swój post p.t. "Jak pobrać publikację DjVu z BC ADT?".

Wojtek 
Wojciech Kowalewski

0%
 100%
 42%
Wysłany: 2009-01-29, 21:38   Re: Jak pobrać publikację DjVu z BC ADT?

mwerla napisał/a:

Aktualizacja informacji na dzień 28.01.2009 - wg informacji od księdza Postawy, wykonanie powyższego scenariusza, poza uzyskaniem adresu do pliku DjVu skutkuje również... zablokowaniem dostępu do stron BC ADT z adresu IP/konta użytkownika, z którego wykonane były opisane powyżej działania. Jak napisał ks. Postawa, podstawą samego zabezpieczenia przed zapisem są prośby "autorów najnowszych publikacji".

Wybaczcie, ale ręce mi z tego wszystkiego opadają...

Czy ktokolwiek z Was ma jeszcze dostęp do zasobów BC ADT?

ws 
ws

0%
 100%
 42%
Wysłany: 2009-01-29, 22:55   

Pozostaje tylko wysłać list ze skargą do biskupa :)

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2009-01-29, 22:58   

Z prośbą o zdjęcie ekskomuniki z adresu IP? ;-)

ws 
ws

0%
 100%
 42%
Wysłany: 2009-01-29, 23:16   

mwerla napisał/a:
Z prośbą o zdjęcie ekskomuniki z adresu IP? ;-)

Zwłaszcza na zawłaszczanie, które jest kontynuowane. Na szczęście jest jeszcze Tor na tym świecie ;-) . "Ekskomunikować" chyba należy BC ADT z naszego towarzystwa. Może to dobra okazja by Konsorcjum - PBC dało znak życia i coś oświadczyło.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi