Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O czym myślą czytelnicy w Europie?
Autor Wiadomość
sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2008-11-25, 13:43   

mwerla napisał/a:
sk napisał/a:
Swoją drogą, interesujący mógłby być eksperyment myślowy "dLibra under heavy load - 10 mln. hits per hour". Na stronie dLibry czytałem kiedyś artykuł na temat skalowalności, ale jeśli pamiętam, nie rozważał tak ekstremalnych sytuacji.

Robimy czasem testy wydajnościowe (nie tak często jak byśmy chcieli ;-) ale na 10 mln się nie porywaliśmy jeszcze ;-) Trzeba by mieć niezły zestaw komputerów do uczciwego wygenerowania takiego ruchu, a do obsługi to już w ogóle :-)

Dlatego właśnie napisałem: "eksperyment myślowy". Można by pewnie zaangażować do praktycznego testu ośrodki korzystające z dLibry i oprogramowanie w rodzaju JMeter - na pewno nikt by nie odmówił - ale tak naprawdę nie chodzi o to, żeby stawiać się dokładnie na miejscu europeany i generować 10 ml. połączeń (wiadomo zresztą, że hit hitowi nierówny). Szło by raczej o zastanowienie się nad znanymi i potencjalnymi "wąskimi gardłami", przemyślenie możliwości rozkładania obciążeń i planowanie rozwoju z myślą m.in. o dużym ruchu.

Przykład. Duże serwisy (flickr i wiele innych) rozładowują wielkie zapotrzebowanie na statyczne pliki, przesyłając je z wyspecjalizowanych farm serwerów zoptymalizowanych pod kątem tego jednego zadania. W przypadku dlibry da się rozdzielić usługi na osobne maszyny, może nawet zdublować je, ale nadal pozostaje problem przesyłania statycznych plików tak, jakby były dynamicznie generowane przy każdym GET...

mwerla napisał/a:
Starałem się właśnie znaleźć jakąkolwiek specyfikację sprzętu na którym stoi Europeana, ale niestety mi się nie udało. Ciekawe co oni tam mają i ciekawi mnie jaka jest sama architektura oprogramowania.

Też szukałem bez powodzenia. Jedyne, co znalazłem, to wzmianka o trzech serwerach, do których w dniu premiery dodano kolejne, ale to nic nie mówi. Z zewnątrz mało widać. Serwer przedstawiał się jako "Apache/2.2.3 (Debian) mod_jk/1.2.18", można więc chyba podejrzewać, że za tym Apaczem na linuksie stoją jakieś tomcaty (?).

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-11-25, 21:11   

mwerla napisał/a:
Starałem się właśnie znaleźć jakąkolwiek specyfikację sprzętu na którym stoi Europeana, ale niestety mi się nie udało. Ciekawe co oni tam mają i ciekawi mnie jaka jest sama architektura oprogramowania.

W ciekawym tekście na TechCrunchu znalazłem coś takiego:
Cytat:
Europeana, which is still in beta, was programmed using only open source applications, Van der Meulen said.

“Once we get the thing finished and stabilized, we want to be able to put this down as an open source application so other people can look at it and go, ‘Ok how did you do this?,’ and ‘Wow, maybe we can use this for something.’ The future of computing is open source and not only that but you can get a lot of input from all over the world this way.”

Sądząc po wpisach w DNS europeana stoi na serwerach sara.nl.

arek 
arek

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 0/8
 0%
Wysłany: 2008-11-26, 21:29   

mwerla napisał/a:
i ciekawi mnie jaka jest sama architektura oprogramowania.
jakiś error pokazał apache z tomcat na debianie, ale to pewnie też widziałeś

Wojtek 
Wojciech Kowalewski

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2008-12-01, 23:36   Europeana - domena na sprzedaż

BTW kwestii Europeany. Jak się okazuje niektórzy potrafią na tym jeszcze zarobić. zob. http://www.allegro.pl/ite...biblioteka.html :mrgreen:

arek 
arek

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 0/8
 0%
Wysłany: 2008-12-16, 19:13   

wiele nie zarobił bo nawet złotówki mu za domenę nie dali i raptem 128 odwiedzin

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2008-12-19, 08:56   

A Europeana już działa ;-)

Wojtek 
Wojciech Kowalewski

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2008-12-19, 12:28   

Istotnie działa, ale rejestracja i logowanie "not enabled yet". :-(

jsbien 
jsbien

Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 8/11
 72%
Wysłany: 2009-09-02, 14:55   Europa nie ma pojęcia co zrobić ze swoją biblioteką cyfrową

Wiadomość pod takim tytułem jest dostępna tutaj .

Pozdrawiam

JSB

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-09-02, 22:00   

jsbien napisał/a:
Wiadomość pod takim tytułem jest dostępna tutaj .

Pozdrawiam

JSB

Cóż, tak zazwyczaj wyglądają biurokratyczne inicjatywy. W tekście mowa przede wszystkim o kwestiach prawnych, lecz zestaw pytań ze strony twórców Europeany jest nieco przygnębiający i świadczy o braku ogólnej koncepcji serwisu. Wydaje mi się, że to skutek "reaktywnego" charakteru tej BC - która z założenia miała dać stanowczy odpór wrażym, kulturowo obcym knowaniom angloamerykańskim. Trudno jest robić BC inicjując i kształtując ją na podstawie negatywnych założeń.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2009-09-03, 08:04   

relis napisał/a:

(...) zestaw pytań ze strony twórców Europeany jest nieco przygnębiający i świadczy o braku ogólnej koncepcji serwisu.

Też mam wrażenie, że twórcy trochę się pogubili. Europeana kokietuje osią czasu, laboratorium myśli, planuje tworzenie społeczności... Chce być miejscem inspiracji i pomysłów (cyt. ze str. głównej). Konkurencja tworzy coś banalnego, przynajmniej z pozoru - zwykłą wyszukiwarkę, opartą na idei porządkowania wszelkich dostępnych informacji. Jeśli nawet nie ma czegoś w zbiorach Google Books, albo nie można udostępnić w całości, to pokazuje się użytkownikowi, jak to znaleźć/kupić.

Większość ludzi udających się do biblioteki nie szuka inspiracji czy rozrywki, tylko informacji, więc co tu dużo mówić, dwa do zera dla Google - po pierwsze mają pomysł, po drugie, jest to właściwy pomysł.

Jeszcze inna rzecz, która stawia Europeanę w gorszej pozycji już na starcie - w wyszukiwaniu jest skazana na gołe metadane.

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-09-07, 21:50   

sk napisał/a:
Jeszcze inna rzecz, która stawia Europeanę w gorszej pozycji już na starcie - w wyszukiwaniu jest skazana na gołe metadane.

Istotnie, dopóki biblioteki cyfrowe nie pójdą w kierunku ulepszenia OCR wraz z indeksowaniem jego efektów, będą skazane na odtwarzanie "kodeksowego" modelu biblioteki, tj. gdzie BC są właściwie elektronicznymi regałami, na których stoją głuche cyfrowe kodeksy, dostępne jedynie via metadane. I para pójdzie (tzn. będzie chciała iść), zamiast w rozwój nowej wartości, w katalogowanie wraz kontrolą słowników. To także problem wszystkich BC, a w wymiarze krajowym - FBC.
Swoją drogą ciekawe w którym kierunku to pójdzie - jeśli OCR-owym (oczywiście z pokazaniem szerszej frazy-kontekstu wyszukiwanego warunku), to będzie wymagało bardziej informatyczno-inżynierskiego podejścia i poruszania się po nowym terenie. Jeśli tu będzie kiepsko, pójdzie w stronę w stronę katalogowania z naciskami na "nukatyzację" FBC.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi