Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O czym myślą czytelnicy w Europie?
Autor Wiadomość
Krzaki 

Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-11-22, 21:31   

relis napisał/a:
No tak, miała być promocja europejskiej kultury, a jest zupełnie kosmopolityczny, pozbawiony kulturowego kontekstu - penis.

Ciekawe skąd oni wiedzą, o czym myślą czytelnicy?
No i, prócz wydajności serwisu, chyba słowniki im także szwankują - to co na zdjęciach, wedle mojej najlepszej wiedzy, to raczej nie jest penis.

Tezaurus w tym przypadku jest raczej ok, bo dla penisa termin szerszy to genitalia i pod zobacz też są żeńskie narządy płciowe, ponieważ w obiegu mentalnym od starożytności wciąż żywe są mity jakoby łechtaczka była małym/niepełnym penisem - np. Ubaldo Nicola Filozofia, strona 129, trzy obrazki i potem przeczytajcie opis pod nimi - ;)

A co do kulturowego kontekstu penisa polecam Davida Friedmana Pan niepokorny. Kulturowa historia penisa.

sk napisał/a:
Ja nawet nawet chętnie przyznam, że zainteresowanie przerastające oczekiwania twórców i możliwości serwisu można uznać, w jakimś sensie, za wyraz sukcesu.

Nie chcę tu marudzić, bo Europeana jest przecież potrzebna i jeszcze na oczy nawet jej nie widziałem, ale pierwsza i druga próba startu unijnej biblioteki cyfrowej to prawdopodobnie nie wyraz częściowego sukcesu, lecz prędzej :
- od strony odbiorców: wyraz ciekawości internautów, czyli 'pokaz mi co masz fajnego/interesującego',
- od strony twórców: wyraz nieprzemyślanej technicznie i koncepcyjnie polityki udostępniania zasobów Europeany w unii państw liczącej ok. 500 mln ludzi (z czego co najmniej połowa ma dostęp do Internetu) a deklarowania w dokumentach i w domyśle, że dostępna ma być dla nich wszystkich. Np. w:
1. Europejskie społeczeństwo informacyjne > Inicjatywa na rzecz bibliotek cyfrowych > Wprowadzenie > Zalecenie Komisji w sprawie digitalizacji i udostępnienia w Internecie dorobku kulturowego i w pdf'ie pierwsze zdanie w punkcie drugim.
2. Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 27 września 2007 r. w sprawie i2010: europejska biblioteka cyfrowa (choć punkt 35 w dokumencie sugerurować może, że dwie zawieszki Europeany to przede wszystkim wyraz skutecznej promocji).

sk napisał/a:
No i tu pytanie, jak taki Jurassic Park, gdzie biegają tylko największe i najbardziej przerażające dinozaury, wpłynie na całą resztę "ekosystemu"? Co z tymi wszystkimi małymi, nieciekawymi zwierzątkami i całą masą zwykłego zielska, którymi się zajmujemy na co dzień? Jurassic Park im pomoże czy zaszkodzi?

Ja na razie nie widzę problemu, bo jak zdigitalizują w ich mniemaniu najważniejsze wytwory kultury Europy to siłą rzeczy pozostanie digitalizacja reszty lub zgadanie się z resztą europejskich BC co kto gdzie kiedy. Tutaj wszystko chyba zależy jak szybko opracują listę planowanych rzeczy do zdigitalizowania (żeby uniknąć dubletów) i jak rozłożą sobie proporcje digitalizowania (np. 50% dokumentów 'najważniejszych', 30% literatury pięknej, 20% literatury naukowej).

Krzaki 

0%
 100%
 68%
Wysłany: 2008-11-22, 21:38   

PS. ciekawy jestem kiedy wreszcie wystartuje prototyp World Digital Library. Pewnie bacznie obserwują co się dzieje z Europeaną i mam nadzieję, że nie porzucą zamysłu.

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2008-11-22, 23:32   

mwerla napisał/a:
Na stronie Europeany nadal mowa o 10 mlnach/h. Sam jestem ciekawy czy to prawda.

Oczywiście, w grę wchodzą też dwie inne możliwości - tuszowanie katastrofy przez wyolbrzymianie sił przeciwnika albo "marketing deficytu" ("zainteresowanie klientów jest tak duże, że dostawcy nie nadążają z produkcją") ;-) Niemniej, jeśli uwzględnić kwestię skali, rozgłos, to, że więcej "przypadkowych", szybkich hitów generują użytkownicy próbujący zdobyć rozeznanie w serwisie, i to, że wraz ze spadkiem wydajności rośnie liczba powtórzeń, to liczba kilku mln. nie wydaje się niemożliwa.

Znalazłem trochę więcej szczegółów. Interesująca wydaje się informacja, że The traffic increased in the afternoon and reached 13 million hits per hour (4,000 concurrent users). 4 tys. jednoczesnych sesji to już nie wydaję się tak wiele. Skądinąd, chyba musiały to być głównie osoby cierpiące na ADHD, bo wychodzi po 3250 hitów na godzinę per capita :-)

mwerla napisał/a:
Tylko ta połowa grudnia jest zastanawiająca.

Dlaczego? Że tak szybko? Czy że tak późno?

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2008-11-22, 23:45   

sk napisał/a:
Interesująca wydaje się informacja, że The traffic increased in the afternoon and reached 13 million hits per hour (4,000 concurrent users). 4 tys. jednoczesnych sesji to już nie wydaję się tak wiele. Skądinąd, chyba musiały to być głównie osoby cierpiące na ADHD, bo wychodzi po 3250 hitów na godzinę per capita :-)

Ta też: around 10 million hits per hour (3,000 concurrent users – users doing the same thing at the exact same time) ;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-11-23, 00:40   

Krzaki napisał/a:

sk napisał/a:
No i tu pytanie, jak taki Jurassic Park, gdzie biegają tylko największe i najbardziej przerażające dinozaury, wpłynie na całą resztę "ekosystemu"? Co z tymi wszystkimi małymi, nieciekawymi zwierzątkami i całą masą zwykłego zielska, którymi się zajmujemy na co dzień? Jurassic Park im pomoże czy zaszkodzi?

Ja na razie nie widzę problemu, bo jak zdigitalizują w ich mniemaniu najważniejsze wytwory kultury Europy to siłą rzeczy pozostanie digitalizacja reszty lub zgadanie się z resztą europejskich BC co kto gdzie kiedy. (...)

Może masz rację, pewnie przesadzam, ale jednak widzę pewien problem. Silniejszy w grupie jest w stanie wyznaczyć kierunek, słabsi muszą się liczyć ze zdaniem silniejszego i z opinią osób trzecich, np. decydentów rozdzielających fundusze, którym wesołe miasteczko bardziej przypadnie do gustu niż jakieś niezrozumiałe nudziarstwa. A zasoby finansowe mają to do siebie, że zwykle są ograniczone i trzeba wybierać.

Ćwiczymy to w Toruniu w nieco innej dziedzinie. Zawsze było tak, że większość pieniędzy na renowacje przeznaczano na Stare Miasto (to zrozumiałe, bo wizytówka, bo UNESCO, bo turyści etc.), ale od jakiegoś czasu całkiem spore fundusze z myślą o dogodzeniu turystom przeznacza się na dość tandetne bibeloty: a to osiołek-pręgierz, przy którym można trzasnąć sobie pamiątkową fotę, a to zabytkowy tramwaj na Starym Rynku, a to wózek z filmu, który kiedyś kręcono... Mówiąc krótko, centrum zamienia się w jakąś żałosną cepelię, a np. bardzo ciekawe modernistyczne budynki poza Starym Miastem popadają w ruinę (inny przykład) albo są wyburzane. Rozumiesz już co miałem na myśli?

Nawiasem mówiąc oni (tzn. europeana) sami chyba wcale nie digitalizują. Udostępniają cudze zasoby, jak już wcześniej napisał Marcin Werla.

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-11-23, 00:47   

relis napisał/a:
3,000 concurrent users – users doing the same thing at the exact same time

Czyżbyśmy wracali do kwestii penisa..? ;-)

Krzaki 

0%
 100%
 68%
Wysłany: 2008-11-23, 03:37   

Skarbimir, króko mówiąc: martwisz się czy Europeana, która już zapisała się w umysłach ludzi jako biblioteka cyfrowa (może wzorcowa nawet, dla tych co nigdy o BC nie słyszeli) nie przemieni się w muzeum cyfrowe/multimedialne i śmietnik linków ? W tym wypadku wszystko zależy od definicji 'dziedzictwa kulturowego' na podstawie której redakcja Europeany selekcjonować będzie wytwory kultury do zasobów. Im szersza będzie (na późniejszych etapach) ta definicja, tym mniej się musisz martwić, że sporo kasy zmarnotrawi się nie na rzetelną informację/wiedzę, lecz na rozrywkę z lakonicznym komentarzem.

Uwagi o nowinkach na starówce Piernikowa słuszne, bo zanim porzuciłem historię na UMK dla wrocławskiego IINiB to oceniałem Toruń jako miniaturową Warszawę, gdzie podobnie jak Wwa poza starówką nic nie ma do zaoferowania albo jest ale zaniedbane/niepromowane.

A czy tam cokolwiek digitalizują czy są tylko pośrednikami BC to nie wiem, jeszcze nie korzystałem z Europeany właśnie przez błędy organizacyjne redakcji nie idące w parze z jej sukcesem promocyjnym ;)

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2008-11-23, 09:13   

sk napisał/a:
relis napisał/a:
3,000 concurrent users – users doing the same thing at the exact same time

Czyżbyśmy wracali do kwestii penisa..? ;-)

Może raczej do tego - pasuje do tego "ADHD".
mwerla napisał/a:
Ciekawostka: FBC miało w całym październiku 4 mln hitów - trochę nam jeszcze brakuje ;-)

Ale niedużo, zatem: Europeana do PCSS!!
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-11-23, 15:25   

Krzaki napisał/a:
Skarbimir, króko mówiąc: martwisz się czy Europeana, która już zapisała się w umysłach ludzi jako biblioteka cyfrowa (może wzorcowa nawet, dla tych co nigdy o BC nie słyszeli) nie przemieni się w muzeum cyfrowe/multimedialne i śmietnik linków ?

Może jeszcze inaczej. W przywoływanym wcześniej artykule z GW widoczna jest pretensja, że biblioteki w Polsce nie zajmują się tym co zainteresowałoby everymana z zagranicy i co można by z dumą pokazywać w takich miejscach, jak europeana, czyli wiadomo, Kopernik, Chopin itp.:

Cytat:
Na razie nie wszystkie hasła działają jednak równie dobrze. Szczególnie dotyczy to tych związanych np. z Polską. O Koperniku możemy przeczytać po słoweńsku, włosku, angielsku, ale ani słowa po polsku.

Stąd myśl, że może pojawić się presja, żeby zająć się produkcją "wizytówek godnie prezentujących nasz kraj na arenie międzynarodowej", choćby nawet kosztem zaniedbania digitalizacji rozsypującej się prasy regionalnej z XIX w. i podobnych niezbyt spektakularnych projektów. Jak już wcześniej napisałem, mam nadzieję, że to obawy na wyrost.

Krzaki napisał/a:
Uwagi o nowinkach na starówce Piernikowa słuszne, bo zanim porzuciłem historię na UMK dla wrocławskiego IINiB to oceniałem Toruń jako miniaturową Warszawę, gdzie podobnie jak Wwa poza starówką nic nie ma do zaoferowania albo jest ale zaniedbane/niepromowane.

Eeee no... tylko nie Warszawę :-) !

[włączyła mi się autocenzura i uciąłem końcówkę]

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2008-11-24, 04:18   

sk napisał/a:
Znalazłem trochę więcej szczegółów. Interesująca wydaje się informacja, że The traffic increased in the afternoon and reached 13 million hits per hour (4,000 concurrent users). 4 tys. jednoczesnych sesji to już nie wydaję się tak wiele. Skądinąd, chyba musiały to być głównie osoby cierpiące na ADHD, bo wychodzi po 3250 hitów na godzinę per capita :-)

4000 równoczesnych użytkowników to nie koniecznie musi oznaczać tylko 4000 jednoczesnych sesji (przynajmniej w rozumieniu sesji http), bo to faktycznie nie dużo. Bardziej stawiałbym tutaj na 4000 równoczesnych żądań http i co za tym idzie połączeń generujących/wysyłających dane. W WBC w godzinach szczytu średnia liczba tak rozumianych równoczesnych połączeń to około 50 (średnia liczona z próbek pobieranych co 10 sekund z okresu 30 minut).

sk napisał/a:
mwerla napisał/a:

W sumie to pisząc to (pod wpływem emocji ;-) ) myślałem "tak późno". Ale jak się zastanowić co muszą zrobić, zwłaszcza wiedząc jak liczny to zespół, to pewnie ta połowa grudnia to i tak szybko :-) Chociaż w sumie:

Cytat:
6. What measures have been taken by Europeana to improve the situation?

After the site went down for the first time at about 11.00 hrs on Thursday, 20 November, the Europeana management in The Hague managed to increase computer capacity to deal with 8 million hits per hour (3 million more than what IT experts had foreseen and who had tested the site). This helped for a while, but did not prove to be enough. A serious upgrade of computer capacity will be carried out in the coming days and then tested in order to cope with the massive interest from the public.

A więc muszą kupić i skonfigurować sprzęt. Jak nie będą zmieniać architektury oprogramowania przy okazji i nie utkną w przetargach ;-) to pewnie dadzą radę czasowo do podanego terminu. Btw. ciekawe na czym to chodzi...
Ostatnio zmieniony przez mwerla 2008-11-24, 04:48, w całości zmieniany 1 raz  

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-11-24, 04:31   

Krzaki napisał/a:
Skarbimir, króko mówiąc: martwisz się czy Europeana, która już zapisała się w umysłach ludzi jako biblioteka cyfrowa (może wzorcowa nawet, dla tych co nigdy o BC nie słyszeli) nie przemieni się w muzeum cyfrowe/multimedialne i śmietnik linków ? W tym wypadku wszystko zależy od definicji 'dziedzictwa kulturowego' na podstawie której redakcja Europeany selekcjonować będzie wytwory kultury do zasobów. Im szersza będzie (na późniejszych etapach) ta definicja, tym mniej się musisz martwić, że sporo kasy zmarnotrawi się nie na rzetelną informację/wiedzę, lecz na rozrywkę z lakonicznym komentarzem.

"Redakcja" Europeany (swoją drogą ciekawy jestem czy coś takiego istnieje :-) ) selekcjonuje na poziomie kolekcji obiektów. Jeżeli ktoś się chce do Europeany przyłączyć, dla każdej swojej kolekcji wypełnia "ankietkę" (ponad 20 stron jak pamiętam ;-) , ale szybko idzie) opisującą kolekcję pod względem zawartości, użytych standardów metadanych, możliwości automatycznego pobrania informacji o obiektach w kolekcji itp. Do obecnej wersji Europeany wybrano jakieś wstępne kolekcje, pewnie tak, żeby każdy kraj mógł się pochwalić, że coś już dał i żeby technicznie dało się to zrobić. Natomiast docelowo przyłączanie będzie na dużo większą skalę, a i dobór kolekcji będzie bardziej "rozproszony". Np.: podłączone będzie FBC z całym dobrodziejstwem inwentarza i raczej (zakładając pewną "powagę" FBC) nikt "z Brukseli" nam nie będzie ingerował co my agregujemy i przekazujemy w świat. Tak samo jak my w FBC nie mówimy każdej z BC co ma digitalizować i nam udostępniać - zakładamy pewien poziom BC przyłączonych do FBC i to się sprawdza :-)

A - no i jak ktoś nie będzie chciał przez FBC, to będzie mógł zawsze sam się do Europeany zgłosić i ustalać zasady przyłączenia.

Krzaki napisał/a:
A czy tam cokolwiek digitalizują czy są tylko pośrednikami BC to nie wiem, jeszcze nie korzystałem z Europeany właśnie przez błędy organizacyjne redakcji nie idące w parze z jej sukcesem promocyjnym ;)

Tam nic nie digitalizują. Agregują treści - na razie od testowych partnerów, a wkrótce szerzej, m.in. przez projekty takie jak EuropeanaLocal.

Warto pamiętać, że Europeana i "okoliczne" projekty UE finansowane są z programu eContentPlus, z którego nie ma pieniędzy na digitalizację (poza nielicznymi wyjątkami). Tam są pieniądze na zwiększenie widoczności, użycia itp. istniejących treści cyfrowych. Projekty takie oczywiście promują digitalizację, ale raczej nie finansują jej bezpośrednio.

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-11-24, 04:44   

A ja myślę, że tę "klapę" Europeany trzeba też postrzegać trochę przez pryzmat kolejnych projektów Komisji Europejskiej. W ramach obecnego projektu ma powstać prototyp Europeany. Projekt jest chyba jakoś w połowie (nie pamiętam dokładnie), chopaki ;-) zrobili prototyp, sprzęt do postawienia go mieli jaki mieli i jak wyczuli, że wydajnościowo im się nie uda to pewnie i tak nie byli w stanie nic zrobić. Na spotkaniu z oficjelami zaprezentowano prototyp Europeany i podejrzewam, że prezentacja wypadła wystarczająco dobrze. To że publicznie już prototyp nie działał, to nie znaczy, że na zamkniętym spotkaniu go nie zaprezentowano w pełni. A sygnał z tego wszystkiego wyszedł taki:
1) mieliśmy zrobić prototyp do tego a tego dnia i go zrobiliśmy
2) szum medialny i ruch użytkowników pokazują, że idea jest słuszna
3) konsekwencje dużego ruchu użytkowników pokazują, że to faktycznie prototyp a nie produkcyjny system i potrzeba jeszcze sporo pracy nad nim żeby był w stanie obsłużyć takie ilości użytkowników i obiektów cyfrowych, jakie ma docelowo obsłużyć

A więc: mamy sprawny zespół (patrz 1 ;-) ), zespół działa we właściwym kierunku (patrz 2), i ma jeszcze sporo do zrobienia (patrz 3). Pieniądze są i skoro (1 i 2) to będą nadal, więc z czasem wszystko będzie pięknie, a ludzie będą cieszyli się dobrodziejstwem europejskiej kultury i nauki.

Potwierdza to wszystko również fakt, że kilka kolejnych projektów europejskich ściśle związanych z rozwojem Europeany jest obecnie po pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej i przeszło do fazy negocjacji szczegółów z KE.

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-11-24, 09:45   

mwerla napisał/a:
sk napisał/a:

4000 równoczesnych użytkowników to nie koniecznie musi oznaczać tylko 4000 jednoczesnych sesji (przynajmniej w rozumieniu sesji http), bo to faktycznie nie dużo. Bardziej stawiałbym tutaj na 4000 równoczesnych żądań http i co za tym idzie połączeń generujących/wysyłających dane. (...)

Słusznie, w końcu klient, który otworzył sesję, może być w danym momencie bierny, aktywizuje się i wysyła żądania raz na jakiś czas. To by tłumaczyło wspomniane wcześniej ADHD. Jeśli 13 mln. podzielić przez 3600 (czyli liczbę sekund w 1 h.), to dostajemy 3611 - liczbę dość bliską 4 tys. hitów na sekundę.

Z drugiej strony widać chęć zaokrąglania w górę, więc pewnie biorąc pod uwagę specyficzną, dość niezręczną sytuację, która wymaga gęstych tłumaczeń, wszystkie liczby trzeba by dzielić co najmniej przez dwa...

mwerla napisał/a:

sk napisał/a:
mwerla napisał/a:

W sumie to pisząc to (pod wpływem emocji ;-) ) myślałem "tak późno". Ale jak się zastanowić co muszą zrobić, zwłaszcza wiedząc jak liczny to zespół, to pewnie ta połowa grudnia to i tak szybko :-)

Trafiłem na opinię jakiegoś eksperta, który nie znajduje usprawiedliwienia dla tak odległego terminu. Nam łatwiej chyba zrozumieć zwłokę.

Swoją drogą, interesujący mógłby być eksperyment myślowy "dLibra under heavy load - 10 mln. hits per hour". Na stronie dLibry czytałem kiedyś artykuł na temat skalowalności, ale jeśli pamiętam, nie rozważał tak ekstremalnych sytuacji.

Krzaki 

0%
 100%
 68%
Wysłany: 2008-11-24, 15:13   

mwerla napisał/a:
Krzaki napisał/a:
Tam nic nie digitalizują. Agregują treści - na razie od testowych partnerów, a wkrótce szerzej, m.in. przez projekty takie jak EuropeanaLocal.

Dzieki za wyjaśnienia :) Tylko czy słuszne siebie określają "the European digital library, museum and archive"*, skoro tak naprawdę mają być katalogiem zasobów cyfrowych a nie biblioteką cyfrową ?

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-11-25, 06:25   

sk napisał/a:
Swoją drogą, interesujący mógłby być eksperyment myślowy "dLibra under heavy load - 10 mln. hits per hour". Na stronie dLibry czytałem kiedyś artykuł na temat skalowalności, ale jeśli pamiętam, nie rozważał tak ekstremalnych sytuacji.

Robimy czasem testy wydajnościowe (nie tak często jak byśmy chcieli ;-) ale na 10 mln się nie porywaliśmy jeszcze ;-) Trzeba by mieć niezły zestaw komputerów do uczciwego wygenerowania takiego ruchu, a do obsługi to już w ogóle :-) Starałem się właśnie znaleźć jakąkolwiek specyfikację sprzętu na którym stoi Europeana, ale niestety mi się nie udało. Ciekawe co oni tam mają i ciekawi mnie jaka jest sama architektura oprogramowania.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi