Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyszukiwarki grafiki i audiowizualii
Autor Wiadomość
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-09-14, 06:41   Wyszukiwarki grafiki i audiowizualii

Zakładam temat wyszukiwarek grafiki/wideo w kontekście przeszukiwania ilustracji, grafik, obrazów, dekoracji, form graficznych itd. zdigitalizowanych wraz z publikacją.

Łukasz Bigo na idg.pl napisał/a:
TinEye - internetowa wyszukiwarka zdjęć pomoże w poszukiwaniu plagiatów

Kanadyjska firma Idée opracowała dość nietypową wyszukiwarkę obrazów o nazwie TinEye. Zamiast wpisywać w niej słowa kluczowe, wystarczy przesłać grafikę na serwer - a mechanizm wyszukujący TinEye przeanalizuje ją piksel po pikselu i spróbuje odnaleźć w Internecie podobne obrazy.


Wyszukiwarka TinEye znajduje się obecnie w fazie beta. Aby z niej skorzystać, należy przesłać grafikę na serwer i... czekać na rezultaty. Dyrektor wykonawczy odpowiadający za TinEye, Leila Boujnane, twierdzi, że nowy silnik jest tym dla wyszukiwania obrazów w Internecie, czym dla tekstu stało się Google.

Oczywiście przydatność mechanizmu byłaby niewielka, gdyby potrafił on wykrywać jedynie identyczne kopie grafik. Dlatego TinEye szuka też podobnych obrazów - zmniejszonych, połączonych z innymi lub też zmodyfikowanych cyfrowo.

Oprócz wyszukiwarki firma uruchomiła też usługę powiadamiania użytkowników. Po przesłaniu obrazu na serwer TinEye może powiadomić internautę, gdy kopia jego obrazu (fotografii, grafiki itp.) pojawi się gdzieś w Sieci.

Aktualnie mechanizm skatalogował kilkaset milionów grafik.

Dodatkowe informacje: TinEye Image Search Engine (w języku angielskim)

Polecam też obejrzenie czterech prezentacji wideo innych produktów Idée Inc. (pod demonstracją TinEye) i przetestowanie ich poprzez Idée Labs.

Identyczny wątek jest również na forum EBIB (btw. ma sens kopiowanie moich wiadomości dotyczących L2/W2 stamtąd tutaj lub odwrotnie?).
Ostatnio zmieniony przez Krzaki 2008-09-17, 17:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
relis 


Wiek: 53
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 790
Skąd: Biblioteka Śląska
Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2008-09-14, 11:53   

News ciekawy. Co do powielania - pewnie nikomu to nie przeszkadza, wiem że sporo czytelników EBIB odwiedza to miejsce, lecz pewnie jest tak, że duża część publiczności jest rozłączna.
_________________
Given enough eyeballs, all bugs are shallow.
ESR
It is not necessary to change; survival is not mandatory. ;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com
 
 
     
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-09-17, 00:43   

Aleksandra Biolik na antyweb.pl napisał/a:
Videosurf, czyli wyszukiwanie wewnątrz wideo

Chciałabym zacząć od stwierdzenia, że chyba nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby przeszukiwać pliki wideo od środka. Nawet jeśli chciałam odnaleźć fajną scenę z jakiegoś serialu byłam zmuszona skakać co kilka minut po materiale, aż szczęśliwie udało mi się ją namierzyć.

Na konferencji TC50 zaprezentowane zostało rozwiązanie, które umożliwia wyszukiwanie treści zawartych na filmie. Jest to VideoSurf, które wg Roberta Scoble’a jest wideo-wyszukiwarką, która wreszcie nie jest do bani.

Prezentacja serwisu na TC50

Wyszukiwanie zaczyna się od słowa kluczowego i jest przeprowadzane w sposób standardowy (pole tekstowe i przycisk „szukaj“). Jednakże bardzo szybko użytkownik zaczyna poruszać się w interfejsie wizualnym. Do wybranej sceny dochodzimy poprzez klikanie w thumbnaile. Videosurf automatycznie dodaje tagi do każdej sceny, dzięki czemu wizualne wyszukiwanie staje się możliwe. Po odnalezieniu poszukiwanego fragmentu możemy go obejrzeć, a nawet przesłać do naszych znajomych (wystarczy zaznaczyć początek i koniec części, którą chcemy im pokazać).

Videosurf korzysta też z rozpoznawania twarzy, dzięki czemu będzie można wyświetlać wszystkie sceny, w których pojawia się nasz ulubiony aktor. Szczerze mówiąc nie mogę się doczekać tej aplikacji. Po pierwsze jestem ciekawa tego wizualnego interfejsu, czy jest rzeczywiście wygodny i czy szybko można znaleźć to czego się szuka. Po drugie często zdarza mi się zobaczyć w filmie (serialu) mniej znanego aktora i usiłuję sobie przypomnieć gdzie go wcześniej widziałam. Z VideoSurf będę mogła odnaleźć nawet konkretne sceny z jego udziałem. No cóż, zapisałam się na betę, oby była szybko.
 
     
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-09-17, 17:40   

webhosting.pl napisał/a:
GAudi: Google Labs eksperymentuje z indeksowaniem ścieżek dźwiękowych

Przeszukiwanie danych tekstowych jest łatwe. Przeszukiwanie obrazów jest trudniejsze. Przeszukiwanie nagrań audio i wideo jest bardzo trudne. Nie zraziło to Google'a, który w lipcu br. wydał gadżet dla iGoogle'a, pozwalający na wyszukiwanie konkretnych słów w sfilmowanych i umieszczonych na YouTube przemowach ubiegających się o posadę prezydenta USA polityków. Teraz technologia ta rozwinęła się na tyle, że firma z Mountain View zdecydowała się na uruchomienie usługi GAudi – Google Audio Indexing.


Uruchomiony w ramach projektu Google Labs mechanizm pozwala na wyszukiwanie wypowiedzianych sekwencji słów w ramach konkretnych filmów wideo. W liście najczęściej zadawanych pytań możemy przeczytać:

„Google Audio Indexing to nowa technologia Google'a, która umożliwia lepsze przeszukiwanie i oglądanie filmów z różnych kanałów YouTube. Wykorzystując technologię rozpoznawania mowy, by zidentyfikować wypowiedziane słowa wewnątrz wideo, pozwala użytkownikom przejść bezpośrednio do tych momentów nagrania, w których padło dane słowo”.


Amerykański polityk coś mówi. Google indeksuje to dla potomności.

Jakość działania nowej usługi nie jest imponująca – dochodzi do wielu pomyłek. A jej wartość? Cóż, to dopiero eksperyment Google Labs. Może dlatego też za obiekt eksperymentu wzięto nagrania wypowiedzi polityków jako tych osób, które długo mówiąc, potrafią nie powiedzieć niczego na dowolny temat.

źródło: Googlesystem.blogspot.com
 
     
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-10-14, 02:14   

Eryk Algo na Chip Online napisał/a:
(...)

Wyszukiwanie klipów w Sieci

YouTube jest najbardziej znaną stroną z filmami, ponieważ znajduje się tam większość klipów. Czy należą one do najlepszych? Trudno powiedzieć, ponieważ dziś istnieje bardzo wiele witryn oferujących usługi składowania klipów. Często znajdują się w nich prawdziwe perełki, które można wyłowić za pomocą purevideo.com – metawyszukiwarki ruchomych obrazów. Należy jedynie podać szukane hasło, a wszystkie wyniki zostaną wyświetlone. Wybierając opcję »Refine Results«, zobaczymy pliki posortowane według stron oferentów, takich jak YouTube, Dailymotion lub Veoh, albo według kategorii, takich jak muzyka, gry czy humor.

Portal Yahoo również oferuje funkcję wyszukiwania plików wideo. Należy kliknąć odnośnik »Video« i podać szukane słowo. Wprawdzie wyniki nie są tu tak przejrzyście posortowane jak na stronie PureVideo, ale być może znajdziecie wśród nich kilka rarytasów.

(...)

http://www.purevideo.com/
http://video.yahoo.com/
http://www.ovguide.com/ - tego nie ma w tekście, ale przy okazji dopisuję, bo z wyszukiwarek wideo (metodą szukania nie po cechach wewnętrznych, lecz zewnętrznych filmu np. po tytule lub słowach kluczowych) prezentuje się na poziomie.
 
     
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-11-12, 19:49   

Porady Komputerowe napisał/a:
Bezpłatna wyszukiwarka okładek do filmów

Zniszczyłeś okładkę swojego ulubionego filmu lub chciałbyś ją odświeżyć? Możesz szybko odszukać odpowiedni plik graficzny za pomocą programu i-Covers. Przeszukuje on kilkanaście serwisów udostępniających zarówno okładki do filmów, jak i wzory plakatów promujących produkcje filmowe. Obsługa tej bezpłatnej wyszukiwarki jest bardzo prosta.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu i-Covers należy podać tytuł filmu, wskazać, w którym serwisie internetowym pliki graficzna mają być szukane (służy do tego opcja Database) oraz określić lokalizację dla pobieranych plików.

Wskazówka: na liście Database zaznacz pozycję Vintage, aby odszukać materiały dotyczące starych filmów (nawet z lat 40. XX w.).
 
     
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-11-17, 18:07   

Wyszukiwarka średnich lotów raczej, ale bez porównania jej z innymi szukajkami na rynku wyszukiwarek właściwie trudno ocenić jej wartość, więc póki co, zapraszam do zabawy i własnych ocen.
Startups.pl napisał/a:
O projekcie

Wrzutube jest wyszukiwarką muzyki oraz innych multimedii.
To agregat wyszukiwania mediów (muzyki, krótkich filmów, grafiki, plików/torrentów, treści od 18+)
w wielu źródłach naraz - w najpopularniejszych serwisach udostępniajace je za darmo!

W dodatku można zapisać je na dysk w celu gromadzenia kopii swoich bibliotek.
 
     
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-11-22, 22:39   

Jak poprzednio, chyba też średnich lotów, ale każdy oceni we własnym zakresie wedle potrzeb informacyjnych. Troszkę dużo tekstu jak na wzmiankę o wyszukiwarce, ale warto poniższe poczytać jako wprowadzenie, bo na witrynie szukajki Pixy.pl nic takiego ni ma.

idg.pl napisał/a:
O2.pl uruchomiło ... wyszukiwarkę?

Porozumienie ponad podziałami - takimi słowami można by określić idee przyświecającą nowemu serwisowi, który właśnie uruchomiła firma o2.pl. Za pomocą serwisu można przeszukiwać tylko wybrane strony sieci web, takie jak np. YouTube czy Nokaut lub Piratebay.org.

Pixy.pl, bo taką nazwę nosi nowy projekt o2.pl, jest agregatorem wielu mechanizmów wyszukiwania. Dzięki temu, użytkownik może w jednym miejscu przeszukać bezpośrednio zasoby wielu popularnych stron internetowych o różnej tematyce.

Za pomocą Pixy.pl możemy przeszukać zawartość serwisów, które podzielone zostały na kategorie: "Zakupy", "Auta", "Dom", "Praca". W pierwszej z nich umieszczono porównywarki cen i serwisy aukcyjne. Możemy więc dokonać jednoczesnego wyszukiwania na konkurencyjnych porównywarkach cen, czyli Radar.pl i Nokaut.pl. Brakuje tu największego na rynku gracza w tej branży, czyli Ceneo.pl, które w sierpniu odnotowało przecież 2,7 mln użytkowników (wg Megapanel PBI\Gemius). Przeszukiwane serwisy aukcyjne to oczywiście gigant Allegro oraz eBay. I tu również zabrakło trzeciego gracza na rynku, czyli Swistak.pl.

Pewne dysproporcje da się zauważyć również w innych kategoriach. O ile w kategorii Praca do wyboru mamy takie serwisy jak Jobs.pl, Mrowisko.pl, Hrk.pl, Infopraca.pl, Pracuj.pl a w kategorii "Dom" znajdziemy Najdom.pl i Gratka.pl to już w przypadku wyszukiwarki "Auta" musimy zadowolić się tylko jednym serwisem. Należącym do o2.pl Najauto.pl.

Na Pixy.pl znajdziemy obok siebie dwóch głównych graczy polskiego rynku wyszukiwarek, czyli Google i NetSprint (drugi z nich, wg ranking.pl, obejmuje 2,5 proc. rynku wyszukiwarek). Z pozycji tej samej podstrony Pixy.pl możemy także przeszukać zasoby internetowej encyklopedii wikipedia.org, czy też flagowego serwisu web 2.0 Wykop.pl.

Wyszukane linki do stron i zasoby serwisów przyporządkowanych do kategorii wyświetlane są poniżej pola wyszukiwana, a dzięki systemowi zakładek, możemy pozostając w jednym miejscu (bez otwierania nowego okna) przeglądać wyniki wyszukiwania z różnych serwisów. Wyjątek stanowią jednak zakładki m.in. NetSprint czy Metacafe.com, które po kliknięciu otwierają nowe okno ze stroną główną witryny.
Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie opcji wyszukiwania zdjęć (Flickr.com, Wrzuta, Fmix.pl, Google) jak i filmów (Wrzuta,pl, YouTube.pl, Google Video, Veoh.com, Vimeo.com, Dailymotion.com, Metacafe.pl).

Kontrowersje może wzbudzić fakt, że na Pixy.pl została zaimplementowana również kategoria o nazwie torrenty. Nie oszukujmy się - dostępne na Pixy.pl serwisy(mininova.com, Isohunt.com, torrentreactor.net, mybitorrent.com, Surfthechannel.com, torrentz.com) zazwyczaj używane są do ściągania nielegalnego oprogramowania, filmów lub gier. Wśród przeszukiwanych w tej kategorii serwisów znalazł się także najpopularniejszy w świecie p2p Thepiratebay.org.

Pixy.pl wyświetla także ostatnio wyszukiwane jak również popularne słowa kluczowe.

Z pewnością nowy serwis od o2.pl jest ciekawym pomysłem i wielu osobom może przypaść do gustu łatwość obsługi Pixy.pl. Głównym zarzutem może być tu na pewno brak oferty njwiększych graczy na rynku (takich jak np. Gazetapraca.pl).

(...)
 
     
Krzaki 

Wiek: 35
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2009-06-24, 21:13   

Adam Golański na webhosting.pl napisał/a:
Przełomowa technologia rozpoznawania zdjęć od Google'a

Eksperci z laboratoriów w Mountain View wybrali się wczoraj na konferencję Computer Vision and Pattern Recognition w Miami (Floryda). Tam przedstawili technologię, która może naprawdę zadziwić i która stanowi prawdziwy przełom w dziedzinie rozpoznawania obrazu.

Pracujący dla Google'a uczeni: Ming Zhao, Yang Song, Adam Hartwig, Ulrich Buddemeier, Alessandro Bissacco, Fernando Brucher i Hartmut Neven, wraz ze swoimi kolegami z NUS Graduate School for Integrative Sciences and Engineering – Yan-Tao Zhengiem i Tat-Seng Chua – zastrzegają, że to co przedstawili, to wynik pracy naukowej, a nie wdrożona technologia wyszukiwarkowego giganta. Niemniej, to co udało im się osiągnąć, może być przełomem w dziedzinie wyszukiwania grafiki w Sieci.

W swojej demonstracji specjaliści zaczęli od nienazwanego, pozbawionego tagów obrazka. Wprowadzili jego adres URL do engine'u rozpoznającego i oto maszyna wyświetliła komunikat (trafny) – „Rozpoznane miejsce: Akropolis, Ateny, Grecja”.

Osiągnięcie takiego rezultatu wymaga odnalezienia wspólnych własności pomiędzy tysiącami istniejących w bazie zdjęć danej geolokacji – wszystko wśród niezliczonej ilości cech, które należy pominąć, takich jak oświetlenie, perspektywa, czy jakość obrazu. Nawet dla człowieka może to być trudne… co zatem miałby zrobić komputer?

Badacze wykorzystali olbrzymią bazę obrazków dostępnych w Sieci, udostępnioną im przez Google'a technologię ich przeszukiwania, a także współczesne osiągnięcia w dziedzinie rozpoznawania kształtów i klastrowania.

Źródłami grafik były usługi Picasa i Panoramio, zawierające 40 mln geotagowanych zdjęć, oraz rozmaite sieciowe strony turystyczne. Odpowiednie fotografie dla każdej geolokacji zostały wybrane poprzez Google Image Search, a następnie połączone ze sobą za pomocą mechanizmów dopasowywania obrazów i nienadzorowanych technik klastrowania. Finalnie powstał wysoce wydajny mechanizm indeksowania, wykorzystywany przez system szybkiego rozpoznawania obrazu.

Autorzy pisząc o klastrach, mają na myśli struktury o topologii takiej, jak ta na poniższym obrazku:
Powiązane widoki Akropolu są ujęte w jednym klastrze,
co pozwala na efektywniejsze odnajdywanie podobnych zdjęć.


Wyniki badań pokazują, że możliwe jest „wyciągnięcie” cennych danych z nieuporządkowanych zbiorów zdjęć, pod warunkiem że dysponujemy ich znaczną liczbą – co w wypadku Google'a jest zagwarantowane. Zdaniem autorów, efekty ich pracy przyczynią się do dalszego postępu w dziedzinie maszynowego rozpoznawania obrazów.

Cały artykuł opisujący szczegółowo rozwiązanie można pobrać tutaj (plik PDF, 527 KB).

Źródło: googleblog.blogspot.com

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Biblioteka 2.0 : Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych [Dokument elektroniczny] - Tryb dostępu http://forum.biblioteka20.pl
Korzystanie z portalu oznacza akceptację naszej polityki prywatności.
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 9