Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niestandardowe techniki przygotowywania DjVu
Autor Wiadomość
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2008-11-05, 22:44   Niestandardowe techniki przygotowywania DjVu

Mam pytanie do Grzegorza Bednarka dotyczące tego slajdu z prezentacji pokazanej na konferencji Praktyczne aspekty tworzenia bibliotek cyfrowych.
Dlaczego warstwa tekstowa zawierająca metadane musi być ukryta? Te informacje mogą być przydatne dla czytelnika, a czynność polegająca na kopiowaniu i wklejaniu tekstu do innej aplikacji nie dla wszystkich jest oczywista. Widzę, że ten temat będzie poruszony na konferencji w Poznaniu, możemy się więc przygotować do dyskusji ;-) .

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

Grzegorz B. 
Grzesiek

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 6/13
 46%
Wysłany: 2008-11-06, 13:29   

No tak. Zatem są dwie drobne rozbieżności.
Treść strony - proponowałem, by została nie tyle ukryta, co usunięta czy też zlikwidowana. Tyle, że tak delikatnie, by (naprawdę) ukryta warstwa tekstowa (rozumiana jako składowa część strony w formacie DjVu) pozostała w pliku tej strony nienaruszona. Zatem nie ma przymusu lecz propozycja, a treść nie została ukryta lecz zlikwidowana.

Teraz po kolei, po co i jaka potrzeba przyświecała mi w takiej konstrukcji.

1. Integracja metadanych o publikacji w samym pliku DjVu (czy też dokładniej - komplecie plików pojedynczych stron) powoduje, że publikacja wędrując na dyski czytelników zawsze będzie identyfikowalna, a w moim rozumieniu kompletna.
2. Im łatwiejsza identyfikowalność publikacji cyfrowej - tym lepiej.
3. Pliki DjVu można przeszukiwać, ale przeszukiwanym obszarem są tylko te fragmenty kolejnych stron, które nazywamy "ukrytą warstwą tekstową" czy też chunk'iem TXTz albo TXTa.
4. Skoro tak, to właśnie w "ukrytej warstwie tekstowej" postanowiłem umieścić metadane.
5. Najprościej osiągnąć to tak, że treść pobranego z www pliku rdf kopiuje się Ctrl-C i bez zastanowienia wkleja do pustej strony w Wordzie. Następnie wirtualna drukarka tworzy stronę w formacie DjVu z ukrytą warstwą tekstową i .. i już.
6. Lepszą metodą jest zapisanie tej strony Worda do pdf'a i konwersja w Enterprise (jedyny znany mi program, który posiada precyzję OCR - linia (poza litera i słowo).
7. Powyższe operacje - jak sądzę - nie są skomplikowane czy też czasochłonne, ale dla mnie efekt był - dziwny czy też "niechciany". Bo wyobraź sobie, że czytasz "romansidło", łzy ciekną po policzku, kończy się romans, wyświetlasz kolejną stronę a tu surprise ... xml, pełno znaków mniejszości, kropek i żargonu informatycznego. Czar prysł? Pewnie tak.
Dlatego kontynuowałem.
8. Do posiadanej strony w Wordzie z kompletem metadanych dodałem drugą stronę (pustą) i dopiero przeprowadziłem konwersję. Powstał dwustronicowy plik. Pierwsza strona identyczna jak poprzednio, druga bielusieńka i pusta.
9. Ukrytą warstwę tekstową strony pierwszej "podkradłem", umieściłem w stronie drugiej, po czym stronę pierwszą skasowałem. Otrzymałem jednostronicowy plik DjVu, który miał bogatą ukrytą warstwę tekstową, a sam był pustą kartką. Taki plik dokleiłem jako karta katalogowa na końcu publikacji. No i teraz mogę sobie czytać nawet romanse.

Podsumowując.
Zgadzam się Tomku, że te informacje mogą być przydatne dla czytelnika. Właśnie z tego powodu zaproponowałem taki sposób integrowania metadanych.
To, czy pewne operacje są czy nie są dla wszystkich oczywiste, możemy potraktować jako problem przejściowy, ponieważ jest forum, są spotkania, konferencje, padają pytania, a osoby, które czują się na siłach udzielają wyjaśnień.
Nie jestem zwolennikiem tego, by do publikacji, którą traktuję jako jedność niepodzielną i nierozszerzalną, dodawać stronę(-y) tekstu, gdy robić tego nie muszę. Ale to tylko moja opinia.
Podoba mi się umieszczanie metadanych w ukrytej warstwie tekstowej, bo
1. Przeglądarka potrafi przeszukać wyświetloną publikację względem metadanych
2. Ponieważ zainstalowałem sobie (dostępne na każdej płycie programów LizardTecha i na www.djvu.pl) narzędzie rozszerzające Windows'ową wyszukiwarkę (pieska) jak na wskazanym slajdzie 34, mogę w obrębie całej dostępnej mi sieci lokalnej (dyski, płyty CD/DVD, pendrive'y, ...) przeszukać wszystkie pliki DjVu, by znaleźć te, które spełniają pewne kryterium, np. podam określoną wartość atrybutu Publisher.

Natomiast na umieszczaniu metadanych o publikacji w obszarze adnotacji lub w warstwie tekstowej wcale nie kończą się możliwości formatu DjVu. Weź np. pod uwagę prace grupowe. Wtedy - można powiedzieć - przydałyby się metadane, które jako kompletna informacja byłyby przypisane określonej stronie publikacji a nie publikacji jako całości (np. każda strona otwierająca rozdział takiej publikacji). I nie ma z tym żadnego problemu. Podobnie jak z tym, by wybranym lub wszystkim stronom przypisać określone nazwy czy też komentarze. Jaką funkcję mogą spełnić? Albo sygnalizujące, że stronę można dodać jako zakładkę, bo jest ciekawa, albo że to kolejny fragment pracy grupowej a może jako wymiana informacji wewnątrz BC. Na monitorze można obejrzeć to mniej więcej tak

I w takim wypadku mamy znacznie dokładniej opisaną publikację (hasła typu p0003.djvu nie niosą żadnej informacji). Oczywiście odszukanie interesującej części publikacji też staje się łatwiejsze

No i bardzo ułatwiają dotarcie do określonego fragmentu publikacji lub metadanych ten fragment opisujących

Jedyne co, to trzeba określić potrzebę. Jeżeli format dokumentu na to pozwala, trzeba opracować narzędzie. A propozycje trzeba uzgodnić z innymi twórcami.

jsbien 
jsbien

Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 8/11
 72%
Wysłany: 2008-11-06, 18:17   

Niestety nie rozumiem.
Dlaczego nie zapisywać metadanych jako metadanych, jak w przykładzie w załączniku?

Pozdrawiam

JSB

metadataDjVu.png
Debian GNU/Linux, djview4
Plik ściągnięto 338 raz(y) 43.13 KB

Grzegorz B. 
Grzesiek

0%
 100%
 46%
Wysłany: 2008-11-07, 17:36   

Sądzę, że pytanie Tomka bardziej dotyczy kwestii - czym w funkcjonalności różnią się metadane zintegrowane z publikacją różnymi technikami - a nie rezygnacją ze sposobu, który Pan przytoczył. Ale pewnie Tomek to wyjaśni.
Metadane - zgodnie ze specyfikacją formatu DjVu - umieszczane są w pliku Shared_Anno jako część wszelkich innych adnotacji. Posiadają wtedy charakter metadanych o publikacji jako całości. Taki przykład Pan zaprezentował. Można je na Mac'ach, Windowsach lub komputerach linuxowych wyświetlić i zapoznać się z nimi za pomocą przeglądarki DjView (na dziś) oraz wyeksportować do pliku tekstowego i zgodnie z potrzebami przetwarzać (DjVuSEd). To wszystko, co jest możliwym. Podobne właściwości posiadają metadane o pojedynczej stronie publikacji wielostronicowej. Można zintegrować z publikacją metadane o każdej lub tylko o wybranych stronach. Posiadają identyczną funkcjonalność jak metadane o całej publikacji.
Ponieważ "blok" adnotacji, w którym zapisywane są metadane nie można przeszukiwać takim sposobem jak przeszukuje się ukryte warstwy tekstowe, pojawiło się pytanie, czy nie można z publikacją DjVu tak polączyć metadanych, by zarówno ukryta warstwa tekstowa jak i te metadane były przeszukiwalne. A zatem dyskusja zmierza w kierunku poszukiwań alternatywnych sposobów czy też możliwości integracji metadanych z publikacją. Na pewno nie w kierunku rezygnacji z podstawowego sposobu ich integracji.
Integracja podstawowym sposobem, omówiona w prezentacji przywołanej już przez Tomka (slajd 29) oraz w artykule zajmuje ok. 1-2 minut pracy i jest o tyle prostą czynnością, że pewnie Tomek nie posiadał żadnego pytania w tej kwestii. Propozycja, którą pokazałem na slajdzie 34 pozwala na nieco więcej niż metadane osadzone w sposób podstawowy. Mianowicie,
1. tak osadzone metadane można przeszukiwać - gdy publikacja jest wyświetlona - w przeglądarce
2. Można przeszukiwać zasoby całej sieci lokalnej podając jako hasło do wyszukania wartość jednego spośród atrybutów tworzących takie metadane.
3. Zostały ukryte przed oczyma czytelnika, by sztucznie nie rozszerzać oryginalnej objętości publikacji (ta kwestia zaintrygowała Tomka)
4. Można - dosłownie za pomocą jednego polecenia - skopiować je do schowka i wkleić do edytora tekstowego otrzymując układ wierszy i słów identyczny jak przykładowo układ wierszy w pliku rdf z którego powstały, a nie jako klasyczna warstwa tekstowa słowo-spacja-słowo-... (restytucja utraconych plików zajmuje zatem kilka sekund)

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by metadane w publikacji umieszczone były obu sposobami. Póty co, brak konkretnych uzgodnień pomiędzy - głównie - logistykami i redaktorami, czy w ogóle integrację metadanych na stałe umieścić w procesie digitalizacji do formatu DjVu. Stąd zapewne dyskusja.

jsbien 
jsbien

0%
 100%
 72%
Wysłany: 2008-11-07, 20:17   

Dziękuję za wyjasnienie.
Pozdrawiam
JSB

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2008-11-07, 22:32   

Grzegorz B. napisał/a:
(...) Propozycja, którą pokazałem na slajdzie 34 pozwala na nieco więcej niż metadane osadzone w sposób podstawowy. Mianowicie,
1. tak osadzone metadane można przeszukiwać - gdy publikacja jest wyświetlona - w przeglądarce
2. Można przeszukiwać zasoby całej sieci lokalnej podając jako hasło do wyszukania wartość jednego spośród atrybutów tworzących takie metadane.
3. Zostały ukryte przed oczyma czytelnika, by sztucznie nie rozszerzać oryginalnej objętości publikacji (ta kwestia zaintrygowała Tomka) (...)

Bardzo pomysłowe rozwiązanie, ale z wymieszaniem poziomu tekstu i poziomu meta- łączy się też chyba pewne ryzyko. Załóżmy, że włączamy do ukrytej warstwy tekstowej metadane, w których jest m.in. informacja o instytucji digitalizującej czy o prawach do publikacji; jeśli kiedyś okaże się potrzebne wyszukanie wszystkich tekstów dotyczących np. Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego albo po prostu "biblioteki", to wyniki wyszukiwania mogą być dalekie od oczekiwań. Przypominałoby to trochę skutki złośliwych zabiegów SEO: wpisujemy w wyszukiwarce obraźliwe słowo, a na liście wyników strona znanego polityka...

Wyjście widziałbym raczej w takiej modyfikacji narzędzi wyszukujących, by potrafiły dobrać się do metadanych (oczywiście, pobożne życzenie!), niż w przygotowywaniu publikacji pod kątem ułomności wyszukiwarek.

Grzegorz B. 
Grzesiek

0%
 100%
 46%
Wysłany: 2008-11-09, 17:44   

sk napisał/a:

Wyjście widziałbym raczej w takiej modyfikacji narzędzi wyszukujących, by potrafiły dobrać się do metadanych (oczywiście, pobożne życzenie!), niż w przygotowywaniu publikacji pod kątem ułomności wyszukiwarek.

Myślę, że to nie jest pobożne życzenie. Adnotacje, DIRM, i ukryta warstwa tekstowa kompresowane są (podczas ich umieszczania w pliku DjVu) tym samym algorytmem Burrows-Wheeler'a. Zatem środek do odczytu i analizy "w locie" metadanych jest gotowy i to identyczny wydajnością jak odczyt warstwy tekstowej. Miejsce "składowania" metadanych jest ściśle przez specyfikację formatu określone, więc tak naprawdę mówimy o potrzebie modyfikacji jednego okienka dialogowego przeglądarki (Szukaj...) i dodaniu drugiego okienka "Wyświetl rezultat".
Najbardziej eleganckim rozwiązaniem byłoby rozszerzenie specyfikacji formatu DjVu o Chunk tylko dla metadanych posiadający takie właściwości jak ukryta warstwa tekstowa (TXTz lub TXTa). Mógłby zostać ochrzczony METz i odpowiednik bez kompresji - METa. I to już można nazwać pobożnym życzeniem. Można też zwrócić uwagę co słychać na podwórku XMP (Adobe's Extensible Metadata Platform), by nie podjąć zbyt pochopnie działań.
A to, że umieszczenie metadanych o publikacji w ukrytej warstwie tekstowej może prowadzić - czasem - do nieoczekiwanych wyszukań jest oczywiście minusem techniki, ale z drugiej strony jest też i bezpiecznym magazynem metadanych (bo w samej publikacji a nie jako element bazy danych) i jednak zyskuje się do nich dostęp drogą klasycznego wyszukania. Może więc slajd 34 posiada właściwy tytuł "Ciekawostka".

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2008-11-10, 00:27   

Grzegorz B. napisał/a:
Sądzę, że pytanie Tomka bardziej dotyczy kwestii - czym w funkcjonalności różnią się metadane zintegrowane z publikacją różnymi technikami - a nie rezygnacją ze sposobu, który Pan przytoczył. Ale pewnie Tomek to wyjaśni.
(...)

Moje pytanie dotyczyło tylko tego czy musimy ukrywać te metadane w "niewidzialnej" warstwie tekstowej, ponieważ mam wrażenie, że byłyby bardziej przydatne dla czytelnika jakby się znajdowały w warstwie "widzialnej". Zgadza się, że forma zapisu z tymi wszystkimi znacznikami nie jest specjalnie jasna i zrozumiała, ale wynik wyszukiwania byłby bardziej zrozumiały niż znalezienie czegoś, czego właściwie nie widać. Tu Skarbimir ma rację pisząc o pewnym ryzyku.

Zapisywania metadanych, jako faktycznych metadanych w pliku Shared_Anno, gdzie jest ich miejsce nie kwestionuję i uważam, że tak powinno się je zapisywać. Problem jest, tak jak napisał wcześniej Grzegorz z przeszukiwaniem i stąd dyskusja o możliwości zastosowania czegoś w rodzaju "protezy", która ułatwi nawigację po dużej ilości plików zgromadzonych na prywatnym dysku czytelnika.

Grzegorz B. napisał/a:
(...)
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by metadane w publikacji umieszczone były obu sposobami. Póty co, brak konkretnych uzgodnień pomiędzy - głównie - logistykami i redaktorami, czy w ogóle integrację metadanych na stałe umieścić w procesie digitalizacji do formatu DjVu. Stąd zapewne dyskusja.
(...)

Wracając jeszcze do warstwy "widzialnej" i "niewidzialnej" oraz logistyki to wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wymyślenie nowej funkcjonalności w dLibrze (zastanawiam się tylko czy nie powinienem się bać jechać na warsztaty do Poznania po tym co zaraz napiszę ;-) ). Wyobraźcie sobie taki przycisk w aplikacji redaktora, którego naciśniecie powoduje skopiowanie metadanch z pliku RDF, przetworzenie ich na postać przyjazną dla czytelnika (np. taką jak w opisie publikacji na stronie BC) i następnie wygenerowanie dodatkowej strony, która zostałaby automatycznie doklejona na końcu publikacji. Dobrze by było, aby taki przycisk potrafił generować takie strony dla różnych formatów publikacji. Trzeba też pamiętać o tym, że metadane w opisie są poprawiane więc redaktor powinien mieć możliwość ponownego wygenerowania takiej strony po każdej zmianie metadanych.
Warto jednak wcześniej, jak sugerował Grzegorz, porozglądać się czy za moment nie pojawią się jakieś narzędzia, które umożliwią sprawniejszą manipulację metadanymi w plikach. Tutaj Krzaki wkleił kilka ciekawych informacji.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

Krzaki 

Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-11-11, 15:06   

Tomasz Kalota napisał/a:
Warto jednak wcześniej, jak sugerował Grzegorz, porozglądać się czy za moment nie pojawią się jakieś narzędzia, które umożliwią sprawniejszą manipulację metadanymi w plikach. Tutaj Krzaki wkleił kilka ciekawych informacji.

Propos 'rozglądania się' to dodałbym jeszcze notki (np. wrześniowe br.) w info-blogu, jeżeli nie jest jeszcze on znany Grzegorzowi Bednarkowi lub innym osobom tworzącym meta-opisy dokumentów.

jsbien 
jsbien

0%
 100%
 72%
Wysłany: 2008-11-12, 12:16   

A ja polecam wątek "XMPMetadata for DjVu"
http://www.djvu.org/forum...0a265b1c03ab0f9
z konkluzją
http://djvu.cvs.sourcefor...txt?view=markup
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.2- XMP METADATA

The XMP specification describes a general purpose RDF/XML format for
metadata. Just like DjVuLibre metadata, XMP metadata is embedded in
an annotation chunk at the page or document level using the following
annotation directive

(xmp "<rdf:RDF xmlns:rdf=... [escaped XMP here] ...</rdf:RDF>")

The sole argument of the xmp directive is the serialized XMP data
without the "xpacket" wrapper. The "x:xmpmeta" element may also be
dropped. Only elements from "rdf:RDF" inwards are needed.
Since the XMP data is represented as a string, doublequotes and
backslashes must be escaped. Other characters may be escaped as well
(see section 2 above).

The full XMP specification is available from Adobe:

http://www.adobe.com/devnet/xmp/

To maximize interoperability with current viewers, it is recommended
that XMP manipulation programs keep the DjVuLibre metadata in sync.
This is facilitated by synchronizing the PDF DocInfo keys with XMP
properties as follows:

DocInfo key XMP property
------------ ---------------
Title dc:title
Author dc:creator
Subject dc:description
Keywords pdf:Keywords
Producer pdf:Producer
Trapped pdf:Trapped
Creator xmp:CreatorTool
CreationDate xmp:CreateDate
ModDate xmp:ModifyDate
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozdrawiam

JSB

Grzegorz B. 
Grzesiek

0%
 100%
 46%
Wysłany: 2008-11-12, 13:44   

jsbien napisał/a:
A ja polecam wątek "XMPMetadata for DjVu"
http://www.djvu.org/forum...0a265b1c03ab0f9
z konkluzją
http://djvu.cvs.sourcefor...txt?view=markup

Ten "wątek" akurat uważam za najważniejsze wydarzenie w świecie metadanych dla DjVu i dlatego w Poznaniu chciałbym zaprezentować go w miarę dokładnie. Tak po krótce chodzi o to, że Kanadyjczyk zaproponował, by w sposób jaki dziś ignorują przeglądarki DjVu, umieścić w plikach DjVu metadane zgodnie ze specyfikacją firmy Adobe XMP (Extensible Metadata Platform). Zysk jest ogromny - pojawia się możliwość ujednolicenia czy też synchronizacji metadanych dla pdf, djvu, ... stosując taki sam ich opis - wg specyfikacji xml'owych plików rdf. Ułatwienia w manipulacji, edycji, ekstrakcji dla zbiorów dużych kolekcji metadanych łatwo przewidzieć. Pomysł spodobał się Léon Bottou (czyli pierwsze skrzypce dla oprogramowania DjVu, m.in. autor DjView). Skoro on dopisał do oczekiwanych zmian (wspomniana wyżej konkluzja) specyfikację
(xmp "<rdf:RDF xmlns:rdf=... [escaped XMP here] ...</rdf:RDF>"), czyli od strony kuchni
(xmp "tu użytkowniku wklej cały pakiet metadanych xmp bez zastanawiania się nad tym"),
to oznacza, że nie tylko należy o tym dyskutować, ale można w to rozwiązanie "wchodzić".
Należy też pamiętać - o czym wspomniał Krzaki - że porządkują się nam metadane w innych formatach (zwłaszcza obrazki, zdjęcia) za sprawą "Metadata Working Group" (dzięki m.in. Microsoft i Adobe). Zatem, jeżeli założyć, że zarządzanie metadanymi MWG okrzepnie na rynku, a wspiera ono XMP, które z kolei w pełni zadowala korzystających z DC, to nie można pominąć kwestii "jak integrować w plikach DjVu metadane XMP w postaci plików RDF".
Jeszcze wyjaśnienie tego ignorowania zintegrowanych metadnych przez obecne przeglądarki. Chodzi o to, by nowy projekt nie naruszył żadnemu użytkownikowi ani jego zasobów, ani jego oprogramowania dzięki zmianom, jakie sam wprowadza. Natomiast wersje kolejne przeglądarek z tych "dobrodziejstw" korzystać już będą normalnie.

Ten pomysł działa bardzo dobrze, nie mam problemów np. z polskim liternictwem, powstałe już pliki DjVu z metadanymi XMP działają bez zastrzeżeń, więc pomysł naprawdę jest godny odnotowania.

Załączam próbkę XMP metadanych na bazie publikacji "ostatnio dodane" do DBC. W trzecim panelu widać, że słowo "Wrocław" nie jest wyświetlane prawidłowo. To narzędzie informuje, że opcja ta jeszcze nie działa. Ale istotne kwestie - np. eksport metadanych (obrazek kolejny) działa już jak należy

Oczywiście testy wykonywałem "z pełnym obciążeniem pliku", czyli kolory, powiększenia, metadane publikacji, wybranych stron, nazwy przyjazne stron, ... No i ... eksport metadanych z takiego pliku jednym guzikiem jest zadowalający :

Zatem coś się "ciekawego" w świecie metadanych dziać zaczęło. Oczywiście, metadane dodawane wg specyfikacji formatu DjVu, dodawane jako (a zatytułowana przeze mnie) "ciekawostka" oraz metadane XMP koegzystują w pliku DjVu bez żadnego kłopotu, bez żadnych przesłonięć.

Grzegorz B. 
Grzesiek

0%
 100%
 46%
Wysłany: 2008-11-12, 15:06   

Z rozpędu wkradł się błąd. Przykładową publikację, w której osadziłem metadane XMP, pobrałem z Wrocławia, tyle, że nie z DBC lecz BCUWr. Jest to 5 4-stronicowych dwutygodników "sklejonych" w publikację testową a dostępnych : http://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/18102 (numery 1÷5/1907).

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi