Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy wygląd stron FBC
Autor Wiadomość
ws 
ws

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2008-09-17, 13:33   Nowy wygląd stron FBC

Od wczoraj strony FBC mają nowy wygląd. Bardzo mi się podoba. Szkoda tylko, że dostęp do zakładki "Konto" wymaga certyfikatu, który nie jest potwierdzony przez uznane CA a dodatkowo wystawiony został dla innego adresu. Przypadkowy czytelnik ucieknie i jeszcze doniesie na policję ;)

Krzaki 

Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-09-17, 17:58   

Nowe szaty FBC zdecydowanie przyjemniejsze od poprzednich, ale na pierwszy rzut oka poprawiłbym trzy rzeczy.

100 161 816 ----na----> aktualnie czyta nas 100 użytkowników udostępniamy 161 816 publikacji

Powiększyłbym o co najmniej jeden punkt czcionkę w tekstach umieszczonych w divie 'content'.

To co jest w div 'lmenu' raczej ułożyłbym poziomo nad 'contentem' niż na lewo od ostatniego, bo słabo rzuca się oczy. Np. 'Jesteś w [nazwa poddziału]. Ponadto w tym dziale: [reszta poddziałów]'.

I poza uwagami życzenie, by przy wyszukiwaniu była też czwarta zakładka 'Losowa publikacja'. To się bardzo przydaje, gdy ktoś nie wie o co chodzi lub nie wie od czego by tu zacząć, ewentualnie oczekuje czegoś na zasadzie 'po prostu pokaż mi co masz do zaoferowania'.

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2008-09-18, 07:18   Re: Nowy wygląd stron FBC

ws napisał/a:
Od wczoraj strony FBC mają nowy wygląd. Bardzo mi się podoba. Szkoda tylko, że dostęp do zakładki "Konto" wymaga certyfikatu, który nie jest potwierdzony przez uznane CA a dodatkowo wystawiony został dla innego adresu. Przypadkowy czytelnik ucieknie i jeszcze doniesie na policję ;)

W ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy mieć zaufane certyfikaty dla wszystkiego co jest na FBC, WBC itp. Wiem, że PCSS ma pośredniczyć w uzyskiwaniu takich certyfikatów właśnie m.in. dla jednostek "edukacyjno/naukowych". Postaram się wkrótce podać dokładniejsze informacje.
Ostatnio zmieniony przez mwerla 2008-09-18, 07:58, w całości zmieniany 2 razy  

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-09-18, 07:55   

Szczegółowe informację są tutaj:

http://scs.pionier.gov.pl/

ale nie jest to jeszcze finalna wersja. Usługa powinna ruszyć w ciągu dwóch tygodni i do tego czasu konkretne regulacje opisane na stronie mogą się jeszcze zmienić. Pytania w tej sprawie można kierować pod adres scs@pionier.gov.pl

Usługa ta jest częścią szerszego działania opisanego tutaj:

http://www.terena.org/activities/scs/

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-09-18, 08:04   

Krzaki napisał/a:
Nowe szaty FBC zdecydowanie przyjemniejsze od poprzednich, ale na pierwszy rzut oka poprawiłbym trzy rzeczy.

Obrazek 100 Obrazek 161 816 ----na----> Obrazek aktualnie czyta nas 100 użytkowników Obrazek udostępniamy 161 816 publikacji

Z tego akurat celowo zrezygnowaliśmy - chcemy mieć w górnej belce miejsce na różne usługi dla czytelników, a jeżeli ktoś przegapi informacje które są tam podane, to nic wielkiego się nie stanie. Łączna liczba publikacji jest zapisana dość dużymi literami na stronie głównej. Teksty podobne do tych proponowanych powyżej są widoczne, gdy najedzie się kursorem nad ikonkę lub liczbę.

Cytat:
Powiększyłbym o co najmniej jeden punkt czcionkę w tekstach umieszczonych w divie 'content'.

Wydawało nam się, że ten rozmiar jest wystarczający, ale przetestujemy to jeszcze raz. Niezależnie od tego strona jest pisana tak, aby jak najbardziej możliwe było samodzielne skalowanie jej przez użytkownika standardowymi mechanizmami przeglądarki WWW (Ctrl+/Ctrl-).

Cytat:
To co jest w div 'lmenu' raczej ułożyłbym poziomo nad 'contentem' niż na lewo od ostatniego, bo słabo rzuca się oczy. Np. 'Jesteś w [nazwa poddziału]. Ponadto w tym dziale: [reszta poddziałów]'.

No to już bardzo dyskusyjna zmiana :-) Ale pomyślimy - dzięki.

Cytat:
I poza uwagami życzenie, by przy wyszukiwaniu była też czwarta zakładka 'Losowa publikacja'. To się bardzo przydaje, gdy ktoś nie wie o co chodzi lub nie wie od czego by tu zacząć, ewentualnie oczekuje czegoś na zasadzie 'po prostu pokaż mi co masz do zaoferowania'.

Ciekawy pomysł. Zastanowimy się jak to można zrobić, żeby proponować publikacje inaczej niż tylko losowo.

Czytelnik 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 3/14
 21%
Wysłany: 2008-09-18, 08:09   

Zdarzyła się dziwna rzecz. Właśnie skończyłem pisać swoje uwagi do nowej wersji FBC i chciałem zobaczyć je w podglądzie, a wtedy "wywaliło" mnie ze strony każąc zalogować się na nowo i kasując wszystko co napisałem. Dokładnie w tym samym momencie Pan dodał swój post. Czy to z tego powodu całość wpisu zniknęła w wirtualnej przestrzeni.

Czytelnik 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 3/14
 21%
Wysłany: 2008-09-18, 08:32   Re: Nowy wygląd stron FBC

Mam dwie uwagi.

1. Czemu przez stronę FBC nie ma możliwości takiego wyszukiwania (uzyskiwania takich wyników) jakie daje przeszukiwanie poszczególnych bibliotek.
Np. gdy w FBC wpiszę termin "Spisz" dostaje w odpowiedzi zaledwie 6(7) pozycji. Gdy przeszukuję poszczególne biblioteki wyniki są wielokrotnie wyższe. I tak np. w KPBC dostaję 144 poz. a w MBC jeszcze więcej - 189. Czy nie dałoby się i w FBC dać takiej wyszukiwarki przeszukującej na podobnym poziomie wszystkie biblioteki? Bo teraz chcąc coś znaleźć, w praktyce nie da się korzystać ze strony FBC, tylko trzeba mozolnie szukać przez strony wszystkich ponad 20 biliotek.

2. Czemu nie ma opcji zwiększania liczby wyników wyświetlanych na jednej stronie. Jest tylko 10, co przy popularniejszych terminach może oznaczać po kilkanaście, kilkadziesiąt stron do przejrzenia. Czy nie można dodać opcji zwiększania wyświetlanych wyników do 100 (jak w googlach). Na pewno ułatwiło to korzystanie z BC zainteresowanym.

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-09-18, 09:15   

1 - różnica związana jest z tym, że wyszukiwanie w poszczególnych bibliotekach pozwala na przeszukanie opisów i tekstu publikacji, podczas gdy wyszukiwanie w FBC uwzględnia tylko opisy. Docelowo chcemy również w FBC chcemy uwzględniać treść publikacji, ale prace nad tym potrwają jeszcze kilka miesięcy.

2 - nad tym również chcemy popracować, choć nie tylko w sposób jaki Pan proponuje. Efekty powinno być widać szybciej - mam nadzieję, że jeszcze w tym roku.

Krzaki 

0%
 100%
 68%
Wysłany: 2008-09-18, 19:58   

mwerla napisał/a:
Z tego akurat celowo zrezygnowaliśmy - chcemy mieć w górnej belce miejsce na różne usługi dla czytelników, a jeżeli ktoś przegapi informacje które są tam podane, to nic wielkiego się nie stanie.

Miejsca tam dość sporo nawet po takich proponowanych uzupełnieniach, ale ok, nic się nie stanie a opisy-chmurki za pierwszym razem mi się nie pokazały nie wiedzieć czemu.

mwerla napisał/a:
Wydawało nam się, że ten rozmiar jest wystarczający, ale przetestujemy to jeszcze raz. Niezależnie od tego strona jest pisana tak, aby jak najbardziej możliwe było samodzielne skalowanie jej przez użytkownika standardowymi mechanizmami przeglądarki WWW (Ctrl+/Ctrl-).

Masz rację, zapomniałem o tym.

mwerla napisał/a:
Krzaki napisał/a:
No to już bardzo dyskusyjna zmiana :-) Ale pomyślimy - dzięki.

Można też prościej jak w załączonym poniżej przykładzie :)

mwerla napisał/a:
Ciekawy pomysł. Zastanowimy się jak to można zrobić, żeby proponować publikacje inaczej niż tylko losowo.

Zakładka 'Przykłady' ? pod którą co tydzień byłaby prezentacja wybranej publikacji z każdej BC (miniatura wydania, opis, itd.) + losowa publikacja za każdym odświeżeniem strony.

przyklad.jpg
Plik ściągnięto 350 raz(y) 115.15 KB

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-09-18, 22:44   

Przy okazji - jak ktoś ma ochotę zerknąć czasem na rozwojową postać FBC to jest ona dostępna pod adresem:

http://fbc.pionier.net.pl/test/

Czasem jest to dokładnie to samo co na http://fbc.pionier.net.pl/ a czasem coś więcej ;-) Nowy wygląd był tam na przykład testowany chyba od 2 miesięcy.

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2008-09-19, 10:20   

Nowy wygląd Owoca bardzo mi się podoba, ale chciałbym zapytać, czy na pewno odróżnianie na poziomie graficznego interfejsu wyszukiwania Wg opisu i Wg identyfikatora jest niezbędne?

Czy wyboru właściwego sposobu wyszukiwania nie mogłaby dokonywać sama wyszukiwarka na podstawie formatu zapytania? Przychodzi mi do głowy co najmniej kilka argumentów przeciwko pozostawieniu tego rozróżnienia, w każdym razie na stronie głównej.

Krzaki 

0%
 100%
 68%
Wysłany: 2008-10-11, 19:21   

Wpadła mi do głowy jeszcze jedna myśl: zakładając, że FBC jest otwarta nie tylko dla czytelnika wykształconego lub kształacącego się od matury w górę, ale i dla innych rodzajów czytelników, to FBC powinna nie tylko funkcjonować jako wyszukiwarka i pomoc w koordynowaniu digitalizacji BC, ale jako przeglądarka:
1. nowych dokumentów we wszystkich BC [tego co umieszcza się w zakładce 'Ostatnio dodane' na stronach głównych BC]
2. najświeższych wieści ze wszystkich BC [j.w. w 'Wiadomościach']
3. czytelnictwa publikacji na BC [j.w. w 'Najczęściej czytane publikacje' i 'Najlepiej oceniane publikacje']
4. innych rzeczy [j.w. w 'Wystawy' i 'Statystyki']

Obok zakładki 'Wyszukiwanie' w FBC byłaby zakładka 'Przeglądanie' po kliknięciu której zobaczymy stronę podzieloną na 3-4 kolumny\działy pod którymi byłyby kolejne kolumny\działy dla rzeczy z punktu 4.
Każda taka kolumna\dział zawierałaby tylko góra 5-10 najnowszych rzeczy, zaś po kliknięciu w nagłówek owej kolumny przeniosłosby nas w pełny przegląd nowości z możliwością sortowania oraz linkami do wyszukiwania po konkretnych atrybutach DC.

Ad.1. Wiem, że jest w wyszukiwaniu coś takiego jak 'Ogranicz wyniki zapytania do: Publikacji dodanych lub zmodyfikowanych od dnia...' ale gdy interesują mnie wszystkie cyfrowe nowości to zmuszony jestem wpisać jakieś słowo albo wybrać język polski. Próbowałem po prostu zostawić puste miejsce, albo gwiazdkę, albo znak zapytania i nic to nie dało (wręcz jakiś błąd wewn. wyskoczył blokując mi na pare minut wyszukiwanie zaawansowane).

Bozena Michalska 
Bożena Michalska

Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 20/22
 90%
Wysłany: 2008-12-07, 11:27   wiadomosci fbc

napisalm o tym do Marcina werli, ze przydalyby sie wiadomosci ze wszystkich bibliotek cyfrowych w jednym miejscu, to dla nas byloby wygodne, wiem, ze to nie jest takie trudne do zrobienia, to sie chyba o RSS opiera????

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2008-12-12, 13:49   

Pani Bożeno - pomysł ciekawy, dziękujemy. Zgłoszenie zapisaliśmy i zastanowimy się jak je zrealizować - ale na pewno w oparciu o RSS.

jagna 
Aga Lewandowska

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 4/8
 50%
Wysłany: 2008-12-12, 14:15   

Na rozwojową wersję FBC wrzuciłam najnowsze zmiany. Państwa propozycje zostały wzięte pod uwagę (jak choćby lokalizowanie obiektu przy wyszukiwaniu prostym). Poniżej lista wprowadzonych zmian. Zachęcam do testowania i wyrażania swoich uwag :-)

Większe zmiany

- Lokalizowanie obiektu cyfrowego: dodano wyszukiwanie po atrybucie identyfikator, gdy nie podano OAI-Id (np.: lokalizacja dla "ISBN-13 978-83-921013-4-5").
    - Na stronie głównej dodano komponent wyświetlający dwie ostatnie wiadomości.
    - Proste wyszukiwanie: jeżeli szukana fraza ma postać OAI-Id, próba zlokalizowania obiektu (np.: dla frazy "oai:www.wbc.poznan.pl:8711").
    - Trwała referencja do obiektu postaci fbc.pionier.net.pl/id/<<oai-id>>: rozwiązano problem z lokalizowaniem obiektu z "//" w identyfikatorze (np.: dla oai:adt.sl.pl:http://adt.sl.pl/biblioteka/951).
    - Dodano CAPTCHe do strony z formularzem kontaktu oraz strony ze zgłaszaniem potencjalnych duplikatów.
    - Wyszukiwanie: rozwiązano problem, gdy na liście bibliotek wybrano tylko biblioteki z dostępnymi publikacjami (ale nie odznaczono publikacji planowanych), wyniki także były dla wszystkich planowanych.

Drobne zmiany

- W górnym pasku nawigacyjnym (nad nagłówkiem) dodano możliwość zmiany wielkości czcionki.
    - Poprawiono błąd z niezwijającą się listą ze statystykami przy wynikach wyszukiwania pod Internet Explorerem.
    - Dodano przykładowy identyfikator do okienka lokalizowania obiektów cyfrowych.
    - Po zalogowaniu, dodano powitanie "Witaj <login>" w górnym pasku nawigacyjnym (nad nagłówkiem).
    - Dodano do stopki "Kontakt" oraz "Zgłoś problem".
    - Poprawiono czytelność listy wyników wyszukiwania poprzez oznaczenie wyników parzystych i nieparzystych różnym kolorem tła.
    - Dodano nowe menu w dziale "Digitalizacja" - "Przydatne informacje".
    - Drobne poprawki w wyglądzie stron.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi