Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
BC a WIKI
Autor Wiadomość
Marek T. Słaby 

Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 43
Skąd: Morska BC
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2010-03-14, 03:05   BC a WIKI

Poruszyliśmy na łamach Kawiarenki Wikipedii kwestię prawidłowego linkowania do publikacji w BC.

Użytkownicy (a jak wiecie nie będą a są ich miliony) mają kłopot z właściwym linkowaniem źródeł często traktując to jako kolejny link do strony www. Stąd biorą się np. linkowania do konkretnego pliku a nie aktualnej wersji.

Linkowań tych jest niewiele stąd także moja propozycja na Wiki aby w swoich zasadach dodała punkt o umieszczaniu w Źródłach w pierwszej kolejności źródła cyfrowego z BC a jedynie w przypadku jego braku do katalogów BN.

Jak wiecie Wikipedia ma olbrzymi wpływ nie tylko na jej czytelników ale także na pozycjonowanie i wyszukiwanie przez np Google. Jest to olbrzymia szansa na zwiększenie popularności BC wśród zwykłych użytkowników Internetu.

Należałoby uwzględnić i zaproponować z naszej strony sposoby linkowania, a także przypilnować o kwestii łatwego linku dla użytkownika BC który mógłby kopiować do Wikipedii.

Czy ma to być link do wersji aktualnej czy konkretnej publikacji? Pytań jest kilka rozwiązań zapewne także.

A przy okazji zapraszam do świeżej:

Morskiej Biblioteki Cyfrowej
_________________
Pozdrawiam z wysp

Marek T. Słaby
 
     
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota


Wiek: 48
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2010-03-14, 12:06   Re: BC a WIKI

Marek T. Słaby napisał/a:
(...)Należałoby uwzględnić i zaproponować z naszej strony sposoby linkowania, a także przypilnować o kwestii łatwego linku dla użytkownika BC który mógłby kopiować do Wikipedii.(...)

Głośno przyklaskuję temu pomysłowi :-) . Pozwoliłem sobie już kiedyś na zilustrowanie takiego łatwego linkowania dla czytelnika:
http://www.tomasz.kalota....kt_zakladki.jpg
Takie narzędzie należałoby jeszcze rozbudować o przyciski wysyłające do Facebooka itp. Wyobraźcie sobie taką sytuacje: Czytam jakąś ciekawą książkę lub czasopismo w jakiejś BC, po głowie krążą mi jakieś myśli związane z czytanymi treściami a obok stoi Facebook i pyta się mnie "O czym teraz myślisz?" i ja wtedy jednym klikiem zamieszczam na tablicy Facebooka link do konkretnej strony w publikacji i zostawiam jakiś szybki komentarz. Po jakimś czasie otrzymuje na Fecbooku komentarz od kogoś kto znalazł coś podobnego w innej BC i kulka śniegowa zaczyna się rozpędzać, a widoczność polskich bibliotek cyfrowych i całej FBC zaczyna być coraz lepsza. Być może ułatwi to dziennikarzom pisanie o BC w inny sposób niż ten skomentowany tutaj - http://forum.forsal.pl/index.php?/topic/27707-/

Na temat zakładek dyskutowano już trochę:
http://dlibra.psnc.pl/ind...&id=851&catid=8
http://forum.biblioteka20.pl/viewtopic.php?t=422

Chyba dobrze byłoby też lepiej wyeksponować link do całej publikacji. W tej chwili najczęściej użytkownicy i bibliotekarze również, aby przesłać link do publikacji kopiują go z okienka adresowego przeglądarki natomiast link do wszystkich dostępnych wydań danej publikacji znajduje się na stronie z informacjami, do której mało kto zagląda.
_________________
Myśl więziona w księdze jest hańbą dla księgi.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl
 
 
     
Marek T. Słaby 

Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 43
Skąd: Morska BC
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2010-03-14, 12:27   Standardy

Zanim PCSS umieści przyciski w nowej wersji dLibry, należy zastanowić się nad tym dokąd link powinien prowadzić. Czy ma być to link do publikacji w danym czasie (możliwość błędnego linku w przypadku usunięcia wersji publikacji - jak na przykładzie podanym w kawiarence Wiki), czy moim zdaniem do wersji aktualnej.

Jesteśmy już na Facebooku (zarówno członkowie BC jak i ostatnio poszczególne BC oraz nawet FBC :-) i to o czym pisze Tomasz jest bardzo ważne. Można prowadzić kampanię na Facebooku czy innych społecznościowych portalach np pt "Książka elektroniczna za darmo!". Myślę że odzew byłby niezły.

Świadomość istnienia BC jest doprawdy znikoma wśród osób spoza naszego grona. Ludzie trafiają do kiepskich wersji na Googlach lub płatnych (często także kiepskich) wersji płatnych (chociażby czasopism współczesnych w ekioskach). Ponieważ mamy coraz więcej publikacji współczesnych czasopism - uważam, że to będzie niezły magnes dla Internautów. Oprócz tak ważnego zadania jakim jest zachowanie różnych dzieł dla potomnych, nie można dopuścić do zakurzenia się zbiorów BC w Internecie.

Należałoby przemyśleć wspólne kampanie BC w Internecie (stamtąd trafi do nas największa ilość Czytelników). Są to proste metody które wymagają jedynie czasu a nie wielkich funduszy.

Wiem, że wielokrotnie mówiono na łamach tego forum o tym problemie, ale po uruchomieniu Morskiej BC - pierwsze pytania dotyczące jej działania od wąskiej grupy której ją zaprezentowaliśmy dotyczyły kwestii technicznych prostego przeglądania.

Działanie dLibry MUSI być coraz prostsze od strony Czytelnika. W innym przypadku BC zamienią się w zakurzone archiwa z których nikt nie korzysta. Pamiętajmy gorszy pieniądz ...

Kiepskiej jakości, z ograniczonym wyszukiwaniem itd portale WWW zaistnieją w świadomości przeciętnego Internauty tak mocno, że nie poszuka BC.
_________________
Pozdrawiam z wysp

Marek T. Słaby
 
     
Marek T. Słaby 

Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 43
Skąd: Morska BC
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2010-03-14, 14:48   Testowanie na ŻEI (Żeglarska Encyklopedia Internetowa)

Proszę o propozycje dotyczące linkowania z baz opartych na silniku MediaWiki.

Mamy możliwość przetestowania działania na opartej na tym oprogramowaniu Żeglarskiej Encyklopedii Internetowej którą w ramach Polskiej Fundacji Morskiej się opiekujemy.

Test będzie polegał na dodaniu źródeł w ŻEI do Morskiej Biblioteki Cyfrowej a także w zwrotnych linkach z publikacji cyfrowych.

1. dokąd powinien prowadzić link do całej publikacji i jaką powinien mieć formę adres
2. jaką formę powinien mieć adres do konkretnej strony publikacji (w powiązaniu do reguły powyżej[/list]
3. jak powinien wyglądać opis dla bibliografii
_________________
Pozdrawiam z wysp

Marek T. Słaby
 
     
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota


Wiek: 48
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2010-03-14, 15:25   Re: Standardy

Marek T. Słaby napisał/a:
Zanim PCSS umieści przyciski w nowej wersji dLibry, należy zastanowić się nad tym dokąd link powinien prowadzić. Czy ma być to link do publikacji w danym czasie (możliwość błędnego linku w przypadku usunięcia wersji publikacji - jak na przykładzie podanym w kawiarence Wiki), czy moim zdaniem do wersji aktualnej.(...)

Może to być link do aktualnej wersji i do konkretnej strony w wersji, która niestety jest w jakimś stopniu narażona na znikniecie. Moim zdaniem nie uda się w 100% zapanować nad wiecznością istnienia publikacji cyfrowej, choć powinniśmy do tego ideału dążyć. Maniakalnie będę się jednak upierał przy linkach do konkretnych stron bo to jest istota szybkiej komunikacji. W tej chwili dla popularyzacji i wymiany informacji kluczowymi są granulacja i szybkość oraz prostota generowania komunikatu. Sukces Facebooka zdefiniowany jest w jednym pytaniu "O czym teraz myślisz?" i narzędziu które umożliwia mi wygenerowaniu szybkiego i prostego komunikaty "O tym...". Mogę ten komunikat wygenerować na stronie Facebooka, przy pomocy telefonu czy rożnych widżetów udostępnianych na rożnych stronach. Generuję komunikat "myślę o tym..." i żadnych dodatkowych informacji, wyjaśnień i działań. Jeśli wskazujemy link do konkretnej strony to możemy komentarz ograniczyć do wygenerowania myśli związanej z informacją na tej stronie. Link do publikacji wymaga dodatkowych wyjaśnień "... znajdziesz to otwierając publikację kliknięciem na jej ikonę lub polecenie pokaż treść, a potem musisz znaleźć stronę 245 i własnie na niej jest to zdanie które chciałem skomentować, wcześniej może pojawić się jeszcze pytanie czy chcesz skorzystać z wbudowanego apletu czy z zainstalowanej przeglądarki ...). Nie przejmowałbym się tym, że publikacja może zostać zamieniona i link "oślepnie", będzie to pretekst do podania kolejnego linka i zwiększenia pozycjonowania ;-) , a poważnie statystycznie nie będzie to powszechne zjawisko więc da się z nim żyć.

Marek T. Słaby napisał/a:
(...) Należałoby przemyśleć wspólne kampanie BC w Internecie (stamtąd trafi do nas największa ilość Czytelników). Są to proste metody które wymagają jedynie czasu a nie wielkich funduszy. (...)

Święte słowa :-) . Dodam tylko, że ten czas potrzebny na pracę przy cyfrowych zasobach jest olbrzymią szansą dla bibliotekarzy, którzy obawiają się, że w tradycyjnym bibliotekarstwie nie będzie już pracy. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie zająć odpowiednie pozycje i zaprzyjaźnić się z nowymi narzędziami, zrozumieć nowe wyzwania i dążyć do zmiany zakresu obowiązków, co będzie najtrudniejsze. Biblioteki cyfrowe muszą przestać być już maskotkami i muszą zacząć stawać się profesjonalnymi miejscami pracy z całkiem nowymi zakresami obowiązków.
_________________
Myśl więziona w księdze jest hańbą dla księgi.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl
 
 
     
Marek T. Słaby 

Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 43
Skąd: Morska BC
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2010-03-14, 16:33   Czytając artykuł o przyłączaniu do Europeany

Zastanawiam się czy nie powinno się stosować linku do publikacji w formacie jakiego używa FBC dla publikacji w Europeanie tj. http://fbc.pionier.net.pl/id/ [identyfikator_oai_obiektu] czyli w naszym przypadku http://fbc.pionier.net.pl...orska.pl:9080:4 - 9080 to jeszcze zagadnienie nad którym pracujemy i nie jest to część id publikacji.

Pomimo moich obaw co do identyfikatora OAI opartego na nazwie domeny (zmiana domeny - utrata połączenia do publikacji), wprowadza to pewną już istniejącą zasadę.

Jednak jak widać na przykładzie z Morskiej BC (która nie jest podłączona jeszcze w FBC) powyższy link skutkuje błędem :-D
_________________
Pozdrawiam z wysp

Marek T. Słaby
 
     
relis 


Wiek: 53
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 790
Skąd: Biblioteka Śląska
Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2010-03-19, 11:37   

Bardzo fajna rzecz zaczyna robić (treści) WBP Olsztyn wraz z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (koordynacja) - regionalną Wiki . To naturalny partner dla regionalnych BC - szczególnie tych o otwartym modelu uczestnictwa.
Cytat:
"Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaproponowała, by w leksykonie znalazły się hasła dotyczące osób i zespołów związanych z warmińsko-mazurską kulturą i ich dziełami, będą też informacje o znajdujących się na Warmii i Mazurach instytucjach i obiektach związanych z kulturą, a także wiadomości o imprezach kulturalnych w regionie. Powinna natomiast być efektem rejestracji wszystkich znaczących przejawów życia kulturalnego w regionie (zarówno historycznych jak i współczesnych) przy jednoczesnym zwróceniu dużej uwagi na zjawiska nowatorskie, debiutanckie lub/i o zasięgu lokalnym. "

Cytat:
"Na początku leksykon liczyć będzie 5000 haseł sięgających od 1945 roku do współczesności. Po zakończeniu prac nad tym zbiorem, począwszy od 2012 roku, CEiIK powoła Komitet Redakcyjny, który nadawać będzie wszystkim chętnym uprawnienia do redakcji i modyfikacji haseł i czuwać będzie nad prawidłowością informacji, zawartych w zbiorze. Oznacza to, że od 2012 roku wszyscy chętni będą mogli zaangażować się we współtworzenie tej otwartej i dostępnej dla każdego encyklopedii kultury Warmii i Mazur, zgodnie z zasadami Web 2.0 "
_________________
Given enough eyeballs, all bugs are shallow.
ESR
It is not necessary to change; survival is not mandatory. ;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com
 
 
     
Marek T. Słaby 

Wiek: 44
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 43
Skąd: Morska BC
Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2010-03-19, 20:07   I tak byliśmy wcześniej :-P

Wspaniale, że powstają kolejne projekty oparte na otwartej idei. Ambitne założenia odnośnie ilości haseł przygotowywanych w pierwszej części (nawet z tymi środkami). Nie jest to jednak największy czy pierwszy projekt, nawet wyłączając z rankingu Wikipedię, istnieje ŻEI - Żeglarska Encyklopedia Internetowa która także jest tematyczną bazą wiedzy opartą na MediaWiki :-P

O uruchomienia tj marca 2009 do chwili obecnej w Żeglarskiej Encyklopedii Internetowej możemy pochwalić się ilością 5.000 stron (w tym 1.680 haseł), łączna ilość 264 656 odwiedzin i stabilne utrzymanie obecnej ilości odwiedzin na poziomie około 2.000 w ciągu doby.

Ot tak gwoli przypomnienia.
_________________
Pozdrawiam z wysp

Marek T. Słaby
 
     
relis 


Wiek: 53
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 790
Skąd: Biblioteka Śląska
Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2010-03-19, 21:29   

Tak, pamiętamy ten synergetyczny związek żeglarskiej Wiki i MBC. Tylko rozmyślam jaki power miałoby takie cyfrowe duo. Z Wikipedii często wywalają linki zrobione z haseł do publikacji w BC. Tu jest pełna kontrola. Problem zaczyna się z rozrostem Wiki i sposobami redakcji treści.
Ale - ale jak w końcu zabiorą EO to sporo bibliotekarzy z dużych bibliotek będzie miało nowe zajęcie przy wiki ;-) .
_________________
Given enough eyeballs, all bugs are shallow.
ESR
It is not necessary to change; survival is not mandatory. ;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Biblioteka 2.0 : Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych [Dokument elektroniczny] - Tryb dostępu http://forum.biblioteka20.pl
Korzystanie z portalu oznacza akceptację naszej polityki prywatności.
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 9