Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Linki w NUKAT
Autor Wiadomość
Jerzy Witczak

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 9/13
 69%
Wysłany: 2008-05-11, 22:27   Linki w NUKAT

Mam prośbę do Kolegów z BUŚ o sprawdzenie, czy nie dałoby się dodać w NUKAT w rekordzie czasopisma "Gość Niedzielny" (zz2002956207) w polu 856 linku do wielkiego zasobu tego czasopisma z lat 1923-1937 umieszczonego w ŚBC ? I może dałoby się zdążyć przed czwartkową konferencją ? ;-)

Nie pamiętam, czy ten temat już był poruszany na Forum... Może trzeba znowu? Żeby nie szukać zdigitalizowanych zbiorów "naokoło", w Googlach i Wikipedii, ale po prostu - w katalogach? Po przypadkowym w gruncie rzeczy odkryciu tego wielkiego zasobu "Gościa Niedzielnego" (ponad 1000 publikacji) zaraz dodałem w naszym katalogu link do tej publikacji grupowej, tym chętniej, że nie mamy w zbiorach przedwojennych roczników. Dzięki za tę publiakcję :!:

anetadr 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 19/25
 76%
Wysłany: 2008-05-12, 12:09   

Link do rekordu został dodany. Powinien być widoczny w katalogu za ok. 2-3 dni.

Pozdrawiam

Aneta

Jerzy Witczak

0%
 100%
 69%
Wysłany: 2008-05-12, 12:22   

anetadr napisał/a:
Link do rekordu został dodany. Powinien być widoczny w katalogu za ok. 2-3 dni.

Super :-) Dzięki! Tak trzymać ;-) Może jeszcze warto by się dowiedzieć, jaka jest procedura - bo takich linków do publikacji do dodania byłyby tysiące. Czy jest jakaś wewnętrzna instrukcja NUKAT na ten temat? Nasza biblioteka nie należy do NUKAT (bo jest zbyt mała i uboga - mamy MAK-a), stąd moja nieznajomość tematu. Sami nie możemy więc dodawać linków, ale warto wiedzieć, kto może. Oczywiście może Pani Aneta z BUŚ :-)

Pozdrawiam

anetadr 

0%
 100%
 76%
Wysłany: 2008-05-12, 12:23   

Wszystkie książki digitalizowane przez Bibliotekę UŚ są katalogowane jednocześnie do naszego katalogu i Nukata. Oczywiście od razu jest też umieszczany link. Gorzej z publikacjami, które umieszczają biblioteki nie uczestniczące w Nukat. Niestety na razie (zwłaszcza w obliczu przygotowań do tworzenia nowej biblioteki) nie jesteśmy w statnie monitorować na bieżąco tysięcy innych publikacji umieszczonych w bibliotekach cyfrowych i poprawiać opisów o adres WWW.

Może pewnym pomysłem byłoby, gdyby te biblioteki sprawdzały, czy opis do digitalizowanej pozycji znajduje się już w Nukacie i przesłały link do uzupełnienia rekordu.

Aneta

Jerzy Witczak

0%
 100%
 69%
Wysłany: 2008-05-12, 12:27   

anetadr napisał/a:
Może pewnym pomysłem byłoby, gdyby te biblioteki sprawdzały, czy opis do digitalizowanej pozycji znajduje się już w Nukacie i przesłały link do uzupełnienia rekordu.

O to mi właśnie chodziło. Rozumiem, że trzeba przesłać do biblioteki, która stworzyła rekord?

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2008-05-12, 13:11   

anetadr napisał/a:

Aneta

Efektywniej może byłoby, gdyby bibliotekarze na etapie tworzenia lokalnie rekordu do publikacji w NUKAT, sprawdzali w FBC czy dana publikacja jest w systemie BC i jeśli jest - od razu wpisywali tam URL do publikacji elektronicznej z BC.
Z drugiej strony ciekawe może byłoby też, gdyby w opisie publikacji w BC zamieszczać link do rekordu z NUKAT - lecz tam musiałby być mechanizm wystawiania URL-i rekordów z opisem publikacji (nie znalazłem).
Z tym jest jeden problem. Widze że w NUKAT podawane jest tylko zasadniczo wskazanie do jednej biblioteki, która wprowadziła dany opis, na podstawie posiadanego lub oczekiwanego egzemplarza.
Podobnie jest z BC, które linkują do swoich katalogów, chociaż papiery są zapewne dostępne gdzie indziej również.
Nie ma informacji o wszystkich lokalizacjach papierowej pozycji. Zasadniczo nie jest to zadaniem obu systemów, ale czemu nie wyposażyć ich w dodatkową funkcjonalność? Takie informacje (pewnie że w ograniczonym zakresie, ale zawsze szerszym) ma KARO, ale to jest odrębną usługą.
Czy nie sądzicie że byłoby tu sympatyczne pole do integracji możliwości KARO do obu systemów - np. w postaci zamieszczanego w opisie publikacji dynamicznego linku-zapytania do KARO, który mógłby rozwijać listę dostępnych lokalizacji papieru (oczywiście jeśli mają je w katalogach?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

anetadr 

0%
 100%
 76%
Wysłany: 2008-05-12, 13:52   

Jerzy Witczak napisał/a:
anetadr napisał/a:

O to mi właśnie chodziło. Rozumiem, że trzeba przesłać do biblioteki, która stworzyła rekord?

Pewnie tak byłoby najprościej, choć trudno mi odpowiadać za te biblioteki. Na razie mogę polecać nasze usługi. Proszę przesyłać do nas (adrabek@bg.us.edu.pl) i w miarę możliwości będziemy uzupełniać te opisy. Z tym, że u nas zajmuje się tym "linkowaniem" jedna osoba, dlatego ew. wpisy byłyby dodawane przy okazji i nie od razu.

Aneta Drabek

anetadr 

0%
 100%
 76%
Wysłany: 2008-05-12, 14:02   

relis napisał/a:
anetadr napisał/a:

Aneta

Efektywniej może byłoby, gdyby bibliotekarze na etapie tworzenia lokalnie rekordu do publikacji w NUKAT, sprawdzali w FBC czy dana publikacja jest w systemie BC i jeśli jest - od razu wpisywali tam URL do publikacji elektronicznej z BC.
Z drugiej strony ciekawe może byłoby też, gdyby w opisie publikacji w BC zamieszczać link do rekordu z NUKAT - lecz tam musiałby być mechanizm wystawiania URL-i rekordów z opisem publikacji (nie znalazłem).
Z tym jest jeden problem. Widze że w NUKAT podawane jest tylko zasadniczo wskazanie do jednej biblioteki, która wprowadziła dany opis, na podstawie posiadanego lub oczekiwanego egzemplarza.
Podobnie jest z BC, które linkują do swoich katalogów, chociaż papiery są zapewne dostępne gdzie indziej również.
Nie ma informacji o wszystkich lokalizacjach papierowej pozycji. Zasadniczo nie jest to zadaniem obu systemów, ale czemu nie wyposażyć ich w dodatkową funkcjonalność? Takie informacje (pewnie że w ograniczonym zakresie, ale zawsze szerszym) ma KARO, ale to jest odrębną usługą.
Czy nie sądzicie że byłoby tu sympatyczne pole do integracji możliwości KARO do obu systemów - np. w postaci zamieszczanego w opisie publikacji dynamicznego linku-zapytania do KARO, który mógłby rozwijać listę dostępnych lokalizacji papieru (oczywiście jeśli mają je w katalogach?

Na pewno najprostsze byłoby dopisywanie linków w momencie przygotowywania opisów, ale co z tym opisami, które już w Nukacie są?

Z tego co wiem - jeśli się mylę to proszę mnie poprawić - nie ma żadnej "procedury" uzupełniania opisów o linki wśród bibliotek nukatowych. Nie spotkałam się też z forum "nukatowym", gdzie - podobnie jak tutaj - czytelnicy mogliby zgłaszać swe uwagi czy problemy.

Nie jest tak, że w Nukat można znaleźć odesłanie do jednej biblioteki. Każda biblioteka ma obowiązek sprawdzenia, czy opis jest w Nukat i jeśli tak, to dopisuje tylko swoje siglum. Książek starszych (a takie przede wszystkim są digitalizowane) nie objęła jeszcze retrokonwersja, dlatego pewnie biblioteki nie zdążyły dołożyć do opisów swoich siglów. Dlatego może brakować informacji o lokalizacji edycji papierowej. Ale skoro jest dostępny pełny tekst, to ten problem nie wydaje się zbyt palący, prawda?

Co do pomysłu z KARO popieram!

Aneta

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2008-05-12, 14:19   

anetadr napisał/a:

Na pewno najprostsze byłoby dopisywanie linków w momencie przygotowywania opisów, ale co z tym opisami, które już w Nukacie są?Aneta

No tu problemu organizacyjnego nie ma - to mogą robić tylko ci co mogą rekordy NUKAT edytować i na taką retrokonwersję trzeba po prostu poczekać, jeśli w ogóle zostanie podjęta.
Edward Deming

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2008-05-12, 14:21   

post powtórzony - usunąłem
Edward Deming

Ostatnio zmieniony przez relis 2008-05-12, 17:30, w całości zmieniany 1 raz  

sefora 

0%
 100%
EXP: 3/13
 23%
Wysłany: 2008-05-12, 17:16   

Witam,
zaciekawił mnie temat, choćby z tego względu, że i NUKAT mam tuż "pod nosem", i że osobiście zajmuję się dodawaniem linków do rekordów bibliograficznych, co prawda na razie do wydawnictw zwartych, ale "za nie długo" mam mieć rozszerzone uprawnienia i na wydawnictwa ciągłe.

Osobiście linki uzupełniam rzutami, wprowadzenie zmiany w rekordzie w NUKAT zatrzymuje go na 2-3 dni, jak powiedziano wyżej, ale nikt nie zagwarantuje, że rekord nie zostanie zatrzymany do korekty :) na dłużej, więc sprawdzanie takich partii rekordów jest wygodniejsze, niż sprawdzanie pojedynczych rekordów.
Na liście zawieram zasadniczo dwie informacje = nr z pola 035 (np.: zz2002932255) + link. I pies pogrzebany leży w polu 035. W naszym OPACu takie pole można znaleźć, gdy wejdzie się do rekordu egzemplarza po kliknięciu na link marc prawie na samej górze strony. Niestety NUKAT nie udostępnia możliwości podglądu marca, a co za tym idzie spisanie numeru z tego pola. Numer jest o tyle istotny, że ułatwia wyszukanie rekordu w bazie NUKAT.
Chętnie bym pomogła w napełnianiu bazy NUKAT informacjami z bibliotek cyfrowych :) jednak potrzebuję danych o których pisałam wyżej. Teraz jestem na urlopie, więc nie mam jak zapytać się, czy istnieje choćby cień szansy by NUKAT "wystawił" link do marca, albo jakoś inaczej wyeksponował pole 035. Mogę spróbować zająć się po urlopie rekonesansem :)

Agnieszka Wróbel

Jerzy Witczak

0%
 100%
 69%
Wysłany: 2008-05-12, 17:48   

sefora napisał/a:
Niestety NUKAT nie udostępnia możliwości podglądu marca, a co za tym idzie spisanie numeru z tego pola.

Udostępnia ;-) Trzeba tylko kliknąć na "Wejście dla katalogujących", a tam można już sobie wybrać po wyszukaniu rekordu format marc.

Cieszę się, że wyszedł nam taki interesujący temat i że są chętni do napełniania NUKAT-u linkami :-) Choć po refleksji myślę, że liczba tych linków musi zostać zrewidowana w dół. Jak napisała pani Aneta, wielu naszych dokumentów (a mam doświadczenia z DBC) nie objęła jeszcze retrokonwersja w NUKAT-owych bibliotekach... Chyba że tak jak w BUŚ idą od razu do digitalizacji i katalogowania.

ws 
ws

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2008-05-12, 21:21   

W katalogu Biblioteki Uniwersyteckiej UMK mamy prawie 600 linków lokalnych do zdigitalizowanych książek/czasopism, głównie z KPBC. Jeśli NUKat przestanie wymagać by linkowi w opisie zdigitalizowanego obiektu towarzyszył pełen opis dokumentu elektronicznego, to linki tam dodamy.

sefora 

0%
 100%
EXP: 3/13
 23%
Wysłany: 2008-05-13, 08:03   

1. Rzeczywiście po wejściu do konkretnej biblioteki jest dostęp do pola 035. Odkryłam to po wysłaniu listu :)

2. Nam NUKAT zatrzymał na stałe :) jak do tej pory różnego typu dokumenty ulotne - mam na myśli wersję pierwotną - nie dało się ich przemycić ;) Co do wersji elektronicznej przyjmują nam opisy tych dokumentów, których wersja pierwotna ma format. Jednak ja nie zajmuje się tworzeniem opisów bibliograficznych, a co za tym idzie wierzę, że z NUKATem są problemy.

AW

Jerzy Witczak

0%
 100%
 69%
Wysłany: 2008-05-13, 09:35   

ws napisał/a:
Jeśli NUKat przestanie wymagać by linkowi w opisie zdigitalizowanego obiektu towarzyszył pełen opis dokumentu elektronicznego, to linki tam dodamy.

Wygląda zatem na to, że sprawa nie jest tak prosta, jak by to wynikało z poprzednich postów?... Co z tymi wymaganiami NUKatu? Może zróbmy to na przykładzie: Mamy w DBC publikację Regesta Episcopatus Vratislaviensis : Urkunden des Bisthums Breslau in Auszügen. 1. Tl., Bis zum Jahre 1302 http://www.dbc.wroc.pl/publication/1880 Ten druk jest zrobiony w NUKat przez Bibliotekę UMK ;-) pod nr zz2006940690. Co potrzeba teraz, by dodać link do wersji zdigitalizowanej?

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu