Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: relis
2010-04-26, 12:08
Blogi
Autor Wiadomość
mw 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2008-02-27, 14:55   

Jeśli Open Access, to
http://www.earlham.edu/~peters/fos/fosblog.html

zajac

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-03-16, 17:26   

Blogi założone ostatnio przez polskich bibliotekarzy:
http://biblioteka13.blogspot.com/ (filia nr 13 biblioteki publicznej w Olsztynie)
http://bibliotekadzierzgon.bloog.pl/ ( Biblioteka publiczna w Dzierzgoniu).

zajac

0%
 100%
EXP: 8/9
 88%
Wysłany: 2008-03-17, 17:57   

I jeszcze jeden:
http://joan-www.bloog.pl/

Autorzy tego bloga i wyżej podanych bardzo czekają na wsparcie, zainteresowanie i dobrą radę !
Pomóżcie budować polskie biblioteki 2.0 :-)

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2008-03-19, 15:28   

A tu blog Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu:
http://www.wbp.opole.pl/blog/index.php

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2008-05-03, 10:50   

Blog Fiony Bradley Semantic Library - data, meaning, content - ciekawe rzeczy (materiały, linki) nt. roli i udziału bibliotek w tworzeniu Web 3.0

Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2008-08-28, 18:12   

Jako że wakacyjna cisza na forum nastała, to również w nieco wakacyjnym klimacie polecam bibliotekarski dramat..a może komedię...no w każdym razie bibliotecznego bloga ;-) Bibliotekarski dramat w aktach niezliczonych

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2008-11-05, 02:15   

Sympatyczne- Blog Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej http://bgpw.blog.pl/
Czyżby pierwsza blogująca biblioteka akademicka?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2008-11-22, 22:08   

http://bibliotekarz.com/ - blog blogów bibliotekarskich, ciekawy pomysł.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

relis 

2%
 100%
 32%
Wysłany: 2008-11-22, 22:56   

Tomasz Kalota napisał/a:

Acha - ale nurtuje mnie pytanie o jeden drobiazg. Ten serwis ściąga całe posty z różnych blogów i w dodatku w sposób jawny nie podaje źródła, ani autora. No niby są te linki do "oryginałów", ale nie wszyscy o tym wiedzą. Inna rzecz, że niektórzy autorzy blogów mogą sobie nie życzyć ściągania całych postów do innego serwisu, chcąc mieć odwiedziny u siebie. Jak wiemy - udostępnienie treści w sieci nie oznacza prawa do dowolnego nią dysponowania.
Edward Deming

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

0%
 100%
 76%
Wysłany: 2008-11-22, 23:10   

relis napisał/a:
Tomasz Kalota napisał/a:

Acha - ale nurtuje mnie pytanie o jeden drobiazg. Ten serwis ściąga całe posty z różnych blogów i w dodatku w sposób jawny nie podaje źródła, ani autora. No niby są te linki do "oryginałów", ale nie wszyscy o tym wiedzą. Inna rzecz, że niektórzy autorzy blogów mogą sobie nie życzyć ściągania całych postów do innego serwisu, chcąc mieć odwiedziny u siebie. Jak wiemy - udostępnienie treści w sieci nie oznacza prawa do dowolnego nią dysponowania.

On ściąga zajawki wpisów dystrybuowane przez RSS. Fakt, że sporo tekstów jest w całości oznaczonych przez autorów jako zajawki i wtedy RSS przekazuje całe posty. Ja trafiłem na niego zupełnie przypadkowo, przeglądając statystyki z mojego WordPressa i właściwie nie mam nic przeciwko temu, żeby ktoś podbijał mi PageRank. Zgoda, że trochę mało wyraźnie wyeksponowane jest autorstwo tekstów, ale to już sprawa technologii i praktyki w tworzeniu wpisów na własnych blogach. Może sprowokujemy właściciela serwisu, żeby się tutaj ujawnił bo chyba jest dwazerowy ;-) .

arek 
arek

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 0/8
 0%
Wysłany: 2008-11-23, 09:18   

Dziękuję za zaproszenie :)

Jako sprawca "zamieszania" bibliotekarz.com już tłumaczę.
Ponieważ fajny adres bibliotekarz.com leżał bezpańsko to się nim zaopiekowałem. Z natury jestem dość leniwy więc zamiast skakać po blogach poszukałem i znalazłem prościutką wtyczkę do wordpresa co mi zbiera dane w jednym miejscu. Niestety jest ona bardzo uboga w funkcje i jakoś nie do końca zrozumiale /dla mnie/ działa. Pomimo iż to jest wersja alfa myślę że i innym może się przydać takie rozwiązanie. Niestety mam dość ograniczony czas więc nie ruszam tego projektu dalej tylko sporadycznie dodam jakiś blogasek. Mam nadzieję że po nowym roku znajdę jednak dłuższą chwilę aby zrobić to porządnie, przejść na wersję beta serwisu. Właśnie wtedy oficjalnie chcę zaprosić wszystkich zagregowanych blogerów do dyskusji i współpracy /jak już będzie co pokazać/ nad docelową wersją serwisu. Wtedy też będzie moment aby pomyśleć nad jakimiś formami rozreklamowania tego pomysłu ale to dość odległa przyszłość. Noszę się również z zamiarem zarejestrowania bibliotekarz.com w sądzie jako tytułu prasowego, oraz uzyskania ISSN żeby spełnić formalne wymogi.

Co do treści...
bibliotekarz.com budowany jest na udostępnianych przez autorów blogów kanałach RSS które mają za zadanie /moim zdaniem/ promować treści ich blogów. Ustawienie tego czy kanał RSS ukazuje się, czy jest to forma zajawki, czy wręcz cały post autorzy ustawiają w swoich systemach blogujących. Jeśli ktoś pomimo udostępniania swoich kanałów RSS nie życzy sobie być zagregowanym na bibliotekarz.com to jeden mail wystarczy :). Sądzę że ten agregrator jest 0dość ciekawą platformą reklamy dla poszczególnych blogów choćby z racji jego adresu i goglowego PR. Za jakiś czas prawdopodobnie będę musiał wprowadzić jakąś selekcję treści bo niestety utrzymanie powiększonej bazy danych trochę kosztuje, najprawdopodobniej zacznę kasować najstarsze posty ale może się uda to jakoś rozwiązać sensowniej. Na dziś ruch jest nie wielki /1000 wizyt miesięcznie/ więc problem przesyłu danych nie występuje i sądzę że z racji niszowości pomysłu nie powinien wystąpić.

Uff długo wyszło... chyba starczy jak na pierwszą wypowiedź :)
Jeśli jakieś pytania powstaną lub ktoś będzie miał uwagi co do pomysłu to zapraszam na maila arek@ekslibris.pl bo z odwiedzinami na forum to może być różnie /zgubię adres, zapomnę hasło/ a mail dociera praktycznie zawsze.

Malin 
Bibliotekarz 2.0

0%
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2008-11-23, 13:39   

No proszę, na tyle długo zwlekałem ze zrealizowaniem tego pomysłu, że ktoś mnie ubiegł :-) Już od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie stworzenie czegoś takiego

Ale Wordpress do takiego celu średnio się nadaje. Lepiej jest użyć Planet, agregatora newsów przeznaczonego specjalnie do tego celu. Działa na tym na tyle dużo serwisów, że już przyjęło się mówienie o "planecie" jako o zbiorze blogów i aktualności z danej tematyki. Mamy np. polską Planetę Mozilli, polską Planetę Opery, polską planetę Ubuntu i tak dalej, wymieniać by można jeszcze długo.

Całe oprogramowanie (napisane to jest w Pythonie) jest o tyle dobre, że wszystko wygląda dużo lepiej niż w Wordpressie pod tym względem, że jasno widać, skąd pochodzi post. Zajrzyjcie na którąś z powyższych planet i zobaczcie. Druga fajna rzecz (nie wiem, czy w tej wordpressowej wtyczce istnieje coś takiego) jest taka, że można filtrować wpisy z agregowanych blogów tak, żeby nie pojawiało się na planecie wszystko jak leci, tylko wpisy dotyczące określonej tematyki.

Np. na planecie Mozilli ukazują się tylko wpisy, które gdzieś w treści mają słowo firefox, mozilla, thunderbird, seamonkey, fennec itp. Na tej samej zasadzie na planecie bibliotecznej mogłyby się ukazywać jedynie wpisy, w których występują np. słowa biblioteka, książka, digitalizacja, czytelnictwo itp.

Kolejna rzecz to kwestia obciążenia serwera. Wordpress jest, nie ukrywajmy, średnio zoptymalizowany do większych obciążeń. A jeśli będzie w nim agregowanych dużo blogów i wiadomości będą się ukazywać często (przy większej liczbie blogów to jest możliwe), to mogą być problemy. Nie wiem, gdzie to wszystko jest posadzone, ale jeśli to jest na jakimś standardowym wykupionym hostingu (nazwa.pl, home.pl czy coś takiego), to administratorzy są bardzo czuli na takie kwestie i jeśli wordpress generuje trochę większe obciążenia, to jest z miejsca wyłączany.

Jakoś w wakacje, gdy miałem trochę wolnego czasu, odpaliłem u siebie lokalnie planetę i dodałem tam kilka blogów bibliotecznych. Działało całkiem nieźle. Nie wyszedłem z tym jakoś dalej, bo trochę brakło czasu i pojawiły się inne rzeczy. Arku, jeśli chcesz, to mogę pomóc w stworzeniu czegoś takiego. Bazę biblioblogów już mamy, w dużej mierze dzięki zającowi.

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

0%
 100%
 76%
Wysłany: 2008-11-23, 16:15   

arek napisał/a:
(...)
Uff długo wyszło... chyba starczy jak na pierwszą wypowiedź :)(...)

Czyli znaczy, że nie ostatnia ;-)

arek napisał/a:
(...)Jeśli jakieś pytania powstaną lub ktoś będzie miał uwagi co do pomysłu to zapraszam na maila arek@ekslibris.pl bo z odwiedzinami na forum to może być różnie /zgubię adres, zapomnę hasło/ a mail dociera praktycznie zawsze.

O nie, jak się już tu weszło to nie ma odwrotu ;-) , a poza tym co to za trudność dla takiego magika co "żniwuje" okoliczne blogi subskrybować RSSa z nowymi wpisami, albo w ostateczności zrobić zakładkę w ulubionych. A tak na serio to pomysły Marcina są też bardzo ciekawe i chętnie pokibicuję. Ja przyznam się, że też kiedyś myślałem o tym, żeby zrobić jakiś "spinacz" wpisów z forów dotyczących digitalizacji, ale odpuściłem z powodu braku czasu.

arek 
arek

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 0/8
 0%
Wysłany: 2008-11-23, 16:22   

Oczywiście pomysł godny zastanowienia :)

bibliotekarz.com nie miał to być jakiś konkretny projekt tylko jednoadresowa czytelnia blogów które czytam. Na dobrą sprawę to była pierwsza wtyczka która zadziałała (trzecia z pobranych) i tak zostało. Site siedzi na OVH i nie miałem nigdy z nimi problemów wydajnościowych czy ograniczeń. Tak swoją drogą jeśli nawet wklepiemy wszystkie polskie blogi okołobiblioteczne to ile ich będzie 100 ? góra 500 niech każdy napisze notkę co 2 dni (nierealne) to mamy 250 wpisów dziennie, moim zdaniem to niewielkie obciążenie jak na serwer to nie giełda można odpytywać rss-y co 4 - 6 godzin :)

Dla mnie osobiście wordpress ma jedną przewagę, tyle o ile rozumiem php i jak zajdzie bieda coś doklepię, pythona niestety nie znam :(
Wszelkie dane są przekazywane w rss i zapewne można je bez trudu wydobyć jeśli będzie się miało czas aby zrobić :) również wygląd ala planet, problemem /przy użytej wtyczce/ jest brak możliwości utworzenia działów więc docelowo ona się nie nadaje, a ja nie posiadam czasu i prawdopodobnie umiejętności aby ją aż tak przerabiać, zakładam że planet domyślnie posiada takie możliwości zainstaluję zobaczę :)

Jeśli dyskusja będzie się rozwijać /czytaj będzie zainteresowanie/ stworzeniem czegoś poważniejszego wtedy się zmobilizuję, zwłaszcza gdy ktoś wesprze mnie w działaniach bo póki co to dla 1000 odwiedzin miesięcznie niestety ale nie warto tracić czasu na ten pomysł.

do moda/admina może zrobić z tego osobny wątek aby nie było offtopica?

relis 

2%
 100%
 32%
Wysłany: 2008-12-23, 14:23   

Według zapowiedzi autorki - kończy się jeden z najciekawszych bibliotekarskich blogów w kraju. Wielka szkoda.
Edward Deming

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi