Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wolnelektury.pl działają
Autor Wiadomość
rekrutacja
Wolne lektury!

Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 6/11
 54%
Wysłany: 2007-09-17, 23:27   Wolnelektury.pl działają

Z przyjemnością informuję, że dziś urchomiliśmy serwis http://wolnelektury.pl/ . Z powodu gigantycznego zainteresowania co jakis czas padaja nam serwery, ale zasadniczo rzecz mozna juz testowac. Bede wdzieczny za wszelkie uwagi i sugestie.

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-09-18, 00:16   

Gratulujemy!!
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2007-09-18, 01:17   

relis napisał/a:
Gratulujemy!!

Przyłączam się. Wyszukiwanie wg motywów - bardzo fajny pomysł! Tekst w trzech (właściwie czterech) lekkostrawnych formatach też ok.

anetadr 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 19/25
 76%
Wysłany: 2007-09-18, 09:21   

Zerknęłam tylko na chwilę. Dokładne przeglądanie zostawiam sobie na później.

Na razie mam dwie drobne uwagi:

W opisie projektu jest tekst:
Cytat:

Do prac redakcyjnych zaangażowaliśmy nauczycielki i nauczycieli z renomowanych szkół i pracowniczki naukowe z Instytutu Badań Literackich i uniwersytetów; opatrują oni teksty lektur komentarzami, objaśnieniami i przypisami.

Napisałabym jednak "pracownicy naukowi".

I jeszcze jedna uwaga natury estetycznej.

Link do publikacji to taki ładny "banerek" z autorem i tytułem. Tylko, że nazwisko autora jest tak nisko, że robi wrażenie obciętego. Czy można go jakoś podnieść?

Pozdrawiam

Aneta

Joanna Madej 
Joanna Madej

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2007-09-18, 11:35   

Bardzo mi sie podoba podzial na motywy: smierc, milosc etc. oraz gatunki literackie: epika, liryka, dramat :-D Jak dla mnie rewelacja!!! Oby tylko pojawilo sie wiecej autorow... :roll:

Gratuluje! :-)

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-09-18, 23:21   

rekrutacja napisał/a:
Bede wdzieczny za wszelkie uwagi i sugestie.

To może od razu parę konkretów:

1. Sądzę, że warto byłoby przeprojektować nawigację po tekstach (czytaj on-line) podzielonych na fragmenty. Obecnie trzeba wpisywać z klawiatury numer fragmentu i klikać w przycisk "Przejdź". O ile pojedyncze cyferki jakoś da się, to potencjalne numery dwa a może i trzycyfrowe (jeśli takie będą) skutecznie zmęczą użytkownika. Nie widzę alternatywnej nawigacji - chyba najlepiej byłoby, gdyby ta podstawowa opierała sie na zwykłych klikanych strzałkach, ładujących kolejne fragmenty - do przodu i wstecz. Nawigację numerkową zostawiłbym dla skoków po fragmentach, dołożyłbym też przyciski skoku do końca i do początku tekstu. Mało roboty, a wygoda wielka.

2. Wydaje mi się także że warto byłoby zaopatrzyć cały ten serwis w wyszukiwarkę , której listy wynikowe można by jakoś ciekawie sformatować. Skoro już robicie teksty "tekstowe" a nie obrazkowe, to np. możliwość przeszukiwania fraz w całym zbiorze dawałaby z pewnością ciekawe zestawienia wg motywów (definiowanych także przez użytkowników), a nawet pojęć (nazw, imion). Widzę, że teksty można ściągać w różnych formatach, lecz poddanie ich wszystkich naraz wyszukiwarce dałoby serwisowi możliwość generowania niespotykanych, przekrojowych zestawień treści.

3. Posługujecie się wszędzie listingami. Nie wiem ile potencjalnych wartość może występować docelowo w każdym z nich (no wiadomo że epok wiele nie było, ale autorów może być sporo), lecz po przekroczeniu pewnej ilości pozycji mogą one stać się mało funkcjonalne. Już teraz wykaz motywów przestaje być czytelny i właściwie mając zapytanie o jakiś motyw trzeba najpierw pomyśleć na jaką literę się zaczyna, by potem wyszukać go w ich alfabetycznym listingu.

4. "Lektury szkolne" skoro są szkolnymi, pozwalają na wprowadzenie dodatkowego katalogu - w postaci "lektury dla klasy 1 gimnazjum", etc. Skoro są wykazy lektur dla poszczególnych rodzajów szkół i klas, klik w taki link dawałby od razu pełen zestaw lektur obowiązujących na danym etapie kształcenia. Rozumiem, że to się zmienia i to kolejna robota, lecz byłaby to dodatkowa informacyjna funkcjonalność serwisu.

5. O ile widzę, nie ma w serwisie personalizacji - choć nie wiem na ile byłaby potrzebna. Gdyby była, można by zrobić półkę z ulubionymi, czy też "przerabianymi" bieżąco lekturami, która byłaby najkrótszą możliwą drogą do ich wykazu.

6. Prócz linku do odpowiedniego dzieła z zasobu Polony, która serwuje w sumie ten sam tekst w obrazkach co wnosi niewiele, świetnie byłoby móc dodawać linki do zasobów innych bibliotek cyfrowych (i innych). Przecież każde z tych dzieł ma jakiś kontekst historyczny, dzieje się w jakimś miejscu, mówi często o postaci kiedyś żyjącej - zatem czemu nie móc linkować do tych cyfrowych zasobów, które doskonale zilustrowałyby ów kontekst. Rozumiem, że pewne treści należy pozostawić wyobraźni czytelnika, jednakże zlinkowanie "Ziemi obiecanej" do opublikowanych w jakieś BC widoków fabrycznej Łodzi "z epoki", a może w przyszłości do fragmentów klipów z filmu w Cyfrowej Filmotece Narodowej - jak powstanie, czy też do skanów ówczesnych słynnych weksli z Narodowego Archiwum Cyfrowego - jak je ma) uczyniłoby serwis naprawdę hipermedialnym. Linki te można by umieszczać tak jak robicie z objaśnieniami - przy okazji wystąpienia frazy.
Pokazałoby też, że teksty te nie są oderwane od dzisiejszej rzeczywistości, że są mocno zakorzenione w naszej historii.

7. Podobnie - lektury nie funkcjonują w oderwaniu od współczesnej nauki. Może ( a może już) w BC znajdą się jakieś analizy, które będą mówić o stylu pisarskim, biografii, percepcji, itp. No to siup - kolejne linki do tych zasobów - np, z poziomu samej publikacji (nie tekstu). Mielibyśmy dzieło - lecz i stan badań, omówienia, itp.

8. Banał (wiem że BC nie bez grzechu - niebawem ma być zażegnany) - tagowanie tekstów przez publicznych czytelników. Pomijając trendy - sądzę że dawałoby to dydaktykom możliwość wejrzenia - jak na te teksty dziś patrzy korzystająca z nich młodzież, jak je klasyfikuje, jakimi kategoriami opatruje.
Być może byłby to ten język, którego użycie pozwoliłoby nauczycielom łatwiej trafiać do tych, których próbują do czytania lektur namawiać.

9. "Szatan" - a dlaczego nie "diabeł"?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-09-19, 08:03   

Popieram celne uwagi i propozycje relisa. Szczególnie brakuje wyszukiwarki. Przy skromnej liczbie autorów ten brak może nie wydawać się dotkliwy, ale jeśli content się rozrośnie, serwis będzie mało funkcjonalny. Można by pomyśleć (dodatkowo lub zamiast wyszukiwarki) o indeksie alfabetycznym autorów, tytułów i motywów literackich - funkcji podobnej jak ma PBI w szukaniu zaawansowanym.

Ale żeby twórców serwisu tak całkiem nie przytłoczyć nawałem uwag, ja też przyłączam się do szczerych pochwał i gratulacji. Zaproszenie do współpracy nauczycieli wydaje mi się świetnym i "dwuzerowym" rozwiązaniem - serwis współtworzą osoby znające się na rzeczy i rozumiejące cele, jakim ma on służyć, no i także będące jego odbiorcami :-D

gsapijaszko 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 4/8
 50%
Wysłany: 2007-09-23, 20:56   

relis napisał/a:

4. "Lektury szkolne" skoro są szkolnymi, pozwalają na wprowadzenie dodatkowego katalogu - w postaci "lektury dla klasy 1 gimnazjum", etc. Skoro są wykazy lektur dla poszczególnych rodzajów szkół i klas, klik w taki link dawałby od razu pełen zestaw lektur obowiązujących na danym etapie kształcenia. Rozumiem, że to się zmienia i to kolejna robota, lecz byłaby to dodatkowa informacyjna funkcjonalność serwisu.

5. O ile widzę, nie ma w serwisie personalizacji - choć nie wiem na ile byłaby potrzebna. Gdyby była, można by zrobić półkę z ulubionymi, czy też "przerabianymi" bieżąco lekturami, która byłaby najkrótszą możliwą drogą do ich wykazu.

A może pójść dalej? Jak się nie mylę, każdy nauczyciel ma prawo kształtować w pewien sposób listę lektur w danej klasie. To może pozwolić użyszkodnikom tworzyć takie listy? Znaczy, dorobić jakiś moduł dla użyszkodników i pozwolić im dodawać a/ lektury do listy, b/ uwagi do lektur, c/ etc.

I litości, poprawcie ciut formatowanie lektur. Dlaczegóż to font, jakim są składane osoby w pierwszej z brzegu Zemście Fredry jest tak różny od treści wypowiedzi tych osób? I dlaczego nie ma konsekwencji? Ten sam fragment wygląda inaczej w treści konkretnego utworu a inaczej "cytowany" w motywie.

Pozdrawiam,
Grzesiek

rekrutacja
Wolne lektury!

Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 6/11
 54%
Wysłany: 2007-09-26, 13:28   Dziekuje za uwagi

Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi. Nie napisałem, choć może powinienem, że serwis który otworzyliśmy to zaledwie pierwsza wersja. Część propozycji dodatkowych funkcjonalności mamy już zaplanowaną. Pozostaje oczywiście pytanie kiedy uda nam się wdrożyć nowe funkcje. Chcielibyśmy, by znacznie rozszerzona wersja serwisu znalazła się w sieci już w styczniu.
Przy okazji - szukamy osoby, która zechciałaby być kimś w rodzaju koordynatora rozwoju technicznego tego portalu. Może ktoś z Państwa chciałby się tego podjąć, lub znają Państwo kogoś odpowiedniego? Jeśli tak, bardzo proszę o informację emailem.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi