Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Atrybut 8. Typ zasobu
Autor Wiadomość
Monika J. 


Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 181
Skąd: Z króliczej nory...
Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-06-07, 22:54   Atrybut 8. Typ zasobu

Zachęcam do przejrzenia roboczo zestawionych w Załączniku nr 5 do ePoradnika określeń typów dokumentów prezentowanych w bibliotekach cyfrowych. Dobrze by było, gdyby forumowicze z innych BC zaprezentowali swoje listy, namawiam gorąco! :-) Myślę, że usprawnieniu rozproszonego wyszukiwania pomoże wspólna klarowna lista. Na początek parę drobnych uwag - uważam, że typ dokumentu powinien być określony w liczbie pojedynczej, z małej litery (w paru BC obok "czasopismo" można znaleźć typ "Czasopisma" co dubluje niestety wyszukiwanie). Na forum dLibry pod koniec drugiego postu Terminus podał ciekawą myśl o stosowaniu dwóch kategorii: bardziej ogólnej i bardziej szczególnej do opisu dokumentów. Ta bardziej ogólna, pewnie wspólna dla wszystkich BC, ułatwiałaby wyszukiwanie rozproszone. Myślę, że niektóre typy zasobu będą sprawiały problem podobny do zasygnalizowanego w wątku Atrybut 11. Źródło , czyli czy opisujemy treść publikacji czy publikację (przykładem może być wykład, ale utworzony w formie prezentacji np. w progr. PowerPoint - stawiam w tym wypadku na określenie "wykład" a nie "prezentacja").
Co na to forumowicze ;-) ?

Zobacz w ePoradniku »
 
     
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota


Wiek: 49
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-06-07, 23:29   Re: Atrybut 8. Typ zasobu

Monika J. napisał/a:
(...)Dobrze by było, gdyby forumowicze z innych BC zaprezentowali swoje listy, namawiam gorąco! :-) Myślę, że usprawnieniu rozproszonego wyszukiwania pomoże wspólna klarowna lista.(...)

Ja również przyłączam się do propozycji Moniki i zachęcam do stworzenia wspólnej listy.

Monika J. napisał/a:
(...)Na początek parę drobnych uwag - uważam, że typ dokumentu powinien być określony w liczbie pojedynczej, z małej litery (w paru BC obok "czasopismo" można znaleźć typ "Czasopisma" co dubluje niestety wyszukiwanie).(...)

Może w takich przypadkach warto skorzystać z synonimów i do uzgodnionego hasła głównego podczepić różne formy?
Synonimy mogą też rozwiązać problem zapisu formalnego i potocznego np. w BCUWr do hasła głównego "karta pocztowa" dodaliśmy synonim "pocztówka".

Monika J. napisał/a:
(...)Na forum dLibry pod koniec drugiego postu Terminus podał ciekawą myśl o stosowaniu dwóch kategorii: bardziej ogólnej i bardziej szczególnej do opisu dokumentów. Ta bardziej ogólna, pewnie wspólna dla wszystkich BC, ułatwiałaby wyszukiwanie rozproszone.(...)

Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł.

Monika J. napisał/a:
(...)Myślę, że niektóre typy zasobu będą sprawiały problem podobny do zasygnalizowanego w wątku Atrybut 11. Źródło , czyli czy opisujemy treść publikacji czy publikację (przykładem może być wykład, ale utworzony w formie prezentacji np. w progr. PowerPoint - stawiam w tym wypadku na określenie "wykład" a nie "prezentacja").(...)

Ja też stawiam na wykład.

Zobacz w ePoradniku »
_________________
Myśl więziona w księdze jest hańbą dla księgi.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl
 
 
     
Edyta Kotyńska

Dołączył: 20 Kwi 2007
Posty: 85
Skąd: Wrocław
Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 4/19
 21%
Wysłany: 2007-06-08, 17:18   

Witam,
pomysł dodania wykazów z innych BC jest znakomity.
Ten atrybut, moim zdaniem, powinien być jak najbardziej ujednolicony i przydatny do rozproszonego wyszukiwania, bo nie służy tylko do statystyk, ale przede wszystkim dla czytelników. Jak to zrobić sensownie, aby zaspokoić potrzeby użytkowników, czy jesteśmy w stanie wypisać wszystko, czy nadmierne rozdrobnienie będzie dobrze służyło użytkownikom, czy nie uśpi ich czujności poszukiwacza, co z materiałami "na granicy" np. druk reklamowy i druk ulotny, czy w ePoradniku podamy definicje, żeby nie było problemów: wykład, czy prezentacja? Mamy co robić.
Pozdrawiam
Edyta
 
     
AgMag 

Dołączyła: 01 Mar 2007
Posty: 60
Skąd: Biblioteka Śląska
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2007-06-11, 07:54   

W przypadkach granicznych można przeciez podać dwa lub więcej typów, opisujących zarówno cechy formalne jak i treściowe dokumentu
 
     
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota


Wiek: 49
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-06-21, 22:45   

Edyta Kotyńska napisał/a:
(...)Jak to zrobić sensownie, aby zaspokoić potrzeby użytkowników, czy jesteśmy w stanie wypisać wszystko, czy nadmierne rozdrobnienie będzie dobrze służyło użytkownikom, czy nie uśpi ich czujności poszukiwacza, co z materiałami "na granicy" np. druk reklamowy i druk ulotny, czy w ePoradniku podamy definicje, żeby nie było problemów: wykład, czy prezentacja?(...)

A może przygotować np. dwa poziomy szczegółowości. Pierwszy zgodny z Polską normą PN-92 N-01227 już właściwie jest gotowy. Jak się porówna określenia BCUWr i ŚBC to z działań na zbiorach wynika, że pewna część jest wspólna. Jakby się udało porównać to jeszcze z określeniami z innych BC to podejrzewam, że uda się znaleźć część wspólną dla wszystkich. Ta część wspólna pewnie dałaby się jeszcze przedyskutować i porównać z PN i może w ten sposób powstałby pierwszy poziom szczegółowości do przeszukiwania rozproszonego. Drugi poziom szczegółowości mógłby być stosowany lokalnie, jako kolejne wartości dla atrybutu i niewykluczone, że z czasem dałoby się wyodrębnić kolejne części wspólne. Remigiusz wspominał już gdzieś o kolorowaniu, więc może dobrze będzie zacząć kolorowanie od atrybutu Typ zasobu.
_________________
Myśl więziona w księdze jest hańbą dla księgi.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl
 
 
     
relis 


Wiek: 54
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 790
Skąd: Biblioteka Śląska
Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-06-26, 11:27   

Edyta Kotyńska napisał/a:
Witam,
pomysł dodania wykazów z innych BC jest znakomity.
Ten atrybut, moim zdaniem, powinien być jak najbardziej ujednolicony i przydatny do rozproszonego wyszukiwania, bo nie służy tylko do statystyk, ale przede wszystkim dla czytelników.


Zaczyna mi się wydawać, że w niektórych BC po prostu nie ma takich list. Tzn. są one tworzone "w locie" przez redaktorów. A jeśli są jakoś kontrolowane, to bez informacji o nich ze strony samych BC - nie dowiemy się jaki jest ich pełny kształt - bo mogą być obszerniejsze niż pokazane aktualnie w BC.

Najbardziej liberalna jest WBC, która prawdopodobnie zupełnie nie kontroluje tej listy. Są tam takie wartości jak:
- elememtarze
- biografia bibliografia
- edycje
- edycja
- historia
- przewodniki turystyczne 19w.,
a niektóre z nich można traktować wręcz jak słowa kluczowe. W takim wypadku lepiej je wpisać do odpowiedniego atrybutu.

Co do kontrolowania - kontrolowanie jest łatwe i tanie jak dotyczy niewielkiej liczby elementów i zależy od jednej osoby. :mrgreen: Potem sprawy się komplikują.
Już w BC rozmiaru i konfiguracji ŚBC o taką kontrolę nie jest łatwo i pomimo opublikowania listy typów dokumentów dla wszystkich, zdarzają się różne wpadki, które potem trwają i trwają (np. słynna już "Pocztówka" obok słownikowej wartości "pocztówka" :lol: )

Ograniczanie dopuszczalnych ilości wartości powoduje z kolei, że atrybut ten ma nikłe znaczenie informacyjno-wyszukiwawcze-statystyczne. No bo co z tego wynika, że coś jest książką?

Pomysł podawania dwóch wartości tego atrybutu - szerszej i węższej - zdaje się nieco nadwyręża sensowność kontroli słownika dla celów statystyki. Suma otwarć różnych typów dokumentów będzie wtedy większa niż 100% w stosunku do ilości zasobu. No chyba właśnie, że zastosować jakieś wyróżnienie, przy jednoczesnym umówieniu się, że stosujemy do opisu zasobu zawsze dwie wartości - ogólną i szczególną.

Jestem też ciekaw, czy na podstawie zbieranych przez BCUWr słów zapytań da się określić częstotliwość wyszukiwania za pomocą tego atrybutu i jeśli tak - jakimi wartościami operują użytkownicy.
Czy nie kłócimy się o pietruszkę?
_________________
Given enough eyeballs, all bugs are shallow.
ESR
It is not necessary to change; survival is not mandatory. ;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com
 
 
     
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota


Wiek: 49
Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 322
Skąd: Wrocław
Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-07-08, 21:22   

relis napisał/a:
(...)Jestem też ciekaw, czy na podstawie zbieranych przez BCUWr słów zapytań da się określić częstotliwość wyszukiwania za pomocą tego atrybutu i jeśli tak - jakimi wartościami operują użytkownicy.
Czy nie kłócimy się o pietruszkę?

Ze statystyk wynika, że czytelnicy chyba wcale nie korzystają z tego atrybutu przy wyszukiwaniu. Myślę, że dyskusja jest daleka od kłótnie, ale faktycznie istnieje ryzyko, że toczy się wokół pietruszki. Na obecną chwilę mamy chyba zbyt mało danych, żeby wyciągnąć jakieś racjonalne wnioski. Może warto więc na początek zastanowić się jakie znaczenie typy dokumentów mogą mieć przy wyszukiwaniu rozproszonym, a jakie przy statystykach i po zbadaniu co ma większe znaczenie zastanowić się nad funkcją tego atrybutu. Może ktoś z dLibry będzie w stanie zasugerować praktyczne znaczenie tego atrybutu przy wyszukiwaniu rozproszonym?

Zobacz w ePoradniku »
_________________
Myśl więziona w księdze jest hańbą dla księgi.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Biblioteka 2.0 : Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych [Dokument elektroniczny] - Tryb dostępu http://forum.biblioteka20.pl
Korzystanie z portalu oznacza akceptację naszej polityki prywatności.
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 9