Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nazwy i opisy podforów
Autor Wiadomość
Malin 
Bibliotekarz 2.0

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 5/9
 55%
Wysłany: 2007-02-16, 00:27   

Radagast napisał/a:
Zresztą to co robicie jest naprawdę cudowne. Korzystanie z bibliotek cyfrowych jest jak serwowanie śniadania do łóżka. Każdy z nas to przecież lubi.

Mogę Cię cytować? :-)

Cytat:
Chodzi mi tylko o to, zeby czytelnicy mieli wpływ na tworzenie się księgozbiorów cyfrowych.

Ależ o to przecież chodzi w idei biblioteki 2.0! User generated content, czyli treść generowana przez użytkowników to esencja web 2.0. Właśnie dlatego założyliśmy to forum, żeby nie dusić się we własnym bibliotekarskim sosie, tylko prosić o opinie czytelników, tych, którzy są bezpośrednio i najbardziej zainteresowani.

Cytat:
Jestem historykiem i czytam książki z bardzo wąskiej grupy, a wątpię, żeby wiele osób zagłosowało za np XIX-wiecznym wydawnictwem źródłowym zawierającym formularze czynności prawnych z XIV i w dodatku pisanym po łacinie. Dlatego trzeba nam rozwagi. Oddanie całej władzy decydowania w ręce czytelników byłoby dla wielu rzywdzącym rozwiązaniem.

Uważam, że publikacja, która przyda się jednej osobie jest lepsza niż publikacja, z której nie skorzysta nikt :-)

Joanna Madej 
Joanna Madej

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2007-02-16, 07:53   

Radagast napisał/a:
Oj nie o to mi chodziło :) Jestem czytelnikiem, czasem chyba aż nadto, dla bibliotekarzy wyrozumiałym. Potrafię także przejechać pół Polski, zeby zajrzeć do jakiejś rozpadającej się książki, której nie ruszał nikt od 40 albo i więcej lat.

Oj to ja przepraszam, chyba zle Pana zrozumialam... ;-) Bardzo nam milo, ze Pan jest pelnym zapalu czytelnikiem :-D

Radagast napisał/a:
Chodzi mi tylko o to, zeby czytelnicy mieli wpływ na tworzenie się księgozbiorów cyfrowych. Jestem historykiem i czytam książki z bardzo wąskiej grupy, a wątpię, żeby wiele osób zagłosowało za np XIX-wiecznym wydawnictwem źródłowym zawierającym formularze czynności prawnych z XIV i w dodatku pisanym po łacinie. Dlatego trzeba nam rozwagi. Oddanie całej władzy decydowania w ręce czytelników byłoby dla wielu krzywdzącym rozwiązaniem.

Jak wspaniale, ze jest Pan historykiem zajmujacym sie zrodlami :-) Tak, nalezy Pan do waskiej grupy badaczy, ale u nas wlasnie tacy sa b. mile widziani (w OR BUWr) i takie zrodla beda mogli obejrzec w BC. Jestem filologiem klasycznym i jak najbardziej tez 'glosuje' za zrodlami po lacinie... :-D
Ma Pan w zupelnosci racje, co do tych ew. zagrozen wynikajacych z oddania calej wladzy w rece czytelnikow; potrzeba tu zdrowego rozsadku, wspolpracy obu stron i dyskusji sine ira et studio :-) ;-)
Pozdrawiam Pana serdecznie :-)

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-02-19, 22:38   

Po przejrzeniu (na razie dość pobieżnym :-D ) różnych materiałów w sieci dotyczących Library 2.0 natknęłam się (i to wiele razy) na bardzo sympatyczny termin "biblioblogosfera". Są to blogi pisane przez bibliotekarzy i stanowią dość istotny element wykluwania się Biblioteki 2.0 :-D

Ponieważ ten termin nie jest chyba w Polsce szerzej znany, moze byśmy go wykorzystali w nazwie naszego podforum z linkami i sprawili, by zaistniał w świadomosci (i podświadomosci też :mrgreen: ) ? Mamy co prawda "Blogi", ale w założeniu mają się tam znaleźć wszystkie, nie tylko bibliotekarskie. Może by to jakoś rozgraniczyć? Jak myślicie?

agata 

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 2/13
 15%
Wysłany: 2007-02-23, 17:37   

Radagast napisał/a:
Czytając posty szanownych przedmówców, stwierdziłem ze zdziwieniem, iż w ogóle nie bierzecie państwo pod uwagę potencjalnych CZYTELNIKÓW !!! Wszak to dla nich są biblioteki, nie dla bibliotekarzy, choćby i nawet cyfrowych.

No i teraz nie wiem, jak mam rozumiec tą wypowiedź :mrgreen: :mrgreen: Los chciał, że zostałam bibliotekarzem, choć do czasu ukończenia studiów nic na to nie wskazywało (studia nie związane z bibliotekoznawstwem) :lol: I własnie teraz się miotam :!: Pracuję w bibliotece (czasem nawet tej cyfrowej ;-) ) a równocześnie korzystam z zasobów udostępnianych w sieci, bo są mi one potrzebne do badań i pracy naukowej. Więc jako bibliotekarz jestem również czytelnikiem. Chciałabym mieć wpływ na pracowników innych placówek, które dysponują potrzebnymi mi materiałami (o aspektach korzystania z materiałów dostępnych w sieci nie muszę pisać), a z drugiej strony, ponieważ też mam kontakt (sporadyczny wprawdzie ale zawsze jednak) ze środowiskiem uczelnianym, mniej więcej orientuje się w potrzebach i pragnieniach moich znajomych ;-) Ich sugestie są często trafione i warte opublikowania. Uważam więc, że biblioteki są równiez dla bibliotekarzy :lol:

pozdrawiam

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-02-23, 20:17   

Biblioteki są dla wszystkich! Są częścią wszystkiego, bywają nawet wszystkim ("Wszechświat, który inni nazywają biblioteką...", że zacytuję klasyków :mrgreen: ).

Ale wypowiedź Radagasta (którego serdecznie pozdrawiam :-D ) powinna być dla nas (bibliotekarzy) cennym sygnałem. Bardzo często jest tak, że jesteśmy postrzegani jako środowisko zamknięte - straż chroniąca cenne skarby i pilnująca dyscypliny w czytelni, zgorzkniali i zniechęceni przeciwnościami losu przedstawiceiele mniej uprzywilejowanej i mało prestiżowej grupy zawodowej, wyładowujący swoją frustrację na czytelnikach, wreszcie zadowoleni z siebie i przekonani o swojej wyjątkowej roli w procesie tworzenia i organizowania światowych zasobów informacyjnych brokerzy informacji - zwłaszcza gdy uda nam się stworzyć ciekawy produkt lub usługę informacyjną.

Wiele spośród wymienionych uwag to stereotypy lub naleciałości uparcie utrwalane w tradycyjnym obiegu kulturowym (patrz Mrs. Pince - z "Harry'ego Pottera"), wiele niestety nie mija się z prawdą. Warto czasem spojrzeć na siebie z większego dystansu i punktu widzenia odbiorców naszych usług, którymi przecież (jak pisze Agata) jesteśmy także my sami. Warto także uświadamiać tym odbiorcom, że są (lub mogą być, jeśli zechcą) tych usług twórcami. W języku angielskim coraz bardziej popularne staje się słowo "prosumer", będące zlepkiem słów "producer" (twórca, producent) i "consumer" (odbiorca, konsument). Chodzi także o to, by nie tylko bibliotekarze zaczęli postrzegać swoje zadania w trochę innym świetle, lecz także by czytelnicy (odbiorcy? klienci?) byli na nas bardziej otwarci. Mam nadzieję, ze to forum, które przecież po to powstało, by umożliwić wymianę myśli pomiędzy wszystkimi „prosumers”, niezależnie od kulturowej i zawodowej proweniencji, spełni swoje zadanie.

A stereotypy należy obalać - bibliotekarze ŚBC rozpoczęli niedawno ten proces z energią, inwencją i sporym entuzjazmem, którym – mam nadzieję – zarazimy także innych :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-06-12, 09:02   

Myślę, by trochę zmodyfikować profil forum - poprzez dodanie jakiegoś podforum. Tematyka bibliotek cyfrowych jest dobrze określona ale wąska - ale myślę, że jest dużo rzeczy związanych z nowymi technologiami, które warto tu poruszyć.
Radagast także pisał kiedyś o podforach dla czytelników stricte, gdzie mogliby dyskutować o żródłach. Nie wiem czy są takie fora, jednakże moglibyśmy coś takiego utworzyć - jeśli jest potrzeba ze strony niebibliotekarzy.

Jakieś propozycje?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi