Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Atrybut 13. Powiązania
Autor Wiadomość
Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-06-02, 23:14   Atrybut 13. Powiązania

W ePoradniku przeczytać możemy, że atrybut Powiązania zawiera odesłanie do źródeł pozostających w relacji z opisywanym - np. zawierającymi kopię źródła (np. mikrofilm, nośnik DVD itp.). Przy nadawaniu wartości temu atrybutowi odsyłałam (np tutaj) jednak do opisów struktury danego wydawnictwa (np. od poszczególnych numerów, do roczników, do serii i do tytułu wydawnictwa ciągłego). Czyli krótko mówiąc były to odesłania "wewnętrzne"- próba odwzorowania struktury wydawnictwa (niestety szeregowana jak na razie alfabetycznie). Zauważyłam, ze praktyki w innych BC są bardzo różne, do źródeł zewnętrznych odesłania tworzone są często w atrybucie Źródło. Stąd pytanie: na ile atrybut Powiązania wykorzystywany powinien być do informowania o zewnętrznych dokumentach związanych z opisywanym, a na ile do tych opisywanych w obrębie BC?

Zobacz w ePoradniku »
Ostatnio zmieniony przez Tomasz Kalota 2007-06-03, 00:04, w całości zmieniany 3 razy  

BarbaraM 

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 13/19
 68%
Wysłany: 2007-06-03, 21:43   

Zastanawiam się czy to odesłanie "wewnętrzne" jest potrzebne skoro publikacja jest grupowa i mamy te informacje w strukturze publikacji?

Monika J. 

Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2007-06-03, 22:16   

BarbaraM napisał/a:
Zastanawiam się czy to odesłanie "wewnętrzne" jest potrzebne skoro publikacja jest grupowa i mamy te informacje w strukturze publikacji?

Źródłem tych odesłań wewnętrznych była chęć zasygnalizowania użytkownikowi (zanim kliknie Strukturę publikacji) w obrębie jednej zakładki (Opis publikacji) pełnych informacji o dokumencie - skoro jest to artykuł, to żeby było widać z jakiego czasopisma, w jakiej serii, itp. Gdyby nie to, że dLibra szereguje te wartości alfabetycznie, pole Powiązania zawierałoby takie linki:
Zeszyty Naukowe [...], Zarządzanie i Marketing (to seria w obrębie Zeszytów), 2006, Zeszyt 2/2006.
Krótko mówiąc - wykorzystanie tego pola do przedstawienia źródła artykułu było też wynikiem braku atrybutu Seria, który przydałby się do opisu wydawnictw ciągłych.
Była już u nas nawet taka sytuacja, że wykładowca nie przejrzawszy wnikliwie opisu wziął opis takiego artykułu za opis całej książki na dany temat ;-) Jakież było zdziwienie, ze to tylko kilka stron :mrgreen: Chciałam wyczerpująco opisać publikację, ale jak widać niewiele to dało :mrgreen:

Zobacz w ePoradniku »

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-06-03, 22:36   Re: Atrybut 13. Powiązania

Monika J. napisał/a:
W ePoradniku przeczytać możemy, że atrybut Powiązania zawiera odesłanie do źródeł pozostających w relacji z opisywanym - np. zawierającymi kopię źródła (np. mikrofilm, nośnik DVD itp.).(...)

W BCUWr ten atrybut w większości przypadków jest wykorzystywany w celach administracyjnych, tzn. służy skojarzeniu z publikacją wszystkich możliwych form jej istnienia (mikrofilm, master na DVD itp.). Ułatwia to nam np. poruszanie się po archiwum na DVD i szybkie dotarcie do plików master. Wydaje mi się, że ten atrybut można też wykorzystać do wiązania publikacji z jej kopiami gdzieś w Internecie, a może też do wiązania różnych egzemplarzy czy wydań udostępnianych w różnych BC.

Zobacz w ePoradniku »

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

mazurek_j
BK PAN

Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2007-06-04, 08:51   

W WBC przyjelismy nastepujace zasady:

POWIĄZANIA: tytuły czasopisma, serii wydawniczej itd., z ktorego pochodzi publikacja
ŹRÓDŁO: tytul zrodla, ktorego pochodzi "publikacja niesamodzielna" tj. zdjecia, wykres, mapa, rysunek, nadbitka, faksymile itd.
OPIS: to pole my z kolei traktujemy bardziej administracyjnie :-) : sygnatury mikrofilmow, rekopisow, CD ale takze: info o bledach w paginacji, o wydawnictwach wspoloprawnych, zalaczonych mapach, erratach, ilosci stron..... itd.
AUTOR: to pole zarezerwowane dla wszystkich autorow
WSPÓŁTWÓRCA: wszystkie inne osoby majace zwiazek z publikacja: tlumacz, ilustrator, redaktor.... itd.

J.M.

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-06-04, 23:41   

mazurek_j napisał/a:
W WBC przyjelismy nastepujace zasady:

POWIĄZANIA: tytuły czasopisma, serii wydawniczej itd., z ktorego pochodzi publikacja
ŹRÓDŁO: tytul zrodla, ktorego pochodzi "publikacja niesamodzielna" tj. zdjecia, wykres, mapa, rysunek, nadbitka, faksymile itd.
OPIS: to pole my z kolei traktujemy bardziej administracyjnie :-) : sygnatury mikrofilmow, rekopisow, CD ale takze: info o bledach w paginacji, o wydawnictwach wspoloprawnych, zalaczonych mapach, erratach, ilosci stron..... itd.

J.M.

Te Powiązania jak widać powodują niemałe zamieszanie. Jedni mówią o nich jako o związku z nośnikiem poddanym digitalizacji, drudzy o przynależności do jakiejś całości wydawniczej.
Jakby brać sprawę bez obciążeń związanych z już istniejącymi praktykami można ten atrybut traktować na dwa sposoby:
1. Powiązanie fizyczne - sygnatury książek, mikrofilmów, nr CD itp
2. Powiązanie logiczne - a więc wskazać relacje jakie łączą treść dzieła z innymi - że jest to np. tom z wielotomówki pt. ... , że pierwsze wydanie naszej publikacji jest w innej BC,

Chcę zauważyć na marginesie, że w instrukcji kilkakrotnie pada słowo "źródło", jako:
- źródło
- źródło pierwotne
- źródło związane ze źródłem głównym,
- kopia źródła

Czym więc jest źródło? Czy tym, z czego się pozyskuje skany? Czy zawsze oryginałem?

Mam obawy czy z określenia tego atrybutu wynika rekomendacja:
Cytat:
Odesłanie do źródeł pozostających w relacji z opisywanym. Rekomenduje się powiązanie głównego źródła ze źródłem związanym przy pomocy ciągu znaków lub numeru dostosowanego do formalnego systemu identyfikacyjnego np.: sygnatura mediów zawierających kopię źródła (np. mikrofilm, nośnik DVD itp.).

Z rekomendacji można się domyślać że źródło związane to np. mikrofilmowa kopia oryginału. Ale samo określenie nie mówi o "kopii źródła" ale o "źródle pozostającym w relacji" - więc w zależności logicznej na poziomie oryginałów, a nie jakichkolwiek kopii lub relacji "bycia kopią".

Faktycznie natomiast problem jest z "upchnięciem" w DC takiej informacji jak sygnatura mikrofilmu, bo DC jest dla dokumentów elektronicznych "born", a nie skanowanych - stąd w ŚBC przyjęliśmy że można tu dawać i relacje fizyczne i logiczne. Atrybut "Opis" zdaje się miejscem mniej intuicyjnym dla nr DVD czy mikrofilmu.
Mam też uwagę, że wartości "fizyczne" atrybutu "Powiazania" nie mają znaczenia wyszukiwawczego - one są informacyjnie nośne, dopiero po wyszukaniu wg innych atrybutów, a nie same z siebie - bo są unikalne.

Cokolwiek przyjmiemy - warto będzie w tym pkcie instrukcje skorygować.

Z kolei Źródło :

Odesłanie do pierwotnego źródła, z którego pochodzi opisywany zasób cyfrowy. Dany zasób cyfrowy może pochodzić ze źródła pierwotnego w całości lub części. Rekomendowanym najlepszym sposobem jest odesłanie do źródła poprzez ciąg znaków lub numer dostosowany do formalnego systemu identyfikacyjnego np.: sygnatura źródła (oryginału).

Rozumiem, że podaje się to wtedy, gdy skan pochodzi faktycznie z oryginału, bo ten jest "pierwotnym źródłem". Ale konsekwentnie - jeśli digitalizacja z mikrofilmu, to podaje się w dalszym ciągu odesłanie do oryginału, nawet jeśli dana biblioteka go nie ma?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

AgMag 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2007-06-05, 08:20   

Jestem gorącą zwolenniczką wpisywania w Powiązania np. nadrzędnych tytułów wydawnictw wielotomowych publikowanych z różnych względów oddzielnie (typu Historia powszechna), serii wydawniczych, zwłaszcza tych rozpoznawalnych, czy mających uznaną pozycję w dziejach literatury, i tak jak robi Monika - wpisywania np tytułów wydawnictw ciągłych i ich serii. Zwłaszcza dla serii wydaje się taki układ wygodny: seria niewątpliwie "powiązuje" książki zupełnie samoistne i wydawniczo i piśmienniczo.

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-06-09, 00:09   

relis napisał/a:
(...)
Chcę zauważyć na marginesie, że w instrukcji kilkakrotnie pada słowo "źródło", jako:
- źródło
- źródło pierwotne
- źródło związane ze źródłem głównym,
- kopia źródła

Czym więc jest źródło? Czy tym, z czego się pozyskuje skany? Czy zawsze oryginałem?
(...)
Odesłanie do pierwotnego źródła, z którego pochodzi opisywany zasób cyfrowy. Dany zasób cyfrowy może pochodzić ze źródła pierwotnego w całości lub części. Rekomendowanym najlepszym sposobem jest odesłanie do źródła poprzez ciąg znaków lub numer dostosowany do formalnego systemu identyfikacyjnego np.: sygnatura źródła (oryginału).

Rozumiem, że podaje się to wtedy, gdy skan pochodzi faktycznie z oryginału, bo ten jest "pierwotnym źródłem". Ale konsekwentnie - jeśli digitalizacja z mikrofilmu, to podaje się w dalszym ciągu odesłanie do oryginału, nawet jeśli dana biblioteka go nie ma?
(...)

Proponuję aby dyskusję na ten temat kontynuować w wątku - Atrybut 11. Źródło.

relis napisał/a:
(...)
Mam obawy czy z określenia tego atrybutu wynika rekomendacja:
Cytat:
Odesłanie do źródeł pozostających w relacji z opisywanym. Rekomenduje się powiązanie głównego źródła ze źródłem związanym przy pomocy ciągu znaków lub numeru dostosowanego do formalnego systemu identyfikacyjnego np.: sygnatura mediów zawierających kopię źródła (np. mikrofilm, nośnik DVD itp.).

Z rekomendacji można się domyślać że źródło związane to np. mikrofilmowa kopia oryginału. Ale samo określenie nie mówi o "kopii źródła" ale o "źródle pozostającym w relacji" - więc w zależności logicznej na poziomie oryginałów, a nie jakichkolwiek kopii lub relacji "bycia kopią".
(...)

Ja również podzielam Twoje obawy, chyba wynikają one z nieprecyzyjnego określenia czym jest źródło. Mam jednak nadzieję, że na tym forum uda nam się wydostać z tego "zaźródlenia" ;-) i wspólnie doprecyzujemy niejednoznaczne określenia.

relis napisał/a:
(...)Faktycznie natomiast problem jest z "upchnięciem" w DC takiej informacji jak sygnatura mikrofilmu, bo DC jest dla dokumentów elektronicznych "born", a nie skanowanych - stąd w ŚBC przyjęliśmy że można tu dawać i relacje fizyczne i logiczne. Atrybut "Opis" zdaje się miejscem mniej intuicyjnym dla nr DVD czy mikrofilmu.(...)

Tak, głównym powodem nieporozumień jest to, że DC jest dedykowany dla "born digial". Naszym zadaniem jest więc zaadoptowanie DC dla zasobów cyfrowych, które nie są źródłem treści, tak jak "born digital", tylko są zależne od zewnętrznych źródeł dostarczających treść.

relis napisał/a:
(...)Mam też uwagę, że wartości "fizyczne" atrybutu "Powiazania" nie mają znaczenia wyszukiwawczego - one są informacyjnie nośne, dopiero po wyszukaniu wg innych atrybutów, a nie same z siebie - bo są unikalne.(...)

Dla użytkownika faktycznie nie mają znaczenia wyszukiwawczego. Ja jednak wykorzystuję je przy wyszukiwaniu dzieł zapisanych na jakiejś konkretnej płycie DVD. Pytając o konkretną sygnaturę DVD w atrybucie "Powiązania" otrzymuję odpowiedź ile dzieł i które są na konkretnej płycie DVD zapisane. Przydaje mi się to przy pracach związanych z migracją danych i w przyszłości przyda się pewnie przy przenoszeniu zawartości DVD na macierz.

relis napisał/a:
(...)Cokolwiek przyjmiemy - warto będzie w tym pkcie instrukcje skorygować.(...)

Jak najbardziej i pewnie nie tylko w tym punkcie.

Zobacz w ePoradniku »

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi