Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: relis
2010-04-26, 12:08
Polskie Piśmiennictwo Naukowe i Techniczne on-line
Autor Wiadomość
relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-12-06, 21:52   

wowka napisał/a:
Skanerzyści społeczni nie próżnują. Pierwsza część Poradnika jest już dostępna. Pracowity Śląsk daje przykład reszcie kraju.

Nooo - po prostu "Lux ex Silesia" :mrgreen:
Seniorzy z SPD są niezawodni.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

wowka 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 2/8
 25%
Wysłany: 2009-12-18, 01:56   

Dziękuję za Poradnik dla samouków i pierwszy rocznik Kosmosu. Obie publikacje odnotowałem w katalogu HiNT i będę propagował na miarę moich możliwości. Polecam uwadze część czwartą Poradnika, która zawiera wykład teorii samouctwa i analizę polskiego piśmiennictwa z tego punktu widzenia. Może zainteresować tych, którzy zajmują się dziś e-learningiem i decydują o zasobach polskich bibliotek cyfrowych.

wowka 

0%
 100%
 25%
Wysłany: 2010-10-21, 10:08   Do Wielkopolskiej BC o kulturze technicznej

Kilka dni temu otrzymałem od osób korzystających z katalogu HINT wiadomość, że -- jak to ujął jeden z nich -- "wpuszczam użytkowników w maliny", gdyż odsyłacze do zasobów Wielkopolskiej BC są błędne. Faktycznie, od kilku dni nie działają. Wprawdzie na stronie głównej WBC umieszczono drobnym drukiem informację, że trwa właśnie wymiana programowania, ale korzystający z katalogu HINT informacji tej nie dostanie. Otrzymuje jedynie wiadomość, że adres jest błędny, że wskazanej publikacji w bibliotece nie ma. Błąd ! Ale czyj błąd ? Mój ? Użytkownika ? A może błąd polega na tym, że nie napisano "trwa remont, przepraszamy".

Przyznaję że jest to dla mnie sytuacja dość irytująca. Dlaczego to mam świecić oczami przed użytkownikami za nieudolność WBC, dlaczego mam odpowiadać, za czyjeś niedbalstwo, czy choćby tylko brak wyobraźni. Dlaczego uppgrade oprogramowania powoduje wielodniowy paraliż największej z polskich bibliotek cyfrowych, a majstrujący w niej fachowy nie są zdolni do wygenerowania precyzyjnego komunikatu, ale zamykają po prostu sklep, zamalowują szyby i piszą "remanent". Tak było w czasach PRL. Czy dla Wielkopolskiej BC klient jest też, jak wtedy, tylko petentem ?

Inna sprawa. Wiadomo, że brakuje w Polsce fachowców. Ludzie znający się na rzeczy wyjechali. W kraju trzeba sięgać do głębokich rezerw. Może jednak znajdzie się ktoś lepiej zorientowany i wytłumaczy komu trzeba, że wykorzystanie z samopodpisanych certyfikatów używanych w systemie dLibra jest patentem niedzielnych webmasterów, że wprowadza zamieszanie, że ośmiesza Centrum Superkomputerowe i każdą bibliotekę cyfrową w Polsce, które z takiego patentu korzysta.

Włodzimierz Wypych ( http://www.epublica.com.pl/hint )

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2010-10-27, 09:55   

W poniedziałek, w odpowiedzi na Pana wiadomość, otrzymał Pan ode mnie e-mailem informację o tym, że odnośniki ponownie działają. Tak więc o ile jest Pan zainteresowany kierowaniem użytkowników HINT do WBC, może Pan ponownie udostępnić linki.

Przy okazji proszę spróbować też nas zrozumieć. We wrześniu mieliśmy skierowania do WBC z ponad pięciuset różnych serwisów zewnętrznych, w sumie 13 816 skierowań + ruch z Google + wejścia bezpośrednie. Pana serwis był na 160 pozycji (z 7 skierowaniami w cały tym miesiącu). Niestety nie jesteśmy w stanie informować wszystkich serwisów linkujących do WBC o szczegółach procedury migracji pomiędzy wersjami. Przy migracji w pierwszej kolejności staramy się przywrócić podstawową funkcjonalność stron BC dla czytelników korzystających bezpośrednio z tych stron i w tym wypadku udało się to zrobić w ciągu kilku godzin. Ale rozumiem, że w okresie kilku następnych dni, gdy stara forma zewnętrznych linków jeszcze nie działała, mógł się trafić jakiś użytkownik Pana serwisu, który chciał skorzystać z WBC i rozczarowany napisał do Pana. Dlatego też raz jeszcze przepraszam za te utrudnienia.

Odnośnie certyfikatów - zapewniam Pana, że gdyby sprawa zależała wyłącznie od PCSS, problem byłby już dawno rozwiązany. W ramach sieci PIONIER udostępniamy bezpłatne certyfikaty, z których zresztą część BC zdaje się już korzysta. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj: https://tcs.pionier.gov.pl/.

Co do wycieczek typu "brakuje fachowców, trzeba sięgać do głębokich rezerw" - pozwolę sobie nie komentować, choć zastanawia mnie co tak na prawdę leży u podstaw tej czy wcześniejszych Pana wypowiedzi dotyczących poznańskich instytucji... Mam nadzieję, że jeżeli w ogóle konieczna będzie dalsza dyskusja w tej sprawie, to pozostaniemy na poziomie merytorycznym.

wowka 

0%
 100%
 25%
Wysłany: 2010-10-28, 18:47   

Odsyłacze z katalogu HINT do zasobów WBC już działają.

Nie miałem pretensji, że nie zostałem uprzedzony o zmianie oprogramowania w WBC, bo cóż miałbym z tą wiedzą począć ? Musiałem jednak zareagować, gdy komunikat informujący o niedostępności wskazanego zasobu sugerował błąd w moim katalogu.

Co do „poznańskich instytucji” -- to oczekuję, że napisze Pan jasno, o co chodzi, bo nie pojmuję.

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2011-06-17, 13:27   

mwerla napisał/a:
Odnośnie certyfikatów - zapewniam Pana, że gdyby sprawa zależała wyłącznie od PCSS, problem byłby już dawno rozwiązany. W ramach sieci PIONIER udostępniamy bezpłatne certyfikaty, z których zresztą część BC zdaje się już korzysta. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj: https://tcs.pionier.gov.pl/.

https://dlibra.psnc.pl/repository/soft/dlibra/

Nie uważam certyfikatów SSL za fetysz, bez którego żyć się nie da, ale jednak repozytorium oprogramowania to przypadek szczególny, prawie jak bank.

Kod:

sk@skok ~$ openssl s_client -CApath /etc/ssl/certs -connect dlibra.psnc.pl:443 << EOF
EOF

depth=0 /C=PL/ST=Wielkopolska/L=Poznan/O=PSNC/OU=NSD/CN=dlibra.psnc.pl/emailAddress=dlibra@man.poznan.pl
verify error:num=18:self signed certificate
verify return:1
[...]
    Verify return code: 18 (self signed certificate)
---
DONE

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi