Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
OPAC 2.0 statystyki
Autor Wiadomość
MarcinPlus 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2011-05-09, 14:04   OPAC 2.0 statystyki

Witam
Ostatnio modną stała się tendencja wprowadzania idei Web 2.0 do OPAC'ów... 2.0. Przejawia się to min. tym, że czytelnicy mogą recenzować, komentować, rekomendować sobie książki, a niektóre OPAC'i dostarczają możliwości tagowania.
Jednak mam pytanie czy ktokolwiek z bibliotekarzy lub nie-bibliotekarzy natknął się na jakieś statystyki wykorzystania wymienionych funkcji przez czytelników. Czy może zamieszczanie tych funkcji jest zwykłym chwytem marketingowym producentów oprogramowania ?
Czy może ktoś z Dolnego Śląska miał możliwość obejrzenia statystyk wykorzystania sławnego Primo.
Pozdrawiam

mazurek_j
BK PAN

Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2011-05-10, 12:30   

W książce z 2009r. “ Digital consumers reshaping the information profession” pod red. D. Nicholasa i I. Rowlandsa w artykule P. Williamsa I in. „The ‘Google Generation’ – myths and realities about young people’s digital information behavior” jest napisane:
“There are many other examples of library experimentation with WEB 2.0 technologies – for example to enrich catalogue entries with user reviews and ratings - but it is again simply too early to assess their impact or effectiveness” .
Nie intersuje sie tym tematem ale znalazlam taka wzmianke bo akurat czytam te książkę i jestem przekonana, ze te znane nazwiska gwarantuja rzetelność powyzszej informacji. Skoro nie przytoczono zadnych badan, to ich po prostu nikt nie przeprowadzil (lub tez uznano, ze np. nie sa wiarygodne). Oczywiście może być tez tak, ze badania zostaly przeprowadzone po 2008r. albo sa robione jedynie przez sektor producentow oprogramowania…

MarcinPlus 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2011-05-11, 08:16   

Bardzo dziękuję za informację. Nie miałem na myśli badań naukowych nad wykorzystaniem funkcji typu komentowanie, tagowanie, recenzowanie etc. Miałem na myśli po prostu statystyki informatyczne (np. logi) wydaję mi się, że biblioteki, które zakupiły OPAC typu 2.0 mogą posiadać takie statystyki wykorzystania 'nowych' funkcji.
Pozdrawiam

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi