Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Projekty
Autor Wiadomość
Monika J. 


Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 181
Skąd: Z króliczej nory...
Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 14/27
 51%
Wysłany: 2009-08-07, 15:31   Projekty

Mamy już wątek o nowych bibliotekach cyfrowych, ale tak sobie myślę, że warto założyć odrębny dla projektów, które powstają w ich towarzystwie, czy też dzięki nim. W poście u siebie na blogu już wspomniałam o paru, które wszyscy pewnie znają, ale wymienię je i tutaj:A z nowinek...było już o żeglarstwie, o morskich publikacjach, teraz o muzycznych ("Bibliotekarz" 7-8/2009):

Cytat:
"Cyfrowa Nutka Pomorza". Podstawowym celem projektu jest zwiększenie ilości publikacji dotychczas niedostępnych, prezentowanych w Wejcherowskiej Bibliotece Cyfrowej w celu intensyfikacji ochrony dzieł piśmienniczych i muzycznych oraz ich upowszechnianie. (...) Mamy zamiar digitalizować nuty, muzykalia i piśmiennictwo muzyczne Pomorza. (...) Każdy czytelnik wchodzący na stronę WBC będzie mógł obejrzeć skan wersji oryginalnej utworu i czytelną wersję przepisanego tekstu i nut. (...) Następnie dzięki nowo utworzonej sali audiowizualnej (...) każdy klient biblioteki będzie mógł posłuchać interesującej go muzyki.

:-)
 
     
mazurek_j
BK PAN

Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 104
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2009-08-08, 00:16   

To ja proponuję jeszcze coś słodkiego (choć nie zawsze ;-) ): CACAO
 
     
Krzaki 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2009-11-17, 20:42   

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisał/a:
„Szukaj w archiwach” dostępne on-line

Archiwa państwowe udostępniły w Internecie testową wersję systemu, który umożliwia przeszukiwanie informacji o zbiorach oraz oglądanie skanów archiwaliów.

Na obecnym etapie rozwoju, użytkownicy mogą wyszukiwać informacje o milionie jednostek archiwalnych ze zbiorów Archiwów Państwowych w Poznaniu oraz Lublinie (wraz z oddziałami). W przypadku lubelskiej instytucji, w Internecie można oglądać również kopie cyfrowe części zbiorów tego archiwum. Są to m.in. zdigitalizowane akta cechów i organizacji rzemieślniczych w Lublinie z okresu ponad 400 lat (1532-1957), materiały Urzędu Wojewódzkiego Lubelskiego (1919 -1939), Związku Walki Zbrojnej - lubelskiego okręgu Armii Krajowej (1940-1945), Polskiej Armii Wyzwoleńczej (1950) czy Komendy Obrońców Polski (1940-1943). Docelowo w systemie mają się znaleźć materiały ze wszystkich archiwów państwowych.

Rozpoczęcie testów internetowej wyszukiwarki jest jednym z etapów projektu, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej „ZoSIA”. Został on zainicjowany w 2007 roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr Sławomira Radonia. Celem tej inicjatywy jest stworzenie narzędzia do opracowywania oraz udostępniania w Internecie zbiorów archiwów państwowych. Budowę systemu prowadzi Narodowe Archiwum Cyfrowe. W 2008 roku NAC otrzymało od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparcie finansowe na realizację tego zadania.

Więcej informacji o Zintegrowanym Systemie Informacji Archiwalnej ZoSIA można znaleźć na www.nac.gov.pl.

Zapraszamy do testowania: www.szukajwarchiwach.pl
 
     
Krzaki 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2009-11-24, 20:19   

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisał/a:
Fototeka – wirtualny album historii filmu polskiego

Fototeka to serwis internetowy Filmoteki Narodowej stworzony z myślą o prezentacji i udostępnianiu fotosów filmowych ukazujących historię filmu polskiego.

Fototeka archiwizuje skany fotografii ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Prezentuje zarówno znane, jak i unikatowe fotografie z polskich filmów (przedwojennych oraz z lat 1945 – 1989), ich twórców (reżyserów, aktorów, operatorów itd.), fotografie z planów filmowych.Prowadzeniem Fototeki - skanowaniem i szczegółowym opracowywaniem zdjęć zgodnie ze stosowanymi standardami zajmuje się Zespół Cyfryzacji Zbiorów Ikonograficznych i Informacji Internetowej.

Fototeka umożliwia przeglądanie zbioru fotosów zgodnie z własnymi upodobaniami i kryteriami wyboru. Po zrealizowaniu wyszukiwania według jednej z kategorii - osoba widoczna na zdjęciu, tytuł filmu lub reżyseria - istnieje możliwość zawężania i sortowania wyników. Fotosy prezentowane są w formie miniatur, a ich powiększeniom towarzyszy obszerny opis zawierający takie elementy, jak tytuł, reżyseria, osoby widoczne na zdjęciu, rok, słowa kluczowe, miejsce, autor, rodzaj zdjęcia, prawa itp.

Serwis przeznaczony jest dla wydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, producentów filmowych, instytucji, firm, a także osób prywatnych. Wszystkie zdjęcia opatrzone są logo Filmoteki Narodowej i mogą być wykorzystywane jedynie w zakresie dozwolonego użytku osobistego i innych licencji ustawowych określonych w przepisach dotyczących ochrony praw autorskich, w tym także wizerunku osób fizycznych, zgodnie z rozdziałem 3 Dozwolony użytek chronionych utworów oraz art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dn. 4 lutego 1994, a także w zakresie ewentualnych nowych licencji ustawowych wprowadzonych po 1 września 2006. W celu ustalenia możliwości korzystania z prezentowanych w serwisie fotosów oraz uzyskania informacji związanych z procedurą pozyskania niezbędnych licencji prosimy o kontakt:
Biblioteka Filmoteki Narodowej, e-mail: foto@fn.org.pl, tel. 48 22 542 10 86

W zbiorach Filmoteki Narodowej znajduje się ok. 200 tys. fotosów utrwalonych na nośnikach takich jak: negatywy, diapozytywy, odbitki pozytywowe w postaci fotografii luzem. Część tego zbioru stanowią unikalne studyjne zdjęcia z autorskich kolekcji tak cenionych fotografów jak: Jerzy Troszczyński, Romuald Pieńkowski czy Roman Sumik. Posiadamy bogaty zbiór fotosów filmowych, które odznaczają się niekiedy jakością dającą możliwości ich różnorodnego wykorzystania.Obecnie prezentujemy w Fototece ok. 10% zbioru. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość: przed nami jeszcze setki tytułów filmów fabularnych i animowanych, do których posiadamy wiele ciekawych zdjęć. Nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić dane niezbędne do pełnego opisu prezentowanych ujęć (nazwiska i funkcje osób widocznych, autorów, miejsca itp.). Internet stwarza warunki umożliwiające dotarcie do wszystkich zainteresowanych, którzy zechcą podzielić się z nami swoją wiedzą wysyłając uwagi czy komentarze związane z danym zdjęciem; po niezbędnej weryfikacji postaramy się wykorzystać je w naszej pracy. Oczekujemy zwłaszcza na odzew ze strony polskich filmowców i filmoznawców, antropologów i socjologów kultury, miłośników fotografii. Ważną rolę w serwisie pełnią sekcje uzupełniające: „Ostatnio dodane”, „Czy wiesz, że” (przypomnienie o ważnych rocznicach filmowych) i „Czy poznajesz?” (apel o uzupełnianie brakujących elementów opisu do każdego, kto rozpozna osobę podpisaną przez nas jako niezidentyfikowaną).

Każdy odbiorca sztuki filmowej ma utrwalone w pamięci klisze, ikony, kadry powiązane z danym filmem. Skojarzenia te często pochodzą z fotosów znanych z gablot kinowych czy prasy - tych samych fotografii wielokrotnie powielanych w druku. W Fototece staramy się pokazać więcej: mało znane fotografie znanych polskich twórców filmowych, atmosferę pracy ekip filmowych, ewolucję techniki filmowej obyczajowość, modę, miejsca, których już nie ma. Pragniemy, aby nasz serwis stał się wirtualnym albumem historii filmu polskiego dostępnym dla wszystkich zainteresowanych. Mamy nadzieję, że Fototeka Filmoteki Narodowej w znaczący sposób przyczyni się do pełniejszej dokumentacji narodowego dziedzictwa kultury w dziedzinie kinematografii.
 
     
BarbaraM 


Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 94
Skąd: Biblioteka Śląska
Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 13/19
 68%
Wysłany: 2009-11-25, 19:41   

Polski wortal teatralny
rozpoczął dwa projekty prezentujące zdigitalizowane zbiory

Archiwum Teatru Alternatywnego

oraz Archiwum ZASP z Londynu
_________________
BM
 
 
     
Krzaki 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2009-12-02, 02:25   

Biblioteka Kościoła Pokoju napisał/a:


do zapoznania się z zawartością naszych zbiorów!

Archiwum, należące do Parafii Ewangelickiej w Świdnicy, zawiera księgi gromadzone przy Kościele Pokoju przez minione 350 lat. Ta bogata spuścizna dotąd niedostępna dla osób z zewnątrz została objęta w 2009 roku programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Cyfryzacja Kultury.

Niniejsza strona internetowa jest jednym z efektów zakończonego projektu „Biblioteka cyfrowa Kościoła Pokoju w Świdnicy.” Dziś zapraszamy Państwa do wirtualnego przejrzenia katalogów naszych starodruków, rękopisów i książek, a także czterech wystaw przybliżających zbiory. W przyszłości chcielibyśmy przygotować pomieszczenia czytelni, aby móc Państwa zaprosić do odwiedzenia nas i przejrzenia interesujących książek na miejscu.
W realizację zadania byli zaangażowani pracownicy naukowi Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. Joachim Zdrenka i dr Adam Górski.Marcin Barnowski w serwisie Głosu Pomorza napisał/a:
Słupska biblioteka werbuje ochotników do Społecznej Pracowni Digitalizacji (wideo)

Społeczną Pracownię Digitalizacji otwarto 26 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku. Jej społeczny charakter polega na tym, że współpracować z nią może każdy.

Pierwsi ochotnicy już są. Skanują i udostępniają w internecie stare wydawnictwa o Słupsku i regionie.

Na stworzenie SPD biblioteka otrzymała fundusze m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (140 tys. zł). To cztery stanowiska do digitalizacji, czyli cyfrowego kopiowania stron dokumentów i wydawnictw. Po zdigitalizowaniu książkę, gazetę, obraz czy stary rękopis można udostępnić do czytania w internecie.

Dzięki otwarciu się na ochotników i pasjonatów, Bałtycka Biblioteka Cyfrowa liczy m.in. na osoby, które same zgłoszą się ze starymi dokumentami i pozwolą je skopiować, aby w ten sposób zapewnić niezniszczalność świadectwom historii.

- To, co robimy, jest podobne do tego, co w średniowieczu robili mnisi przepisujący księgi, tylko że my jesteśmy miliony razy wydajniejsi. - mówi Sławomir Osiński, jeden z ochotników. - Podoba mi się stwierdzenie, że księga nie może być więzieniem dla zawartych w niej myśli. My te myśli uwalniamy i udostępniamy szerszemu gronu.

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa udostępnia obecnie w internecie 894 publikacje, w większości przedwojenne, tematycznie związane ze Słupskiem, Lęborkiem, Bytowem i Koszalinem oraz innymi częściami Pomorza. W zasobie ma m.in. kilka egzemplarzy "Młodego Polaka w Niemczech", polskojęzycznego czasopisma polskiej mniejszości narodowej w III Rzeszy.

W notce jest jeszcze dwuminutowy filmik. Dla ciekawskich trochę więcej o drugiej w Polsce Społecznej Pracowni Digitalizacji pisze Remigiusz Lis na swoim blogu.


Tak na marginesie mówiąc: ostatnimi tygodniami coraz więcej słyszy się o prymitywnych jeszcze technologiach augmented reality (przykład 1., 2. i 3. na YouTube), wśród których wyróżnia się aplikacja ProFORMA. Jeśli oprogramowanie będzie się rozwijać w tym kierunku, czy w bibliotekarstwie cyfrowym nie czeka nas przejście ze skanowania 2D materiałów bibliotecznych na skanowanie 3D ?
 
     
Krzaki 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2009-12-09, 19:07   

Adam Golański na webhosting.pl napisał/a:BookServer: czy Internet Archive zmieni losy e-książek?

Branżowi analitycy podejrzewają, że inicjatywa organizacji Internet Archive, która ma na celu scentralizowanie dystrybucji książek w formie elektronicznej, może przyczynić się do ocalenia wydawców i osłabienia pozycji największej internetowej księgarni – Amazon.com. Projekt BookServer ma pozwolić każdemu bowiem na łatwe i tanie indeksowanie swoich dzieł i ich rozprowadzanie z poszanowaniem praw autorskich.

Na czele Internet Archive stoi Brewster Kahle – człowiek, który jeszcze przed pojawieniem się sieci WWW miał wizję, w której wszelka wiedza stanie się łatwo dostępna, jednak dopiero teraz zyskał techniczne narzędzia, które by mu to umożliwiły. W wywiadzie dla serwisu CNET powiedział: „obecnie dysponujemy powszechnym dostępem do darmowych treści. Nadszedł czas, aby tym uniwersalnym dostępem objąć całą wiedzę, pamiętając, że nie wszystko będzie za darmo”.

BookServer to otwarty projekt, który pozwoli engine'om wyszukiwarek indeksować książki pochodzące z najróżniejszych źródeł. Chodzi o to aby wydawcy, biblioteki, a nawet indywidualni autorzy uzyskali możliwość łatwego rozprowadzania swoich treści przez BookServer. BookServer jest po prostu specjalizowanym serwerem WWW i „brakuje mu tylko dobrego mechanizmu indeksującego, aby uczynić wszystkie książki łatwo dostępnymi w postaci cyfrowej, zarówno na ich laptopach, jak i iPhone'ach czy czytnikach typu Kindle” – wyjaśnił Kahle.

Obecnie wydawcy, biblioteki i autorzy zwracają się zwykle do zewnętrznych firm, aby te pomogły im zbudować system cyfrowej dystrybucji. Każdy z tych systemów jest samodzielny i niezależny, nie nadaje się do zindeksowania. Projekt Internet Archive ma umożliwić czytelnikom nabycie lub wypożyczenie dowolnego tekstu, pozostawiając kwestie kosztów i warunków udostępnienia treści w rękach właścicieli praw do nich. Obecnie „nie mają oni wpływu na warunki rozpowszechniania ich pracy – przekazują to innym. [BookServer – przyp.red.] znowu stawia ich na decydującej pozycji” – stwierdził Kahle.

Zdaniem szefa Internet Archive, BookServer nie zagrozi pozycji księgarni czy nawet internetowych serwisów, takich jak Amazon.com, ale pozwoli wydawnictwom i księgarniom tworzyć własne systemy dystrybucji i dzięki temu lepiej konkurować na rynku. W efekcie powstać ma zintegrowana z wyszukiwarkami otwarta księgarnia – gdy ktoś znajdzie w Google czy Bingu interesującą go pozycję, jednym kliknięciem znajdzie się na stronie wydawcy czy biblioteki, zapewniającej cały mechanizm zakupu lub wypożyczenia. Ma to być „tak jednorodne doświadczenie, jak kupowanie w pojedynczym sklepie, choć faktycznie książki będą nabywane od rozproszonej grupy wydawców”.

Analityk branży księgarskiej, Thad McIlroy uważa, że propozycja BookServera jest po prostu „niezwykła”. Zakończy ona próby pojedynczych dostawców zmonopolizowania rynku cyfrowych książek. Jego zdaniem, zarówno inicjatywa Google Editions, na podstawie której gigant z Mountain View będzie oferował e-książki tych wydawców, z którymi podpisał porozumienie, jak i projekt BookServer, sprawią, że „wartość akcji Amazonu pójdzie w dół”.

Nie są to bowiem jedyne ciosy w imperium Jeffa Bezosa. Ogłoszenie inicjatywy BookServer w ciekawy sposób zbiegło się w czasie z ujawnieniem informacji o nowym e-czytniku. Urządzenie o nazwie Nook, przygotowane przez dom księgarski Barners&Noble, ma kosztować 259 dolarów, będzie wyposażone w kolorowy ekran i uznane już zostało za zabójcę czytników sprzedawanych przez Amazon i Sony.

Źródło: news.cnet.com, internetarchive.org, ap.comIzabela Żbikowska na gazeta.pl/opole napisał/a:
Starodruki do czytania on-line

Wojewódzka Biblioteka Publiczna gromadzi bazę białych kruków, które czytać będzie można w internecie. Cyfrowa biblioteka ruszy na początku przyszłego roku.

- Digitalizacja naszych zbiorów to z jednej strony ruch zgodny z postępem czasu, bowiem coraz więcej bibliotek oferuje takie cyfrowe bazy książek. A z drugiej strony jest to sposób na chronienie starodruków, które raz zeskanowane, mogą być czytane wielokrotnie w sieci, a w rzeczywistości nie będą eksploatowane, i tym samym narażone na zniszczenie - wyjaśnia Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Baza WBP obecnie liczy ponad 400 pozycji. - Docelowo ma liczyć nawet kilka tysięcy dzieł. Będą to starodruki, rzadkie, cenne książki, ale także regionalia, czyli lokalne gazety, ulotki czy plakaty. Często o wielkiej wartości historycznej - wylicza dyrektor. Zaznacza, że w bazie nie będzie np. nowości wydawniczych, gdyż w bibliotece cyfrowej WBP może umieszczać tylko te książki, do których ma prawa autorskie.

Choć książki skanowane i umieszczane w bazie są już od ponad dwóch lat, to w tym roku opolska biblioteka stworzyła własną pracownię zajmującą się digitalizacją dzieł. - Wcześniej robiły to dla nas inne placówki dysponujące specjalistycznym sprzętem. Zresztą do dziś korzystamy z ich usług, gdy chodzi np. o bardzo stare, cenne książki, gdyż podczas skanowania ich na zwykłym sprzęcie mogłoby dojść do uszkodzenia grzbietu woluminu - tłumaczy Chrobak.

Książki do biblioteki cyfrowej są nie tylko skanowane, ale również obrabiane. - Opracowujemy informacje dotyczące danej pozycji, a także obrabiamy zamieszczane teksty w taki sposób, by czytelnik mógł wyszukiwać konkretne słowa bądź frazy. To duże ułatwienie, m.in. dla studentów, którzy będą mogli np. przeklejać gotowe cytaty, dodając potem tylko odpowiedni przypis - wyjaśniał Krzysztof Kutyła, redaktor biblioteki cyfrowej.

Zapewnia, że po uruchomieniu portalu każdy zainteresowany będzie mógł za darmo czytać zbiory umieszczone w bazie.

- Dzięki specjalnym programom można będzie czytać je jak typowe e-booki. Po uruchomieniu biblioteki cyfrowej wystarczy wejść na stronę główną WBP, a tam skorzystać z odnośnika bazy. Czytanie książek umożliwiać będą specjalne programy, które za darmo będzie można ściągnąć z naszej strony internetowej - dodaje.
 
     
Krzaki 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2010-01-28, 21:29   

BUW napisał/a:


Cyfrowa Biblioteka Druków Ulotnych Polskich i Polski Dotyczących z XVI, XVII i XVIII wieku

25 stycznia 2010 roku odbyła się publiczna prezentacja i oficjalne otwarcie Cyfrowej Biblioteki Druków Ulotnych Polskich i Polski Dotyczących z XVI, XVII i XVIII wieku, która powstała w ramach projektu realizowanego w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy do korzystania z jej zasobów www.cbdu.id.uw.edu.pl

Cyfrowa Biblioteka Druków Ulotnych Polskich i Polski Dotyczących z XVI, XVII i XVIII Wieku (dalej: CBDU) zawiera możliwie wszystkie zachowane i opisane w literaturze tego typu druki. Zostały one zebrane głównie na podstawie pracy Konrada Zawadzkiego „Gazety ulotne polskie i Polski dotyczące od XVI-XVIII wieku” zawierającej opisy prawie 2 tys. jednostek bibliograficznych. Skany prezentowane w CBDU zostały wykonane z mikrofilmów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, co było możliwe dzięki uprzejmości Dyrekcji tej biblioteki. Skanowanie wykonano w Zakładzie Reprografii i Digitalizacji BN.

(...)Krzysztof Kowalski na rp.pl napisał/a:
O herbacie, jabłku i Newtonie

The Royal Society of London udostępnia w internecie 250 tys. najstarszych rękopisów, jakie są w jego posiadaniu. Dostęp do nich był dotąd niemożliwy

Jest wśród nich taki, który stał się źródłem jednej z najsłynniejszych anegdot naukowych o sławetnym jabłku, które spadło na głową Newtona i zmieniło oblicze nowożytnej fizyki.

Jak wiadomo, gdy sir Isaac Newton siedział pod jabłonią i medytował, spadło jabłko i trafiło w głową uczonego. To go olśniło do tego stopnia, że sformułował prawo powszechnego ciążenia. Narodziło się pojęcie ciążenia. Wiemy o tym z pamiętników Newtona, opublikowanych w 1752 roku przez jego przyjaciela, Williama Stukeleya.

Tymczasem prawda jest taka, jak ją przedstawia dokument z 1726 roku. Jest to notatka tegoż Stukeleya, lekarza i uczonego: „ Akurat piliśmy herbatę w cieniu jabłoni. Powiedział mi [Newton], że znajduje się w podobnej sytuacji, ponieważ jemu także przyszła do głowy idea grawitacji, zasugerowana przez upadek jabłka gdy był w nastroju kontemplacyjnym. Dlaczego to jabłko zawsze musi zmierzać drogę prostopadłą w kierunku ziemi? ”

Jednak rękopis ten nie wspomina o trafieniu jabłka w newtonowską głowę. Nie ma w nim także wzmianki o tym, że ogrodnicy z The Royal Society of London przechowali dla potomności zasłużony owoc.

Rękopisy można tutaj obejrzeć: http://royalsociety.org/Turning-the-Pages/ + http://www.bl.uk/onlinegallery/ttp/ttpbooks.html
 
     
Krzaki 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2010-02-19, 09:57   

Marzena Klimowicz-Sikorska na trojmiasto.pl napisał/a:
Unikalne skarby na wyciągnięcie rękiAtlas Morza Bałtyckiego z 1695 r. Petera Gedda.


Unikatowe zbiory starodruków, map z przełomu wieków, archiwalne dokumenty dotyczące całego Trójmiasta i Polski, a także fotografie z okresu stanu wojennego, portrety i malowidła są na wyciągnięcie ręki. Ręki uzbrojonej w komputerową myszkę.

Jeszcze do niedawna dostęp do archiwalnych dokumentów, których wiek i stan nie pozwalał na opuszczanie murów bibliotek, był zarezerwowany wyłącznie dla naukowców. Dzięki digitalizacji zbiorów coraz więcej unikalnych dokumentów, map i innych archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych dostępnych jest w internecie.

Blisko setka polskich archiwów, muzeów i bibliotek - w tym Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk - udostępnia swoje unikatowe zbiory m.in. na portalu www.Polska.pl. A wszystko to dzięki inicjatywie wydawcy i właściciela portalu - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Portal www.Polska.pl istnieje od 1996 r. Od ośmiu lat wspólnie z rozmaitymi instytucjami NASK tworzy unikatowy portal, w którym w bardzo wysokiej jakości można oglądać oryginały takich dokumentów jak m.in. konstytucja PRL z odręcznymi "poprawkami" Józefa Stalina, dzieła Jana Heweliusza, dokładne mapy ukazujące topografię średniowiecznego Gdańska, oraz dokumenty nt. gdańskich zabytków.
Nadanie J. Heweliuszowi godności członka honorowego Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Londynie dnia 30 IV 1664 r


Dodatkowo przeglądać można mapy, ryciny, medale, ekslibrisy, starodruki. W zasobach portalu znajdują się też nowsze archiwalia, m.in. fotografie z okresu stanu wojennego. Zastosowane oprogramowanie umożliwia swobodne przeglądanie dowolnego dokumentu, powiększania, aż do najdrobniejszego niemal szczegółu.

Najnowszym elementem tego wciąż rosnącego zbioru jest unikatowa kolekcja atlasów morskich, zawierająca m.in. mapy Bałtyku i podręczniki do nawigacji z XVI do XVIII w. - W kolekcji znajduje się 12 atlasów, zawierających łącznie 2600 kart - mówi Marek Marzec z NASK, kierownik zespołu Polska.pl.

Każda z takich kart musiała zostać odpowiednio przygotowana i zeskanowana. - To bardzo żmudny proces. Im starszy dokument i bardziej zniszczony, tym ciężej go zdigitalizować - mówi Wanda Pętlicka, dyrektor Biblioteki Gdańskiej PAN.

W ciągu roku udaje się zapisać w formie cyfrowej średnio od 70 do 80 woluminów, co kosztuje 90- 100 tys. zł.

- Z cyfrowych zbiorów może skorzystać każdy nie ruszając się z domu i nic za to nie płacąc. Internetowa biblioteka to świetny pomysł. Odkąd są w niej nasze zbiory dostajemy mnóstwo pozytywnych sygnałów świadczących o tym, że taki portal jest potrzebny - cieszy się Wanda Pętlicka.
gazetacodzienna.pl napisał/a:
Starodruki po nowemu

Dawne zbiory kazań, XVI-wieczne biblie, pisma ks. Jerzego Trzanowskiego, cenne mapy czy druki plebiscytowe z okresu walki o Śląsk Cieszyński znajdziemy w bibliotece muzealnej Silesia, a wkrótce również w internecie. Właśnie zakończyła się modernizacja placówki, działającej przy Muzeum Ziemi Cieszyńskiej w Czeskim Cieszynie.

Oprócz nowego wyposażenia, komputerów i nowoczesnych regałów do muzeum trafił także specjalny skaner książkowy, który wprowadził bibliotekę w XXI wiek. — Dzięki dotacji w wysokości 2,5 mln koron mogliśmy przeprowadzić renowację naszej biblioteki. Silesia skupia przede wszystkim druki poświęcone Śląskowi Cieszyńskiemu lub pochodzące z tego regionu. To publikacje m.in. czeskie, polskie i niemieckie. Mamy ich około 27 tysięcy, są między nimi także cenne starodruki sprzed wieków — wyjaśnia dyrektor muzeum, Zbyšek Ondřeka.

Na otwarcie odremontowanej i unowocześnionej biblioteki przyszli w środę przedstawiciele gmin, bibliotek oraz muzealnicy z Czech, Polski i Słowacji. Na parterze obejrzeli magazyn, w którym na przesuwnych regałach przechowywane będą książki w specjalnych warunkach, przy odwilżaczach i nawilżaczach powietrza. Na drugim piętrze można było zajrzeć do czytelni, wyposażonej w nowe meble i komputery oraz obejrzeć najcenniejszy nabytek – nowoczesny skaner Book Eye. To dzięki niemu przechowywane w muzeum woluminy trafią w wersji elektronicznej do internetu. Szczególnie ważne jest to dla najcenniejszych zbiorów, starodruków czy materiałów w formie nieksiążkowej, które są najbardziej zagrożone zniszczeniem. W tej chwili, żeby obejrzeć cenne starodruki trzeba najpierw otrzymać pozwolenie od dyrektora muzeum, a potem można przeglądać je w rękawiczkach na specjalnych podkładkach z pianki. Najbardziej zniszczonych druków biblioteka nie udostępnia. Po zeskanowaniu publikacje będzie można zlaleźć w internecie.

— Skanowanie zaczniemy od zniszczonych druków plebiscytowych, czyli plakatów i broszur wydawanych w latach 1919-1920, później zajmiemy się kolejnymi cennymi publikacjami. Najbardziej zagrożone są gazety i czasopisma z XIX wieku, kiedy wprowadzono kwaśny papier — tłumaczy kierowniczka biblioteki muzealnej, Gabriela Chromec. — Skanowanie jednej strony trwa tylko kilka sekund, ale zrobienie odpowiednich opisów do każdej kartki to już mrówcza praca — dodaje. Wszystkie zeskanowane pozycje będzie można obejrzeć na komputerze w czytelni. Część zostanie udostępniona także na stronie internetowej.

A jakie skarby można odkryć w Silesii? Na bibliotecznych regałach przechowywane są na przykład druki jarmarczne, malutkie zeszyciki z XVII i XVIII wieku, o których mówi się, że są prototypem komiksów, postylla z 1592 roku, czyli zbióry kazań, poszczególne wydania Cithary Sanctorum księdza Trzanowskiego, cenne stare mapy czy biblie z XVI i XVII wieku.
Nowoczesny skaner Book Eye. To dzięki niemu przechowywane w muzeum woluminy trafią w wersji elektronicznej do internetu. fot. GL
 
     
RaKu 

Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 20
Skąd: WBP Opole
Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2010-04-10, 01:44   Opolska Biblioteka Cyfrowa

Izabela Żbikowska na gazeta.pl/opole napisał/a:
Starodruki do czytania on-line

Wojewódzka Biblioteka Publiczna gromadzi bazę białych kruków, które czytać będzie można w internecie. Cyfrowa biblioteka ruszy na początku przyszłego roku.

- Digitalizacja naszych zbiorów to z jednej strony ruch zgodny z postępem czasu, bowiem coraz więcej bibliotek oferuje takie cyfrowe bazy książek. A z drugiej strony jest to sposób na chronienie starodruków, które raz zeskanowane, mogą być czytane wielokrotnie w sieci, a w rzeczywistości nie będą eksploatowane, i tym samym narażone na zniszczenie - wyjaśnia Tadeusz Chrobak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Baza WBP obecnie liczy ponad 400 pozycji. - Docelowo ma liczyć nawet kilka tysięcy dzieł. Będą to starodruki, rzadkie, cenne książki, ale także regionalia, czyli lokalne gazety, ulotki czy plakaty. Często o wielkiej wartości historycznej - wylicza dyrektor. Zaznacza, że w bazie nie będzie np. nowości wydawniczych, gdyż w bibliotece cyfrowej WBP może umieszczać tylko te książki, do których ma prawa autorskie.

Choć książki skanowane i umieszczane w bazie są już od ponad dwóch lat, to w tym roku opolska biblioteka stworzyła własną pracownię zajmującą się digitalizacją dzieł. - Wcześniej robiły to dla nas inne placówki dysponujące specjalistycznym sprzętem. Zresztą do dziś korzystamy z ich usług, gdy chodzi np. o bardzo stare, cenne książki, gdyż podczas skanowania ich na zwykłym sprzęcie mogłoby dojść do uszkodzenia grzbietu woluminu - tłumaczy Chrobak.

Książki do biblioteki cyfrowej są nie tylko skanowane, ale również obrabiane. - Opracowujemy informacje dotyczące danej pozycji, a także obrabiamy zamieszczane teksty w taki sposób, by czytelnik mógł wyszukiwać konkretne słowa bądź frazy. To duże ułatwienie, m.in. dla studentów, którzy będą mogli np. przeklejać gotowe cytaty, dodając potem tylko odpowiedni przypis - wyjaśniał Krzysztof Kutyła, redaktor biblioteki cyfrowej.

Zapewnia, że po uruchomieniu portalu każdy zainteresowany będzie mógł za darmo czytać zbiory umieszczone w bazie.

- Dzięki specjalnym programom można będzie czytać je jak typowe e-booki. Po uruchomieniu biblioteki cyfrowej wystarczy wejść na stronę główną WBP, a tam skorzystać z odnośnika bazy. Czytanie książek umożliwiać będą specjalne programy, które za darmo będzie można ściągnąć z naszej strony internetowej - dodaje.


Chciałbym powiadomić, że nasza BC w końcu ruszyła z kopyta, a dostępna jest oficjalnie pod adresem www.obc.opole.pl.
Wszystkich zachęcam do odwiedzin i wyrażania opinii, za które będę wdzięczny

Rafał K.
 
     
Krzaki 

Wiek: 37
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 76
Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2011-01-26, 18:43   

e-lib.ch napisał/a:
Electronic Library of SwitzerlandE-lib.ch is the Swiss portal for academic information research. It offers a single point of access to the products and services of twenty sub-projects and to the extensive holdings of Swiss university libraries and a wide range of other institutions.
 
     
Krzysztof 

Dołączył: 29 Mar 2011
Posty: 5
Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2011-04-13, 09:57   

Witam na forum.
Digitalizacja zbiorów regionalnych Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu: W Sądeckiej Bibliotece Publicznej książki znikną z półek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Biblioteka 2.0 : Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych [Dokument elektroniczny] - Tryb dostępu http://forum.biblioteka20.pl
Korzystanie z portalu oznacza akceptację naszej polityki prywatności.
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 9