Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poszukiwane uzupełnienia czasopism w BC
Autor Wiadomość
arcen 
GŚŁ

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 3/14
 21%
Wysłany: 2010-05-13, 13:29   Poszukiwane uzupełnienia czasopism w BC

Zdaję sobie sprawę, że to odwracanie żółwi na plaży, która się nie kończy, ale chyba warto je obracać...;-)

Proponuję umieszczanie w jednym miejscu, np. w tym temacie, linków do opublikowanych w BC tytułów czasopism, których ciągi nie są pełne, i do których poszukiwane są uzupełnienia z innych bibliotek. Być może pozwoli to nowym (a może i dotychczasowym) uczestnikom naszego forum na szybsze zorientowanie się, gdzie istnieją luki, które warto uzupełniać.

Zaczynam od jednego z najważniejszych śląskich czasopism, które wkrótce będziemy publikować w BC BUWr:
Schlesische Privilegirte Staats- Kriegs- und Friedens-Zeitung
Breslau 1742- Verl.J.J.Korn
BRAKI:
1743 [Jg.2] Nr 1-87, 89-153(?)
1744 [Jg.3] Nr 1-33
1746 [4] - 1755 [14] to chyba największa luka
1756 [Jg.15] Nr 127
1757 [Jg.16] Nr 134
1758 [Jg.17] Nr 107
1758 [Jg.17] Nr 115
1758 [Jg.17] Nr 124-125
1760 [Jg.19] Nr 1, 4-5, 9-10, 15, 17-42, 111
1761 [Jg.20] Nr 20, 46, 111, 133, 145
....
To na razie braki w naszych zbiorach z pierwszych 20 lat istnienia pisma - będę je uzupełniał w miarę postępowania przygotowań do publikacji.

AgMag 

0%
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2010-06-10, 13:20   

To ja sobie pozwolę tu w takim razie przypomnieć, że obiecywałeś parę lat temu uzupełnić ciągiem dalszym nasze "Aus dem Chelmer Lande"... :-)

arcen 
GŚŁ

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2010-06-16, 12:11   

Pamiętam, ale mieliśmy jakieś zawirowania z macierzą i muszę zapytać,czy Tomkowi udalo się znaleźć pliki...

relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2010-06-16, 19:27   

arcen napisał/a:
Pamiętam, ale mieliśmy jakieś zawirowania z macierzą i muszę zapytać,czy Tomkowi udalo się znaleźć pliki...

Na piętrze pracowni, pod koniec korytarza, mieliście po lewej taką szafkę z szufladkami na płyty DVD...
Nie ma tam? :->
;-)
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

arcen 
GŚŁ

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2010-06-17, 11:10   

Tempora mutantur...piętro nie istnieje - groziło zawaleniem ;-)

gsapijaszko 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 4/8
 50%
Wysłany: 2010-09-05, 21:29   Mucha w WBC

Podepnę się do wątku.

Przede wszystkim serdeczne podziękowania za Muchę w WBC. I jednocześnie pytanie, czy planujecie coś jeszcze po 1933 r? Jeśli nie posiadacie w swoich zbiorach, to służę pełnymi rocznikami 1935, 1936 (niestety, zszyte, więc chętnie udostępnię do dygitalizacji).

Ponadto mogę wystawić gdzieś na ftp kilkanaście (może dziesiąt?) numerów, których brakuje w już zdygitalizowanym ciągu. Do tego dorzucę kilkanaście numerów jednodniówek z 1907 r (pod tą postacią wychodziła Mucha w tym czasie).

Pozdrawiam,
Grzesiek

PS. Relis, o obiecanych dawno temu Szpilkach pamiętam, jak tylko się wygrzebię z projektu, to dam znać. Czyli gdzieś na początku listopada..

arcen 
GŚŁ

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2010-11-03, 14:55   wspólne publikowanie-uzupelnianie ciągów

AgMag napisał/a:
To ja sobie pozwolę tu w takim razie przypomnieć, że obiecywałeś parę lat temu uzupełnić ciągiem dalszym nasze "Aus dem Chelmer Lande"... :-)

1. Agato, zdaje się, że "nadejszła wiekopomna pora..." Chciałbym uzupełnić 'Aus dem Chelmer Lande', powiedz mi tylko, bo już to robiliście, jak mam dołączyć to, co opublikuję, czyli "ciąg dalszy", do Twojej struktury? Innymi słowy: jak zrobić metadane? Może warto by to opisać pokrótce na forum, żeby znać sposób postępowania?
A może coś jeszcze?... Chciałbym przy tej okazji zapytać o 2 inne tytuły z waszej BC:

2. Handbuch der Provinz Schlesien...
Dlaczego przy tym wyd. ciągłym w ogóle nie jest widoczna jego struktura? Zostało opublikowane pojedynczo, nie jako publikacja grupowa?? Trudno jest ustalić, jaki zakres został udostępniony...nie dopisano nawet dat do tytułów.
Opublikujecie komplet? Chętnie to uzupełnimy (ale jako publikację grupową!) od 18 wieku.

3. Schlesische Provinzalblätter
Schlesische Provinzialblätter. Neue Folge brak 1864
Rübezahl jeszcze nie opublikowany czy brak?
Czy tu macie komplet? Opublikowane/czekające na publikację roczniki nie są jakoś ułożone kolejno...(ten 1864). Braki w ciągu czy braki czasu? Przy przeglądaniu tego tytułu zastanowiło mnie jeszcze jedno: czy nie ma możliwości w dLibrze, żeby umieścić bezpośredni link do ciągu czasopisma pod zmienionym tytułem? Żeby z jednego opisu przejść do kontynuacji jednym kliknięciem? Może to miałaby być propozycja dla techników dLibry o stworzenie takiej możliwości? W Opisie pod 'Schlesische Provinzialblätter' widać 2 kolejne tytuły, ale nie można do nich bezpośrednio przejść. Trzeba zacząć wyszukiwanie w BC od nowa ze skopiowanym z opisu tytułem? Skądinąd: dlaczego nie połączono tych struktur? Czy są jakieś awantaże tego rozdzielenia? Wszyscy bibliografowie od Klawittera przez Ristera po Białego (ten przy tym piśmie ma jakieś błędy) uznają wszystkie te 3 tytuły za kontynuację. Nawet sygnatura jest (najczęściej) jedna - zarówno w BŚ jak i w BUWr. Dlaczego są więc w BC oddzielnie? Pytam, by ustalić najlepszą praktykę - my to robiliśmy dotąd inaczej.

4. A co z dodatkami do tych tytułów (brak dokładniejszych informacji w opisie)? Są "schowane" w strukturze, czy nieopublikowane? Mówię o dodatkach: Literarische Chronik von Schlesien, Schlesische Monatsschrift itd. To w ogóle jest dla mnie pytanie: jak publikować dodatki, jeśli zostały oddzielone od numerów i przechowywane są na osobnej sygnaturze - czasami się już nie da tego scalić. Dobra byłaby może i wtedy możliwość przejścia z opisu czasopisma głównego do dodatku...

5. Kwestia przygotowywania metadanych - struktury publikacji.
Jesli macie brak, robicie pustą publikację w kompletnej strukturze (wtedy mógłbym się, jak sądzę, w nią niejako wpisać z uzupełnieniem) czy też pomijacie to wydanie, a uzupełnienie z naszej BCUWr wyjdzie tylko przez wyszukiwanie w fbc lub opcję wyszukiwania wszystkich (b.niedoskonałe, bo zbyt dużo nieuporządkowanych trafień przy czasopismach...)

Przepraszam, to sporo pytań, ale może powoli da się na nie odpowiedzieć? ;-)
Ostatnio zmieniony przez arcen 2010-11-04, 11:13, w całości zmieniany 1 raz  

AgMag 

0%
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2010-11-03, 16:11   

Schlesische Provinzial... będzie cały, po prostu robiony jest przez kilka osób i wrzucany bez właściwej kolejności. Rubezahl też będzie niedługo. Dodatki są przy numerach, tak jak zostały wszyte w oprawę.
Co do Aus dem Chelmer... to umowa była taka onegdaj, o ile pamiętam, że zrobicie u siebie ciąg dalszy (po prostu). W FBC i tak wyjdzie a w rubryce Opis można wstawić link do ciągu dalszego. Żeby to scalić w jednym miejscu musielibyście nam przekazać skany.
Jeśli nam czegoś brakuje, to pomijamy brak w strukturze, nie tworzymy "pustej" pozycji.
Handbuchem możecie się zająć, my mamy tylko pojedyncze tomy, daleko od kompletu. Dat przy tytule nie ma w opisach bo są na k. tyt. tylko w adresie wydawniczym, a przyjęliśmy robić opis względnie zgodny z k. tyt. Zastanowię się nad zrobieniem z tego grupowej, ale jeśli wy zrobicie komplet, to może niech już jest, jak jest. Myślę, że za kompletny Handbuch wielu użytkowników byłoby wdzięcznych.

arcen 
GŚŁ

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2010-11-04, 11:08   

Byłem przekonany, że już przetestowaliście taką sytuację: drukowanie ciągu z różnych źródeł...I pamiętam, ze była tam stworzona jedna struktura, jednak ze wskazaniem, gdzie się znajduje oryginał. Ale to była może jedna ze stowarzyszonych z BŚ bibliotek? Wyobrażam sobie jednak, że nie jest konieczny transfer skanów, wystarczyłoby może podłożenie linku do publikacji w innej BC w 'puste' miejsce w strukturze...Ktoś mnie poprawi, że się jednak nie da?? Wyniki trafień w wyszukiwarce fbc wydają mi się, niestety, dość chaotyczne... Kiedy np. opublikujemy 'Instatnzien Notizen', a będzie ich sporo, wchodzenie do każdej publikacji z osobna, by zobaczyć datę wydania nie jest, jak mi się wydaje, dobrym rozwiązaniem dla czytelnika...
A propos 'Aus dem Chelmer Lande' - rozmawialiśmy kiedyś o tym co publikujecie, co my mamy uzupełnić tu, na forum, prawda? Nie jestem jednak w stanie znaleźć takiego wątku: usunięty? Czy może jednak szukać w mailach...?

Tak sobie myślę, że przydałby się jakiś 'znacznik' w strukturze czasopism w BC, który by pozwalał od razu stwierdzić brak w opublikowanym ciągu, co pozwalałoby - bez konieczności kontaktowania się i wypytywania na tym wstępnym etapie, od razu zorientować się, że pożądane jest uzupełnienie tego ciągu. Gdyby takie znaczniki dawało się przez dLibrę wyszukiwać, to otrzymalibyśmy świetne narzędzie do monitorowania i ew.uzupełniania braków w ciągach czasopism przez innych członków fbc, a kto wie, może nawet z prywatnych zbiorów czytelników, jak to już mieliście możliwość zrobić z "Muchą"... Ja będę się przynajmniej starał doklejać do opublikowanych w BC czasopism dokument google'a z wyszczególnieniem wszystkich znanych mi braków w zasobie danego tytułu, ponieważ i tak robimy zwięzłe notki informacyjne o zmianach tytułów, podtytułów i charakterze danego czasopisma. Jest to szansa, jak zawsze powtarza Tomek Kalota, ponieważ rzeczywiście najczęściej od wydania tych pism nikt ich pewnie tak dokładnie nie przeglądał, jak to się robi właśnie przy skanowaniu.

agata 

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 2/13
 15%
Wysłany: 2010-11-04, 14:27   Re: wspólne publikowanie-uzupelnianie ciągów

arcen napisał/a:

1. Agato, zdaje się, że "nadejszła wiekopomna pora..."

No, lepiej późno niz wcale ;-)

Wątek pt. 'Aus dem Chelmer Lande' ciągnie nam się już od dwóch lat, a nie mogłeś go znaleźć tu, bo jest na forum ŚBC-> zob. tutaj

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi