Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Funkcjonowanie wyszukiwania w bc.wimbp.lodz.pl
Autor Wiadomość
RedPanda

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 4/8
 50%
Wysłany: 2010-09-16, 22:04   Funkcjonowanie wyszukiwania w bc.wimbp.lodz.pl

Witam

BC-RZŁ bardzo lubię i na gminie z niej korzystam (w celach hobbistyczno-genealogicznych). Jakoś dostarczanych publikacji uważam za całkiem przyzwoity. Ostatnio co prawda zauważyłem, że rozdzielczość nowo dodawanych publikacji jest mniejsza (odrobinę za mała jak na mój gust) ale jakość OCRu nadal jest bardzo dobra.

Natomiast jakoś wyszukiwania prezentowana przez wbudowaną w stronę wyszukiwarkę rozczarowuje. W moim odczuciu prawie wcale nie łapie wyników. Dla zobrazowania posłużę się dwoma przykładami.

1) Wybierzmy dowolny dokument (najlepiej gazetę) i skopujmy z tekstu np. jakieś nazwisko. W ten sposób mamy pewność, że szukany przez nasz ciąg znaków został poprawnie rozpoznany. Sprawdzić można czy się dobrze wyszukuje np przez mechanizm wyszukiwania wbudowany w Adobe Readera.

Mając pewność, że szukamy czegoś co naprawdę istnieje proponuje spróbować "odnaleźć" nasza losowa gazetę przez wyszukiwarkę na stronie BC. Z moich obserwacji ta sztuka niemal nigdy się nie udaje.

2) Aby zobaczyć jak często dalece wbudowany system wyszukiwania pomija publikacje można porównać (dla takiego samego zapytania) ilość wyników zwracanych przez BC-RZŁ z ilością zwracaną przez wyszukiwarkę Google (wyszukującą wyłącznie na stronie BC-RZŁ). Google zawsze zwróci wielokrotnie więcej poprawnych wyników. Ze względu na swoją specyfikę nadal nie jest to 100%. Dokumentów dawniej dodanych do BC już nie zwróci.

Mam nadzieje, że udało mi się w sposób w miarę jasny przedstawić ten mój "problem". No i mam cichą nadzieje, że to szukanie uda się trochę "podregulować". :)

MHelinski

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 6/9
 66%
Wysłany: 2011-01-17, 14:06   

Proszę o podanie konkretnych przykładów, kiedy dla określonego zapytania brak jest wyników wyszukiwania. Być może to problem jakiejś konkretnej publikacji PDF. Przeprowadziłem testowo wyszukiwanie w wybranym przypadkowo dokumencie PDF i wpisany tekst został znaleziony (zarówno w samym Acrobat Readerze jak i w wyszukiwaniu ogólnym tej biblioteki cyfrowej).
\--------------------------------------/

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi