Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachowanie zasobu (preservation and conservation)
Autor Wiadomość
Bozena Michalska 
Bożena Michalska

Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 20/22
 90%
Wysłany: 2009-10-14, 08:33   Zachowanie zasobu (preservation and conservation)

chcialabym zrobic numer Biuletynu EBIB na temat zachowaia zasobu cyfrowego, ale nie wiem, czy nam sie autorzy znajda w Polsce, ktorzy opisza jak nalezy zachowywac dlugotrwale obiekty cyfrowe, jeszcze nie bylo zadnej wymiany mysli w Polsce na ten temat, zadnych konferencji, pora je zaczac, bo mamy już duże zasoby, a nie mamy metodologii pracy z nimi

macie jakies pomysly? Moze ktos zrobi konferencje na ten temat? Trzeba by gosci z zagranicy zaprosic, ktory juz ten temat ruszylli.

Bozena Michalska 
Bożena Michalska

0%
 100%
 90%
Wysłany: 2010-03-31, 13:36   Artykul do EBIB

mamy wBiuletynie EBIB na wrzesien zaplanowany numer o bardzo waznym aspekcie naszej pracy a mianowicie: zabezpieczanie zasobów dla przyszlości. Szczególnie bedzie nas interesował wymiar cyfrowy, mamy juz zamówionych parę fajnych tekstow, ale oto ukazuja sie interesujące dokumenty, które polscy bibliotekarze powinni znac, moze znajdzie się mądry bibliotekarz lub dwóch, znający język ang. który nam te dwa dokumenty przybliżą, jak zwykle liczę, że na forum znajdzie się autor.

Chodzi o rodzaj komunikatu, mówiącego o tym, jakie są najważniejsze aspekty, jakimi teraz świat się zajmuje, czym my powinniśmy się zająć, o czym pamiętac, czego nie pominąć. Uczymy sie cyfryzacji, to jest kolejny krok, jaki musimy wspolnie pokonac, przyznam, ze bardzo trudny, bo techniczny w sumie.

O jednym dokumencie piszemy w Serwisie EBIB w newsach:

A Guide to Distributed Digital Preservation http://www.metaarchive.org/GDDP autorstwa Katheriny Skinner i Matta Schultza. Tom poświęcony jest szeroko rozumianej cyfrowej ochronie dziedzictwa kulturalnego. Digitalizacja dóbr kultury może zapewnić ich długotrwała ochronę, ale jej odpowiednie przygotowanie pod względem organizacyjnym i technicznym jest dla wielu instytucji uciążliwe i zniechęcające. Potrzebne są zatem konkretne przykłady, jak proces ten przeprowadzić sprawnie i jak najmniejszym nakładem kosztów.

Książka adresowana jest do bibliotekarzy, archiwistów, badaczy, technologów, prawników, administratorów itp. Dostępna jest on-line w formacie PDF.\

druga wiąża się z repozytoriami:

Preservation and Curation in
Institutional Repositories
http://dcc.ac.uk/sites/de...report-v1.3.pdf

może znajdzie się autor ktory zechce sie tym trudnym i ambitnym tematem zająć?
Ostatnio zmieniony przez Bozena Michalska 2010-03-31, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  

Bozena Michalska 
Bożena Michalska

0%
 100%
 90%
Wysłany: 2010-03-31, 13:38   ten wątek trudny???

Widzę, że ten wątek jest trudny dla nas wszystkich, ale musi go zacząć, nie ma rady, będę drążyć, aż znajdę bibliotekarzy, którzy się nim zajmą. Bo jak nie znajdę, to sama się będę musiała nim zając, a to juz ponad moje siły. Więc do boju młodzieży!

jkp 
jkp

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 8/14
 57%
Wysłany: 2010-04-01, 12:30   

zgadzam sie - wątek trudny, a jednocześnie niezmiernie ważny - chetnie się przyjrze dokumentom (niekoniecznie sama - oczywiście ze wspraciem, też mam problemy "siłowo-czasowo-organizacyjne", ale coś wymyslę, bo temat ze wszech miar istotny :!: ) , tylko mam dylemat
Cytat:
Więc do boju młodzieży!
- na "młodziez" to ja juz tak za bardzo sie nie łapię... ;-)

_maciek 
Maciek

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 4/8
 50%
Wysłany: 2010-04-01, 12:32   

Artykuł godny polecenia na temat wagi metadanych technicznych dla systemów długookresowej ochrony zbiorów cyfrowych: http://strathprints.strath.ac.uk/13046/

Wyłuskałem to ze swojego poletka. Ex Libris ma i rozwija produkt dedykowany długookresowej ochronie zbiorów cyfrowych: http://www.exlibrisgroup....RosettaOverview

Polecam Case Study Biblioteki Narodowej Nowej Zelandii, z którą Ex Libris współpracuje przy rozwoju tego systemu. Rosette wybrała też Bawarska Biblioteka Państwowa.
Biblioteka Narodowa Nowej Zelandii była jedną z pierwszych, która na poważnie zajęła się tą sprawą. Opracowali potężny dokument opisujący założenia funkcjonalne i biznesowe takiego systemu (dostępne tu: http://ndha-wiki.natlib.g...undInformation) i siedli do stołu z firmami, które są w stanie takie oprogramowanie stworzyć i rozwijać! To bardzo ważne. Od początku założyli, a) że sami go nie napiszą, b) to co napisze dla nich firma komercyjna nie może być jednorazowym projektem z którym potem zostaną i nie wiadomo co dalej! Bo długookresowa ochrona zbiorów to proces, więc od początku założyli, że ma powstać produkt dostępny też dla innych potencjalnie zainteresowanych, który będzie miał konkretną wizję rozwoju, z kolejnymi wersjami etc. Jak w przypadku każdego profesjonalnego systemu.

Pierwsza rzecz w ogóle w kontekście Preservation to jej definicja. Oto moja propozycja tłumaczenia definicji ALA:
Ochrona zbiorów cyfrowych składa się z polityki, strategii i działań mających na celu zapewnienie dostępu do treści cyfrowych (zdigitalizowanych i utworzonych cyfrowo), niezależnie od wad i defektów nośników jak i zmian technologicznych. Celem ochrony zbiorów cyfrowych jest dokładne przedstawienie ustalonej treści w czasie.
http://ala.org/ala/mgrps/...digpres0408.cfm

O, tyle ode mnie na początek :-)
Pozdrawiam,
Maciek.

jkp 
jkp

0%
 100%
 57%
Wysłany: 2010-04-01, 12:38   

super :-)
dzięki
pozdrawiam
jp

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2010-04-01, 14:05   

_maciek napisał/a:
siedli do stołu z firmami, które są w stanie takie oprogramowanie stworzyć i rozwijać! To bardzo ważne. Od początku założyli, a) że sami go nie napiszą, b) to co napisze dla nich firma komercyjna nie może być jednorazowym projektem z którym potem zostaną i nie wiadomo co dalej!

Skoro nadarza się okazja, to warto odnotować, że poważnym problemem związanym z długoterminową ochroną danych jest/może być również vendor lock-in. Słowem, czasami aż za dobrze wiadomo, co dalej ;-) .

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2010-04-01, 15:37   

Wydaje mi się nieco odmiennie - że kwestia długoterminowego przechowywania zasobu jest względnie trudna i nadmierna problematyzacja to taka kompensacja rzeczywistych deficytów w innych obszarach. Przecież wiadomo już wystarczająco wiele o technologicznych klockach i sposobach zapewniania trwałości cyfrowych treści (wiedza to dobrze światlejsi informatycy) w kontekście właściwości obiektów cyfrowych. Bibliotekarze zaś mają propozycje jakie treści są warte przechowywania. Wiadomo tez sporo o cechach systemów długoterminowych - co jej sprzyja, a co nie. Problemem zatem nie jest technologia ale zdolność do tego co opisał _maciek:
Cytat:
"Opracowali potężny dokument opisujący założenia funkcjonalne i biznesowe takiego systemu (dostępne tu: http://ndha-wiki.natlib.g...undInformation) i siedli do stołu z firmami, które są w stanie takie oprogramowanie stworzyć i rozwijać!

czyli zdolność do wielobranżowego i kooperatywnego podejścia do problemu. Zakładam, że ciągiem dalszym jest realna próba wdrożenia pomysłów i ich korekta w praniu. A i do tego ma być innowacyjnie, pragmatycznie i strategicznie, ;-) .

Dlatego tez uważam, ze przybliżanie kolejnych papierów (i do "napisano już o tym tysiące stron" ;-) dorzucać następny tysiąc) powstałych w zupełnie innym świecie jest tylko ustawianiem kolejnych cukierków za szybą. Równie dobrze możemy w ten sposób czytać o lotach wahadłowców w kosmos (nie no fajne to), kiedy ekonomicznie, mentalnie i organizacyjnie stać nas na budowę i puszczanie papierowych latawców na sznurkach.

Póki wygląda to u nas tak
jkp napisał/a:
mam problemy "siłowo-czasowo-organizacyjne", ale coś wymyslę

(szkoda Twojej energii Joanna) średnio warto się tym zajmować w teoretycznym, całościowym wymiarze.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

jkp 
jkp

0%
 100%
 57%
Wysłany: 2010-04-01, 16:31   

widzisz, a ja chcialam to przepuscic przy pomocy naszego IT przez jakąs juz tam praktyke i doswiadczenia (fakt, ze moze bardzo jednostkowo, bo BN), by bylo latwiej innym instytucjom (bibliotekom). Myslisz, ze to se ne da?

_maciek 
Maciek

0%
 100%
 50%
Wysłany: 2010-04-02, 09:19   

sk napisał/a:
_maciek napisał/a:
siedli do stołu z firmami, które są w stanie takie oprogramowanie stworzyć i rozwijać! To bardzo ważne. Od początku założyli, a) że sami go nie napiszą, b) to co napisze dla nich firma komercyjna nie może być jednorazowym projektem z którym potem zostaną i nie wiadomo co dalej!

Skoro nadarza się okazja, to warto odnotować, że poważnym problemem związanym z długoterminową ochroną danych jest/może być również vendor lock-in. Słowem, czasami aż za dobrze wiadomo, co dalej ;-) .

Mogę się tylko domyślać skąd takie przykre doświadczenie. Zgadzam się, że to ważna sprawa i proszę mi wierzyć, że Nowozelandczycy o tym pomyśleli. W styczniu na konferencji mówił o tym Yaniv Levi, Product Manager systemu Rosetta.

Wyzwanie V: Zapewnienie by system sam w sobie nie okazał wąskim gardłem (Assuring that the system is not a preservation bottleneck by itself). Czyli co zrobić, żeby informacja nie została zamknięta w systemie na zawsze.
Rozwiązanie - trwałe repozytorium (Permanent Repository)
 All preservation worthy information is stored on disk which is a proven technology.
 The storage on disk is open and based on standards (PERMIS, METS etc.)
 The information can be restored into Rosetta or into another system.

Załączam całą prezentację, częściowo przetłumaczoną. Jak ktoś by wolał wersję oryginalną (angielską) proszę dać znać.

Rosetta 12-01-2010 Challanges -pl.pdf
Yaniv Levi - Rosetta. Prezentacja z konferencji CPI 12-01-2010
Pobierz Plik ściągnięto 555 raz(y) 1.88 MB

_maciek 
Maciek

0%
 100%
 50%
Wysłany: 2010-04-02, 09:59   

relis napisał/a:
Zakładam, że ciągiem dalszym jest realna próba wdrożenia pomysłów i ich korekta w praniu. A i do tego ma być innowacyjnie, pragmatycznie i strategicznie, ;-) .

Dlatego tez uważam, ze przybliżanie kolejnych papierów (i do "napisano już o tym tysiące stron" ;-) dorzucać następny tysiąc) powstałych w zupełnie innym świecie jest tylko ustawianiem kolejnych cukierków za szybą. Równie dobrze możemy w ten sposób czytać o lotach wahadłowców w kosmos (nie no fajne to), kiedy ekonomicznie, mentalnie i organizacyjnie stać nas na budowę i puszczanie papierowych latawców na sznurkach.

Co do prób wdrażania i korekt w praniu, to fragment z informacji prasowej Ex Libris: "Rosetta is the core software component in the National Library of New Zealand's efforts to build a sustainable digital preservation program," remarked Steve Knight, program director of preservation research and consultancy. "We have been successfully running the first version of Rosetta for over a year now and are very pleased to see the rich functionality supporting format libraries, risk management, and preservation planning and action coming on stream."

Co do kolejnych tysięcy stron... hmm, może to i racja co piszesz, ale brzmi to dość pesymistycznie. W każdym razie warto się rozglądać, nawet jak nie będziemy w stanie (bo i nie wszyscy musimy) przebrnąć przez te wszystkie dokumenty. Żebyśmy chociażby mieli świadomość, że inni już coś robią i potem zamiast ich gonić puszczając latawce można do nich dołączyć kupując... jak nie wahadłowiec, to może chociaż satelitę?

Zacytowany przeze mnie wyżej Steve Knight z BN Nowej Zelandii będzie w Warszawie 14 kwietnia. Nie znam jeszcze konkretnie godziny przylotu i ile czasu u nas spędzi, ale jak by się na tym Forum zebrała zainteresowana grupa mógłbym spróbować zorganizować jakieś mniej formalne spotkanie, w celu zasięgnięcia opinii z pierwszej ręki.

Radosnych Świąt!
Maciek.

adudczak 

Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2010-04-06, 10:44   

Ja już deklarowałem moją gotowość aby wesprzeć wrześniowy numer EBIBu. Podtrzymuje więc moją deklarację publicznie.

Cytat:
widzisz, a ja chcialam to przepuscic przy pomocy naszego IT przez jakąs juz tam praktyke i doswiadczenia (fakt, ze moze bardzo jednostkowo, bo BN), by bylo latwiej innym instytucjom (bibliotekom). Myslisz, ze to se ne da?

To byłoby ciekawe.

Cytat:
Co do kolejnych tysięcy stron... hmm, może to i racja co piszesz, ale brzmi to dość pesymistycznie. W każdym razie warto się rozglądać, nawet jak nie będziemy w stanie (bo i nie wszyscy musimy) przebrnąć przez te wszystkie dokumenty. Żebyśmy chociażby mieli świadomość, że inni już coś robią i potem zamiast ich gonić puszczając latawce można do nich dołączyć kupując... jak nie wahadłowiec, to może chociaż satelitę?

Materiałów anglojęzycznych jest naprawdę duużo, wiem bo sam miałem wątpliwą przyjemność przekopywać się przez różne opracowania (również polskie: http://fbc.pionier.net.pl....pw.edu.pl:1262). Część z nich obejmuje nie tylko kwestie informatyczne, ale również organizacyjne - niektóre bardzo abstrakcyjne w polskich warunkach jak np. finansowanie, inne już mniej - np. trwałość procedur.

Kwestia czy przepisywać na polski przepisy "powstałe w zupełnie innym świecie" czy nie to jedno, ale wydaje mi się, że takie działania mogą być istotne w kontekście budowania samej świadomości problemu.

Bardzo przydatne byłoby gdyby ktoś (albo ktosie) przejrzał istniejące rzeczy i zarekomendował jedno/dwa opracowania. Jest bardzo fajny tutorial - "Digital Preservation Management: Implementing Short-term Strategies for Long-term Problems" (http://www.icpsr.umich.edu/dpm/), który już został przetłumaczony na francuski i włoski być może warto by zastanowić się nad przetłumaczeniem go na polski.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi