Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strukturyzacja publikacji
Autor Wiadomość
Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2009-07-13, 16:25   Strukturyzacja publikacji

Co powiecie na pogłębienie struktury publikacji przy pomocy hiperlinkowania pomiędzy publikacjami w zakładkach PDFa? Chodzi o to, że dzięki temu można dokładniej odwzorować strukturę publikacji, osobno eksponując i pozycjonując jej fragmenty, ale jednocześnie nie naruszając integralności całej publikacji. Poniżej przykłady wykorzystania tego mechanizmu.

1. Książka "Nowe horyzonty" Rafała Dutkiewicza - Prezydenta Wrocławia - http://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/22322
Każdy rozdział jest osobnym plikiem PDF, dzięki czemu takie funkcje BC jak: statystyki odwiedzin, tagowanie, ocenianie, opisywanie, można wykorzystać dla każdego rozdziału niezależnie, a publikacja jest mimo to spójna i prezentowana jako całość.
(Tak na marginesie, Pan Prezydent zdecydował się uwolnić własne myśli mimo, że wersja drukowana książki jeszcze się sprzedaje. Jest to więc dobry przykład na potwierdzenie predyspozycji autora do rozważań na temat nowych horyzontów :-) .)

2. "Nowe idee początku XXI wieku" pod red. Marcina Winiarskiego - http://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/20501
Jest to praca zbiorowa, w której każdy artykuł ma swojego autora. Dzięki pogłębionej strukturyzacji każdy artykuł można osobno opisać, więc przy pomocy DC można nadać każdemu tekstowi właściwy tytuł, opisać go właściwymi słowami kluczowymi i co najważniejsze każdy ma właściwego autora, który jest indeksowany w dLibrze jako autor. Rozwiązuje się wiec problem kolejności autorów przy zbiorowej publikacji. Mimo tego rozdrobnienia cała praca zbiorowa zachowuje pierwotną spójność.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

Rambler 

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2009-07-13, 19:47   

Postawa Pana Prezydenta uwalniająca własne myśli w bibliotece cyfrowej jest jak najbardziej! W jej kontekście można wreszcie postawić sakramentalne pytanie, adresowane do bibliotekarzy z akademickich bibliotek cyfrowych: Czy w waszej bibliotece publikuje Rektor?
Natomiast w kwestii przedstawionego pogłębienia struktury publikacji to mam mieszane uczucia i poważne wątpliwości!
Takie fajne, cudowne rozmnożenie jednostek bibliograficznych! Zamiast jednej publikacji – piętnaście! Super!
Niby wszystko się zgadza, tylko po co To???

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

0%
 100%
 76%
Wysłany: 2009-07-13, 21:36   

Rambler napisał/a:
(...)
Takie fajne, cudowne rozmnożenie jednostek bibliograficznych! Zamiast jednej publikacji – piętnaście! Super!
Niby wszystko się zgadza, tylko po co To???

Ok. Może odseparujmy od tej dyskusji wątek licznika ilości publikacji w BC, bo faktycznie sztuczne mnożenie publikacji dla celów statystyczno-piarowskich jest mało sensowne i jeśli to miałoby być celem to szkoda czasu, bo przy tworzeniu takiej struktury jest trochę pracy i chyba szybciej można przygotować 15 książek niż dzielić jedną na 15 części.
Szukając odpowiedzi na pytanie "po co To???" myślę o następujących problemach/sytuacjach:
1. Szeregowanie wartości atrybutów
2. Atrybut 2. Autor
3. Możliwość stworzenia bezpośredniego odnośnika/identyfikatora do publikacji konkretnego autora a nie do publikacji zbiorowej.
4. Możliwość lepszego wypozycjonowania treści w celu ułatwienia czytelnikowi wyszukiwania. Proszę np. zapytać FBC o "autostrady".
5. "Granulacja" informacji czyni ją bardziej mobilną. Steve Jobs - prezes Apple przekonywał muzyków do tworzenia utworów niezależnych od "opakowania" w postaci albumów, twierdząc, że w ten sposób łatwiej będzie je dystrybuować.
6. Zwiększanie mobilności informacji, poprzez jej dzielenie na logiczne części, może sprzyjać efektywniejszemu uwalnianiu myśli zakodowanej w danym fragmencie informacji.

To jest tylko kilka argumentów, nad którymi pewnie warto podyskutować. Oczywiście nie każdą informację da się sensownie podzielić. Łatwiej też jest strukturyzować materiał born digital niż digitalizowany.

Rambler 

Poziom: 3
HP: 0/44
 0%
MP: 21/21
 100%
EXP: 2/9
 22%
Wysłany: 2009-07-14, 18:44   

Panie Tomaszu!
Ja nadal nie jestem przekonany do idei pogłębiania struktury publikacji. Jeżeli będzie Pan w Gnieźnie to chętnie porozmawiałbym na żywo a nie online.
Zapytanie o „autostrady” w FBC daje wynik w postaci 15 publikacji niejakiego Rafała Dutkiewicza – czyli wszystkie rozdziały jego książki. Czyżby dla każdego z tych rozdziałów tematem lub słowem kluczowym były „autostrady”???

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

0%
 100%
 76%
Wysłany: 2009-07-14, 22:22   

Rambler napisał/a:
(...)Ja nadal nie jestem przekonany do idei pogłębiania struktury publikacji. Jeżeli będzie Pan w Gnieźnie to chętnie porozmawiałbym na żywo a nie online.(...)

Będę w Gnieźnie i bardzo chętnie porozmawiam :-) . Ja się oczywiście nie upieram, żeby na siłę pogłębiać strukturę. Zastanawiam się tylko nad tym jak maksymalnie wykorzystać informację, która nie jest przytwierdzona do nośnika. Wydaje mi się, że biblioteki cyfrowe nie muszą być wiernym odwzorowaniem "ładu drukowanego", a ucyfrowienie daje wiele nowych możliwości, które mogą wprowadzić nową jakość w komunikacji i wymianie informacji. Jednym z przykładów takiej komunikacji mogą być pingback i trackback czy wstawianie filmów z YouTube na inne strony. W dLibrze 5.0 ma się pojawić funkcja umożliwiająca wstawianie publikacji na blogach czy w dowolnych serwisach internetowych. Drobniejsze fragmenty łatwiej będzie można cytować czy komentować wykorzystując te nowe funkcje.

Rambler napisał/a:
(...)Zapytanie o „autostrady” w FBC daje wynik w postaci 15 publikacji niejakiego Rafała Dutkiewicza – czyli wszystkie rozdziały jego książki. Czyżby dla każdego z tych rozdziałów tematem lub słowem kluczowym były „autostrady”???

Ups... to jest mój błąd ponieważ nie wstawiłem słów kluczowych dla każdego z rozdziałów i teraz każdy z nich dziedziczy ogólny opis z publikacji "matki", a wczoraj w FBC były tylko zindeksowane tytuły. Ale dzięki temu błędowi wygenerował się świetny przykład. Jeśli jednym słowem kluczowym oznaczymy całą książkę to czytelnik szukający informacji o autostradach dostanie w "jednej paczce" nadmiar innych mniej potrzebnych informacji. Jutro poprawię słowa kluczowe i czytelnik pytający o autostrady dostanie tego czego szuka.

P.S.
Nie upieram się przy tej granulacji. Ja tylko eksperymentuję, ale przyznam, że te dodatkowe funkcjonalności mnie przekonują :-) .

anetadr 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 19/25
 76%
Wysłany: 2009-07-18, 09:40   

W Śląskiej Bibliotece Cyfrowej umieszczamy publikacje wydawnictwa UŚ; także podserie wydawane w ramach Prac Naukowych. Do tej pory wrzucaliśmy je w całości, ale już pojawiają się prośby naukowców, żeby jednak każdy artykuł umieszczać osobno, bo każdy autor chce mieć indywidualny opis i link (które można później wykorzystać np. na własnej stronie WWW). W związku z tym prawdopodobnie zmienimy taktykę i będziemy dzielić na kawałki. Wiem, że w ten sposób trochę sztucznie zawyżamy statystykę, ale w końcu czytelnik jest ważniejszy. Zresztą my zawsze podając gdziekolwiek dane statystyczne oprócz liczby publikacji dajemy także liczbę stron, co na pewno jest bardziej wymierne.

Aneta

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi