Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polskie biblioteki 2.0 - przykłady
Autor Wiadomość
Marta 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2009-05-02, 19:32   Polskie biblioteki 2.0 - przykłady

Witam!
Piszę pracę magisterską o Bibliotekach 2.0. Opisałam przykłady bibliotek amerykańskich, a teraz poszukuję ich w Polsce. Oprócz Bibliotek Cyfrowych na dLibrze 4.0, w których można dodawać tagi, dostępne są kanały RSS itp. znalazłam ciekawy serwis - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie (http://www.mbp.chrzanow.pl/index.php). Czytelnicy mogą subskrybować kanały RSS, kontaktować się z bibliotekarzami na wiele sposobów, sugerować zakup książek i zmiany na stronie, mają dostęp do kalendarza biblioteki (Google Calendar) oraz do wielu filmów zamieszczonych w dziale "MBP w mediach". Artykuły w serwisie mają formę wpisów na blogu, a niektóre z nich mogą być oceniane przez użytkowników. Publikowana jest też lista najczęściej czytanych książek. Świetna inicjatywa, którą można już uznać za "dwuzerową". :-D

Z mojej strony pytanie i prośba jednocześnie: kto zna podobne serwisy bibliotek? W których dostępne są chociaż niektóre narzędzia 2.0, jak blogi, RSS, podcasty, dodawanie tagów itp?

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-05-04, 19:29   

Na tym forum jest sporo linków do takich bibliotek - najczęściej blogujących. Proszę sobie poszperać np. w tym wątku: http://forum.biblioteka20.pl/viewtopic.php?t=41
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2009-05-05, 07:02   

Właśnie, we wspomnianym przez relisa wątku można zobaczyć listy blogów powstałych w efekcie zajęć Michała Zająca "Marketing w bibliotece". Proponuję też wrzucić w Google taką np. frazę: "blog biblioteki w" lub "blog * biblioteki" - można będzie odkryć mnóstwo nowych blogów :)

Jeśli chodzi o podcasty, to jeszcze się nie spotkałam z takimi przykładami w polskich bibliotekach (ale może są, sama będę wdzięczna za informację). Ale warto zerknąć na stronę Biblioteki Elbląskiej - są tam ciekawe relacje wideo z bibliotecznych wydarzeń.

Można też wejść na "nasza-klasa.pl" i poszukać bibliotek - jest ich może z kilkadziesiąt, niektóre profile bardzo ciekawe, ciekawe są też formy komunikacji z czytelnikami (np. komentarze użytkowników serwisu do bibliotecznego profilu).

Możliwość subskrypcji RSS daje serwis MBP w Jaworznie . Można też przejrzeć forum dyskusyjne tej biblioteki i jeszcze forum MBP w Tarnowie .

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2009-05-05, 17:53   

Na tagowanie w polskich bibliotekach trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, bo zależy to producentów systemów bibliotecznych, czy wprowadzą taką funkcję. Wiem, że niektórzy polscy producenci planowali wprowadzenie możliwości tagowania do swoich systemów, ale czy rzeczywiście to zrobią, przekonamy się pewnie dopiero, jak zobaczymy gotowy produkt (lub nowszą wersję oprogramowania). Obawiam się, że mogą zrezygnować - jest to posunięcie dość ryzykowne, bo trudno przewidzieć, czy taka funkcja spotka się z pozytywnym odbiorem ze strony czytelników. W pierwszych amerykańskich katalogach typu OPAC 2.0 możliwość tagowania nie była zbyt często wykorzystywana przez czytelników, nawet teraz trudno jest oszacować, czy tagi są wprowadzane przez czytelników czy przez bibliotekarzy, to samo zresztą można powiedzieć o komentarzach w bibliotecznych blogach :-D .

Użytkownicy bibliotek (i katalogów) nie są do takich funkcji przyzwyczajeni, trzeba by ich było do tego przygotować i umiejętnie tę funkcjonalność wypromować. Mogę tylko przypuszczać, że w polskich realiach bibliotecznych (przede wszystkim finansowych) eksperymentowanie z tagowaniem może zostać uznane za nieopłacalne.

Gotowy produkt oferujący takie możliwości i prezentowany już polskim bibliotekarzom to Primo firmy Aleph. O ile wiem, nie ma jeszcze żadnego polskiego wdrożenia. Problemem mogą tu być dodatkowe koszty do ponoszenia przez bibliotekę, bo tego typu oprogramowanie użytkowane jest dodatkowo, czyli oprócz posiadanego systemu bibliotecznego, zapewniającego automatyzację różnych bibliotecznych funkcji (gromadzenia, katalogowania, obsługi wypożyczeń itp.). A już sam posiadany system jest zwykle kosztowny w utrzymaniu.

Inna rzecz to taka, że sami bibliotekarze często nie wiedzą o takich rozwiązaniach, a nawet jeśli wiedza, traktują je jako ciekawostkę lub niespecjalnie widzą sens jej wprowadzania. A to od bibliotekarzy głównie zależy, w jakim kierunku będą się rozwijać systemy. Na moje pytanie o możliwość wprowadzenia elementów Web 2.0 w systemie bibliotecznym jeden z producentów odpowiedział, że chętnie, ale nie ma żadnych sygnałów ze strony bibliotek, że jest takie zapotrzebowanie. Można zatem uznać, ze zapotrzebowania nie ma :-D .
Osobiście uważam, że warto o takich możliwościach mówić i pisać - co zresztą staramy się robić na tym forum - i cieszę się, ze powstają prace magisterskie na ten temat. Autorkę pozdrawiam i życzę wielu sukcesów.

Marta 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 1/9
 11%
Wysłany: 2009-05-05, 17:58   

Dziękuję serdecznie za informacje. Blogów bibliotecznych znalazłam wiele, a podcastów również jeszcze nie spotkałam w serwisach polskich bibliotek. Pozdrawiam

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi