Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
List do WBC
Autor Wiadomość
wowka 

Wiek: 72
Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 2/8
 25%
Wysłany: 2009-03-18, 13:55   List do WBC

Współtwórcami działa "O ustanowieniu i upadku konstytucji 3 maja" są -- wedle Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej -- Jan Śniadecki, Ignacy Badeni oraz Henryk Schmitt. Stwierdzenie to zaskakuje, gdyż dotąd za współtwórców tego dzieła (napisanego zasadniczo przez Kołłątaja) poczytywano całkiem inne osoby. Wymieniani byli np. Ignacy Potocki i Franciszek Ksawery Dmochowski. Tak też pisano w podręcznikach. Mylny pogląd należy sprostować. I nie trzeba wcale wymieniać podręczników -- wystarczy tylko, aby ktoś kompetentnie zredagował w WBC notę bibliograficzną.

Wydaje się, że błąd powstał skutkiem mylnego odczytania znaczenia trzech nazwisk widniejących pod szkicem o życiu i twórczości Kołłątaja, który to szkic w wydaniu z 1868 roku poprzedza właściwy tekst dzieła. Szkic ten jest anonimową kompilacją dokonaną zapewne przez samego wydawcę, który na końcu podał -- nie wiadomo dlaczego -- w nawiasie nazwiska trzech autorów, wobec których czuł się chyba szczególnie zadłużony. W każdym razie pewne jest, że nie są to podpisy trzech autorów pod wspólnym tekstem, gdyż z istotnych powodów nie mogli oni żadnego tekstu wspólnie ani napisać, ani podpisać -- gdy bowiem Schmitt już umiał pisać umiał, to Śniadecki niczego napisać już nie mógł, bo leżał w grobie. Estreicher o autorstwie tego szkicu się nie wypowiada. I zapewne do głowy mu nie przyszło, że kiedyś, jakiś bibliotekarz, katalogujący pomniki polskiego dziedzictwa, będzie mógł nie wiedzieć, kto brał faktycznie udział w przygotowaniu dzieła tej rangi co "O ustanowieniu i upadku konstytucji 3 maja" i -- w ramach "bibliotekarstwa kreatywnego" -- będzie współtwórców domniemywać na podstawie jakiegoś nawiasu przydanego do przypadkowego tekstu przez nie całkiem poważnego wydawcę.

Chciałbym prosić dyżurnego oficera w WBC o sprostowanie tej bzdury zarówno w imię prawdy dziejowej, jak i sprawności działania BC -- aby przy kwerendach dotyczących np. Jana Śniadeckiego nie były zwracane jakieś fantomiczne teksty, których nigdy nie napisał i których nikt mu, poza WBC, nie przypisuje.

A przy okazji, za jednym zamachem -- proszę o sprostowanie wiadomości, jakoby Leksykon Jana Mączyńskiego, pierwsze dojrzałe dzieło polskiej leksykografii, zastało wydane drukiem w Kaliningradzie w 1564 roku. Wierzę, że nie jest oficjalne stanowisko WBC w tej sprawie sprawie, ale tylko -- załóżmy -- pogląd pewnego działacza TPPR, który kiedyś opisywał mikrofilm z leksykonem reprodukowany dziś w WBC. Mikrofilm jest mocno przetarty i nie nadaje się do odczytu. Nota związku z tym niczego nie służy. TPPR-u już nie ma. Pozostał jeszcze Kaliningrad i różne bzdety po PRL. Postuluję, aby nie przenosić tych bzdetów do środowiska polskich bibliotek cyfrowych.Z poważaniem

Włodzimierz Wypych, Epublica

........................................................................

Powyższe uwagi chciałem przesłać wprost do WBC w prywatnym liście, ale okazało się to niemożliwe z powodu źle skonfigurowanej poczty (zakładka "kontakt" na stronie głównej WBC). -- Same nieszczęścia w tym Poznaniu! -- Nie pozostało mi więc nic innego jak tylko opublikować ten list na niniejszym forum z nadzieją, że ktoś z WBC go dostrzeże i przekaże moje uwagi komu trzeba w tej zasłużonej dla Polski Cyfrowej bibliotece.

PS. Leksykon Mączyńskiego w całkiem czytelnej postaci dostępny w PBI.
 
     
adudczak 


Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 30
Skąd: Poznań
Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 3/11
 27%
Wysłany: 2009-03-19, 10:44   

Cytat:
Powyższe uwagi chciałem przesłać wprost do WBC w prywatnym liście, ale okazało się to niemożliwe z powodu źle skonfigurowanej poczty (zakładka "kontakt" na stronie głównej WBC). -- Same nieszczęścia w tym Poznaniu! -- Nie pozostało mi więc nic innego jak tylko opublikować ten list na niniejszym forum z nadzieją, że ktoś z WBC go dostrzeże i przekaże moje uwagi komu trzeba w tej zasłużonej dla Polski Cyfrowej bibliotece.


Zapytania od użytkowników przychodzą cały czas, sprawdzałem dzisiaj - formularz kontaktu działa bez zarzutu. Być może problem leży w Pańskiej przeglądarce, strona z formularzem jest serwowana poprzez połączenie szyfrowane. Połączenie jest tworzone przy użyciu niezaufanego certyfikatu - co jest normą w przypadku zdecydowanej większości polskich bibliotek cyfrowych. Internet Explorer przy próbie wejścia na stronę kontaktu wyświetla bardzo dramatyczne ostrzeżenie być może to wprowadziło Pana w błąd i uniemożliwiło skorzystanie z formularza.
 
     
mazurek_j
BK PAN

Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 104
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2009-03-19, 15:05   Re: List do WBC

wowka napisał/a:
Same nieszczęścia w tym Poznaniu!


Co sie dziwić... widać Poznań to miasto pełne nieudaczników...
 
     
sk 
sk

Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 292
Skąd: KPBC, Toruń
Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2009-03-20, 12:25   

adudczak napisał/a:
Być może problem leży w Pańskiej przeglądarce, strona z formularzem jest serwowana poprzez połączenie szyfrowane. Połączenie jest tworzone przy użyciu niezaufanego certyfikatu - co jest normą w przypadku zdecydowanej większości polskich bibliotek cyfrowych. Internet Explorer przy próbie wejścia na stronę kontaktu wyświetla bardzo dramatyczne ostrzeżenie (...)

Równie groźne ostrzeżenia wyświetla Firefox 3. Niemniej trudno mówić, że problem leży po stronie przeglądarki, skoro w grę wchodzi certyfikat "samopodpisany", czyli mówiąc po ludzku, domowej roboty... Co gorsza, w przypadku sporej grupy bibliotek cyfrowych certyfikat wygasł, bo upłynął termin, na jaki był wystawiony.
 
     
mazurek_j
BK PAN

Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 104
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2009-03-22, 23:01   

Aby nie pozostawić tej sprawy niedokończoną, nie zważając na domysły, dywagacje czy też tendencyjność wypowiedzi, postanowiłam się do niej ustosunkować.

Tak wygląda fragment opisu wydania publikacji, która wzbudziła tak silne emocje:
• Tytuł : O ustanowieniu i upadku konstytucyi polskiej 3 maja 1791. T. I
• Autor : Kołłątaj Hugo
• Temat i słowa kluczowe : Konstytucja 3 maja 1791
• Opis : Estr. II, 410
• Wydawca : Paryż
• Współtwórca : Badeni Ignacy. Wstęp ; Schmitt Henryk. Wstęp ; Śniadecki Jan. Wstęp

Z tego opisu wynika, że:
• Jedynym autorem publikacji jest tylko i wyłącznie H. Kołłątaj…
• Współtwórcami wydania są Badeni, Schmitt i Śniadecki, gdyż takie nazwiska widnieją pod wstępem i taka informacja dodatkowo została pozyskana z karty katalogowej.

Poprosiłam koleżanki z Działu Opracowania Zbiorów aby zbadały poprawność tego zapisu. Z jakichś powodów te 3 znane nazwiska zostały tam umieszczone. Trudno na podstawie Pana emocjonalnego postu zmieniać ten zapis. Jeżeli dysponuje Pan literaturą potwierdzającą Pańską wypowiedź, chętnie przekaże je koleżankom. Do czasu decyzji otrzymania oficjalnej decyzji, zapis ten pozostanie w WBC bez zmian.

Odnośnie Leksykonu Jana Mączyńskiego:
• Tytuł : Lexicon Latino Polonicum ex optimis Latinae linguae Scriptoribus concinnatum, Ioanne Maczinsky Equite Polono interprete
• Autor : Mączyński Jan
• Miejsce wydania : Regiomonti Borussiae

Rzeczywiście, tutaj w opisie miejsca wydania wkradł się chochlik redaktorski, który jak widać powyżej został już poprawiony. Z zasady, redagując opis wpisuje się wariant nazwy występującej na stronie głównej publikacji. Königsberg, Regiomonti, Regiomontium Borussiae, Regimonti Borussiae, Regiomontum, Kaliningrad to nazwa tej samej miejscowości w różnych językach i używana w różnych okresach historycznych. W bc funkcjonuje jako grupa synonimów – stąd łatwy do zrobienia błąd przy tworzeniu opisów, który tu miał miejsce.

Leksykon Jana Mączynskiego udostępniany w WBC: http://www.wbc.poznan.pl/publication/14839 na ponad 500 skanów zawiera tylko 1 skan (okładki) pośledniej jakości, reszta jest bardzo dobrej jakości, o której np. czytelnicy gazet mogliby tylko marzyć, zatem zupełnie nie rozumiem o co chodzi z tą jakością….

Odnośnie jeszcze kontaktu z redaktorami bibliotek cyfrowych, który nie działa choć działa… Zasoby regionalnych bibliotek cyfrowych tworzone są przez konkretne biblioteki, których nazwa znajduje się w opise publikacji w atrybucie PRAWA. W przypadku potrzeby kontaktu, zawsze można się skontaktować bezpośrednio z biblioteką udostępniającą zasób. Adresy mailowe i telefony są dostępne publicznie w internecie.
 
     
mazurek_j
BK PAN

Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 104
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2009-04-02, 11:37   

Otrzymałam informację z Działu Opracowania Zbiorów w Bibliotece Kórnickiej PAN, którą przeklejam poniżej:

"W roku wydania "O ustanowieniu konstytucji." tzn. 1868 - wymienieni w opisie autorzy wstępu nie mogli pisać go razem, bo Jan Śniadecki już nie żył (daty życia tych trzech autorów wstępu to: Śniadecki 1756-1830, Badeni 1786-1859, Schmitt 1817-1883).
Estr. rejestruje tę pozycję w T.II s.410, dodając, że były wcześniejsze
edycje: Lwów, 1793 i Metz (Kraków, u J.Maja),1793; także w WORLDCat podają,
że jest to drugie wydanie. Jednak nawet w I wyd. nie mogli razem pisać
wstępu, bo wtedy nie narodził się jeszcze Henryk Schmitt. Na tej samej
stronie Estr. odsyła do biografii Badeniego i Śniadeckiego oraz dzieła
Schmitta "Usque ad finem", co świadczy o tym, że wszyscy oni pisali o H.
Kołłątaju (rzeczywiście, potwierdzam na podst. PSB). Faktem jest iż, są
podpisani pod wstępem do publikacji (sprawdziłam z autopsji), ale podani są
W NAWIASACH (!).
Moim skromnym zdaniem, konkluzja jest taka WSTEP NAPISANO NA PODSTAWIE PISM SNIADECKIEGO, BADENIEGO I SCHMITTA. NASZ OPIS PUBLIKACJI JEST PRAWIDLOWY - aut. podano w nawiasach jak w publikacji. Może zabrakło w opisie uwagi na temat tego autorstwa, kiedyś katalogujący nie prowadził tak szczegółowej analizy, to było raczej zadanie dla bibliografa."

To tyle uwag na ten temat osoby odpowiedzialnej za opracowanie wydawnictw
XIX wieku w BK PAN. Zatem karta katalogowa zostanie uzupełniona o dodatkowe informacje a opis publikacji w DC w WBC, pozostanie bez zmian.
 
     
wowka 

Wiek: 72
Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 2/8
 25%
Wysłany: 2009-04-06, 13:02   

Zgadzamy się, że osoby wymienione w tekście pt. "Wiadomość o życiu i pismach księdza Hugona Kołłątaja" nie są jego autorami. W przeciwieństwie od mazurek_j twierdzę, że nie są też współtwórcami wspomnianej publikacji. Nikt bowiem nie staje się współtwórcą jakiegoś tekstu tylko przez to, że został w nim zacytowany lub -- jak w tym przypadku – że został w nim wymieniony z nazwiska.

Nie można być współtwórcą bez własnego starania. Słowo „współtwórca” w mowie potocznej, podobnie jak w ramach Dublin Core, to osoba, organizacja, której staranie nadało określony kształt pewnemu dziełu. Publikacja, o której tu mówimy, nie nosi żadnego śladu starania Śniadeckiego et Comp. Wspomniane osoby nie są „kontrybutorami” w sensie DC: nie pisały, nie redagowały, nie tłumaczyły i nie adjustowały, nie zdobiły tekstu rysunkami. Mówienie o współtworzeniu jest w tym przypadku nadużyciem słowa – czczym frazesem, który użyty w kontekście noty katalogowej tylko wprowadza w błąd.

Nikt dotąd nigdy nie dowodził, że Śniadecki miał jakiś związek z dziełem o ustanowieniu i upadku konstytucji, czy z przygotowaniem którejkolwiek jego edycji. Żadna bibliografia takiego faktu nie odnotowuje. Estreicher za współtwórcę czy współautora poczytuje Fr. Dmochowskiego i I. Potockiego. Można się z tym opinią zgadzać lub nie. Nie można jednak bez żadnego świadectwa, ot tak, ni z gruszki, ni z pietruszki, ogłosić światu (poprzez WWW), że Śniadecki jest współtwórcą wspomnianej publikacji, że ma w ogóle z nią jakiś związek. Kto obwieszcza takie rewelacje, nie odnosząc się do rozpoznań dawnych bibliografów, zbywając milczeniem ustalenia historyków, ten sam się tylko ośmiesza.

Pozdrawiam.
 
     
mazurek_j
BK PAN

Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 104
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2009-04-06, 14:08   

Opis w WBC powstał w oparciu o mapowanie MARCa do DC gdzie Contributor=700;710;711;
Skoro w mojej bibliotece uznano opis w MARCu za poprawny, to na tej podstawie został niezmieniony również zapis w WBC. Nie mnie decydować o poprawności tego opisu.
Tworzenie biblioteki cyfrowej to wynik pracy zespołowej na wielu poziomach. Jeżeli odpowiedź w tej sprawie nie satysfakcjonuje Pana, to proszę się zgłosić do Działu Opracowania Zbiorów XIX w. BK do p. kierownik Anny Ratajczak. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu opis MARC zostanie zmieniony to zmieniony zostanie również opis tej publikacji w WBC.
 
     
wowka 

Wiek: 72
Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 2/8
 25%
Wysłany: 2009-04-08, 08:47   

Nie będę pani Ratajczak głowy tą sprawą zawracał. Powiedziałem, co miałem do powiedzenia. Sapienti sat.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Biblioteka 2.0 : Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych [Dokument elektroniczny] - Tryb dostępu http://forum.biblioteka20.pl
Korzystanie z portalu oznacza akceptację naszej polityki prywatności.
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 8