Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nieuprawnione zawłaszczenie zasobów MBC
Autor Wiadomość
relis 

Poziom: 25
HP: 29/1490
 2%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2009-01-29, 23:31   

ws napisał/a:
mwerla napisał/a:
Z prośbą o zdjęcie ekskomuniki z adresu IP? ;-)

Zwłaszcza na zawłaszczanie, które jest kontynuowane. Na szczęście jest jeszcze Tor na tym świecie ;-) . "Ekskomunikować" chyba należy BC ADT z naszego towarzystwa. Może to dobra okazja by Konsorcjum - PBC dało znak życia i coś oświadczyło.

Amen
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

Jerzy Witczak

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 9/13
 69%
Wysłany: 2009-01-29, 23:32   

ws napisał/a:
Pozostaje tylko wysłać list ze skargą do biskupa :)

Drodzy Państwo!

Z zażenowaniem śledzę losy tej afery, zabierałem zresztą głos w dyskusji. Jako związany z Kościołem ;-) i m.in. przewodniczący Zarządu Federacji Bibliotek Kościelnych "Fides" (BC FIDES), chciałbym jasno tu jeszcze raz z ubolewaniem stwierdzić, że wstyd nam, iż to z instytucją kościelną są takie problemy, wciąż nie rozwiązane. Co prawda archiwum diecezjalne to nie biblioteka, więc nie znamy się ani z ks. dyrektorem ADT ani z ks. Postawą, ale odcinamy się od tych praktyk i dołączamy się do wezwania, by właściciele ADT zmienili natychmiast swoje postępowanie.

A może i list ze skargą dobrze by było wysłać? Przełożeni ADT nie czytają przecież naszego forum...

Bozena Michalska 
Bożena Michalska

Poziom: 10
HP: 0/230
 0%
MP: 110/110
 100%
EXP: 20/22
 90%
Wysłany: 2009-01-31, 14:04   Chyba bedzie dobrze?

Pan Marcin Werla napisal, ze Tarnow zaczyna kasowac zawlaszczone dziela, poczekajmy troche, jesli naprawia swoj blad, to znaczy, ze jest dobra wola z ich strony.

List do Seminarium by sie przydal, ale musi isc oficjalnie z MBC z podpisami stosownymi.

Z anonimowego czytelnika nie czytalam uwaznie, bo anonimowy.

mwerla 
Marcin Werla

Poziom: 14
HP: 0/426
 0%
MP: 203/203
 100%
EXP: 27/33
 81%
Wysłany: 2009-02-02, 11:38   Re: Chyba bedzie dobrze?

Bozena Michalska napisał/a:
Pan Marcin Werla napisal, ze Tarnow zaczyna kasowac zawlaszczone dziela, poczekajmy troche, jesli naprawia swoj blad, to znaczy, ze jest dobra wola z ich strony.

Doprecyzowując: zacytowałem ks. Postawę, który napisał, że kasują. Jaka jest rzeczywistość to nie wiem - nie analizowałem tego dokładnie.

28 stycznia wieczorem dostałem od ks. Postawy mailem następującą informację:

Cytat:
Jak mnie poinformowano, zakończył się remanent w BC ADT. Zweryfikowano
pozwolenia na udostępnianie i usunięto błędy. Pisma do innych bibliotek
zostały wysłane i teraz czekamy na reakcję z drugiej strony.

Tak więc jak rozumiem, wg zespołu BC ADT wszystkie udostępniane tam zasoby mają już uregulowane kwestie prawne i są udostępniane w sposób zgodny z prawem.

Jeżeli wg Państwa są tam nadal obiekty udostępniane w sposób niezgodny z prawem, sugeruję niezwłoczny kontakt z BC ADT lub w ostateczności powiadomienie właściwych organów ścigania. Jedno bądź drugie działanie teoretycznie powinno to doprowadzić od zniknięcia BC ADT obiektów udostępnianych niezgodnie z prawem.

W ramach "sprawy BC ADT" uzupełniliśmy podstawowe informacje na stronach FBC o sekcję "Kwestie prawne": http://fbc.pionier.net.pl/owoc/about?id=about-fbc . Zdecydowaliśmy się ponadto, na przygotowanie rozwiązania w ramach którego obiekty o ograniczonym dostępnie (wymagające logowania, dostępne z lokalnych terminali biblioteki, udostępniane bez możliwości pobrania itp.) będą oznaczane w specjalny sposób. Chodzi o to, aby czytelnik mając w wynikach wyszukiwania FBC informację o dwóch takich samych obiektach mógł wstępnie zdecydować, który będzie dla niego lepszy - od którego rozpocząć przeglądanie. Gdy wspomniane rozwiązanie będzie gotowe, damy znać.

I jeszcze na koniec, w odpowiedzi na liczne prywatne wiadomości odnośnie blokady pobierania publikacji z BC ADT: sposób opisany przeze mnie wcześniej na forum nie działa, jednak blokadę nadał można obejść. Jako, że nie mam czasu na "zabawy w kotka i myszkę", nie będę publikował kolejnego opisu na forum. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby porównać obiekty publikowane w BC ADT ze swoimi obiektami, chętnie pomogę - proszę o prywatny kontakt. Jeżeli natomiast ktoś, jako zwykły czytelnik, chciałby po prostu móc zapisać publikację z BC ADT tak jak z innych BC, proszę o kontakt z obsługą BC ADT i zasugerowanie im odblokowania takiej możliwości.

Czytelnik 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 3/14
 21%
Wysłany: 2009-02-03, 09:41   

ws napisał/a:
mwerla napisał/a:
Z prośbą o zdjęcie ekskomuniki z adresu IP? ;-)

Zwłaszcza na zawłaszczanie, które jest kontynuowane.

mwerla napisał/a:
Tak więc jak rozumiem, wg zespołu BC ADT wszystkie udostępniane tam zasoby mają już uregulowane kwestie prawne i są udostępniane w sposób zgodny z prawem.

Jeżeli wg Państwa są tam nadal obiekty udostępniane w sposób niezgodny z prawem, sugeruję niezwłoczny kontakt z BC ADT lub w ostateczności powiadomienie właściwych organów ścigania. Jedno bądź drugie działanie teoretycznie powinno to doprowadzić od zniknięcia BC ADT obiektów udostępnianych niezgodnie z prawem.

I jeszcze na koniec, w odpowiedzi na liczne prywatne wiadomości odnośnie blokady pobierania publikacji z BC ADT:

Ze zdziwieniem czytam te wypowiedzi, a zwłaszcza o tym zawłaszczaniu przez BC ADT, w sytuacji gdy od 30 stycznia 2009 r. biblioteka ta w praktyce nie istnieje, bo jej serwer został wyłączony. Ciekaw więc jestem na jakiej podstawie ws stawia te zarzuty, skoro biblioteki już nie ma, więc jak może kontynuować owo "zawłaszczanie" i jak on mógł to stwierdzić?

Dodam, że jak mi wiadomo, wszystkie pozycje "ściągnięte", o których była cała dyskusja, zostały już znacznie wcześniej z tej biblioteki usunięte, i to już jakieś 2 tygodnie temu.

==
W edit. skorygowano datę dzienną.
.
Ostatnio zmieniony przez Czytelnik 2009-02-04, 12:33, w całości zmieniany 1 raz  

Wojtek 
Wojciech Kowalewski

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2009-02-03, 14:35   

Czytelnik napisał/a:

Ze zdziwieniem czytam te wypowiedzi, a zwłaszcza o tym zawłaszczaniu przez BC ADT, w sytuacji gdy od 27 stycznia 2009 r. biblioteka ta w praktyce nie istnieje, bo jej serwer został wyłączony. Ciekaw więc jestem na jakiej podstawie ws stawia te zarzuty, skoro biblioteki już nie ma, więc jak może kontynuować owo "zawłaszczanie" i jak on mógł to stwierdzić?

Dodam, że jak mi wiadomo, wszystkie pozycje "ściągnięte", o których była cała dyskusja, zostały już znacznie wcześniej z tej biblioteki usunięte, i to już jakieś 2 tygodnie temu.

Drogi Czytelniku,
w zasadzie powinienem ignorować Pańskie posty, bo w mojej opinii stracił Pan zupełnie wiarygodność, ale jednak odpiszę, bo wciąż się Pan dziwi... Występuje Pan na forum jako anonim i oskarża organizatorów MBC o łamanie prawa, sugerując brak stosownych umów autorskich do Pańskich tekstów, ale gdy proponuję rozwiązanie, to nie kontaktuje się Pan ze mną i nadal nie ujawnia tożsamości. Jest to zatem pomówienie, nie wstyd Panu?

Szkaluje Pan idee, które przyświecają tworzeniu bibliotek cyfrowych, wciąż usprawiedliwiając a nawet popierając zaistniały proceder. Nie ma Pan przy tym odpowiedniej wiedzy twierdząc iż "wszystkie pozycje "ściągnięte" [...] zostały już znacznie wcześniej z tej biblioteki usunięte...". Sprawy się jednak skomplikowały bardziej, usunięto konta użytkowników tego forum (tej dyskusji) a zarazem czytelników BC ADT, legalnie zarejestrowanych i aż do całkowitego "zamknięcia" BC ADT nie wszystko było takie proste i jasne. Pewne rzeczy działy się znacznie później niż Pan sądzi.

Nie jesteśmy jednak troglodytami, a ludźmi dobrej woli. Sprawa została napiętnowała i poddana opinii publicznej, której ocena jest aż nazbyt widoczna. Pytam więc: dlaczego nadal jątrzy Pan tę sprawę?

A dziwne w tym wszystkim jest to, że jak na Czytelnika, ma Pan bogatą wiedzę jeśli chodzi o sprawy związane z BC ADT, ale nic nie sugeruję.

Sprawa kontrowersji, które narosły wokół BC ADT zostały opisane przez Tygodnik TEMI z dnia 28.01.2009.
Zainteresowanych zachęcam do lektury:

TEMI

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2009-02-04, 10:23   

Czytelnik napisał/a:
Ze zdziwieniem czytam te wypowiedzi, a zwłaszcza o tym zawłaszczaniu przez BC ADT, w sytuacji gdy od 27 stycznia 2009 r. biblioteka ta w praktyce nie istnieje, bo jej serwer został wyłączony.

FBC ostatni raz podłączyło się do BC ADT 30 stycznia około 5:30 rano i pobrało informacje o 83 nowych obiektach. 29 stycznia nad ranem nie odnotowaliśmy żadnych zmian w BC ADT. 28 stycznia nad ranem wg interfejsu OAI BC ADT dodano 122 nowe rekordy, a 61 usunięto (co może również oznaczać, że 61 zmieniono i 61 dodano).

Całkiem nieźle, jak na serwer wyłączony 27 stycznia.

Czytelnik 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 3/14
 21%
Wysłany: 2009-02-04, 12:32   

mwerla napisał/a:
Czytelnik napisał/a:
Ze zdziwieniem czytam te wypowiedzi, a zwłaszcza o tym zawłaszczaniu przez BC ADT, w sytuacji gdy od 27 stycznia 2009 r. biblioteka ta w praktyce nie istnieje, bo jej serwer został wyłączony.

FBC ostatni raz podłączyło się do BC ADT 30 stycznia około 5:30 rano i pobrało informacje o 83 nowych obiektach. 29 stycznia nad ranem nie odnotowaliśmy żadnych zmian w BC ADT. 28 stycznia nad ranem wg interfejsu OAI BC ADT dodano 122 nowe rekordy, a 61 usunięto (co może również oznaczać, że 61 zmieniono i 61 dodano).

Całkiem nieźle, jak na serwer wyłączony 27 stycznia.

Przepraszam za pomyłkę w dacie (chodziło o 30 stycznia), ale nie zmienia to istoty sprawy, bo swój post o BC ADT napisał Pan 2 lutego, kiedy to BC nie istniała już od trzech dni.

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2009-02-04, 12:44   

Tak - faktycznie gdy pisałem swój post BC ADT już nie działało. Proszę uznać, że post ten (mimo, że jest datowany na przedpołudnie 2 lutego) odzwierciedla mój stan wiedzy na 30 stycznia rano.

Dalsza dyskusja w tym wątku dyskusji w sprawie BC ADT na prawdę nie ma sensu.

mwerla 
Marcin Werla

0%
 100%
 81%
Wysłany: 2009-02-05, 14:43   List od ks. Tabora do PFBN

Wczoraj opublikowałem tu na prośbę dra Nikischa kopię listu, jaki otrzymał on od ks. Tabora w sprawie umieszczenia zasobów WBC w BC ADT.

Dr Nikisch uważa, że w ten sposób sprawa BC ADT została zakończona.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi