Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Reklama kontekstowa na stronach bibliotek
Autor Wiadomość
relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-04-10, 11:11   Reklama kontekstowa na stronach bibliotek

Co sądzicie o takiej możliwości pozyskiwania (drobnych) funduszy na prowadzenie digitalizacji czy utrzymywanie bibliotek jak umieszczenie na ich stronach płatnych reklam kontekstowych typu AdSense?
Biblioteki cyfrowe tworzą pierścień linków dobrze promujący się w sieci, wysokie pozycje w rankingach, maja określony zasób i jakąś publiczność - czy widzicie jakieś ideowe przeszkody w tym zakresie?
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

bjasko 
bjasko

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 2/13
 15%
Wysłany: 2007-04-11, 08:50   

I TAK i NIE :)

rozumiem iż chodzi np. o coś takiego, że szukając książki do nauki języka japońskiego, pojawiają się reklamy firm organizujących takie egzotyczne kursy, albo odpowiednich wydawnictw?
czy reklamy adresowane do społeczności skupionej wokół jakiejś biblioteki?

tak się składa, że ostatnimi czasy miałam co nieco do czynienia ze specjalistami od marketingu i reklamy on-line: społecznościami są oni b. zainteresowani, ale...

no właśnie dla nich biblioteka to wciąż miejsce totalnie archaiczne i jej użytkownicy niejako także (dziwacy jacyś, nawiedzeni naukowcy lub nadambitni studenci...) - czy mając taką świadomość o użytkownikach bibliotek zaryzykują w działania dotarcia do takiego targetu????

Hm, ale może faktycznie warto się tym zainteresować, a raczej zainteresować się potencjalnym zainteresowaniem ze strony reklamodawców. W maju będzie prawdopodobnie organizowana konferencja zaznajomionego portalu InternetStandard.pl dotycząca reklamy on-line... może by tak to sprawdzić? czy w ogóle ktoś byłby zainteresowany?

reklama on-line do tanich nie należy, gdybyśmy zaproponowali ceny konkurencyjne... a że prognozy jej rozwoju (również i w Polsce) są nawet obiecujące...

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-04-11, 10:49   No to tak?

bjasko napisał/a:
I TAK i NIE :)
rozumiem iż chodzi np. o coś takiego, że szukając książki do nauki języka japońskiego, pojawiają się reklamy firm organizujących takie egzotyczne kursy, albo odpowiednich wydawnictw?
czy reklamy adresowane do społeczności skupionej wokół jakiejś biblioteki?

Myślałem o reklamie kontekstowej jaką oferuje np. Google w programie AdSense . Wyglądałoby to tak, że na stronie BC (albo też i innych bibliotek) - pojawiałyby sie reklamy jakoś związane ze sferą bibliotek, np. wydawnictw, firm informatycznych, digitalizacyjnych, itp., itd. Wybiera się, ile reklam ma być wyświetlanych i kliknięcie w taką reklamę przez odwiedzających oznacza zarobek dla "wydawcy", bo tak się nazywa właściciela stron udostępniającego je reklamom.
bjasko napisał/a:
tak się składa, że ostatnimi czasy miałam co nieco do czynienia ze specjalistami od marketingu i reklamy on-line: społecznościami są oni b. zainteresowani, ale...
no właśnie dla nich biblioteka to wciąż miejsce totalnie archaiczne i jej użytkownicy niejako także (dziwacy jacyś, nawiedzeni naukowcy lub nadambitni studenci...) - czy mając taką świadomość o użytkownikach bibliotek zaryzykują w działania dotarcia do takiego targetu????
Hm, ale może faktycznie warto się tym zainteresować, a raczej zainteresować się potencjalnym zainteresowaniem ze strony reklamodawców.

No tu o tyle dobrze, że właściciel strony nie musi zabiegać o reklamodawców, bo tych dostarcza mu Google. Oczywiście zgłoszenie ze strony biblioteki musi być przez tę firmę zaakceptowane - ale jakby zostało, to jakiś profil reklamodawców z pewnością dałoby sie ustalić.
Edward Deming

Tomasz Kalota 
Tomasz Kalota

Poziom: 16
HP: 0/556
 0%
MP: 265/265
 100%
EXP: 30/39
 76%
Wysłany: 2007-04-18, 23:27   Re: Reklama kontekstowa na stronach bibliotek

relis napisał/a:
Co sądzicie o takiej możliwości pozyskiwania (drobnych) funduszy na prowadzenie digitalizacji czy utrzymywanie bibliotek jak umieszczenie na ich stronach płatnych reklam kontekstowych typu AdSense?
Biblioteki cyfrowe tworzą pierścień linków dobrze promujący się w sieci, wysokie pozycje w rankingach, maja określony zasób i jakąś publiczność - czy widzicie jakieś ideowe przeszkody w tym zakresie?

Ja myślę, że to dobry pomysł. Reklamy kontekstowe mogą dodatkowo spowodować, że czytelnik dzięki bibliotece cyfrowej dotrze jeszcze do jakichś komercyjnych informacji, które przy okazji zostaną mu zaprezentowane i to w temacie, który go interesuje. Jedyna przeszkoda która mi przychodzi na myśl to ewentualne reklamowanie niepożądanych stron, ale na szczęście w Google AdSens można odfiltrować strony, których się nie chce reklamować.

Tomasz Kalota | Digitalizacja.pl | eBooki.com.pl

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-04-19, 07:52   Google Adsense

Uruchomienie usługi jest dość proste. Umieściłem sobie reklamy w blogu - ponieważ Blogger jest usługą Google - sprawę załatwia kilka klików.
W innym wypadku na stronach usługi należy przejść pewną ścieżkę kreatora reklamy, który formatuje kod Javascript do zamieszczenia na stronie.
Mam pewne obawy co do zdolności Google do określania kontekstu - widać że blogerowa wyszukiwarka Google "czyta" teksty postów i Adsense próbuje coś dobrać. Pomijając to, że odkąd umieściłem post o "ekologii" bibliotek - Adsense wyświetla m.in. reklamę o przeciwpyłkowych filtrach powietrza - z samymi BC może być problem - bo jaki kontekst dostanie Adsense do dopasowania na stronach BC? Jeśli będzie nikły - tematyczny rozrzut reklam może być spory i możliwość ograniczania niechcianych (Google mówi właściwie o "konkurencyjnych") reklam może być problemem.
Czy macie na to jakiś pomysł?
Edward Deming

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-04-19, 07:58   

A ja jeszcze myślę, że biblioteki cyfrowe mogłyby być dobrym miejscem na reklamy o tematyce regionalnej. Jest spore zapotrzebowanie na tego typu informację, a jeszcze w związku z naszym organizowaniem EURO 2012 najprawdopodobniej wzrośnie. Wszyscy będą próbowali tę okazję wykorzystać, spróbujmy i my :-D

Marek T. Słaby 

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 5/13
 38%
Wysłany: 2008-12-31, 00:40   Re: Reklama kontekstowa na stronach bibliotek

Witam,

Niezłym pomysłem jest w przypadku katalogu online - automatyczne wyświetlanie gdzie można nabyć "wynik wyszukiwania".

Marek.

Marek T. Słaby

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi