Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Gazeta Grudziądzka"
Autor Wiadomość
robertmilin 
robertmilin

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2008-10-14, 17:54   "Gazeta Grudziądzka"

Czy ktoś z Państwa wie coś na temat mikrofilmów "Gazety Grudziądzkiej", lub ma ją w planach digitalizacyjnych. Zabieram się za skanowanie Gazety Grudziądzkiej i nie chcę powielać czyjejś pracy. Nadmienię że roczniki są ładnie oprawione i choć zbyt głębokie szycie zabrało część liter to i tak żal to rozkładać.

ws 
ws

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2008-10-14, 21:53   Re: "Gazeta Grudziądzka"

robertmilin napisał/a:

Zabieram się za skanowanie Gazety Grudziądzkiej i nie chcę powielać czyjejś pracy.

A gdzie ta zeskanowana "Gazeta Grudziądzka" będzie opublikowana?

robertmilin 
robertmilin

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 4/9
 44%
Wysłany: 2008-10-15, 07:19   

Decyzje o tym gdzie gdzie to będzie opublikowane niezależną ode mnie. Takich konkretów nie mogę podać. Można współpracować z istniejącą platformą regionalną KPBC ( i to jest jak mi się wydaje najsensowniejsze rozwiązanie), można też tworzyć własną "Grudziądzką Bibliotekę Cyfrową", można też nie publikować jedynie udostępniać na miejscu w czytelni.
Ale najpierw trzeba mieć materiał by go krajać.
Ponawiam więc pytanie czy ktoś może robił "Gazetę Grudziądzką" lub ma to w planach.

ws 
ws

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2008-10-15, 08:32   

robertmilin napisał/a:
Decyzje o tym gdzie gdzie to będzie opublikowane niezależną ode mnie. Takich konkretów nie mogę podać. Można współpracować z istniejącą platformą regionalną KPBC ( i to jest jak mi się wydaje najsensowniejsze rozwiązanie), można też tworzyć własną "Grudziądzką Bibliotekę Cyfrową", można też nie publikować jedynie udostępniać na miejscu w czytelni.
Ale najpierw trzeba mieć materiał by go krajać.
Ponawiam więc pytanie czy ktoś może robił "Gazetę Grudziądzką" lub ma to w planach.

W KPBC publikujemy starą prasę Włocławka (np. Życie Włocławka i Okolicy), Bydgoszczy (np. Gazeta Bydgoska), Inowrocławia (Dziennik Kujawski), Torunia (Gazeta Toruńska, Thorner Freiheit), Chełmna (Nadwiślanin), Grudziądza (Goniec Nadwiślański), Pelplina (Pielgrzym). Teraz kończymy publikację Grudziadzkiego Kalendarza Maryańskiego. Gazety Grudziądziej jeszcze nie planowaliśmy. W Bibiotece UMK są niektóre roczniki tego tytułu, ale z licznymi brakami (może Książnica ma więcej). Zwykle brak kompletności tytułu w jednej bibliotece nie stanowi przeszkody, np. Gazetę Toruńską skanowaliśmy z naszych zbiorów i zbiorów Książnicy Kopernikańskiej. Podobnie Gazetę Bydgoską skanuje Biblioteka UKW głównie ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy a Dziennik Kujawski z Biblioteka Miejskiej w Inowrocławiu. Staramy się digitalizować materiał oryginalny, tylko w wyjątkowych sytuacjach korzystamy z mikrofilmów. Do KPBC digitalizują dwie pracownie w Bydgoszczy (UKW i CM UMK) oraz, na razie, jedna w Toruniu (UMK), wkrótce współpracę rozpocznie pracownia Książnicy Kopernikańskiej.

Mimo wszystko radzę, przed rozpoczęciem prac, wejść w kontakt z KPBC, mamy już trochę doświadczeń w digitalizacji gazet.
Dobrą okazją będzie organizowane 5 listopada br. Seminarium KPBC, które otworzy JM Rektor UMK i Dyrektor Dep. Kulltury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego. Na seminarium zaprosiliśmy różne instytucje nauki, kultury i oświaty regionu kujawsko-pomorskiego. Celem jest pokazanie KPBC oraz zachęta do współpracy. Będzie teź mowa o sposobach na zdobywanie środków na digitalizację.

W ciągu najbliższego tygodnia KPBC przeniesie się na nowy silny serwer.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi