Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymarzony system informatyczny obsługi biblioteki
Autor Wiadomość
dobekp 

Poziom: 1
HP: 0/18
 0%
MP: 8/8
 100%
EXP: 3/9
 33%
  Wysłany: 2007-12-20, 14:12   Wymarzony system informatyczny obsługi biblioteki

Na forum trafiłem dopiero niedawno i jestem pod ogromnym wrażeniem. Myślę, że jego dużą wartością jest otwarta dyskusja i wytyczanie nowych trendów. Na forum często pojawiają się opinie w stylu „przydałoby się coś, ale jeszcze tego nie ma i nie wiadomo czy się pojawi”.
Tak się przypadkowo składa, że jestem informatykiem i mam zamiar ubiegać się o dofinansowanie z UE na projekt informatyzacji małych bibliotek np. gminnych, szkolnych, pracowniczych itp. Planuję stworzenie otwartego i darmowego serwisu internetowego, gdzie każdy będzie mógł założyć sobie bibliotekę i udostępnić swoje zasoby, a znalezienie i wypożyczenie książki będzie wyglądało podobnie jak dokonanie zakupu w sklepie internetowym lub serwisie aukcyjnym. Chciałbym, aby serwis był jak najbardziej Web 2.0. Liczę na Waszą pomoc, ponieważ Wasza wiedza o bibliotekarstwie i jego realiach jest dla mnie bardzo cenna.

Proponuję pewien układ. (Ze względu na zbliżające się Święta przyjmę konwencję bożonarodzeniową i zabawię się w Św. Mikołaja. ;-) ) Napiszcie jaki system chcielibyście dostać pod choinkę, jakie ma mieć funkcje i jakie cechy, a ja - w miarę możliwości - postaram się go dla Was stworzyć. :-)

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-12-20, 20:11   Re: Wymarzony system informatyczny obsługi biblioteki

dobekp napisał/a:
Tak się przypadkowo składa, że jestem informatykiem i mam zamiar ubiegać się o dofinansowanie z UE na projekt informatyzacji małych bibliotek np. gminnych, szkolnych, pracowniczych itp. Planuję stworzenie otwartego i darmowego serwisu internetowego, gdzie każdy będzie mógł założyć sobie bibliotekę i udostępnić swoje zasoby, a znalezienie i wypożyczenie książki będzie wyglądało podobnie jak dokonanie zakupu w sklepie internetowym lub serwisie aukcyjnym....
Proponuję pewien układ. (Ze względu na zbliżające się Święta przyjmę konwencję bożonarodzeniową i zabawię się w Św. Mikołaja. ;-) ) Napiszcie jaki system chcielibyście dostać pod choinkę, jakie ma mieć funkcje i jakie cechy, a ja - w miarę możliwości - postaram się go dla Was stworzyć. :-)

Witamy! Św. MIkołaj u bibliotekarzy? Fiu fiu, to rzadkość :mrgreen:

Fajnie, że chcesz coś zrobić. Inicjatywy tego rodzaju są b. cenne i zasługują na duże uznanie. Jednakże nie do końca jest dla mnie jasne, co właściwie chciałbyś stworzyć: darmowy system biblioteczny open source, zapewniający automatyzację prac bibliotecznych (katalogowania, wyszukiwania w katalogu, rejestracji czytelników i wypożyczeń, itd.) czy serwis internetowy umożliwiający bibliotekom udostępnienie posiadanego katalogu, a użytkownikom wyszukanie książek w kolekcjach wielu bibliotek... Jeśli chcesz stworzyć kolejny system, proponowałabym najpierw rozeznanie, czy taki system spotka się z zainteresowaniem bibliotekarzy i czy w ogóle będzie na niego zapotrzebowanie. Darmowe systemy już są (dobre, sprawdzone i wciąż rozwijane), ale nie widać, by cieszyły się jakąś szczególną popularnością. Nowozelandzki system Koha stosuje w Polsce kilka bibliotek (np. BG Uniwersytetu Szczecińskiego), a polskiego Mateusza jakieś kilkanaście. Zaledwie. To, że coś jest za free, wcale nie okazuje się taką zaletą jak się mogło wydawać. Przede wszystkim dlatego, że biblioteki, zwłaszcza te mniejsze, nie zatrudniają informatyków, a sami bibliotekarze wolą mieć zapewniony support producentów komercyjnych produktów niż bać się, co się stanie, jak system padnie lub chociaż zadrży. Sama instalacja takiego systemu i właściwa konfiguracja to dla wielu bibliotek spory problem. Do tego dochodzi konieczność zorganizowania szkoleń, konsultacji z innymi użytkownikami systemu, no i - last but not least - obawa przed nowymi technologiami, brak umiejętności itd.
Znam też przypadki bibliotek, które dostawały za darmo MAKa (kiedyś BN rozdawała za free) i latami nie podejmowały żadnych prac, bo program był za trudny. Bez złośliwości, ale przeważnie bywa tak, że wydanie kilku tysięcy zł na program i konieczność uzasadnienia przed jednostkami nadrzędnymi takiego wydatku jest silniejszym motywatorem niż darmowy produkt ;). Co oczywiście nie znaczy, ze dobry darmowy nie znalazłby chętnych. Ale radziłabym to wybadać (może zadać takie pytanie na forum EBIB?).

Serwis, gdzie każdy może założyć bibliotekę i udostępnić swoje zbiory? Czy możesz to rozwinąć? Czy miałby to być darmowy program umożliwiający wyszukiwanie w wielu katalogach (niezależnie od systemów i formatów opisu), dający czytelnikom możliwość np. tagowania oraz obsługi ich kont? To mogłoby być ciekawe...

dobekp 

0%
 100%
 33%
Wysłany: 2007-12-20, 22:12   

Dziękuję bardzo za życzliwe podjęcie tematu.

Zdecydowanie mam na myśli SERWIS INTERNETOWY. Zgadzam się z Twoją sugestią, że nie ma sensu powielać narzędzi, które już są i działają dobrze.

Prosiłaś, abym napisał coś więcej. Jestem dopiero w fazie komponowania projektu: zbieram informacje, próbuje oszacować zapotrzebowanie i jego realność jego wykonania. W tej chwili mam jedynie kilka luźnych pomysłów. Nie jestem bibliotekarzem i brakuje mi wyczucia, dlatego obawiam się, że zanim nie poznam lepiej dziedziny, będą one „od czapy”. Z tego powodu wolałbym odbić piłeczkę i zapytać Was – ekspertów – o zapotrzebowanie.

Podzielę się jednak moją wizja, aby był kolejny punkt zaczepienia do dyskusji. Plan jest taki, aby serwis funkcjonował w całości na naszym serwerze, a użytkownik miał do niego dostęp za pomocą przeglądarki. Dzięki temu dla bibliotekarza odpadają problemy związane z zakupem sprzętu, instalacją oprogramowania, administracją, archiwizacją danych itp. Wystarczy, że ma komputer z dostępem do sieci. Każda osoba będzie mogła założyć swoją wirtualną bibliotekę i zgodnie z własnymi zasadami udostępniać zbiory wybranej grupie czytelników. Niektóre z nich mogą być w postaci cyfrowej, a inne w tradycyjnej. Chciałbym, aby opisy książek oraz indeksy tematyczne były tworzone przez społeczność, jak w Wikipedii lub Open Directory Project. Użytkownicy mogliby dyskutować o książkach, a dyskusje byłyby podpinane pod opisy.
Proszę o ocenę zapotrzebowania. Jakie jeszcze funkcje powinien mieć taki system? Dużo mówi się o zastosowaniu mechanizmu podobnego do Googla, który informuje o literówkach. Jakie jeszcze?

Cieszę się, że dotknęłaś kwestii związanych z zapotrzebowaniem na tego typu usługi. Natomiast martwi mnie bardzo, że w środowisku bibliotekarzy jest tak duży opór przed wprowadzaniem nowych technologii. Ciekaw jestem ile bibliotek nie posiada jeszcze systemu informatycznego? Ile z nich byłoby zainteresowane informatyzacją? Jak można je przekonać? Jakie są główne przeszkody/obawy przed jego wprowadzeniem?

Pozdrawiam
Dobek

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-12-21, 01:37   

dobekp napisał/a:
Dziękuję bardzo za życzliwe podjęcie tematu.

Zdecydowanie mam na myśli SERWIS INTERNETOWY. Zgadzam się z Twoją sugestią, że nie ma sensu powielać narzędzi, które już są i działają dobrze.

Prosiłaś, abym napisał coś więcej. Jestem dopiero w fazie komponowania projektu: zbieram informacje, próbuje oszacować zapotrzebowanie i jego realność jego wykonania. W tej chwili mam jedynie kilka luźnych pomysłów. Nie jestem bibliotekarzem i brakuje mi wyczucia, dlatego obawiam się, że zanim nie poznam lepiej dziedziny, będą one „od czapy”. Z tego powodu wolałbym odbić piłeczkę i zapytać Was – ekspertów – o zapotrzebowanie.

Pomysł jest bardzo ciekawy, szalony i pełen chaosu - więc jest bardzo dobry. ;-) (nie żartuję). Chociaż są pewnie trudności:
1. Czy da się go zastosować do bibliotek-instytucji, bowiem te optują raczej za systemami pozwalającymi na wiele więcej, niż tylko robienie i przechowywanie opisów dzieł. Zazwyczaj także posiadają dane o czytelnikach, o stanie ich kont, zawierają też dane niedostępne w oglądzie publicznym (czyli w katalogach OPAC) - takie jak kwestie majątkowe związane z księgozbiorem (prowadzenie inwentarzy etc.). Każda z tych części jest związana pewnymi wymogami prawnymi, które musiałby być spełnione gdyby miały go używać biblioteki.

2. Kwestia stopnia otwartości takiego systemu - czyli tego kto, co i na jakich zasadach mógłby tam umieszczać - jeśli opisy zrobione przez siebie samego - nie ma sprawy - w sieci jest także wiele dostępnych serwisów, które pozwalają np. po protokole Z39.50 pobierać gotowe, zrobione przez zawodowców opisy. Lecz umieszczanie dzieł w wersji cyfrowej i udostępnianie ich "zgodnie z własnymi zasadami" (jak piszesz) nie jest taka prosta z powodu restrykcji praw autorskiego. Bibliotekarze cyfrowi tworzą zasoby w oparciu o zasoby już wolne (po 70 latach od śmierci autora lub najdłużej żyjącego współtwórcy) lub takie, do których uzyskują zgodę twórców na digitalizację i publikację w BC. Istnieje w sieci sporo serwisów, które się tym nie przejmują i publikują zasoby stare ale jeszcze p. autorskim objęte - i póki nikt się nie czepia - funkcjonują. Ale w każdej chwili mogą przestać. Ustalanie spraw autorskich nie jest łatwe i zdarza się że bibliotekarze tez popełniają błędy, które jak najszybciej trzeba naprawiać. Kto w Twoim serwisie będzie kontrolował dozwoloność umieszczonych w nim publikacji. Obawiam się, że nawet jeśli napiszesz zrzeczenie się odpowiedzialności, to nic to nie pomoże i gdyby ktoś wrzucił do serwisu np. Harrego Pottera, także Ty, jako "rozpowszechniacz", możesz mieć problemy.

dobekp napisał/a:
Podzielę się jednak moją wizja, aby był kolejny punkt zaczepienia do dyskusji. Plan jest taki, aby serwis funkcjonował w całości na naszym serwerze, a użytkownik miał do niego dostęp za pomocą przeglądarki. Dzięki temu dla bibliotekarza odpadają problemy związane z zakupem sprzętu, instalacją oprogramowania, administracją, archiwizacją danych itp. Wystarczy, że ma komputer z dostępem do sieci. Każda osoba będzie mogła założyć swoją wirtualną bibliotekę i zgodnie z własnymi zasadami udostępniać zbiory wybranej grupie czytelników. Niektóre z nich mogą być w postaci cyfrowej, a inne w tradycyjnej. Chciałbym, aby opisy książek oraz indeksy tematyczne były tworzone przez społeczność, jak w Wikipedii lub Open Directory Project. Użytkownicy mogliby dyskutować o książkach, a dyskusje byłyby podpinane pod opisy.

Model "dostarczyciela" aplikacji jest już stosowany - w systemie naszych regionalnych BC, a także mogą pracować (i pracują) w ten sposób komercyjne aplikacje klasycznych systemów bibliotecznych. To dobry sposób, jeśli kogoś nie stać na klamoty i własne "know-how".
Jeśli natomiast pisząc o opisach książek robionych przez społeczność, masz na myśli opisy bibliograficzne książek, uderzasz bez pardonu w kamień węgielny i sacrum bibliotekarskiego zawodu :lol: , który o zawrót głowy przyprawia już zwykłe społecznościowe tagowanie, "równoległe" do opisów wykonanych przez bibliotekarzy. Sam jestem ciekaw co byłoby, gdybyśmy publikacji w naszych bibliotekach cyfrowych zupełnie nie opatrywali jakimikolwiek opisami, zostawiając miejsce dla działań społeczności. Jakie opisy by się pojawiły, jak publikacje byłyby klasyfikowane i jak radziliby sobie w takim serwisie użytkownicy.
A poważniej - spojrzenie bibliotekarza i sieciowego wolnego strzelca jest różne. Pierwszy zajmuje sie dokumentem (opisuje autora i współautorów, tytuł z podtytułami, wydanie fizyczną postać, etc) drugiego zapewne bardziej interesuje treść dość subiektywnie rozumiana (co wyraża tagowanie, które potwierdzane przez innych użytkowników staje sie intersubiektywne), zaś dane identyfikujące zostałyby przypuszczalnie sprowadzone do autora i tytułu, dość swobodnie zapisywanego. Ale - może to by im wystarczało? Może taki otwarta biblioteka cyfrowa-katalog, dzięki temu że dawałby możliwość "zostawienia czegoś po sobie", wniesienia jakiegoś wkładu i korzystania z wkładu innych byłby satysfakcjonującym użytkowników (społecznościowych) serwisem, mimo że z powodu niepofesjonalnych opisów nie mieliby prawdopodobieństwa odpowiedzi wysokiej trafności, do czego dążą bibliotekarze posługujący się standardami, kontrolowanymi słownikami, etc.
Pewnie mieliby - nie przypuszczam bowiem, żeby do Youtube z milionami klipów i milionami użytkowników, gdzie głównym sposobem poruszania się po zasobie są tytuły, nick autora i tagi, ktoś słał reklamacje, że czegoś nie może znaleźć, "bo jest źle opracowane".

dobekp napisał/a:
Proszę o ocenę zapotrzebowania. Jakie jeszcze funkcje powinien mieć taki system? Dużo mówi się o zastosowaniu mechanizmu podobnego do Googla, który informuje o literówkach. Jakie jeszcze?

Prawdopodobnie najbardziej realny system spełniający oczekiwania obu grup - byłby taki dualny, pozwalający na równoległe poczynania dotyczące jednego dokumentu/treści. Na naszym gruncie taka niebawem ma być poznańska dLibra, na której chodzą BC, a która w następnej wersji ma mieć tagowanie, "elektroniczna półkę" czytelnika, nawet składaną z publikacji z różnych BC. Jak pamiętam ma być też tak, że tag zapisany do publikacji przez społeczność, a moderowany przez bibliotekarzy, po upływie określonego czasu będzie wchodził automatem do słów kluczowych opisu wykonanego przez bibliotekarzy. Będą też tagi prywatne - tylko dla użytkownika. To nie jest jakieś nagłe i wielkie otwarcie - ale zamierzenia są właśnie skromne ze względu na potrzebę ustalenia zainteresowania publiczności udziałem w tych mechanizmach.
BC nie są tradycyjnymi systemami bibliotecznymi, więc są pozbawione wielu ich cech.
W tym kierunku też mają zamiar zmierzać Wolne Lektury, gdzie czytelnicy będą mogli opatrywać teksty własnymi komentarzami, a może nawet tworzyć własne ich wersje, co być może wytworzy jakieś fanowskie społeczności "rekapitulantów" - co nada starym tekstom nowe życie i znaczenia, ważne dla czytelników.

dobekp napisał/a:
Cieszę się, że dotknęłaś kwestii związanych z zapotrzebowaniem na tego typu usługi. Natomiast martwi mnie bardzo, że w środowisku bibliotekarzy jest tak duży opór przed wprowadzaniem nowych technologii. Ciekaw jestem ile bibliotek nie posiada jeszcze systemu informatycznego? Ile z nich byłoby zainteresowane informatyzacją? Jak można je przekonać? Jakie są główne przeszkody/obawy przed jego wprowadzeniem?

Te "opory" mają różne przyczyny i postać. Niektóre mają charakter uzasadniany (brak środków na utrzymanie zakupionego systemu i kadr na jego utrzymanie), inne związane są w skrócie z przekonaniem iż komputer a szczególnie internet z jego społecznościowym "bałaganem" nie dość że są szkodliwe, to jeszcze jego liche treści konkurują z rzetelną oferta bibliotek. O obawach przed technologią, otwarciem napisać można bardzo dużo, lecz nie sądzę by to coś zmieniło. Publikacje branżowe pełne są diagnoz różnych chorób i nawet można odnieść wrażenie, że w miejsce prób leczenia, odbywa się konkurs - kto napisze lepszą. :lol:
A i tak zostaje po staremu, a interes "ku nowemu" ciągną nieliczni.
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

zator

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 4/8
 50%
Wysłany: 2007-12-21, 16:23   Re: Wymarzony system informatyczny obsługi biblioteki

dobekp napisał/a:
Na forum trafiłem dopiero niedawno i jestem pod ogromnym wrażeniem. Myślę, że jego dużą wartością jest otwarta dyskusja i wytyczanie nowych trendów. Na forum często pojawiają się opinie w stylu „przydałoby się coś, ale jeszcze tego nie ma i nie wiadomo czy się pojawi”.
Tak się przypadkowo składa, że jestem informatykiem i mam zamiar ubiegać się o dofinansowanie z UE na projekt informatyzacji małych bibliotek np. gminnych, szkolnych, pracowniczych itp. Planuję stworzenie otwartego i darmowego serwisu internetowego, gdzie każdy będzie mógł założyć sobie bibliotekę i udostępnić swoje zasoby, a znalezienie i wypożyczenie książki będzie wyglądało podobnie jak dokonanie zakupu w sklepie internetowym lub serwisie aukcyjnym. Chciałbym, aby serwis był jak najbardziej Web 2.0. Liczę na Waszą pomoc, ponieważ Wasza wiedza o bibliotekarstwie i jego realiach jest dla mnie bardzo cenna.

nierealne, jestem ciekawe z czegos chcialbys utrzymywac takie uslugi??
nie wspomne, ze np. nasze bazy maja po 1.6GB danych, 6 mln rekordow w tabelach..
Mniejsze maja mniej ale.. sumujac bedzie to ilosc imponujaca.. i na pewno jedna osoba tego nie ogarnie... do tego rozne zasady pracy bibliotek... zapewnienie ciaglosci dzialania, przerwy w dzialaniu moglyby taki serwis zabic w ciagu chwili...

nio ale zycze powodzenia:)
http://bg.szczecin.pl

dobekp 

0%
 100%
 33%
Wysłany: 2007-12-21, 21:59   

Wiedziałem, że jest to dobre miejsce, aby zasięgnąć języka.

zator napisał/a:
.. i na pewno jedna osoba tego nie ogarnie...

Wierzę :-D Będzie potrzebne kilka osób.

relis napisał/a:
1. Czy da się go zastosować do bibliotek-instytucji, bowiem te optują raczej za systemami pozwalającymi na wiele więcej, niż tylko robienie i przechowywanie opisów dzieł. Zazwyczaj także posiadają dane o czytelnikach, o stanie ich kont, zawierają też dane niedostępne w oglądzie publicznym (czyli w katalogach OPAC) - takie jak kwestie majątkowe związane z księgozbiorem (prowadzenie inwentarzy etc.). Każda z tych części jest związana pewnymi wymogami prawnymi, które musiałby być spełnione gdyby miały go używać biblioteki.

Myślę, że serwis powinien zapewniać również taką funkcjonalność. Przydałaby się jakaś lista funkcji koniecznych do zaimplementowania.

zator napisał/a:
.. do tego rozne zasady pracy bibliotek...

No właśnie. Nie mogę nigdzie znaleźć procedur stosowanych w bibliotekach. Domyślam się, że przeważnie są one opracowywane przez personel, ale może są jakieś publikacje na ten temat?

relis napisał/a:
w sieci jest także wiele dostępnych serwisów, które pozwalają np. po protokole Z39.50 pobierać gotowe, zrobione przez zawodowców opisy.

Czy takie opisy można importować do swojego systemu i udostępniać je dalej?

relis napisał/a:
Lecz umieszczanie dzieł w wersji cyfrowej i udostępnianie ich "zgodnie z własnymi zasadami" (jak piszesz) nie jest taka prosta z powodu restrykcji praw autorskiego.

Umieszczanie dzieł w postaci cyfrowej jest odleglejszą kwestią, ponieważ najpierw chciałbym skupić się na podstawowych funkcjach związanych z obsługą biblioteki. Biblioteka cyfrowa byłaby opcją ewentualnego kierunku rozwoju.
Na początku może być to trudne do opanowania również ze względu na zasobożerność.

relis napisał/a:
Jeśli natomiast pisząc o opisach książek robionych przez społeczność, masz na myśli opisy bibliograficzne książek, uderzasz bez pardonu w kamień węgielny i sacrum bibliotekarskiego zawodu :lol: , który o zawrót głowy przyprawia już zwykłe społecznościowe tagowanie, "równoległe" do opisów wykonanych przez bibliotekarzy. Sam jestem ciekaw co byłoby, gdybyśmy publikacji w naszych bibliotekach cyfrowych zupełnie nie opatrywali jakimikolwiek opisami, zostawiając miejsce dla działań społeczności. Jakie opisy by się pojawiły, jak publikacje byłyby klasyfikowane i jak radziliby sobie w takim serwisie użytkownicy.
A poważniej - spojrzenie bibliotekarza i sieciowego wolnego strzelca jest różne. Pierwszy zajmuje sie dokumentem (opisuje autora i współautorów, tytuł z podtytułami, wydanie fizyczną postać, etc) drugiego zapewne bardziej interesuje treść dość subiektywnie rozumiana (co wyraża tagowanie, które potwierdzane przez innych użytkowników staje sie intersubiektywne), zaś dane identyfikujące zostałyby przypuszczalnie sprowadzone do autora i tytułu, dość swobodnie zapisywanego. Ale - może to by im wystarczało? Może taki otwarta biblioteka cyfrowa-katalog, dzięki temu że dawałby możliwość "zostawienia czegoś po sobie", wniesienia jakiegoś wkładu i korzystania z wkładu innych byłby satysfakcjonującym użytkowników (społecznościowych) serwisem, mimo że z powodu niepofesjonalnych opisów nie mieliby prawdopodobieństwa odpowiedzi wysokiej trafności, do czego dążą bibliotekarze posługujący się standardami, kontrolowanymi słownikami, etc.
Pewnie mieliby - nie przypuszczam bowiem, żeby do Youtube z milionami klipów i milionami użytkowników, gdzie głównym sposobem poruszania się po zasobie są tytuły, nick autora i tagi, ktoś słał reklamacje, że czegoś nie może znaleźć, "bo jest źle opracowane".

Myślę raczej o równoczesnym używaniu katalogów standardowych i tych tworzonych przez użytkowników.

Przy okazji zapytam. Gdzie mogę znaleźć katalogi tematyczne pozycji bibliotecznych? Czy prawa autorskie pozwolą mi na wprowadzenie go do swojego systemu?

ws 
ws

Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 8/19
 42%
Wysłany: 2007-12-21, 22:56   

Coś podobnego już istnieje jest to wspominany na tym forum serwis LibraryThing. Skierowany jest głównie do osób fizycznych nie do instytucji, ale instytucje korzystają (odpłatnie) z informacji zebranej przy tagowaniu, związkach opisów, tworzeniu recenzji. LibraryThing utrzymuje się z drobnych wpłat i chyba reklam.
W przypadku bibliotek sprawa takiego serwisu z wirtualnym systemem bibliotecznym jest o wiele bardziej złożona (przetargi, umowy, ochrona danych osobowych, ochrona praw autorskich, spory konserwatyzm środowiska, itp., itd.)

olek 

Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 7/8
 87%
Wysłany: 2007-12-22, 02:39   

dobekp napisał/a:
(...)
Umieszczanie dzieł w postaci cyfrowej jest odleglejszą kwestią, ponieważ najpierw chciałbym skupić się na podstawowych funkcjach związanych z obsługą biblioteki. Biblioteka cyfrowa byłaby opcją ewentualnego kierunku rozwoju.
Na początku może być to trudne do opanowania również ze względu na zasobożerność.
(...)

Drogi Kolego,

Radziłbym zacząć od ściągnięcia sobie i zainstalowania niewielkiego systemu o nazwie OpenBiblio (http://obiblio.sourceforge.net/).
Dużo by opowiadać, co to są podstawowe funkcje systemu bibliotecznego. Dawno temu napisałem takie zestawienie: Funkcje bibliotecznego systemu zautomatyzowanego. "Bibliotekarz" 1994 nr 7/8 s. 28-33. Chcesz, to zajrzyj.

OpenBiblio jest napisany w PHP/MySQL - łatwo pooglądać kod i pobawić się w modyfikacje. Moim zdaniem ma prawie wszystko, co mały system mieć powinien.

BTW, na konferencjach bibliotekarskich w 2004 i 2006 roku miałem referaty o stosowaniu OpenSource w bibliotekach. To temat -rzeka. Jest milion problemów do rozwiązania. Miałem pomysł dość prosty. Hostować małym bibliotekom takie dedykowane OpenBiblio z serwerów dużych bibliotek lub innych instytucji. Udało mi się nawet zainteresować tym Departament SI w dawnym Ministerstwie Nauki. Już miały ruszać testy, jak Departament został przeniesiony do MSWiA, gdzie ślad po nim zaginął. Żadna z dużych bibliotek nie podjęła tematu.

Widać, że masz jakiś pomysł, ale słabo stoisz z realiami. Zastanawia, że w Twojej koncepcji brak odpowiedzi na pytania, dla kogo chcesz właściwie zrobić ten system i po co. Konstatacja, że małe biblioteki są słabo zinformatyzowane, bo bibliotekarze mają opory jest trywialna i chyba nieprawdziwa. Bibliotekarze chętnie wezmą każdą technologię, która będzie stabilna i efektywna.

Rozumiem Twój twórczy niepokój, bo sam się nagłówkowałem nad stworzeniem jakiejś koncepcji systemu informatyczego, który byłby wolny (otwarty) i elastyczny. Wyniki tych wysiłków można zobaczyć tutaj: osa.oss.wroc.pl

Ne chcę cię zatem zniechęcać, ale wydaje mi się, że jeśli nie masz dobrego teamu, który gotów się jest zaangażować w projekt na minimum 5 lat, to lepiej nie zaczynać lub skoncentrować się na pełnej lokalizacji takich projektów jak OpenBiblio czy Koha.

Z tego co pisałeś to na razie wynika, że chcesz skrzyżować CMS z systemem bibliotecznym i jakimś wiki. No niby czemu nie? W sumie gdyby do Drupala (http://drupal.org/) domontować katalogi i obsługę wypożyczeń, to bylibyśmy blisko :)

Recz jednak nie w tym by tworzyć kolejne narzędzia, ale umieć stworzyć coś działającego. Dlatego kierunek portalu usługowego mi się podoba, pod warunkiem, że usługi będą proste, tanie i stabilne. Zacząć można od różnych końców. To jednak wymaga doprecyzowania, dla kogo miałaby być ta oferta i co załatwiać.

AgaK 

Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 8/25
 32%
Wysłany: 2007-12-22, 10:07   

:-D
Dodałabym jeszcze do tego kilka linków i problemów do przemyślenia. Odpowiedź na pytanie, jakie funkcje powinien mieć system biblioteczny i (pośrednio) na temat procedur stosowanych w bibliotekach znajdziesz w opisach komercyjnych produktów, takich jak np. Prolib, Sowa i Libra. Może Cię zainteresować strona o Sowie, bowiem producenci oferują ją także na zasadach outsourcingu (katalog biblioteki jest fizycznie na serwerze producenta, a praca z nim ma charakter zdalny). Nie jest to jednak usługa bezpłatna.
Każdy system biblioteczny ma określony zestaw funkcji, które musi mieć i nie podlegają one żadnym życzeniom do św. Mikołaja. Życzyć to my sobie możemy jakieś narzędzia dodatkowe, np. życzylibyśmy sobie (choć pewnie nie wszyscy :mrgreen: ), by system zapewniał czytelnikom możliwość tagowania poszczególnych pozycji w katalogu, tworzenia rankingów tagów, podpowiedzi zapytań, pisania recenzji, itp. Katalog, który coś takiego już ma, możesz zobaczyć na stronie biblioteki amerykańskiej Ann Arbor District Library.

Problemem dla mnie są tu koszty. Wspomniałeś coś o projekcie europejskim - rozumiem że kasa z projektu umożliwi wykonanie kosztownych rozwiązań, zakup sprzętu i oprogramowania, ale co dalej po zakończeniu projektu? Jeśli zamierzasz zaoferować tę usługę wielu bibliotekom, koszty utrzymania baz będą ogromne - trzeba będzie wprowadzić opłaty abonamentowe lub utrzymywać to z reklam. Ale to może nie wyjść: atrakcyjny dla reklamodawców serwis musiałby mieć spory zasięg, a tu byłyby uwzględnione raczej niewielkie biblioteki z małym księgozbiorem, i w skromnej liczbie (duże już mają systemy komercyjne, małe mogą sie nie zgodzić, jeśli nie zapewnisz im supportu). Miałoby to może sens, gdyby to ograniczyć do jakiegoś niewielkiego terytorium. np. powiatu, jeśli znajdziesz gdzieś powiat, w którym ani jedna biblioteka nie ma jeszcze żadnego systemu (przypuszczam, że nie będą chciały migrować z tego, który już mają, chyba że na wyjątkowo atrakcyjnych zasadach) lub do kilku bibliotek specjalistycznych, zajmujących sie wybraną dziedziną...

ws napisał/a:
Coś podobnego już istnieje jest to wspominany na tym forum serwis LibraryThing. Skierowany jest głównie do osób fizycznych nie do instytucji, ale instytucje korzystają (odpłatnie) z informacji zebranej przy tagowaniu, związkach opisów, tworzeniu recenzji. LibraryThing utrzymuje się z drobnych wpłat i chyba reklam.

Właśnie :-D . Z tym że LibraryThing nie oferuje bibliotekom mechanizmów do obsługi informatycznej ich prac, lecz umożliwia użytkownikom pobieranie opisów z już gotowych katalogów stworzonych przez biblioteki. Pomysł super, ale już jest, wiec nie warto go robić drugi raz.

Jeśli mogłabym coś zasugerować. Można by pójść w kierunku multiopaca, czyli takiego oprogramowania, które nie oferuje narzędzi do tworzenia baz, lecz jednoczesne przeszukiwanie katalogów już istniejących. Oferuje to Prolib, lecz dla bibliotek, które mają Proliba, jest też taki program Fidkar - multiwyszukiwarka katalogów i baz danych, które można przeszukiwać jednocześnie niezależnie od stosowanych formatów opisów bibliograficznych (książki, czasopisma, artykuły, itd), nie zapewnia ona jednak wglądu i obsługi kont czytelników. Jest też Multiopac Pomorza, dzięki któremu można przeszukać katalogi bibliotek w całym województwie, ale też zalogować się jako czytelnik, zobaczyć stan konta i zarezerwować książkę. Są to oczywiście produkty komercyjne, jest ich niewiele i nie oferują jeszcze narzędzi 2.0. Może więc coś podobnego?

dobekp 

0%
 100%
 33%
Wysłany: 2007-12-27, 00:04   

No to mam co czytać i o czym myśleć. :-D

Dziękuje bardzo za wszystkie wypowiedzi. Są one są dla mnie bardzo pomocne.

Potrzebuję trochę czau, żeby to wszystko "przetrawić". Cały czas jednak będę śledził posty na forum, gdyby ktoś chciał podzielić się jakąś sugestią lub pomocną informacją.

Krzaki 

Poziom: 7
HP: 0/130
 0%
MP: 62/62
 100%
EXP: 11/16
 68%
Wysłany: 2008-10-01, 21:18   Re: Wymarzony system informatyczny obsługi biblioteki

dobekp napisał/a:
Tak się przypadkowo składa, że jestem informatykiem i mam zamiar ubiegać się o dofinansowanie z UE na projekt informatyzacji małych bibliotek np. gminnych, szkolnych, pracowniczych itp. Planuję stworzenie otwartego i darmowego serwisu internetowego, gdzie każdy będzie mógł założyć sobie bibliotekę i udostępnić swoje zasoby, a znalezienie i wypożyczenie książki będzie wyglądało podobnie jak dokonanie zakupu w sklepie internetowym lub serwisie aukcyjnym. Chciałbym, aby serwis był jak najbardziej Web 2.0.

Hej :)

Od Twojego wątku z zapowiedzią stworzenia serwisu minęło jakieś 10 miesięcy, stąd ciekawym czy istnieje już jakiś szkic/zarys projektu ? lub nad jakimi rozwiązaniami konkretnych problemów się zastanawiasz ? jakiej od kogo oczekujesz pomocy ?

K.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi