Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co się stało z Kujawsko-Pomorską Biblioteką Cyfrową?
Autor Wiadomość
Czytelnik 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 3/14
 21%
Wysłany: 2008-07-11, 20:38   Co się stało z Kujawsko-Pomorską Biblioteką Cyfrową?

Przez dłuższy czas nie korzystałem z KPBC i stąd moje pytanie.

Otóż jak przed kilku miesiącami szukałem w tej bibliotece pewnych nazwisk, to pokazało mi cały szereg pozycji. Dziś po wpisaniu tych samych nazwisk pokazuje się wynik zerowy.
I to nie tylko dlatego że nie "zagląda" do Estreichera.

Podobnie też kiedy wówczas wszedłem do pozycji to "szukało" mi interesującego wyrazu kolejno w całej treści, dziś muszę przestawiać strony i na szukać na nowo.

Czy ktoś może mi wyjaśnić co się stało (widzę tam inny "leyout") i czy tak już będzie zawsze, na zasadzie że towar dobry jest wypierany przez towar zły?

sk 
sk

Poziom: 15
HP: 0/488
 0%
MP: 233/233
 100%
EXP: 35/35
 100%
Wysłany: 2008-07-12, 19:45   Re: Co się stało z Kujawsko-Pomorską Biblioteką Cyfrową?

Czytelnik napisał/a:

Otóż jak przed kilku miesiącami szukałem w tej bibliotece pewnych nazwisk, to pokazało mi cały szereg pozycji. Dziś po wpisaniu tych samych nazwisk pokazuje się wynik zerowy.

Może jakieś konkrety? Jakie nazwiska? Jakie pozycje pokazało, a teraz nie pokazuje? Czy mamy się domyślić?

Czytelnik napisał/a:
Podobnie też kiedy wówczas wszedłem do pozycji to "szukało" mi interesującego wyrazu kolejno w całej treści, dziś muszę przestawiać strony i na szukać na nowo.

Po kliknięciu linku Pokaż treść (albo Treść lub Treść (nowe okno)) powinna pokazać się strona z czymś takim:

Cytat:
Sposoby wyświetlania treści:
- Wbudowany applet DjVu.
- Mam już zainstalowaną odpowiednią wtyczkę (pozostaw obsługę przeglądarce).
Zapamiętaj mój wybór.
Pokaż

Domyślny w wersji oprogramowania, z której obecnie korzystamy, jest pierwszy sposób. Pomijam w tej chwili, dlaczego tak jest, dodam tylko, że we wcześniejszych wersjach nie było wyboru i każdy, kto chciał czytać dokumenty DjVu, musiał najpierw zainstalować wtyczkę. Applet również umożliwia przeszukiwanie, ale działa trochę inaczej - przeszukuje tylko bieżącą stronę.

Jeśli chce Pan korzystać z wtyczki DjVu do przeglądarki, a nie z appletu, należy zaznaczyć drugą pozycję na wspomnianej stronie.

Jeśli chce Pan, żeby nie trzeba było o tym za każdym razem pamiętać, należy zaptaszkować również checkbox "Zapamiętaj mój wybór".

Jeśli strona proponująca wybór sposobu wyświetlania nie pokazuje się, to prawdopodobnie "zaptaszkował" Pan wcześniej pierwszy sposób.

Jeśli chce Pan się z tego wycofać, powinien Pan kliknąć "Wyświetlanie treści" w menu "Wydanie" na stronie z opisem dowolnej publikacji.

Uff... Warto zapamiętać, bo te same zasady dotyczą wszystkich bibliotek używających dlibry 4.0.

Czytelnik napisał/a:
Czy ktoś może mi wyjaśnić co się stało (widzę tam inny "leyout") i czy tak już będzie zawsze, na zasadzie że towar dobry jest wypierany przez towar zły?

Optymista! Będzie jeszcze gorzej!

Czytelnik 

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2008-07-13, 14:07   Re: Co się stało z Kujawsko-Pomorską Biblioteką Cyfrową?

sk napisał/a:
Czytelnik napisał/a:

Może jakieś konkrety? Jakie nazwiska? Jakie pozycje pokazało, a teraz nie pokazuje? Czy mamy się domyślić?

Nie chodzi mi o to by umożliwił Pan wyszukiwanie tych konkretnych nazwisk, tylko pytałem o zasadę i przyczynę.

A po drugie nie wyjaśnił Pan czemu wyszukiwanie omija teraz Estreichera? A może jest jakaś opcja, by włączyć i jego do przeszukiwania?

Przy okazji mam pytanie, w jaki sposób można szukać z polskimi znakami diakrytycznymi?
Bo teraz jak szukam interesujących mnie haseł obojętne czy wpisuję "s" czy "ś" i "a" czy "ą", pokazuje mi te same pozycje i ciekaw jestem co należy zrobić, by szukało mi konkretnie tych wyrazów jakie mnie interesują.

Przy okazji bardzo dziękuję za wyjaśnienie strony technicznej jak teraz należy szukać, by "przeglądało" mi całą publikację od razu. No cóż nawyk i częste korzystanie z MBC (a i z wcześniejszej KPBC) sprawił że uruchamiam nie zastanawiając się na tym treścią okieniek, które się pojawiają (nawiasem mówiąc może warto to co mi Pan teraz wyłuszczył w tych okienkach napisać, by ułatwić takim "odruchowcom" jak ja?).

sk napisał/a:
Czytelnik napisał/a:

Optymista! Będzie jeszcze gorzej!

Pan żartuje, a ja wiem że tak być może i jest to całkiem realne...

Pokazano mi niedawno pewną bibliotekę cyfrową w której nie można "niczego" poza przeszukiwaniem (tj. nie można nawet zapisać, skopiować czy wydrukować interesującego fragmentu tekstu [nawet przez printscrin] - po znalezieniu trzeba go ręcznie przepisywać). Boję się by ta idea się nie rozpowszechniła...

Z pozdrowieniami

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-07-13, 17:47   Re: Co się stało z Kujawsko-Pomorską Biblioteką Cyfrową?

Czytelnik napisał/a:
Nie chodzi mi o to by umożliwił Pan wyszukiwanie tych konkretnych nazwisk, tylko pytałem o zasadę i przyczynę.

Przecenia Pan możliwości naszej biblioteki cyfrowej. Nie da się tak po prostu włączyć/wyłączyć wyszukiwania konkretnych nazwisk. Jeśli pytałem, to dlatego, żeby zgłoszony przez Pana problem dokładnie zbadać i w miarę możliwości podjąć odpowiednie kroki zmierzające do usunięcia przyczyny. Wspomniana przez Pana lista nazwisk, które były i zniknęły, byłaby najlepszym punktem wyjścia. Ale może nie będzie to już potrzebne - wygląda na to, że zawartość Estreichera (przynajmniej kilku tomów, które sprawdziłem) rzeczywiście jest pomijana w wynikach wyszukiwania, choć nie powinno tak być. To jest właśnie konkret, którego było trzeba. Dziękuję za zgłoszenie, przyjrzymy się temu i spróbujemy jakoś zaradzić.

Czytelnik napisał/a:
Przy okazji mam pytanie, w jaki sposób można szukać z polskimi znakami diakrytycznymi?

Uwzględnianie diakrytyków w wyszukiwaniu można włączyć tylko w globalnych ustawieniach biblioteki cyfrowej. Chyba większość bibliotek opartych na dlibrze, w tym rownież KPBC, w wyszukiwaniu ignoruje diakrytyki. Pozwala to uniknąć problemów z wprowadzaniem znaków takich jak ö, ü, czy ś, ć w przypadku cudzoziemców. Zwiększa również szanse trafienia ze względu na niedoskonałości OCR. Niestety, może też prowadzić do efektów niepożądanych (np. piec zamiast pięć itp.).

Czytelnik napisał/a:
Pan żartuje, a ja wiem że tak być może i jest to całkiem realne...

Pokazano mi niedawno pewną bibliotekę cyfrową w której nie można "niczego" poza przeszukiwaniem (tj. nie można nawet zapisać, skopiować czy wydrukować interesującego fragmentu tekstu [nawet przez printscrin] - po znalezieniu trzeba go ręcznie przepisywać). Boję się by ta idea się nie rozpowszechniła...

To jest temat na osobną, długą dyskusję. Mówiąc najkrócej, jeśli jakaś biblioteka cyfrowa decyduje się na coś takiego, to chyba tylko z uwagi na rygory prawne i/lub pod presją ze strony wydawców itd. Pozostaje pytanie, jakie ograniczenia można jeszcze nazwać rozsądnym kompromisem...

Czytelnik 

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2008-07-14, 12:23   Re: Co się stało z Kujawsko-Pomorską Biblioteką Cyfrową?

sk napisał/a:
Przecenia Pan możliwości naszej biblioteki cyfrowej. Nie da się tak po prostu włączyć/wyłączyć wyszukiwania konkretnych nazwisk. Jeśli pytałem, to dlatego, żeby zgłoszony przez Pana problem dokładnie zbadać i w miarę możliwości podjąć odpowiednie kroki zmierzające do usunięcia przyczyny. Wspomniana przez Pana lista nazwisk, które były i zniknęły, byłaby najlepszym punktem wyjścia. Ale może nie będzie to już potrzebne - wygląda na to, że zawartość Estreichera (przynajmniej kilku tomów, które sprawdziłem) rzeczywiście jest pomijana w wynikach wyszukiwania, choć nie powinno tak być. To jest właśnie konkret, którego było trzeba. Dziękuję za zgłoszenie, przyjrzymy się temu i spróbujemy jakoś zaradzić.

Przykład nazwiska które wcześniej znajdywało także poza Estreicherem jeśli jest Pan tym zainteresowany mogę przesłać na PW.

sk napisał/a:
Czytelnik napisał/a:

Uwzględnianie diakrytyków w wyszukiwaniu można włączyć tylko w globalnych ustawieniach biblioteki cyfrowej. Chyba większość bibliotek opartych na dlibrze, w tym rownież KPBC, w wyszukiwaniu ignoruje diakrytyki. Pozwala to uniknąć problemów z wprowadzaniem znaków takich jak ö, ü, czy ś, ć w przypadku cudzoziemców. Zwiększa również szanse trafienia ze względu na niedoskonałości OCR. Niestety, może też prowadzić do efektów niepożądanych (np. piec zamiast pięć itp.).

Dziękuję za to wyjaśnienia. Rozumiem przyczynę dla której wyszukuje się ignorując znaki diakrytyczne, ale w szeregu przypadków byłoby bardzo przydatne dla użytkowników gdyby było możliwe ich stosowanie. Bo gdy będę szukał przywołanego przez Pana pieca, będzie mi się pokazywało pięć, a więc mogą to być setki czy z czasem tysiące publikacji, a wtedy w praktyce będzie oznaczało brak możliwości wyszukiwania. Bo przy takiej liczbie nie da się z tego już skorzystać (racjonalnie).

sk napisał/a:
Czytelnik napisał/a:

To jest temat na osobną, długą dyskusję. Mówiąc najkrócej, jeśli jakaś biblioteka cyfrowa decyduje się na coś takiego, to chyba tylko z uwagi na rygory prawne i/lub pod presją ze strony wydawców itd. Pozostaje pytanie, jakie ograniczenia można jeszcze nazwać rozsądnym kompromisem...

Nie są to rygory prawne ani też presja wydawców, gdyż zasada ta dotyczy także pozycji z I połowy XIX w. i to także oficjalnych druków urzędowych.

z pozdrowieniami

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-07-14, 15:22   

Czytelnik napisał/a:
Przykład nazwiska które wcześniej znajdywało także poza Estreicherem jeśli jest Pan tym zainteresowany mogę przesłać na PW.

Dziękuję, nie będzie to konieczne. Udało się znaleźć przykłady potwierdzające Pańskie obserwacje: przeszukiwanie pełnotekstowe w przypadku części publikacji nie zwraca takich wyników, jak powinno. Niestety, nie mogę obiecać szybkiej naprawy, bo problem nie wygląda na błahy, ale postaramy się go pozbyć najszybciej jak się da.

Nie wiem, na ile może być to pocieszające, w każdym razie zniknięcie nazwisk, których Pan poszukiwał, nie jest efektem decyzji o usunięciu lub ograniczeniu dostępu, lecz jedynie skutkiem problemów z oprogramowaniem.

Czytelnik napisał/a:
Dziękuję za to wyjaśnienia. Rozumiem przyczynę dla której wyszukuje się ignorując znaki diakrytyczne, ale w szeregu przypadków byłoby bardzo przydatne dla użytkowników gdyby było możliwe ich stosowanie. Bo gdy będę szukał przywołanego przez Pana pieca, będzie mi się pokazywało pięć, a więc mogą to być setki czy z czasem tysiące publikacji, a wtedy w praktyce będzie oznaczało brak możliwości wyszukiwania. Bo przy takiej liczbie nie da się z tego już skorzystać (racjonalnie).

Racja. Zapewne prawdopodobieństwo konfuzji powodowanej przez pomijanie diakrytyków będzie rosło wraz z powiększaniem się zbiorów. Być może zatem przyjdzie taki moment, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję o zmianie konfiguracji.

Czytelnik 

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2008-08-08, 14:39   

sk napisał/a:
Udało się znaleźć przykłady potwierdzające Pańskie obserwacje: przeszukiwanie pełnotekstowe w przypadku części publikacji nie zwraca takich wyników, jak powinno. Niestety, nie mogę obiecać szybkiej naprawy, bo problem nie wygląda na błahy, ale postaramy się go pozbyć najszybciej jak się da.
[...] zniknięcie [...] jest [...] skutkiem problemów z oprogramowaniem.

Nie wiem jak postępy w naprawie, ale może się przyda Państwu informacja że na podobny problem natknąłem się teraz w BUW. Z tym że tam przy wyszukiwaniu biblioteki znajduje pozycje w których ma znajdować się dane nazwisko, ale w samej pozycji już tego nie potrafi znaleźć (nawet gdy ściągnę ją całą).

I oni też używają tej nowej wersji oprogramowania. W bibliotekach gdzie jest stara wersja z czymś takim się nie spotkałem.

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-08-08, 20:24   

Czytelnik napisał/a:
sk napisał/a:
Udało się znaleźć przykłady potwierdzające Pańskie obserwacje: przeszukiwanie pełnotekstowe w przypadku części publikacji nie zwraca takich wyników, jak powinno. Niestety, nie mogę obiecać szybkiej naprawy, bo problem nie wygląda na błahy, ale postaramy się go pozbyć najszybciej jak się da.
[...] zniknięcie [...] jest [...] skutkiem problemów z oprogramowaniem.

Nie wiem jak postępy w naprawie, ale może się przyda Państwu informacja że na podobny problem natknąłem się teraz w BUW. Z tym że tam przy wyszukiwaniu biblioteki znajduje pozycje w których ma znajdować się dane nazwisko, ale w samej pozycji już tego nie potrafi znaleźć (nawet gdy ściągnę ją całą).

I oni też używają tej nowej wersji oprogramowania. W bibliotekach gdzie jest stara wersja z czymś takim się nie spotkałem.

No to zupełnie odwrotnie niż u nas: my zgubiliśmy z indeksu coś, co powinno w nim być, a oni dorobili się czegoś, czego być nie powinno :-) . Niemniej dziękuję za informację, zawsze trochę raźniej mieć towarzystwo w niedoli ;-)

Posuwamy się naprzód, wprawdzie drobnymi kroczkami, ale jednak. Nawet nie w tym rzecz, że teraz wakacje, urlopy... Okazało się, że utraciliśmy bardzo dużą część indeksu treści publikacji, więc w zasadzie najprościej byłoby indeksować wszystkie zgromadzone dokumenty od nowa. Gdybyśmy byli silniejsi sprzętowo, byłoby już po kłopocie (ba, może wtedy kłopot wcale by się nie pojawił), ale musimy sobie radzić inaczej, bo nasz serwer mógłby zatkać się na amen przy takiej operacji. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w przyszłym tygodniu powinno się zacząć poprawiać. Za to korzystanie z biblioteki może wymagać przez pewien czas cierpliwości ze względu na zwiększone obciązenie, które potrwa aż do uzupełnienia wszystkich braków.

Czytelnik 

0%
 100%
 21%
Wysłany: 2008-09-05, 15:00   

sk napisał/a:
Posuwamy się naprzód, wprawdzie drobnymi kroczkami, ale jednak. Nawet nie w tym rzecz, że teraz wakacje, urlopy... [...] Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w przyszłym tygodniu powinno się zacząć poprawiać.

Witam!
Minął już miesiąc od tej zapowiedzi, ale niestety, jak się przed chwilą przekonałem, jak nie znajdywało, tak i wciąż nie znajduje. Czy może wiadomo, kiedy można spodziewać się naprawy (albo przynajmniej poprawy) sytuacji?

.

sk 
sk

0%
 100%
 100%
Wysłany: 2008-09-05, 19:13   

Czytelnik napisał/a:
sk napisał/a:
Posuwamy się naprzód, wprawdzie drobnymi kroczkami, ale jednak. Nawet nie w tym rzecz, że teraz wakacje, urlopy... [...] Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w przyszłym tygodniu powinno się zacząć poprawiać.

Witam!
Minął już miesiąc od tej zapowiedzi, ale niestety, jak się przed chwilą przekonałem, jak nie znajdywało, tak i wciąż nie znajduje. Czy może wiadomo, kiedy można spodziewać się naprawy (albo przynajmniej poprawy) sytuacji?

W dużym skrócie sprawa wygląda tak. W połowie sierpnia z kopii zapasowej przywrócony został indeks zawierający publikacje dodane do połowy maja tego roku (wtedy przechodziliśmy na wersję 4 dlibry i od tego momentu zaczęły pojawiać się ubytki w indeksie). Cykliczne zadanie serwera, które było przyczyną kłopotów, zostało wyłączone. Mimo to 29 sierpnia indeks znowu nieoczekiwanie się zmniejszył - tym razem po reindeksacji jednej z gazet. Trzeba wiec było ponownie sięgnąć po kopię zapasową.

Dziś uruchomiona została uzgodniona z autorami dLibry procedura sprawdzania spójności, która miała prowadzić do uzupełnienia luk. Niestety, indeks - rano zawierający jeszcze 1,2 GB - w ciągu kilku godzin zmalał do 13 MB, czyli niemal do zera.

Wygląda więc na to, że trafił Pan wyjątkowo pechowo. Po południu odtworzyłem stan z godzin porannych, zatem w indeksie znów można znaleźć sporo rzeczy, choć nadal jest niepełny (brak większości publikacji dodanych latem tego roku).

Być może ktoś z teamu dLibry mógłby wyjaśnić rzecz bardziej szczegółowo i zdiagnozować przyczyny problemów. Mnie już ręce opadły :-(

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi