Biblioteka 2.0 on Facebook
Biblioteka 2.0 Strona Główna

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dublowanie digitalizacji????
Autor Wiadomość
mazurek_j
BK PAN

Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 4/20
 20%
Wysłany: 2007-07-06, 12:23   Dublowanie digitalizacji????

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł udostępnienia treści pewnej objętościowo wielkiej publikacji. Czytelnicy z pewnością też byliby zadowoleni mogąc z niej za darmo korzystać. No właśnie.... tu zaczyna się problem. Jedna z bibliotek wersję cyfrową ma jedynie w ofercie sprzedaży.... sądze, że skoro jest to duża publikacja to i cena jest odpowiednia. Pozostaje pytanie: cyfryzować i udostępniać czy mimo wszystko zostawić ten problem "na później"?

agata 

Poziom: 5
HP: 0/81
 0%
MP: 38/38
 100%
EXP: 2/13
 15%
Wysłany: 2007-07-07, 15:23   

Jesli juz poruszamy problem dublowania, to ja z jeszcze innej strony chciałabym zgadnąć, bo też zastanawiam się od jakiegoś czasu nad zagadnieniem powielania, w sensie udostępniania tych samych materiałaów ale przez biblioteki cyfrowe polskie i obce. Niby to co innego, bo np. niemckie biblioteki to niezrzeszone jednak w systemie BC, ale jaka różnica dla korzystających, skoro wpisując w google, na ten przykład, wyjdą w wynikach wszystkie zdigitalizowane zbiory...? Owszem, można ograniczać kategoriami, np. według języka polskiego, ale...

Agata

relis 

Poziom: 25
HP: 14/1490
 1%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2007-07-15, 22:52   Re: Dublowanie digitalizacji????

mazurek_j napisał/a:
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł udostępnienia treści pewnej objętościowo wielkiej publikacji. Czytelnicy z pewnością też byliby zadowoleni mogąc z niej za darmo korzystać. No właśnie.... tu zaczyna się problem. Jedna z bibliotek wersję cyfrową ma jedynie w ofercie sprzedaży.... sądze, że skoro jest to duża publikacja to i cena jest odpowiednia. Pozostaje pytanie: cyfryzować i udostępniać czy mimo wszystko zostawić ten problem "na później"?

Cóż, może ponegocjować podział zysków ze sprzedaży w zamian za rezygnację z darmowego udostępniania publikacji?... :mrgreen:
Edward Deming

http://relis-blog.blogspot.com

sefora 

0%
 100%
EXP: 3/13
 23%
Wysłany: 2007-10-01, 11:07   

Temat, jak dla mnie na czasie, choć ja mam inny problem.
Co robić z wydawnictwami wielotomowymi, gdy któraś z bibliotek opublikowała tylko kilka tomów, a my mamy całość? Publikować całość, czy tylko te tomy, które nie zostały opublikowane?
Z pozdrowieniami,

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-10-01, 12:10   

W takich sytuacjach warto publikować tylko te tomy, których nie opublikował ktoś inny. Takie sytuacje już miały miejsce - i scalanie wyłącznie braków daje sensowne i przejrzyste odpowiedzi na zapytania. Taki sens ma m. in. koordynacja digitalizacji.
Proszę sobie odpytać w wyszukiwaniu wszystkich bibliotek tytuł "Silesiacarum rerum scriptores aliquot adhuc inediti" - Zielonogórska BC zrobiła 2 tomy, ŚBC uzupełniła 1 - i jest ok.
Edward Deming

sefora 

0%
 100%
 23%
Wysłany: 2007-10-01, 13:09   

Obecnie przygotowujemy się do skanowania publikacji 7. tomowej. Okazuje się, że pewna biblioteka opublikowała t.2... Szczerze powiem, że mam mieszane uczucia co do tego, żeby publikować tylko to co nie zostało opublikowane.
Z koleżeństwem dyskutujemy już od pewnego czasu na ten temat... Są argumenty, i za tym by publikować całość, i za tym by całości nie publikować.
Dziękuję za link!
Z niepodziękowaniami,

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-10-01, 13:32   

sefora napisał/a:
Obecnie przygotowujemy się do skanowania publikacji 7. tomowej. Okazuje się, że pewna biblioteka opublikowała t.2... Szczerze powiem, że mam mieszane uczucia co do tego, żeby publikować tylko to co nie zostało opublikowane.
Z koleżeństwem dyskutujemy już od pewnego czasu na ten temat... Są argumenty, i za tym by publikować całość, i za tym by całości nie publikować.
Dziękuję za link!
Z niepodziękowaniami,

A co jest powodem tego zamieszania w uczuciach? Chętnie byśmy poznali te argumenty za publikowaniem całości.
Może coś nam umknęło?
Edward Deming

sefora 

0%
 100%
 23%
Wysłany: 2007-10-02, 08:33   

relis napisał/a:
A co jest powodem tego zamieszania w uczuciach? Chętnie byśmy poznali te argumenty za publikowaniem całości.
Może coś nam umknęło?

Ponieważ jestem nowa, jeszcze nie zdążyłam zapoznać się z wątkami na tym forum, a co za tym idzie, nie znam wszystkich argumentów za i przeciw. :-)
Z poważaniem,

mazurek_j
BK PAN

0%
 100%
 20%
Wysłany: 2007-10-02, 09:01   

A moze wyslac maila to tej bc z zapytaniem, czy zamierzaja dalej publikowac to wielotomowe wydawnictwo czy tylko ograniczaja sie do publikacji wybranego tomu? Moze maja zeskanowane a z roznych przyczyn nie udostepniaja tego....
Jezeli jednak nie zamierzaja publikowac (lub - o zgrozo - nie odpowiedza!) to ja proponuje, zgodnie z tym co powyzej, zrobic publikacje miedzybiblioteczna - przeciez dla Czytelnika to nie ma znaczenia :-)

Pozdrawiam z deszczowej Wielkopolski i.... witamy w naszych kregach :-)

J.

AgMag 

Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 9/14
 64%
Wysłany: 2007-10-02, 09:14   

Z mojego punktu widzenia jest jeden solidny argument za opublikowaniem całości pomimo wcześniejszego zaistnienia pojedynczego tomu. A mianowicie odbiorca będzie miał całość w jednym miejscu bez konieczności ponownego wyszukiwania brakującego elementu. Myślę tu o przypadkach gdy my mamy 10 tomów całości a ktoś z niewiadomych przyczyn i w bezrozumnym uniesieniu opublikował np tylko t. 3. Opublikowanie całości napewno nie będzie wielką szkodą, a gdyby doszło kiedyś np. do połączenia zasobów, to nadmiar będzie można przecież po prostu usunąć. W przypadku jednak tego starodruku, o którym wspomniał relis przychylam się do wersji nie dublowania. Książki dawne, rzadkie, gdy komplety bywają rozproszone, to są przypadki, w których dublowanie kompletnie nie ma sensu.
Problem dublowania będzie być może z czasem dotkliwszy w przypadku czasopism. Nie chce mi się wierzyć, że ktoś mając komplet będzie go dziurawił skrupulatnie sprawdzając czy inna biblioteka cyfrowa nie wrzuciła już jakichś pojedynczych numerów. Osobiście jestem przeciw wrzucaniu pojedynczych numerów w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, ze ktoś inny może mieć kompletny rocznik. To może zablokować decyzję innej bc o wrzuceniu całości. Nie przeszkadzałoby natomiast chyba dzielenie ciągów pomiędzy bc. Np jedna daje 10 lat, inna następne dziesięć. itp. Tego problemu nie będzie chyba w przypadku czasopism lokalnych, choć nigdy nie wiadomo... Na Śląsku działają o ile się nie mylę co najmniej 4 bc i w końcu zaczną sobie wchodzić w paradę albo współpracować ściśle, czyż nie tak?

relis 

1%
 100%
 32%
Wysłany: 2007-10-02, 09:58   

sefora napisał/a:
relis napisał/a:
Może coś nam umknęło?

Ponieważ jestem nowa, jeszcze nie zdążyłam zapoznać się z wątkami na tym forum, a co za tym idzie, nie znam wszystkich argumentów za i przeciw. :-)
Z poważaniem,

Ale ja pytałem o wasze argumenty ;-) .
Edward Deming

sefora 

0%
 100%
 23%
Wysłany: 2007-10-02, 10:43   

Hm. Z argumentami bywa różnie. Obiektywne to te, które przytoczyła AgMag. W naszym przypadku są one bazowe. Poza tym: dodanie tzw. nowej wartości, czyli np. OCRu, bądź innych wodotrysków; jakoś skanów; ubytki stron w egzemplarzu. I oczywiście pozostają argumenty mniej obiektywne... :->

sefora 

0%
 100%
 23%
Wysłany: 2007-10-02, 10:48   

mazurek_j napisał/a:
Pozdrawiam z deszczowej Wielkopolski i.... witamy w naszych kregach :-)

Dziękuję za powitanie, prawie je przeoczyłam. W mojej "macierzy" trwa najazd pierwszego roku..., szkolenia..., to tak dla usprawiedliwienia ;-)

Z popiołem na głowie ;-)

mazurek_j
BK PAN

0%
 100%
 20%
Wysłany: 2007-10-02, 13:52   

Jesli chodzi faktycznie o sytuacje, gdzie do dodania jest 6 tomow a 1 jest juz gdzies opublikowanych w tej samej formie, w ktorej Wy zamierzacie tez robic, to mnie byloby szkoda czasu i sil na to tylko zeby ladnie wygladalo w wynikach wyszukiwania. Zbiory udostepniane w bibliotekach cyfrowych coraz czesciej beda mialy charakter rozproszony a Czytelnicy z pewnoscia sobie poradza z przeskakiwaniem z witryny na witryne... i tak jest fajnie, ze dzieki bc maja kompletne zbiory i nie musza biegac od biblioteki do biblioteki. Mozna tez w opisie publikacji grupowej zamiescic info o dostepnosci tomu w innej bc.
Co innego jeseli zamierzacie dodac nowe jakies wartosci - wtedy faktycznie lepiej zrobic dzielo kompletnie. Niech Czytelnik zadecyduje czy chce tylko czytac cz/b skany czy jakies super zrobione publikacje.... Czesto przeciez nie tylko checi o tym decyduja ale i... lacze, ktorym dysponuje Czytelnik....

To takie moje osobiste przemyslenia i doswiadczenia... :-)

J.

rekrutacja
Wolne lektury!

Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 6/11
 54%
Wysłany: 2007-10-02, 14:21   

mazurek_j napisał/a:
Mozna tez w opisie publikacji grupowej zamiescic info o dostepnosci tomu w innej bc.

Jednej rzeczy nie rozumiem - jesli ktos zdigitalizowal jeden tom w innej bc. to dlaczego nie mozna przeniesc gotowych plikow do rodzimej bc, by byl komplet na jednej witrynie? to rozwiazanie , jak sie wydaje, eliminuje problem dublowania pracy i jednoczesnie nie powoduje koniecznosci skakania z jednej bc do drugiej.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi