To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

A my to widzimy tak... - Prośba o digitalizację czasopisma

Andrzej - 2014-09-15, 13:35
Temat postu: Prośba o digitalizację czasopisma
Czy byłaby szansa na udostępnienie niezwykle cennego pod względem naukowym czasopisma:

Deutsche Töpfer und Ziegler Zeitung

Z góry dziękuję

relis - 2014-09-16, 20:19

Biblioteka Śląska nie posiada tego.
Zresztą jak jest to typowo niemieckie, bez odniesień do naszego regionu to wątpliwe, by ktoś to zrobił.

Andrzej - 2014-09-18, 17:02

Pozwoliwszy sobie na odrobinę zgryźliwości: tak, faktycznie pismo jest typowo niemieckie i jako takie wydawane w XIX i na początku XX wieku dotyczy również regionów typowo niemieckich, jak Śląsk czy Pomorze Zachodnie. A tak na poważnie: znam je tylko z cytowań w literaturze fachowej i na tej podstawie mogę stwierdzić, iż zawiera liczne artykuły dotyczące wytwórczości garncarskiej na obecnych terenach polskich.
Dlatego też - z tych czysto egoistycznych powodów (tak jak każdy, który proponuje coś do digitalizacji) - zaproponowałem do zeskanowania ten tytuł...

relis - 2014-09-18, 21:31

Andrzej napisał/a:

Dlatego też - z tych czysto egoistycznych powodów (tak jak każdy, który proponuje coś do digitalizacji) - zaproponowałem do zeskanowania ten tytuł...

To i zdrowy egoizm, chciałem tylko wyjaśnić, nie chcąc mówić za innych, że łatwiej jest z dokumentami o bardziej regionalnym charakterze, już wówczas bez względu na język. Nawet gdybyśmy mieli to, to raczej robilibyśmy skanowanie Kattowitzer Zeitung, Oberschlesischer Wanderer, czy też różnych prawnych Amts czy Kresiblattów, aniżeli wchodzili w czasopismo ogólnoniemieckie. Stricte lokalnych rzeczy nikt za nas nie zrobi, a ten ogólnoniemiecki pewnie w końcu zrobią Niemcy.