To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

Zagwozdki prawne - Wycena kopii cyfrowych wchodzących w skład majątku bibliotek

krumel - 2010-10-27, 08:16
Temat postu: Wycena kopii cyfrowych wchodzących w skład majątku bibliotek
Czy ktoś zaczął już sporządzanie wyceny kopii cyfrowych dokumentów wykonanych własnym sumptem w bibliotece? Teoretycznie mają one jakąś wartość (nawet dużą skoro zaangażowanych jest w ich wykonywanie tylu ludzi z bardzo wielu ośrodków).
Pytanie tylko czy ktoś dorobił się już jakiegoś wzoru jak ten majątek wycenić.
Zapewne dotknie nas ten problem gdy urzędnicy sprawdzający taki czy inny projekt zaczną żądać rozliczenia poniesionych kosztów i oszacowania zysków.
Jeśli szanowna społeczność ma jakieś doświadczenia vel pomysły proszę śmiało.

KRU/mel

Kyoshi84 - 2010-10-27, 09:51

To bardzo Ciekawy temat.
Osobiście skłaniam się do wyceny "Empikowej". Mam tu na myśli ceny e-booków, które sprzedają w dość wysokich cenach. Skoro rynkowa wartość nowej cyfrowej książki jest równoważna z wartością jej papierowego odpowiednika (a czasem i droższa) to wydaje mi się, że nasze cyfrowe zasoby powinny być wyceniane zgodnie z antykwaryczną wartością oryginałów.

P.S. Nic tylko skanować starodruki i manuskrypty :)

relis - 2010-11-20, 00:11

Chyba jedyny sensowny wzór to "koszt wytworzenia". Można to oszacować dla poszczególnych projektów, ale jest trudne (niektóre projekty tylko skanują, inne najpierw kupują sprzęt i liczą różne dodatki, łącznie z prądem). Ale można też kierować się wyceną rynku. Wg znanych mi cen koszt wykonania 1 szt. TIFF-a z wersjami prezentacyjnymi PDF i DjVu + nośnik archiwalny to ok. 1,00-1,35 zł netto/skan (począwszy od określonych "minimalnych" wielkościach zleceń, zależnych od wykonawcy).