To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

Zagwozdki prawne - Będzie można powielać utwory nieznanych autorów

Tomasz Kalota - 2010-09-28, 19:37
Temat postu: Będzie można powielać utwory nieznanych autorów
gazetaprawna.pl napisał/a:
(...) Ustalenie szczegółowych zasad związanych z korzystaniem z książek, filmów, fotografii bądź utworów muzycznych anonimowych autorów to główny cel polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku. Termin zgłaszania do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego propozycji prawnych uregulowań dotyczących owej kwestii dobiegł już końca. Teraz resort kultury pracuje nad stworzeniem projektu ustawy, który zostanie skierowany do konsultacji społecznych w pierwszym kwartale 2011 roku. (...)

Więcej na stronie - http://prawo.gazetaprawna...ch_autorow.html

Agnieszka - 2013-01-11, 15:28

Witam serdecznie

Mam pytanie dotyczące praw autorskich. Mam książkę autorki M. B. Pasini - Co mi opowiedział człowieczek z porcelany. Sprawdziłyśmy we wszystkich naszych możliwych ksiązkach oraz na stronach internetowych, ale nigdzie nie możemy odnaleźć informacji na temat tej autorki a co najważniejsze dat jej urodzin i śmierci. Czy ryzykować i umieszcić ją w ŚBC? Czy prawo autorskie ma jakieś wyjątki w takich sytuacjach? :?:

relis - 2013-01-13, 12:19

Może rzut oka na współtwórców tej książki pomoże rozstrzygnąć kwestię opublikowania. Kto jest tłumaczem (czy może Ela Steinbergowa, ur. 1899?), ilustratorem, etc. ? jeśli któreś z nich żyło dłużej niż do 1942 to trzeba czekać.
Agnieszka - 2013-01-15, 09:06

O innych osobach związanych z ksiązką są również znikome informacje: Przekład autoryzowany z włoskiego ELESTY. Ilustracje wg. projektu FR. CYT. Wyglada, że trzeba będzie odpuścić i odłożyc książkę na półke bez skanowania.
relis - 2013-01-15, 17:28

Agnieszka napisał/a:
O innych osobach związanych z ksiązką są również znikome informacje: Przekład autoryzowany z włoskiego ELESTY. Ilustracje wg. projektu FR. CYT. Wyglada, że trzeba będzie odpuścić i odłożyc książkę na półke bez skanowania.

Elesta to właśnie jest owa Steinbergowa. Skoro nie potraficie określić daty szczęśliwego zakończenia żywota współautorów, to lepiej odpuścić.

katelara - 2014-01-21, 12:54

A co się dzieje w przypadku, gdy wydawca jako podmiot prawa nie istnieje i nie istnieje jego następca prawny? Myślę, że jest w kraju sporo takich sytuacji gdy przy zmianach systemowych likwidowano spółki wydawnicze i nie zadbano w procesie likwidacji lub upadłości o kwestię majątkowych praw autorskich do czasopism.
relis - 2014-01-21, 14:01

katelara napisał/a:
A co się dzieje w przypadku, gdy wydawca jako podmiot prawa nie istnieje i nie istnieje jego następca prawny? Myślę, że jest w kraju sporo takich sytuacji gdy przy zmianach systemowych likwidowano spółki wydawnicze i nie zadbano w procesie likwidacji lub upadłości o kwestię majątkowych praw autorskich do czasopism.

Nie jest pewne czy nie zadbano. Likwidacja, czy upadłość podmiotów gospodarczych to pewne procedury, a także postanowienia sądów. Prawdopodobnie każdorazowo należałoby sprawdzać, jakie były postanowienia w zakresie składnika majątkowego, jakim są prawa autorskie.