To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
 
Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

Narzekalnia im. brata Jorge - Funkcjonowanie wyszukiwania w bc.wimbp.lodz.pl

RedPanda - 2010-09-16, 23:04
Temat postu: Funkcjonowanie wyszukiwania w bc.wimbp.lodz.pl
Witam

BC-RZŁ bardzo lubię i na gminie z niej korzystam (w celach hobbistyczno-genealogicznych). Jakoś dostarczanych publikacji uważam za całkiem przyzwoity. Ostatnio co prawda zauważyłem, że rozdzielczość nowo dodawanych publikacji jest mniejsza (odrobinę za mała jak na mój gust) ale jakość OCRu nadal jest bardzo dobra.

Natomiast jakoś wyszukiwania prezentowana przez wbudowaną w stronę wyszukiwarkę rozczarowuje. W moim odczuciu prawie wcale nie łapie wyników. Dla zobrazowania posłużę się dwoma przykładami.

1) Wybierzmy dowolny dokument (najlepiej gazetę) i skopujmy z tekstu np. jakieś nazwisko. W ten sposób mamy pewność, że szukany przez nasz ciąg znaków został poprawnie rozpoznany. Sprawdzić można czy się dobrze wyszukuje np przez mechanizm wyszukiwania wbudowany w Adobe Readera.

Mając pewność, że szukamy czegoś co naprawdę istnieje proponuje spróbować "odnaleźć" nasza losowa gazetę przez wyszukiwarkę na stronie BC. Z moich obserwacji ta sztuka niemal nigdy się nie udaje.

2) Aby zobaczyć jak często dalece wbudowany system wyszukiwania pomija publikacje można porównać (dla takiego samego zapytania) ilość wyników zwracanych przez BC-RZŁ z ilością zwracaną przez wyszukiwarkę Google (wyszukującą wyłącznie na stronie BC-RZŁ). Google zawsze zwróci wielokrotnie więcej poprawnych wyników. Ze względu na swoją specyfikę nadal nie jest to 100%. Dokumentów dawniej dodanych do BC już nie zwróci.

Mam nadzieje, że udało mi się w sposób w miarę jasny przedstawić ten mój "problem". No i mam cichą nadzieje, że to szukanie uda się trochę "podregulować". :)

MHelinski - 2011-01-17, 14:06

Proszę o podanie konkretnych przykładów, kiedy dla określonego zapytania brak jest wyników wyszukiwania. Być może to problem jakiejś konkretnej publikacji PDF. Przeprowadziłem testowo wyszukiwanie w wybranym przypadkowo dokumencie PDF i wpisany tekst został znaleziony (zarówno w samym Acrobat Readerze jak i w wyszukiwaniu ogólnym tej biblioteki cyfrowej).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group