To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

FreeSpace - Firefox 3 i FBC

mwerla - 2008-06-19, 07:29
Temat postu: Firefox 3 i FBC
Mały news:

17 czerwca bieżącego roku miała miejsce premiera przeglądarki internetowej Firefox 3. Do najnowszej polskiej edycji tej przeglądarki włączono dodatek pozwalający na wyszukiwanie w Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC) równie łatwo, jak w przypadku dostępnych w poprzednich wersjach Firefoxa wyszukiwarkach Google czy Wikipedia.

Niezależne rankingi pokazują, że przeglądarek WWW z rodziny Firefox używa około 38% polskich internautów. Włączenie FBC do najnowszej wersji Firefoxa oznacza, że uzyskają oni łatwiejszy dostęp do zasobów polskich bibliotek cyfrowych. Z pewnością zwiększy to wykorzystanie tych zasobów i spowoduje wzrost świadomości ich bogactwa wśród polskich internautów.

:-)

relis - 2008-06-19, 09:33

To znakomita wiadomość. :-D Brawo za pomysł i operatywność!
Monika J. - 2008-06-19, 14:19

Pięknie!! :-) Toolbar to akurat rzecz, której używam bardzo często, dodatek ten przyda się na pewno! No i nie będący w temacie użytkownicy pewnie się zainteresują cooo to? ;-)
Spiechu - 2008-06-23, 12:27

Nawet podpowiedzi w trakcie wpisywania tekstu działają. Brawo :-)
Monika J. - 2008-06-23, 12:38

Ale czy mi się wydaje, czy pod Linuxem dodatek ten jeszcze nie jest dostępny? Nie udało mi się w domu do niego dotrzeć ;-)
mwerla - 2008-06-23, 13:00

Podpowiedzi to był jeden z postawionych nam warunków włączenia FBC do Firefoxa. A żeby one się wyświetlały musieliśmy zejść z czasem odpowiedzi FBC z podpowiedziami na każde wpisanie kolejnego fragmentu zapytania poniżej 300ms.... Taki limit w Firefoxie :-)

Co do Linuxa, to wydaje mi się, że też powinno być - nic nie wiem o tym, żeby miało to być jakoś rozróżniane. Dodatek jest włączony do FF3 od wersji RC1.

Spiechu - 2008-06-23, 19:51

Napisałem u siebie (sorry za bezczelne reklamowanie swojego blogaska :-P ) mały tutorial jak sobie poradzić z wtyczką FBC i formatem djvu pod Ubuntu.
Linuksowcy mogą rzucić okiem.

Monika J. - 2008-06-23, 22:10

Tylko to troszkę nie o to chodzi. Napisałeś u siebie, że należy wejść na FBC i tam wybrać "Kliknij aby zainstalować dodatek...", ale tak można zrobić z każdą witryną, która ma coś "do wyszukiwania" i nawet jest to możliwe po rozwinięciu w toolbarze listy wyszukiwarek, bo pojawi się wówczas kolejna linijka: "Dodaj wyszukiwarkę xxx" (ja tak dodałam np. słownik języka polskiego czy słownik polsko-angielski).
Chodzi nie o dodanie tego narzędzia z poziomu danej witryny (bo zakładamy wtedy, że każdy użytkownik FIrefoxa FBC zna i sam z własnej woli wyszukiwarkę doda), ale by była ona dostępna z listy rozwijanej w toolbarze dla każdego kto Firefoxa do wersji 3 zaktualizuje. Wtedy to się nazywa promocja :mrgreen: Albo by ten dodatek był do znalezienia w bazie dodatków na stronie Firefox Add-ons. No w każdym razie jeszcze go tam nie ma, albo źle szukam :-?

Spiechu - 2008-06-24, 08:57

Heh zdziwiła byś się z jakimi (dla nas zapewne prostymi) rzeczami ludzie mają problem :-)
Dla przykładu: notorycznie wpisują adres witryny w stronie startowej Firefoksa, a dopiero w wynikach wyszukiwania Google klikają w link.

mwerla - 2008-06-24, 09:31

Monika J. napisał/a:
Chodzi nie o dodanie tego narzędzia z poziomu danej witryny (bo zakładamy wtedy, że każdy użytkownik FIrefoxa FBC zna i sam z własnej woli wyszukiwarkę doda), ale by była ona dostępna z listy rozwijanej w toolbarze dla każdego kto Firefoxa do wersji 3 zaktualizuje. Wtedy to się nazywa promocja :mrgreen: Albo by ten dodatek był do znalezienia w bazie dodatków na stronie Firefox Add-ons. No w każdym razie jeszcze go tam nie ma, albo źle szukam :-?

A czy aktualizowałaś Firefoxa w wersji polskiej? Bo dodatek domyślnie jest w wersji polskiej. W angielskiej niestety nie ;-)

Monika J. - 2008-06-24, 22:53

mwerla napisał/a:

A czy aktualizowałaś Firefoxa w wersji polskiej? Bo dodatek domyślnie jest w wersji polskiej. W angielskiej niestety nie ;-)

Szczerze mówiąc dopiero teraz zaktualizowałam Kubuntu do nowej wersji (a wyszła 2 miesiące temu ;-) ) i Firefox zaktualizował się do wersji 3 automatycznie. Pojawiło się sporo zmian, język się nie zmienił, więc nie podejrzewam, że z wersją językową mógł być jakiś problem ;-)

sk - 2008-06-24, 23:45

W serwisie packages.ubuntu.com można sprawdzić, jakie pliki zawiera pakiet.

Nie ma wtyczki fbc i zdziwiłbym się, gdyby została dodana, bo zawsze jest tylko kilka podstawowych, w rodzaju Google, Amazon itp. Pakiety robione są "globalnie", natomiast polskie wtyczki dodawane są przez nasz lokalny team Mozilli. Z drugiej strony, kto wie... Ubuntu potrafi zaskakiwać (w debianie wersja 3.0 jest dopiero w unstable i pewnie jeszcze sporo czasu minie, zanim trafi do testing ;-) )

Monika J. - 2008-08-16, 00:23

Muszę zwrócić honor:) Dodatek ten faktycznie jest w najnowszej wersji przeglądarki na Linuxa, ale jedynie w tej instalowanej bezpośrednio z witryny Firefoxa. Wyszukiwarki FBC nie ma w pakietach pobieranych z repozytoriów, albo nie ma akurat w tych repozytoriach, z których my ściągaliśmy. No ale może przy najbliższej aktualizacji systemu wszystko się wyrówna ;-) Do października niedaleko :mrgreen:
ws - 2008-08-19, 09:13

Coś z tą wtyczką jest nie tak. Gdy we wtyczce wpiszę "Wiadomości" w FBC na stronie wyników mam komunikat:

Lista publikacji spełniających warunek : Opis publikacji : Wiadomo??ci

mwerla - 2008-08-20, 08:11

Faktycznie jesteśmy w trakcie migracji do nowej wersji serwisu i pewne rzeczy mogą przejściowo działać niepoprawnie. Problem z polskimi znaczkami w dwóch zauważonych przez Panów sytuacjach powinien zniknąć dziś do końca dnia.