To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ

Biblioteka 2.0
Forum społeczności czytelników i bibliotekarzy cyfrowych

Opac 2.0 i nowe media w bibliotekach - Oprogramowanie dla cyfrowych kolekcji

relis - 2008-02-21, 20:27
Temat postu: Oprogramowanie dla cyfrowych kolekcji
Ciekawy soft ostatnio wypuściło Center for History and New Media (sama w sobie ciekawa organizacja - rzućcie okiem w link "Tools").
Służy on do budowy kolekcji cyfrowych, jest darmowy i wolny. W USA jest już ok. 150 wdrożeń. Omeka - bo tak sie nazywa - ma być odpowiedzią na potrzeby muzeów, bibliotek innych instytucji pamięci oraz osób prywatnych, które chcą niewielkim kosztem i przy braku specjalistycznych umiejętności zaprezentować swoje zbiory w internecie - i ma być czymś w rodzaju "Wordpressa dla cyfrowych wystaw i kolekcji". Więcej informacji i parę zrzutów z ekranu tutaj.

mw - 2008-02-27, 14:51

Bardzo ciekawy skrypt, warto przetestować. Jedynym problemem może być tutaj chyba konieczność posiadania na serwerze ImageMagick - nie wszystkie hostingi (szczególnie te najtańsze) to mają.
mart - 2012-03-30, 21:14

Witam,

kilka miesięcy temu bawiłem się omeką. Z braku czasu odłożyłem ją na później. Jeśli jednak znalazły by się chętne osoby do testów to chętnie udostępnię tą instalację. Może wspólnie do czegoś dojdziemy. A może z czasem polska wersja?
Instalacja jest dostępna w ramach serwisu Digitalizacja.pl. A oto adresy i dane do logowania:
http://omeka.digitalizacja.pl - strona publiczna
http://omeka.digitalizacja.pl/admin/users/login - logowanie do panelu redaktora
login: omeka
hasło: omeka01

Podane konto posiada pełne możliwości administratorskie. Dostępnych jest sporo modułów i szablonów. W razie propozycji kolejnych modułów proszę o info na forum lub e-mail: omeka@digitalizacja.pl

Tomasz Kalota - 2012-03-31, 00:23

mart napisał/a:
(...)
login: omeka
hasło: omeka01(...)

Hasło mogłeś zrobić admin1 ;-)

ptaszyna - 2012-03-31, 10:41

Witam,
bym sobie i potestowala.
Upewniajac sie: mam sie ot po prostu logowac na podane dane i nie martwic sie, ze cos posuje ;)?
AW

arek - 2012-03-31, 16:17

Dzięki za udostępnienie :)
Albo brakuje jakiejś wtyczki albo (pomimo że pobiera metadane z fotografii) to nie wspiera wprowadzania danych z GPS-a na mapę :(

mart - 2012-04-01, 09:57

ptaszyna napisał/a:
Witam,
bym sobie i potestowala.
Upewniajac sie: mam sie ot po prostu logowac na podane dane i nie martwic sie, ze cos posuje ;)?
AW

Oczywiście, proszę się logować i nie martwić że coś się popsuje.

mart - 2012-04-01, 11:09

arek napisał/a:
Dzięki za udostępnienie :)
Albo brakuje jakiejś wtyczki albo (pomimo że pobiera metadane z fotografii) to nie wspiera wprowadzania danych z GPS-a na mapę :(

Nie wszystkie wtyczki muszą pracować poprawnie, ze względu na to, że najczęściej były testowane na starszych wersjach Omeki. Ja np. miałem problem z uruchomieniem viewera djvu.